Protein Deposu Hamsinin Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

Protein Deposu Hamsinin Faydaları ve Besin Değeri

 

 

Balıkların “Engraulidae” familyasından gelen  hamsi, hem lezzet hem de besin açısından eşit derecede zengindir. Bu balıklar küçücük olabilir, ancak her bir porsiyonda büyük miktarda protein, kalp-sağlıklı yağlar ve önemli vitamin ve mineraller sağlıyorlar.

 

 

Hamsinin Faydaları

 

Omega-3 Yağ Asitlerinde Yüksek

Omega-3 yağ asitleri, kalp sağlığından beyin işlevine kadar her konuda rol oynayan önemli bir yağ asididir. Araştırmalar, bu sağlıklı yağların kilo yönetimini, göz sağlığını, cenin gelişimini ve bağışıklığı etkileyebileceğini göstermektedir.

 

Hamsinin 60 gramı 951 miligram omega 3 yağ asidi sağlayan bu önemli yağ asitlerinin iyi bir kaynağıdır.

 

Her gün ihtiyaç duyduğunuz omega-3 yağ asitleri miktarına ilişkin bir kılavuz bulunmamakla birlikte, çoğu kuruluş deniz ürünlerinde bulunan iki ana form olan omega-3 yağ asitlerinden 250-500 miligram kombine DHA ve EPA’yı önermektedir.

 

Amerikan Kalp Derneği, her hafta iki porsiyon yağlı balık yemenizi veya omega-3 yağ asidi ihtiyacınızı karşılamak için balık yağı almanızı tavsiye eder.

 

 

Güçlü Kemikleri Destekler

Her bir hamsi porsiyonu, kemik sağlığının desteklenmesi de dahil olmak üzere kritik olan süreçler için doyurucu bir besin değeri sağlar.

 

Kalsiyum iskelet yapınızı güçlü tutmak için önemlidir. Aslında vücudunuzdaki kalsiyumun yüzde 99’u kemikleriniz ve dişlerinizde bulunur.

 

K vitamini kemik sağlığı için de önemlidir, bazı çalışmalar kırıkların önlenebileceğini ve kemik mineral yoğunluğunun korunmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

60 gramlık hamsi porsiyonu, tüm gün için ihtiyaç duyduğunuz kalsiyumun yüzde 10’unu ve günlük K vitamini ihtiyacınızın yüzde 7’sini sağlayarak, kemik sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Bakır Eksikliği ve Bakır Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

 

 

 

İyi Protein Kaynağı

Yeterli protein almak, sağlığın birçok yönünün anahtarıdır. Doku oluşturur ve onarır, vücutta önemli enzimler ve hormonlar üretir ve kemikler, kaslar, kıkırdak ve dokunun önemli bir bileşenidir.

 

Daha yüksek proteinli yiyecekler yemek normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur, yaşa bağlı kas kaybını önler ve kilo kaybını destekler.

 

Sadece bir hamsi porsiyonu 13 gram protein içerir. Bu balıkları gün boyunca birkaç protein bakımından zengin gıda ile birleştirmek, günlük protein ihtiyacınızı kolayca karşılamanıza yardımcı olur.

 

Diğer sağlıklı protein kaynakları arasında otla beslenen sığır eti, serbest dolaşan kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, kabuklu yemişler, tohumlar ve baklagiller bulunur.

 

 

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Kalbin en önemli organlarından biri olduğunu herkes bilir. Tüm vücudunuzdaki kanı pompalar, dokularınıza oksijen ve ihtiyaç duydukları önemli besinlerle sağlar.

 

Hamsi, etkileyici bir besin profiline sahiptir ve kalbinizin sağlığını korumaya yardımcı olabilecek birçok vitamin ve mineral içerir.

 

Niasinin, örneğin, kalp hastalığı için iki risk faktörü olan trigliseritleri ve kolesterolü azalttığı gösterilmiştir. Chicago’da yapılan bir çalışma, niasin ile takviyenin kalp krizi ve felç riskini önemli ölçüde azalttığını buldu.

 

Omega-3 yağ asitleri de inflamasyonu azaltarak ve kolesterol ve kan basıncını düşürerek kalbi sağlıklı tutar.

 

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yapılan bir başka çalışmada,  hamside bulunan bir başka besin maddesi selenyumunun kalp hastalığı riskini azaltabildiği de bulunmuştur. Araştırmacılar selenyum kan konsantrasyonunda yüzde 50’lik bir artışın, yüzde 24’lük bir azalmış koroner kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

 

 

Kilo Kaybı Sağlar

Hamsi, kalori bakımından düşük, ancak protein, vitamin ve minerallerde yüksek, kilo vermek istiyorsanız mükemmel seçimdir.

 

İlginizi Çekebilir  Saçınızı Kalıcı Olarak Düzleştirmenin Doğal Yolları

Protein, açlığı uyandırmaktan sorumlu hormon olan ghrelin ‘in seviyelerini düşürerek, iştahınızı sınırlandırmaya yardımcı olur. 2006 yılında yapılan bir çalışmada, yüksek proteinli bir kahvaltı, ghrelini azalttı ve aynı zamanda tokluğu artırmak için midenin boşalmasını yavaşlattı.

 

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir başka Avustralya çalışmasında, 12 haftalık yüksek proteinli bir diyet, sağlıklı kadınlarda düşük proteinli diyete göre kilo kaybını neredeyse iki katına çıkardığı görülmüştür.

 

Kalorisi düşük ve protein miktarı yüksek olduğu için hamsi, sizi tok tutarak, kilo vermeye yardımcı olur.

 

 

Cıva Miktarı Düşük

Balık, diyetin çok sağlıklı bir parçası olsa da, çok fazla yemek yapmak sizi civa zehirlenmesi riskine sokabilir. Cıva, balık tarafından emilen ağır bir metal türüdür. Balık yediğinizde, içerdiği cıvaları da emiyorsunuz.

 

Yüksek seviyedeki cıva tehlikeli olabilir ve hatta çocuklarda veya bebeklerde nörolojik hasara yol açabilir. Bu nedenle, hamile kadınlara genellikle, uskumru, köpekbalığı ve kılıçbalığı gibi civa cinsi olan bazı güvensiz balıklardan uzak durmaları tavsiye edilir.

 

Bununla birlikte, hamsinin en iyi sağlık faydalarından biri, her bir porsiyonda yer alan düşük miktarda civadır. Aslında, hamsi her çeşit balık arasında en düşük cıva konsantrasyonlarından birine sahiptir, bu da onları ılımlı tüketildiğinde herkes için güvenli ve besleyici bir seçenek haline getirir.

 

 

Hamsinin Besin Değeri

Hamsinin kalorisi düşük, protein, kalp-sağlıklı yağlar ve besin maddeleri içerir. 60 gramlık hamsi aşağıdaki besin profiline sahiptir:

 

 • 94.5 kalori

 

 • 13 gram protein

 

 • 4.4 gram yağ

 

 • 9 miligram niasin (yüzde 45 DV)

 

 • 30.6 mikrogram selenyum (yüzde 44 DV)

 

 • 2,1 miligram demir (yüzde 12 DV)

 

 • 113 miligram fosfor (yüzde 11 DV)

 

 • 0.2 miligram riboflavin (yüzde 10 DV)

 

 • 104 miligram kalsiyum (yüzde 10 DV)

 

 • 0.2 miligram bakır (yüzde 8 DV)

 

 • 31.1 miligram magnezyum (yüzde 8 DV)

 

 • 1.5 miligram E vitamini (yüzde 7 DV)

 

 • 5.4 mikrogram K vitamini (yüzde 7 DV)

 

 • 0.4 mikrogram B12 vitamini (yüzde 7 DV)

 

 • 245 miligram potasyum (yüzde 7 DV)

 

 • 1.1 miligram çinko (yüzde 7 DV)

 

 • 0.1 miligram B6 vitamini (yüzde 5 DV)

 

İlginizi Çekebilir  Saçınızı Kalıcı Olarak Düzleştirmenin Doğal Yolları

 

Önlemler

Bazı insanlar hamsiye karşı alerjik veya hassas olabilir ve bu nedenle hamsi tüketmekten kaçınmalıdır. Hamsi yedikten sonra kaşıntı, kurdeşen veya nefes almakta zorluk gibi olumsuz belirtilerle karşılaşırsanız, yemeyi bırakmalı ve doktorunuzla konuşmalısınız.

 

Ek olarak, gebe kadınlar, gelişimsel gecikmeleri ve fetüste doğum kusurlarını önlemek için civa alımını izlemek için uyarılırlar. Hamsi az miktarda cıva içerir ve hamilelik sırasında makul miktarlarda tüketmek için güvenlidir ancak sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak haftada bir ila iki kez ile sınırlandırılmalıdır.

 

Çiğ hamsi yemeyin. Taze hamsi alırsanız, parazitleri öldürmek ve sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için tüketilmeden önce iyice pişirmelisiniz.

 

Sonuç olarak;

Hamsi, protein, omega-3 yağ asitleri ve önemli vitamin ve mineral bakımından yüksektir.

 

Her bir porsiyonda sağlanan besinler kilo kaybına, kemik sağlığının korunmasına ve kalbin korunmasına yardımcı olur.

 

Sürdürülebilir balık türlerinden biri olmanın yanı sıra, cıvada da düşüktür ve çok yönlüdür.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ