Havuç Neye İyi Gelir? | diyetz

Havuç Neye İyi Gelir?

 

Havuç besleyici bir kök sebzedir. Genelde göz sağlığı için faydalı olduğu belirtilir. Bunun dışında havuç başka neye iyi gelir? İşte havucun yararları

 

 

havuç ve şeker hastalığı

 

 

Havuç göze iyi gelir mi?

Havuç yemek, özellikle gece karanlıkta görme gücünü artırmak için faydalıdır çünkü havuç göz sağlığı için bazı etkili bileşikler içermektedir.

Havuç, serbest radikallerin neden olduğu göz hasarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar olan beta karoten ve lutein bakımından zengindir.

Serbest radikaller, sayıları çok yükseldiğinde göz hastalıkları dahil hücresel hasara, yaşlanmaya ve kronik hastalıklara yol açabilen bileşiklerdir.

Beta karoten birçok kırmızı, turuncu ve sarı bitkiye renk veren bileşiktir. Turuncu havuç, özellikle vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta karoten bakımından oldukça yüksektir.

A vitamini eksikliği genellikle gece körlüğüne neden olur. Ancak takviye edilerek tedavi edildiğinde bu rahatsızlığın geri dönüşü vardır.

A vitamini, göz hücrelerinde geceleri görmeye yardımcı olan kırmızımsı-mor, ışığa duyarlı pigment olan “Rodopsin” oluşturmak için gereklidir.

Havuç çiğ yerine pişmiş olarak tüketildiğinde vücut, beta karoteni daha verimli şekilde emer ve kullanır. A vitamini yağda çözündüğü için yağ kaynağı ile havuç yemek, emilimi artırır.

En çok sarı havuç lutein içerir ve bu, görme gücünün bulanıklaştığı veya kaybolduğu bir durum olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) önlemeye yardımcı olur.

 

 

Havuç Neye İyi Gelir?

Havuç göz sağlığının yanı sıra başka faydalar da sağlar. Çoğu araştırma, lutein, likopen ve beta karoten gibi karotenoidleri içermesinden dolayı aşağıdaki sağlık yararları olduğunu belirtmektedir.

 

 

Havuç mideye iyi gelir mi?

Havuçtaki lif oranı yüksektir ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Bir havuçta yaklaşık 2 gram lif bulunur. Havuç yemek, bağırsak bakterilerinin sağlığını destekler.

 

 

Kanser riskini azaltır

Havuç gibi lif bakımından zengin yiyecekler, sindirimi düzenleyerek kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olur. Ayrıca, havuçtaki bazı antioksidanların antikanser etkilerinin olduğu belirtilmektedir.

 

 

Havuç şekere iyi gelir mi?

Havucun glisemik indeksi (GI) düşüktür, bu da onları yerken kan şekerinde büyük bir yükselmeye neden olmadıkları anlamına gelir. Lif içeriği ayrıca kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

 

 

Kalbe faydalıdır

Kırmızı ve turuncu havuç kalp koruyucu bir antioksidan olan likopen bakımından yüksektir. Havuç ayrıca yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerini de azaltır.

 

 

Cildi korur

Güneş kremi kadar etkili olmasa da, beta karoten ve likopen antioksidanları, cildi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olur.

 

 

Kilo vermeye yardımcıdır

Havucun kalorisi düşük, lif oranı yüksektir. Bu sebzeyi tüketmek, fazla yemeyi önler, bu nedenle kilo kaybına yardımcı olabilecek tokluk hissini artırır.

 

Sonuç olarak;

Havuç göz sağlığı için faydalıdır. Özellikle gözleri koruduğu bilinen lutein ve beta karoten antioksidanları bakımından yüksektir. Ayrıca sindirim, kalp, cilt ve genel sağlığa da faydalıdır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ