Çok Oturmanın ve Hareketsiz Kalmanın Zararları

  Modern toplumda insanlar oturmak için programlanmıştır. Çoğu insan oturarak zaman geçiriyor ya da işleri nedeniyle uzun süre hareketsiz kalıyor. Ancak, çok oturmanın zararları olduğunu, sağlığı olumsuz etkilediğini biliyor musunuz? 

  Oturmak yaygın bir vücut duruşu. İnsanlar çalışırken, sosyalleşirken, ders çalışırken ya da seyahat ederken, genellikle bunu oturur pozisyonda yaparlar.

  Ortalama bir günün yarısı; oturmak, araba kullanmak, masa başında çalışmak ya da televizyon izlemek gibi aktiviteler yaparak geçirilmektedir.

  Tipik bir ofis çalışanı günde 15 saatini oturarak geçirebilir. Öte yandan, tarlada çalışan işçiler günde yaklaşık 3 saat oturabilir.

  Fazla Oturmanın ve Hareketsiz Kalmanın Zararları

  Oturmak yakılan kalori sayısını sınırlar

  Ayakta durmak, yürümek, hatta kıpırdamak gibi günlük egzersiz dışı aktiviteler, kalori harcanmasını sağlar. Bu enerji harcaması, egzersiz dışı aktivite termojenezi (NEAT) olarak bilinir.

  Oturmak ve yatmak gibi hareketi kısıtlayan eylemler, çok az enerji harcaması gerektirir. NEAT ile yakılan kalorileri ciddi şekilde sınırlandırır.

  Bunun için yapılan araştırmalar, tarlada çalışan işçilerin, masa başında çalışanlarına göre günde 1000 kalori daha fazla yakabileceğini belirtmektedir.

  Bunun nedeni, tarım işçilerinin zamanlarının çoğunu yürümek ya da ayakta durmak gibi hareket ederek geçirmeleridir.

  sürekli oturmak

  Hareketsizlik kilo alma riskini artırır

  Ne kadar az kalori harcanırsa, kilo alma ihtimali de o kadar artar. Bu nedenle hareketsiz yaşamın zararlarından biri obeziteye neden olmasıdır.

  Araştırmalar, obezite olan kişilerin, normal kilolu insanlardan her gün ortalama iki saat daha uzun süre oturduğunu göstermektedir.

  Çok fazla oturmanın lipoprotein lipaz (LPL) aktivitesini azalttığı gösterilmiştir, bu da vücudun yağ yakma yeteneği üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

  Bu, artan yağ depolarına yol açar ve yakıt için karbonhidratların (yağ yerine) kullanılmasını teşvik eder ve sonuç olarak vücut, düşük kalorili bir diyet tüketirken bile yağ kazanmaya devam eder.

  Hareketsizliğin zararlarından biri erken ölüme yol açmasıdır

  1 milyondan fazla kişiden alınan gözlemsel veriler, hareketsizliğin, erken ölüm olasılığını artığını gösterir. Çoğu hareketsiz insan % 22-49 daha erken ölüm riskine sahiptir.

  Sürekli oturmanın zararlarından biri hastalıklara neden olmasıdır

  Hareketsizlik, tip 2 diyabet riskini % 112 ve kalp hastalığı riskini % 147 oranında artırır. Bunun gibi 30’dan fazla kronik hastalık ve durumla bağlantılıdır.

  Araştırmalar, günde 1500 adımdan daha az yürümenin veya kalori alımını azaltmadan uzun süre oturmanın, tip 2 diyabetin temel faktörü olan insülin direncinde önemli bir artışa neden olabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, hareketsizliğin insülin direncini doğrudan etkileyebileceğini düşünüyor.

  Kan dolaşımının zayıflamasına neden olabilir

  Hareketsiz oturmanın, çoğunlukla göz ardı edilen bir başka sonucu da dolaşım bozukluğudur. Uzun süre hareket etmeden oturmak, dolaşımı yavaşlatabilir, bacaklarda ve ayaklarda kan birikmesine neden olabilir, bu da varisli damarlara, şişmiş ayak bileklerine ve hatta derin ven trombozu (DVT) gibi tehlikeli kan pıhtılarına yol açabilir.

  Kalp hastalığı riskini artırır

  Vücudumuz daha az yağ yaktığında ve kan dolaşımı zayıfladığında, yağ asitlerinin kalpteki arterleri tıkama şansı artar. 

  Kasların zayıflamasına neden olabilir

  Bütün gün oturmak vücuttaki kasları, özellikle orta ve alt kısımdakileri gevşetir ve zayıflatır. 

  Diyabeti tetikleyebilir

  Diyabet ile toplam oturma süresi arasındaki bağlantıyı inceleyen 2017 tarihli bir araştırmaya göre, fiziksel olarak hareketsiz insanlarda daha yüksek bir diyabet riski var ve uzun süre oturmanın önemli bir etken olduğu görülüyor.

  Bunun nedeni, kas kütlesinin ve gücünün azalması, insülin duyarlılığının azalmasına neden olabilmesidir; bu, hücrelerin insüline ( kan şekeri seviyelerini düzenlemekten sorumlu hormon)  daha yavaş tepki vermesi anlamına gelir. Vücudun insüline duyarlılığı ne kadar düşükse, diyabet insidansı o kadar yüksektir. 

  Duruş problemlerine neden olabilir

  Kaslarımızı dejenerasyona karşı daha savunmasız hale getirmenin yanı sıra, uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmak, boyun, omuzlar, sırt ve kalça için çeşitli sorunlara neden olur. Boyun ve omuzlar eğilir ve sertleşir, omurga basıncı emdiği için esnekliğini kaybeder.

  Kronik vücut ağrısına neden olabilir

  Ne kadar uzun süre oturur ve kötü duruşunuzu sürdürürseniz, boyun, omuzlar, sırt, kalça ve bacaklar gibi bölgelerde kronik ağrı yaşama olasılığınız o kadar artar. 

  Beyin hasarına neden olabilir

  Sürekli oturmak, beynin en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu yeterli kan ve oksijeni sağlayamamasına neden olacaktır. Sonuç olarak, beyin fonksiyonları yavaşlar. Yeterli glikoz enerjisi olmadığında, beyin hücreleri zarar görebilir.

  Endişe ve depresyon ataklarını tetikleyebilir

  Uzun süreli oturmanın bir başka zihinsel yan etkisi de anksiyete ve depresyondur. Nedenini anlamak kolay; bütün gün oturanlar, egzersiz ve formda kalmanın sağladığı sağlık ve ruh halini yükselten faydalarından yararlanamaz.

  Aynı zamanda, tüm gün bilgisayar veya televizyon karşısında olmak güneşe maruz kalmayı ve sosyal etkileşimi sınırlandırır, bu da D vitamini eksikliğine ve güçlü yalnızlık duygularına yol açar.

  Kanser riskini artırabilir

  Uzun süre oturmanın ve hareketsiz kalmanın en korkutucu yan etkisi akciğer, kolon, meme, rahim ve endometriyal kanserlere yakalanma riskidir.

  Kesin korelasyon net değil ancak hareketsiz kalmanın, vücuttaki insülin üretimini artırarak hücre büyümesini teşvik ettiği gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. 

  Alternatif olarak, düzenli fiziksel aktivite, oksidatif stresi azaltma kabiliyeti nedeniyle vücutta antioksidan etkiye sahip olma eğilimindedir.

  Olası kanser riskleri ayrıca kilo alımı, hormon seviyelerindeki değişiklikler, metabolik işlev bozukluğu ve iltihaplanma ile bağlantılı olabilir – bunların tümü hareketsiz kalmakla daha da kötüleşebilir.

  Egzersiz yapmak riski tamamen ortadan kaldırmaz

  Düzenli egzersiz yapmak tavsiye edilen bir aktivite olmasına rağmen, hareketsizliğin tüm sağlık risklerini ortadan kaldırmaz.

  Bir çalışmada farklı egzersiz türlerini yapan 18 kişide metabolik belirteçler ölçülmüştür. Bir saatlik yoğun egzersiz, diğer saatler oturma sonucu oluşan hareketsizliğin olumsuz etkilerini telafi edemedi.

  Hareketsiz Kalmanın Zararları Nasıl Azaltılır?

  Gün içinde yeterince hareket etmiyorsanız, aşağıdaki aktiviteleri uygulamaya çalışın;

  – Yürüyün veya bisiklete binin.

  – Daha uzun yolculuklar için yolun bir kısmını yürüyün.

  – Asansör veya yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanın.

  – Otobüsten bir durak erken inin ve yolun geri kalanını yürüyün.

  – Gittiğiniz her yerden daha uzağa park edin ve yolun geri kalanında yürüyün.

  İş yerinde de sandığınızdan daha fazla hareket edebilirsiniz:

  – Asansör yerine merdivenleri kullanın.

  – İş arkadaşlarınıza e-posta göndermek yerine oraya gidin ve onlarla konuşun.

  – Öğle yemeği molanızda masanızdan uzaklaşın ve mümkünse dışarıda kısa bir yürüyüş yapın.

  – Yürüyüş toplantıları düzenleyin.

  – Çöp kutunuzu masanızdan uzaklaştırın, böylece her şeyi atmak için ayağa kalkmanız gerekir.

  Kötü havanın sizi aktif olmaktan alıkoymasına izin vermeyin! Aşağıdakiler gibi iç mekan etkinliklerini de deneyebilirsiniz:

  – Dans

  – Kapalı havuzda yüzmek

  – Yoga

  – Pilates

  – Dövüş sanatları

  Evdeyken hareket etmenizi sağlayacak bazı basit fikirler:

  – Evi toplarken hepsini bir arada yerlerine götürmek yerine, hepsini tek tek götürün böylece daha fazla hareket etmiş olursunuz.

  – Ayağa kalkıp hareket etmenizi hatırlatmak için televizyondaki zamanlayıcıyı normalden bir saat önce kapanacak şekilde ayarlayın. 

  – Telefondayken dolaşarak konuşun.

  – İzlediğiniz televizyon programı sırasında ayağa kalkın ve ütü yapın.

  Sonuç olarak;

  Günümüzde çoğu insan ya iş gereği ya da başka sebeplerden, uzun süre hareketsiz kalıyor. Dinlenmek için oturmak faydalı olsa da gün boyu hareketsiz kalmak bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. O yüzden hareketsiz geçirilen zamanları en aza indirmek gerekir.

  Masa başında çalışanlar, ayakta geçirdikleri zamanı artırmak için kısa yürüyüşler yapmak, asansör yerine merdiven kullanmak gibi hareket alanları yaratabilir.

  Hareketsiz geçirilen zamanın en aza indirilmesi, sağlık için dengeli beslenme ve düzenli egzersiz kadar önemlidir. 

  İlginizi Çekebilir  Kombu Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ