Hastayken Spor Yapılır mı? | diyetz

  Hastayken Spor Yapılır mı?

   

   

  Düzenli egzersiz, vücudunuzu sağlıklı tutmanın mükemmel bir yoludur. Bir çalışmada, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azalttığı, kilo kontrolüne yardımcı olduğu ve bağışıklık sistemini artırdığı gösterildi.

   

  Egzersizin sağlıkta önemli bir rol oynadığından şüphe edilemez olsa da, birçok kişi hasta olduğunda çalışmanın iyileşmeye yardımcı olup olmayacağını merak ediyor.

   

  Ancak bu sorunun net bir cevabı yok. Bu yazıda “hasta olduğunuzda spor yapılır mı?” sorusuna cevap aranacaktır.

   

   

   

  Hastalanınca Spor Yapmak

  Egzersiz sağlıklı bir alışkanlıktır ve normal koşullarda, hava kötü olduğunda bile, çalışmaya devam etmek istersiniz. Bazı durumlarda bu mükemmel olabilir ancak bazı belirtiler yaşıyorsanız, zararlıdır.

   

  Birçok uzman spor yapmaya devam edip etmeyeceğini konusunda hastalara danışmanlık yaparken “boyun üstü” kuralı kullanır.

   

  Bu teoriye göre, sadece burun tıkanıklığı, hapşırma veya kulak ağrısı gibi boynunuzun üstünde olan belirtiler yaşıyorsanız, muhtemelen spor yapabilirsiniz.

   

  Öte yandan, mide bulantısı, vücut ağrıları, ateş, ishal, öksürük veya göğüs tıkanıklığı gibi boynunuzun altında belirtiler yaşıyorsanız, kendinizi iyi hissedene kadar spora ara vermelisiniz.

   

   

   

   

  Spora Hangi Durumlarda Devam Edilir?

  Aşağıdaki belirtilerle spora devam etmek büyük olasılıkla güvenlidir ancak emin değilseniz daima doktorunuza danışın.

   

   

  Hafif Soğuk Algınlığı

  Hafif soğuk algınlığı, burunda ve boğazda oluşan viral bir enfeksiyondur. Semptomlar insandan insana farklılık gösterse de, soğuk algınlığı olan bir çok kişi burun tıkanıklığı, baş ağrısı, hapşırma ve hafif öksürük yaşar.

   

  Hafif soğuk algınlığında, çalışmak için enerjiniz varsa, spora devam edebilirsiniz. Kendinizi halsiz hissettiğiniz durumlarda egzersizinizin yoğunluğunu azaltıp süresini kısaltabilirsiniz.

   

  Hafif soğuk algınlığı ile egzersiz yapmak genelde iyi olsa da, mikropları başkalarına bulaştırıp hastalanmalarına neden olabileceğinizi unutmayın.

   

   

   

  Kulak ağrısı

  Bir kulak ağrısı, birinde veya her iki kulakta bulunabilen keskin, mat veya yanan bir ağrıdır. Çocuklarda kulak ağrısı yaygın olarak enfeksiyona bağlıdır ancak yetişkinlerde kulak ağrısı, boğazdaki gibi başka bir alanda meydana gelen ağrı nedeniyle oluşur.

   

  Kulak ağrısı, sinüs enfeksiyonları, boğaz ağrısı, diş enfeksiyonu veya basınç değişikliklerinden kaynaklanabilir.

   

  Bir kulak ağrısı ile spor yapmak, denge duyunuzun etkilenmediği ve enfeksiyon ortadan kaldırıldığı sürece güvenli sayılır.

   

  Bazı kulak enfeksiyonları dengenizi kaybetmenize ve ateş gibi belirtilere neden olur ki böyle durumlarda egzersiz güvenli sayılmaz. Egzersize başlamadan önce bu kulak enfeksiyonlarından birine sahip olmadığınızdan emin olun.

   

  Bununla birlikte, çoğu kulak ağrısı rahatsızlık verebilir ve kafada dolgunluk veya basınç duygusu yaratabilir. Bir kulak ağrınız olduğunda egzersiz yapmak, muhtemelen güvenli olmasına rağmen, sinüs bölgesine basınç uygulayan egzersizlerden kaçınmaya çalışın.

   

   

   

  Burun Tıkanıklığı

  Burun tıkanıklığı rahatsız edici bir durumdur. Eğer bir ateş, öksürük veya göğüs tıkanıklığı gibi başka semptomlarla ilişkili ise, belli bir süre spora ara vermelisiniz.

   

  Bununla birlikte, sadece burun tıkanıklığı yaşıyorsanız egzersize devam. Hatta egzersiz yapmanız, burun kanallarını açmanıza yardımcı olur, daha iyi nefes almanızı sağlar.

   

   

   

  Hafif boğaz ağrısı

  Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Boğaz ağrısıyla birlikte ateş, öksürük veya yutma zorluğu gibi bir durum söz konusuysa, bir doktor size iyi olduğunuzu söyleyinceye kadar egzersizi bırakmalısınız.

   

  Bununla birlikte, yaygın soğuk algınlığı veya alerji gibi nedenlerden dolayı hafif bir boğaz ağrısı yaşıyorsanız, muhtemelen emniyetli bir şekilde spor yapmak mümkündür.

   

  Yorgunluk ve tıkanıklık gibi yaygın soğuk algınlığı ile birlikte görülen diğer semptomları yaşıyorsanız, normal egzersiz rutininin yoğunluğunu azaltın.

   

   

   

  Sporun Önerilmediği Durumlar

  Hafif soğuk algınlığı veya kulak ağrınız olduğunda, egzersiz genellikle zararsızdır ancak aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaştığınızda önerilmez.

   

   

   

  Ateş

  Ateşiniz olduğunda, vücut ısınız normal aralığının üstüne yükselir. Ateş, birçok durumdan kaynaklanabilir ancak en sık bakteri veya viral enfeksiyon tetiklemektedir.

   

  Ateş zayıflık, dehidrasyon, kas ağrıları ve iştah kaybı gibi nahoş semptomlara neden olabilir. Ateşiniz yüksekken çalışmak, dehidratasyon riskini arttırır ve ateşi daha da kötüleştirebilir.

   

  Buna ek olarak, ateşin olması kas kuvvetini ve dayanıklılığı azaltır ve hassasiyet ve koordinasyonu bozarak yaralanma riskini arttırır. Bu nedenlerden dolayı, ateşiniz olduğunda spor yapmamak gerekir.

   

   

   

  Öksürük

  Bazen öksürük, vücudun hava yollarındaki tahriş edici maddelere veya sıvılara verilen normal bir cevaptır ve vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ancak, öksürüğün daha sık görülen durumları, soğuk, grip veya hatta pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonu semptomları olabilir.

   

  Boğazda gıcıklanma ile ilişkili bir öksürük spora ara vermek için bir neden değilken, daha kalıcı bir öksürük dinlenmeniz gerektiğinin bir işareti olabilir.

   

  Kurak, seyrek öksürük belirli egzersiz yapma kabiliyetinizi bozmuyorsa da, sık sık, devamlı bir öksürük sporu atlamak için nedendir.

   

  Sürekli bir öksürük, egzersiz sırasında kalp atış hızı yükseldiğinde derin nefes almanızı zorlaştırabilir. Bu durumda nefes darlığı ve yorulma olasılığı daha yüksektir.

   

  Balgamlı bir öksürük, enfeksiyona ya da dinlenme gerektiren başka bir tıbbi duruma işaret edebilir ve bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

   

   

   

  Mide Rahatsızlıkları

  Midede oluşan ve sindirim sistemini etkileyen hastalıklar, ciddi semptomlara neden olabilir. Bulantı, kusma, ishal, ateş, mide krampları ve iştah azalması mide sorunlarıyla ile ilgili yaygın semptomlardır.

   

  İshal ve kusma, bedensel aktivitenin kötüleşmesine neden olan dehidrasyon riskini getirir. Bir mide rahatsızlığınız olduğunda halsiz hissetmek, yaygın bir antrenmanda yaralanma olasılığını artırır.

   

  Bir mide rahatsızlığından muzdaripseniz, hafif egzersiz veya evde yoga en güvenli seçeneklerdir.

   

   

   

  Grip Belirtileri

  Grip solunum sistemini etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Ateş, titreme, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, yorgunluk, baş ağrısı, öksürük ve tıkanıklık gibi semptomlara neden olur.

   

  Grip enfeksiyonun seviyesine bağlı olarak hafif veya şiddetli olabilir ve ciddi vakalarda ölüme bile neden olabilir. Gribe yakalanan herkesin ateşi bile olmayabilir, ancak bu kişilerde dehidrasyon riski artar.

   

  İnsanların çoğunluğu iki haftadan daha az bir sürede gribe yakalanmakla birlikte, hastalanırken yoğun egzersiz yapmayı seçmek gribi uzatabilir ve iyileşmenizi geciktirebilir.

   

  Bunun nedeni, koşu veya yüksek yoğunluklu aktivitelere katılmak geçici olarak vücudun bağışıklık tepkisini baskılamaktadır.

   

  Gribe yakalanırsanız, belirtileri yaşarken spora ara vermeniz en iyisidir.

   

   

   

  Ne Zaman Spor Yapmaya Devam Etmelisiniz?

  Birçok kişi bir hastalandıktan sonra ne zaman spor yapmaya devam etmesi gerektiğini merak ediyor.

   

  Düzenli egzersiz, bağışıklık sisteminizi artırarak ilk etapta hasta olma riskinizi azaltabilir. Bununla birlikte, egzersiz rutininize dönmeden önce vücudunuzun bir hastalıktan tamamen kurtulması önemlidir ve uzun süre çalışamayacak olsanız bile bunu kendinize dert etmemelisiniz.

   

  Bazı insanlar spor salonundan bir kaç gün uzak kaldıklarında kas ve güç kaybına uğrayacaklarını düşünüyorlar ancak durum böyle değil.

   

  Hastalık belirtileriniz azaldıkça, yavaş yavaş gününüze daha fazla fiziksel aktivite uygulamaya başlayın, aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

   

  Spor salonunda ilk gününüzde düşük yoğunluklu, daha kısa bir egzersizle başlayın ve egzersiz yaparken su içmeyi unutmayın.

   

  Bir hastalıktan sonra spor salonuna geri dönmek genel sağlığınız için faydalı olmasına rağmen, daha yoğun aktivite için yeterince iyi olup olmadığına karar verirken bedeninizi ve doktorunuzu dinlemek önemlidir.

   

  Sonuç olarak;

  İshal, kusma, halsizlik, ateş veya öksürük gibi semptomlarla karşılaştığınızda, iyileşmek için vücudunuzu dinlendirmek ve spor salonuna biraz ara vermek en iyisidir.

   

  Ancak hafif bir soğuk algınlığına yakaladıysanız veya burun tıkanıklığı yaşıyorsanız, spora ara vermenize gerek yoktur.

   

  Egzersiz yaparken normal enerjinizden yoksun hissettiğinizde egzersizinizin yoğunluğunu veya uzunluğunu azaltmak, aktif kalmanın harika bir yoludur.

   

  Bununla birlikte, hasta olduğunuzda sağlıklı ve güvende kalmak için vücudunuzu dinlemek ve doktorunuzun tavsiyesine uymak en iyisidir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ