Hamsi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Balıkların “Engraulidae” familyasına ait olan hamsi balığı, hem lezzet hem de besin açısından zengindir. Küçük bir balık türüdür ancak her bir porsiyonda büyük miktarda protein, kalp-sağlıklı yağlar ve önemli vitamin ve mineraller sağlar.

  Aşağıda “hamsinin faydaları ve zararları”, “hamsi protein değeri”, “hamsinin özellikleri”, “hamsinin içindeki vitaminler” konularına değinilecektir.

   

   

  hamsi balığı faydaları

   

   

  Hamsinin Faydaları Nelerdir?

   

  Omega 3 yağ asitleri bakımından yüksektir

  Omega 3 yağ asitleri, kalp sağlığından beyin işlevine kadar her konuda rol oynayan önemli bir yağ asididir. Araştırmalar, bu sağlıklı yağların kilo yönetimini, göz sağlığını, cenin gelişimini ve bağışıklığı etkileyebileceğini göstermektedir.

  Hamsinin 60 gramı 951 miligram omega 3 yağ asidi sağlar yani bu önemli yağ asitlerinin iyi bir kaynağıdır.

  Her gün ihtiyaç duyulan miktar ile ilgili bir yönerge bulunmamakla birlikte, çoğu sağlık kuruluşu omega 3 yağ asitlerinin iki formu olan DHA ve EPA’dan kombine 250-500 miligram alınmasını önermektedir.

  Amerikan Kalp Derneği, her hafta iki porsiyon yağlı balık yenmesini veya omega 3 yağ asidi ihtiyacını karşılamak için balık yağı alınmasını tavsiye eder.

   

   

  Kemikleri güçlendirir

  Hamsi balığı, kemiklerin güçlenmesi gibi kritik süreçler için doyurucu bir besin değeri sağlar.

  Kalsiyum iskelet yapısını güçlü tutmak için önemlidir. Aslında vücudumuzdaki kalsiyumun yüzde 99’u kemiklerimiz ve dişlerimizde bulunur.

  K vitamini de kemik sağlığı için önemlidir, bazı çalışmalar kırıkları önleyebileceğini ve kemik mineral yoğunluğunun korunmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  60 gramlık hamsi porsiyonu, tüm gün için ihtiyaç duyulan kalsiyumun yüzde 10’unu ve günlük K vitamini ihtiyacının yüzde 7’sini sağlayarak, kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.

   

   

  İyi bir protein kaynağıdır

  Yeterli protein almak, sağlıklı olmak için önemlidir. Protein doku oluşturur ve onarır, vücutta önemli enzimler ve hormonlar üretir, kemikler, kaslar, kıkırdak ve dokunun önemli bir bileşenidir.

  Yüksek proteinli yiyecekler yemek, normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur, yaşa bağlı kas kaybını önler ve kilo vermeyi sağlar. 

  60 gramlık hamsi protein miktarı 13 gramdır. Gün boyunca başka protein bakımından zengin gıdalarla birlikte yerseniz, günlük protein ihtiyacınızı kolayca karşılarsınız.

   

   

  Kalbe faydalıdır

  Kalbin en önemli organlardan biri olduğunu herkes bilir. Tüm vücuttaki kanı pompalar, dokulara oksijen ve ihtiyaç duydukları önemli besinler sağlar.

  Hamsi, etkileyici bir besin profiline sahiptir ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilecek birçok vitamin ve mineral içerir.

  Örneğin; niasin, kalp hastalığı için iki risk faktörü olan trigliserit ve kolesterolü azaltır. 

  Omega 3 yağ asitleri de inflamasyonu azaltarak, kolesterol ve kan basıncını düşürerek kalbi sağlıklı tutar.

  Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yapılan bir çalışmada, hamside bulunan bir başka besin maddesi olan selenyumunun kalp hastalığı riskini azaltabildiği bulunmuştur. 

   

  İlginizi Çekebilir  Mısır Nişastası Nedir, Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Hamsi, kalori bakımından düşük, ancak protein, vitamin ve minerallerde yüksektir. 

  Protein, açlık hormonu olan ghrelinin seviyelerini düşürerek, iştahı azaltmaya yardımcı olur. 2006 yılında yapılan bir çalışmada, yüksek proteinli bir kahvaltının, ghrelini azalttığı ve aynı zamanda tokluğu artırmak için midenin boşalmasını yavaşlattığı belirlendi. 

  Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir Avustralya çalışmasında, 12 haftalık yüksek proteinli bir diyet, sağlıklı kadınlarda düşük proteinli diyete göre kilo kaybını neredeyse iki katına çıkardığı görülmüştür. 

  Kalorisi düşük ve protein miktarı yüksek olduğu için hamsi, tok tutarak, kilo vermeye yardımcı olur.

   

   

  Cıva miktarı düşüktür

  Balıklar, sağlıklı ve faydalı besinler olsalar da, çok fazla yemek, civa zehirlenmesi riskini artırır. Cıva, balık tarafından emilen ağır bir metal türüdür. Balık yediğimizde, içerdiği cıvayı da emeriz. 

  Yüksek seviyedeki cıva tehlikeli olabilir, hatta çocuklarda veya bebeklerde nörolojik hasara yol açabilir. Bu nedenle, hamile kadınlara genellikle, uskumru, köpek balığı ve kılıçbalığı gibi civa içeriği yüksek olan bazı balıklardan uzak durmaları tavsiye edilir.

  Hamsi yemenin faydalarından biri, düşük cıva içeriğidir. Hamsi, balıklar arasında en düşük cıva konsantrasyonlarından birine sahiptir, bu da onu güvenli ve besleyici bir seçenek haline getirir.

   

   

  Hamsi Besin ve Vitamin Değeri

  Hamsinin kalorisi düşük, protein, sağlıklı yağlar ve besin içeriği yüksektir. 60 gramlık porsiyon aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

  94.5 kalori

  13 gram protein

  4.4 gram yağ

  9 miligram niasin (yüzde 45 DV)

  30.6 mikrogram selenyum (yüzde 44 DV)

  2,1 miligram demir (yüzde 12 DV)

  113 miligram fosfor (yüzde 11 DV)

  0.2 miligram riboflavin (yüzde 10 DV)

  104 miligram kalsiyum (yüzde 10 DV)

  0.2 miligram bakır (yüzde 8 DV)

  31.1 miligram magnezyum (yüzde 8 DV)

  1.5 miligram E vitamini (yüzde 7 DV)

  5.4 mikrogram K vitamini (yüzde 7 DV)

  0.4 mikrogram B12 vitamini (yüzde 7 DV)

  245 miligram potasyum (yüzde 7 DV)

  1.1 miligram çinko (yüzde 7 DV)

  0.1 miligram B6 vitamini (yüzde 5 DV)

   

   

  Hamsi Balığı Zararları

  Bazı insanlar, alerjik veya hassas olabilir, bu nedenle bu kişiler hamsi yemekten kaçınmalıdır. Balığı yedikten sonra kaşıntı, cilt döküntüsü veya nefes almakta zorluk gibi olumsuz belirtilerle karşılaşırsanız, yemeyi bırakmalı ve doktora başvurmalısınız.

  Ek olarak, hamile kadınlar, gelişimsel gecikmeleri ve fetüste doğum kusurlarını önlemek için cıva alımını izlemelidir.

  Hamsi az miktarda cıva içerir ve hamilelik sırasında makul miktarlarda tüketmek için güvenlidir ancak sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak haftada bir ila iki kez ile sınırlandırılmalıdır.

  Çiğ hamsi yemeyin. Taze hamsi alırsanız, parazitleri öldürmek ve sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için yemeden önce iyice pişirmelisiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Hamsi, protein, omega 3 yağ asitleri ve önemli vitamin ve mineraller bakımından yüksektir.

  Sağladığı besinler kilo kaybına, kemik sağlığının korunmasına ve kalbin korunmasına yardımcı olur. 

  Çok yönlüdür ve civa miktarı düşüktür. 

   

  İlginizi Çekebilir  Kabuklu Deniz Ürünleri Faydaları, Zararları, Besin Değeri ve Alerjisi

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ