Hastayken Spor Yapılır mı?

 

 

Düzenli egzersiz, vücudunuzu sağlıklı tutmanın mükemmel bir yoludur. Bir çalışmada, şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azalttığı, kilo kontrolüne yardımcı olduğu ve bağışıklık sistemini artırdığı gösterildi.

 

Egzersizin sağlıkta önemli bir rol oynadığından şüphe edilemez olsa da, birçok kişi hasta olduğunda çalışmanın iyileşmeye yardımcı olup olmayacağını merak ediyor.

 

Ancak bu sorunun net bir cevabı yok. Bu yazıda “hasta olduğunuzda spor yapılır mı?” sorusuna cevap aranacaktır.

 

 

 

Hastalanınca Spor Yapmak

Egzersiz sağlıklı bir alışkanlıktır ve normal koşullarda, hava kötü olduğunda bile, çalışmaya devam etmek istersiniz. Bazı durumlarda bu mükemmel olabilir ancak bazı belirtiler yaşıyorsanız, zararlıdır.

 

Birçok uzman spor yapmaya devam edip etmeyeceğini konusunda hastalara danışmanlık yaparken “boyun üstü” kuralı kullanır.

 

Bu teoriye göre, sadece burun tıkanıklığı, hapşırma veya kulak ağrısı gibi boynunuzun üstünde olan belirtiler yaşıyorsanız, muhtemelen spor yapabilirsiniz.

 

Öte yandan, mide bulantısı, vücut ağrıları, ateş, ishal, öksürük veya göğüs tıkanıklığı gibi boynunuzun altında belirtiler yaşıyorsanız, kendinizi iyi hissedene kadar spora ara vermelisiniz.

 

 

 

 

Spora Hangi Durumlarda Devam Edilir?

Aşağıdaki belirtilerle spora devam etmek büyük olasılıkla güvenlidir ancak emin değilseniz daima doktorunuza danışın.

 

 

Hafif Soğuk Algınlığı

Hafif soğuk algınlığı, burunda ve boğazda oluşan viral bir enfeksiyondur. Semptomlar insandan insana farklılık gösterse de, soğuk algınlığı olan bir çok kişi burun tıkanıklığı, baş ağrısı, hapşırma ve hafif öksürük yaşar.

 

Hafif soğuk algınlığında, çalışmak için enerjiniz varsa, spora devam edebilirsiniz. Kendinizi halsiz hissettiğiniz durumlarda egzersizinizin yoğunluğunu azaltıp süresini kısaltabilirsiniz.

 

Hafif soğuk algınlığı ile egzersiz yapmak genelde iyi olsa da, mikropları başkalarına bulaştırıp hastalanmalarına neden olabileceğinizi unutmayın.

 

 

 

Kulak ağrısı

Bir kulak ağrısı, birinde veya her iki kulakta bulunabilen keskin, mat veya yanan bir ağrıdır. Çocuklarda kulak ağrısı yaygın olarak enfeksiyona bağlıdır ancak yetişkinlerde kulak ağrısı, boğazdaki gibi başka bir alanda meydana gelen ağrı nedeniyle oluşur.

 

İlginizi Çekebilir  Su Kestanesinin Şaşırtıcı Yararları

Kulak ağrısı, sinüs enfeksiyonları, boğaz ağrısı, diş enfeksiyonu veya basınç değişikliklerinden kaynaklanabilir.

 

Bir kulak ağrısı ile spor yapmak, denge duyunuzun etkilenmediği ve enfeksiyon ortadan kal