Çok Oturmanın ve Hareketsiz Kalmanın Zararları | diyetz

Çok Oturmanın ve Hareketsiz Kalmanın Zararları

 

Modern toplumda insanlar oturmak için programlanmıştır. Çoğu insan oturarak zaman geçiriyor. Ancak, çok oturmanın zararları olduğunu, sağlığı olumsuz etkilediğini biliyor musunuz? 

Oturmak yaygın bir vücut duruşu. İnsanlar çalışırken, sosyalleşirken, ders çalışırken ya da seyahat ederken, genellikle bunu oturur pozisyonda yaparlar. Ortalama bir günün yarısı; oturmak, araba kullanmak, masa başında çalışmak ya da televizyon izlemek gibi aktiviteler yaparak geçirilmektedir.

Tipik bir ofis çalışanı günde 15 saatini oturarak geçirebilir. Öte yandan, tarlada çalışan işçiler günde yaklaşık 3 saat oturabilir.

Fazla Oturmanın ve Hareketsiz Kalmanın Zararları

 

 

Oturmak yakılan kalori sayısını sınırlar

Ayakta durmak, yürümek, hatta kıpırdamak gibi günlük egzersiz dışı aktiviteler, kalori harcanmasını sağlar. Bu enerji harcaması, egzersiz dışı aktivite termojenezi (NEAT) olarak bilinir.

Oturmak ve yatmak gibi hareketi kısıtlayan eylemler, çok az enerji harcaması gerektirir. NEAT ile yakılan kalorileri ciddi şekilde sınırlandırır. Bunun için yapılan araştırmalar, tarlada çalışan işçilerin, masa başında çalışanlarına göre günde 1.000 kalori daha fazla yakabileceğini belirtmektedir.

Bunun nedeni, tarım işçilerinin zamanlarının çoğunu yürümek ya da ayakta durmak gibi hareket ederek geçirmeleridir.

 

sürekli oturmak

 

Hareketsizlik kilo alma riskini artırır

Ne kadar az kalori harcanırsa, kilo alma ihtimali de o kadar artar. Bu nedenle hareketsiz yaşamın zararlarından biri obeziteye neden olmasıdır.

Araştırmalar, obezite olan kişilerin, normal kilolu insanlardan her gün ortalama iki saat daha uzun süre oturduğunu göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Diyet Tavuk Yemekleri

 

 

Hareketsizliğin zararlarından biri erken ölüme yol açmasıdır

1 milyondan fazla kişiden alınan gözlemsel veriler, hareketsizliğin, erken ölüm olasılığını artığını gösterir. Çoğu hareketsiz insan % 22-49 daha erken ölüm riskine sahiptir.

 

 

 

Sürekli oturmanın zararlarından biri hastalıklara neden olmasıdır

Hareketsizlik, tip 2 diyabet riskini % 112 ve kalp hastalığı riskini % 147 oranında artırır. Bunun gibi 30’dan fazla kronik hastalık ve durumla bağlantılıdır.

Araştırmalar, günde 1.500 adımdan daha az yürümenin veya kalori alımını azaltmadan uzun süre oturmanın, tip 2 diyabetin temel faktörü olan insülin direncinde önemli bir artışa neden olabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, hareketsizliğin insülin direncini doğrudan etkileyebileceğini düşünüyor.

 

 

 

Egzersiz yapmak riski tamamen ortadan kaldırmaz

Düzenli egzersiz yapmak tavsiye edilen bir aktivite olmasına rağmen, hareketsizliğin tüm sağlık risklerini ortadan kaldırmaz.

Bir çalışmada farklı egzersiz türlerini yapan 18 kişide metabolik belirteçler ölçülmüştür. Bir saatlik yoğun egzersiz, diğer saatler oturma sonucu oluşan hareketsizliğin olumsuz etkilerini telafi edemedi.

 

Sonuç olarak;

Günümüzde çoğu insan ya iş gereği ya da başka sebeplerden, uzun süre hareketsiz kalıyor. Dinlenmek için oturmak faydalı olsa da gün boyu hareketsiz kalmak bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. O yüzden hareketsiz geçirilen zamanları en aza indirmek gerekir.

Masa başında çalışanlar, ayakta geçirdikleri zamanı artırmak için kısa yürüyüşler yapmak, asansör yerine merdiven kullanmak gibi hareket alanları yaratabilir. Hareketsiz geçirilen zamanın en aza indirilmesi, sağlık için dengeli beslenme ve düzenli egzersiz kadar önemlidir. 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ