Haşhaş Tohumu Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Haşhaş tohumu (bilimsel olarak Papaver somniferum olarak adlandırılır), birçok ülkede, yetiştirilip kullanılmakla birlikte, Orta Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli yemeklerde içerik olarak (hem bütün hem de öğütülmüş formda) kullanılır. Ayrıca preslenerek, haşhaş tohumu yağı elde edilir.

  Farklı haşhaş tohumu çeşitleri vardır. Popüler türlerden bazıları şunlardır:

  Haşhaş Çeşitleri

  Mavi haşhaş tohumu

  Çoğunlukla Batı’da ekmeklerde ve şekerlemelerde kullanıldığı için Avrupa haşhaş tohumu olarak da adlandırılır.

  Beyaz haşhaş tohumu

  Hint veya Asya haşhaş tohumu olarak da adlandırılırlar, bu bölgelerin mutfaklarında kullanılır.

  Doğu’ya özgü haşhaş tohumu 

  Bu afyon olarak, ticari amaçlarla yetiştirilir.

  Haşhaş Tohumu Ne İşe Yarar?

  Haşhaş tohumunun en önemli faydası kalp hastalıklarının önlenmesidir. Tohum, kalp sağlığı için gerekli bir omega 6 yağ asidi olan linoleik asit içerir. Fazla omega 6 yağ asitlerinin sağlığa zarar verebileceğini, bu nedenle fazla tüketilmemesi gerektiğini unutmayın.

  Haşhaştaki demir ve fosfor, kemik sağlığını korur. Kemikleri ve kasları korumak için gerekli olan iki mineraldir.

  Haşhaş tohumu, beyin aktivitesini düzenleyen ve nöronların gelişimine yardımcı olan kalsiyum ve magnezyum içerir. Tohumlar ayrıca uykusuzluğu tedavi edebilir.

  Haşhaş Tohumunun Besin Değeri

  Çoğu tohum gibi, haşhaş tohumu da lif, bitki yağları ve diğer çeşitli besinler açısından zengindir. Bir yemek kaşığı (9 gram) haşhaş tohumu besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 46

  Protein: 1.6 gram

  Yağ: 3,7 gram

  Karbonhidrat: 2,5 gram

  Lif: 1,7 gram

  Manganez: Günlük Değerin (DV) % 26’sı

  Bakır: DV’nin % 16’sı

  Kalsiyum: DV’nin % 10’u

  Magnezyum: DV’nin % 7’si

  Fosfor: DV’nin % 6’sı

  Çinko: DV’nin % 6’sı

  Tiamin: DV’nin % 6’sı

  Demir: DV’nin % 5’i

  Haşhaş tohumu özellikle kemik sağlığı ve kanın pıhtılaşması için önemli bir eser element olan manganez açısından zengindir. Bu mineral ayrıca vücudumuzun amino asitleri, yağları ve karbonhidratları kullanmasına yardımcı olur.

  Aynı şekilde, bağ dokusu yapmak ve demiri taşımak için gerekli bir mineral olan bakır bakımından da yüksektir.

  Haşhaş tohumu ve yağı iyi bir polifenol kaynağıdır – kalp hastalığı gibi hastalık riskini azaltabilecek bir antioksidan türü.

  Haşhaş Tohumunun Yararları Nelerdir?

  Haşhaş tohumunun pek çok faydası vardır – uykusuzluk ve ağız ülserleri için bir tedavi görevi görür ve sindirimi kolaylaştırır.

  Tohumlar, kadın doğurganlığını büyük ölçüde artırır ve ayrıca kanserin önlenmesine de yardımcı olabilir. İşte haşhaş tohumunun faydaları

  Kadın doğurganlığını artırır

  Araştırmalar, fallop tüplerini haşhaş tohumu yağı ile yıkamanın doğurganlığı artırabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, yağın tüplerdeki herhangi bir kalıntı veya mukusu çözebileceğini ve doğurganlık şansını artırabileceğini düşünüyor.

  Histerosalpingografi olarak da adlandırılan teknik, test grubundaki infertil kadınların yüzde 40’ının başarılı gebelikler elde etmesine neden oldu.

  Sadece bu da değil, fallop tüplerini haşhaş tohumu suyu ile aşılanan gruptaki infertil kadınların yüzde 29’u başarılı gebelikler elde etti.

  Haşhaş tohumu cinsel sağlığı da iyileştirebilir. Libido ve cinsel isteği artırdığı bilinen bileşikler olan lignanlar içerir.

  Sindirimi kolaylaştırır

  Haşhaş tohumu, sindirime yardımcı olabilecek çözünmez lif kaynağıdır. Aynı zamanda dışkı hacmini arttırır ve kabızlığın tedavisine yardımcı olur.

  Uykusuzluğu tedavi eder

  Bir araştırmaya göre, haşhaş tohumu içeceği tüketmek vücuttaki kortizol seviyelerini düşürdü. Bu, stres seviyeleri sonunda düştükçe sakinleştirici bir etkiye yol açtı. Daha da ilginci, deneklerdeki sirkadiyen ritimler belirgin bir gelişme gösterdi. Ayrıca, bireyler daha az yorgun hissetti.

  Haşhaşın uykuyu tetiklemede özellikle etkili olduğu bilinmektedir. Ancak çocuklara verirken dikkatli olun, mutlaka önce doktora sorun.

  Daha iyi uyku için yatmadan önce haşhaş tohumu çayı da içebilirsiniz ya da haşhaş tohumu ezmesi yapın ve ılık sütle karıştırın. Yatmadan önce için.

  Ağız ülserini tedavi eder

  Bununla ilgili sınırlı araştırma olmasına rağmen, anekdot niteliğindeki kanıtlar, haşhaş tohumunun ağız ülserini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Haşhaş tohumunun vücut üzerinde serinletici bir etkisi olduğu biliniyor ve bu da ağız ülseri tedavisinde rol oynuyor.

  Enerji verir

  Haşhaşın bu özelliği, vücudun enerji için ihtiyaç duyduğu makro besinler olan yüksek kompleks karbonhidrat içeriğine bağlanabilir. Tohum ayrıca, bozulması yorgunluğa neden olabilecek kalsiyumu emmeye yardımcı olur.

  Beyin sağlığını geliştirir

  Beyin, haşhaş tohumunun zengin olduğu kalsiyum, demir ve bakır mineralleri gibi temel besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bu mineraller, nörotransmiterlerin düzenlenmesine yardımcı olur ve beyin fonksiyonunu geliştirir.

  Haşhaş tohumu ayrıca bilişsel bozukluk riskini de azaltabilir.

  Kemikleri güçlendirir

  Haşhaş tohumu, kalsiyum ve bakır açısından zengindir. İlki kemik sağlığını iyileştirirken, ikincisi kemikleri ve bağ dokusunu güçlendirir.

  Tohumların zengin olduğu bir diğer mineral, kalsiyumla birlikte kemik dokusunun bir bölümünü oluşturan fosfordur. İçeriğindeki manganez minerali ise, kemikleri ciddi hasarlardan koruyan bir protein olan kolajen üretimine yardımcı olur.

  Kan basıncını düzenler

  Haşhaş tohumundaki oleik asit, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Haşhaş tohumundaki çinko, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olabilir. Tohumlar ayrıca vücuttaki bağışıklık hücrelerinin üretimini arttırır. Tohumdaki demir de bu konuda yardımcı olur.

  Tohumdaki çinko ayrıca alt solunum yolu rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Haşhaş tohumu, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan ve sonuçta kalp sağlığını iyileştiren diyet lifi ile yüklüdür. Bir araştırmaya göre, bir gıda maddesindeki kolesterol içeriği daha yüksek miktarda haşhaş tohumu yağı ile azaldı.

  Haşhaş tohumu omega 6 yağ asitleri ile birlikte omega 3 yağ asitleri de içerir. Bu yağ asitlerinin en önemli faydası kalbi hastalıklardan korumaktır.

  Omega 3’ler vücutta yapılamaz ve bu nedenle dış kaynaklardan alınmalıdır. Haşhaş tohumu iyi bir kaynaktır.

  Diyabet tedavisine yardımcı olur

  Haşhaş tohumunun lif bakımından yüksek olduğu göz önüne alındığında, diyabetik bir diyette tercih edilmelidir. Tohumdaki manganez de diyabet tedavisine yardımcı olabilir.

  Göz sağlığına faydalıdır

  Haşhaş tohumu iyi bir çinko kaynağıdır ve bazı çalışmalar, mineralin görme sağlığına yardımcı olabileceğini ve hatta makula dejenerasyonu gibi ciddi göz hastalıklarını önleyebileceğini söylüyor. Haşhaş tohumundaki antioksidanlar da gözlere fayda sağlayabilir.

  Kanseri önler

  TIME Magazine’de yayınlanan bir rapora göre, afyon gelinciklerinin genleri bir kanser ilacının geliştirilmesinde umut vadetmişti.

  Noskapin adlı ilacın (haşhaş tohumu türevlerinden üretilir) tümörlerle savaştığı ve hatta meme ve prostat kanseri hücrelerini küçülttüğü bulundu. Ayrıca kanser hücresi çoğalmasını durdurabilir.

  Başka bir Hint araştırmasına göre, haşhaş tohumu, glutatyon-S-transferaz (GST) adı verilen kanserojen detoksifiye edici bir enzimin aktivitesini % 78’e kadar artırabilir.

  Çalışmaya göre haşhaş tohumunun bu aktivitesi, gıdanın kanser tedavisi için güçlü kabul edilmesi için yeterince yüksektir.

  Böbrek taşlarının tedavisine yardımcı olur

  Haşhaş tohumu, böbrek taşlarına karşı koruma sağladığı ve hatta tedavi ettiği bilinen bir mineral olan potasyum içerir.

  Bununla birlikte, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından hazırlanan bir rapora göre, hiperoksalüri (kalsiyum oksalat böbrek taşı riskini artıran aşırı idrar oksalat atılımı) olan bireylerin, yedikleri haşhaş tohumu miktarını sınırlamaları gerekir. 

  Tiroid fonksiyonunu geliştirir

  Çinko, tiroid bezinin optimal çalışması için ihtiyaç duyduğu minerallerden biridir. Haşhaş tohumu, çinko bakımından zengin olduğu için bu açıdan hayati bir rol oynayabilir.

  Ayrıca, iyotlu haşhaş tohumu yağı, dünyanın birçok yerinde tiroid fonksiyon bozukluğunun nedeni olan iyot eksikliğini tedavi etmek için kullanılmıştır.

  Analjezik etkileri vardır

  Antik çağlardan beri tohumlar analjezik olarak veya ağrıyı hafifletmek için kullanılmıştır. Haşhaş çayı bile (tohumları sıcak suda karıştırarak hazırlanır) bir sağlık raporuna göre analjezik faydalar sağlayabilir.

  Purdue Üniversitesi’nin bir raporuna göre haşhaş tohumunun analjezik etkileri özellikle afyon çeşidinde güçlüdür.

  Haşhaş Tohumunun Cilde Faydaları

  Haşhaş tohumundaki antioksidanlar ve diğer temel besinler, mükemmel cilt sağlığına katkıda bulunur. Enflamasyonu tedavi etmeye ve cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Tohumlar ayrıca cildi temizler ve ona parlaklık verir.

  Egzama ve iltihaplanmanın tedavisine yardımcı olur

  Haşhaş tohumu, yüksek linolenik asit içeriği nedeniyle egzama tedavisinde etkilidir. Haşhaş tohumu, suya veya süte batırıldıktan sonra, pürüzsüz bir macun oluşturmak için limon suyuyla birlikte öğütülebilir.

  Bu macunun harici olarak uygulanması yanıkların ve cilt kaşıntısının tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda cilt iltihabının neden olduğu ağrıyı dindirerek etkili bir ağrı kesici görevi görür.

  Cildi nemlendirir

  Haşhaş tohumundan yapılan bir macun, size pürüzsüz ve yumuşak bir cilt sağlayarak iyi bir nemlendirici görevi görür.

  Mutfak robotuna biraz haşhaş tohumu koyun ve üzerine biraz süt ekleyin. Cildiniz kuruysa biraz bal da ekleyebilirsiniz.

  Pürüzsüz bir macun haline getirin ve yüzünüzün her yerine uygulayın. 10 dakika bekleyin ve sonra yıkayın. Bunu haftada bir yapmak, cildinize gerekli nemi sağlayacaktır.

  Haşhaş Tohumunun Saça Faydaları

  Haşhaş tohumu, sağlıklı saça katkıda bulunan kalsiyum, çinko ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra doymamış yağ asitleri için iyi bir kaynaktır.

  Kepek tedavisine yardımcı olur

  Kepek, tedavi edilmezse saç dökülmesine yol açabilen yaygın bir sorundur. Kepeği tedavi etmek için kafa derisine ıslatılmış haşhaş tohumu, lor ve bir çay kaşığı beyaz biber karışımı uygulayabilirsiniz. Karışımı yarım saat açık bırakın ve ardından durulayın. Bu maskenin düzenli kullanımı, kepek tekrarını önemli ölçüde azaltacaktır.

  Saç büyümesini teşvik eder

  Bu konuda yeterli bilgiye sahip olunmamasına rağmen haşhaş tohumu bazı durumlarda umut vaad etmiştir. Islatılmış haşhaş tohumunu taze ekstrakte edilmiş hindistan cevizi sütü ve kuru soğanla karıştırarak bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz.

  Karışımı saç derinize uygulayın ve yaklaşık bir saat bekleyin. Hafif bir şampuanla durulayın. Bu maskenin düzenli kullanımı saç büyümesini teşvik edebilir.

  Haşhaş Tohumu Nasıl Seçilir ve Saklanır?

  Seçim

  Gıda maddelerinin doğru seçimi hayati önem taşımaktadır. Haşhaş tohumunun, çeşidin türüne bağlı olarak fildişinden bej, açık griden koyu griye, siyah veya mavimsi renge değişen bazı çeşitleri vardır.

  Haşhaş tohumu hem taze hem de öğütülmüş formlarda mevcuttur. Yüksek oranda çoklu doymamış yağ içeriğine sahiptir ve oksidasyona karşı hassastır.

  Bu nedenle, kolayca bozulabilir. Tazeliğini sağlamak için güvenli ve bildiğiniz bir yerden kaliteli tohum satın alın. Küçük ve hafif olmalılar.

  Saklama

  Haşhaş tohumunu saklamanın en iyi yolu, onları hava geçirmez bir kapta serin, kuru ve karanlık bir yerde muhafaza etmektir. Bunlar 6 aya kadar taze kalabilir. Nemden uzak tutulmalıdır.

  Haşhaş Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

  Haşhaş tohumu çayı şu şekilde yapılabilir;

  Malzemeler

  • 250 gram haşhaş tohumu, yıkanmamış
  • 3 bardak su
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 litrelik boş bir şişe

  Nasıl Yapılır?

  – Bir huni kullanarak haşhaş tohumlarını su şişesine dökün.

  – Tohumlardan bir parmak üstte olacak şekilde şişeye ılık su ekleyin. Su kaynak olmasın.

  – Limon suyunu ekleyin.

  – Şişeyi kapatın ve yaklaşık 2 dakika yavaşça sallayın. Suyun rengi orta sarıdan koyu kahverengiye değişir.

  – Tohumları süzün ve çayı servis edin.

  Haşhaş Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?

  Alerjiler

  Bazı insanlarda haşhaş tohumu alerjiye neden olabilir. Bunlardan bazıları kusma, kurdeşen, göz şişmesi, ciltte kızarıklık ve nefes almada güçlüğü içerir.

  Hamilelik ve Emzirme İle İlgili Sorunlar

  Normal miktarlarda güvenli olmasına rağmen, hamilelik veya emzirme döneminde aşırı haşhaş tohumu tüketimi sorunlara neden olabilir ve bundan kaçınılmalıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ