Hamilelikte Yenmesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelikte sağlıklı beslenme önemlidir. Bu süre zarfında vücudun ek besin, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde her gün ekstradan 350-500 kalori almak gerekir. 

Hamilelikte anne beslenmesinin sağlıklı olması, bebeğin sağlığını da güvence altına alacaktır. Ayrıca doğumdan sonra hamilelikte alınan fazla kiloların verilmesi kolaylaşacaktır.

Bu yüzden “hamilelikte nasıl beslenmeli?”, “hamilelikte beslenme nasıl olur?” “hamileler ne yemeli?” gibi sorulara cevap olarak hamilelikte yenmesi gerekenler listesi hazırladık. Buna göre hamilelerin beslenme listesinde şu yiyecekler var;

Hamilelikte Yenmesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

hamileler ne yemez

Süt Ürünleri

Hamilelik sırasında, büyüyen fetüsün ihtiyaçlarını karşılamak için ekstra protein ve kalsiyum tüketmek gerekir. 

Süt ürünleri iki tür yüksek kaliteli protein içerir: kazein ve peynir altı suyu. Süt, kalsiyumun en iyi besin kaynağıdır ve yüksek miktarda fosfor, çeşitli B vitaminleri, magnezyum ve çinko sağlar.

Yoğurt, hamilelikte beslenme sırasında hamile kadınlar için çok faydalıdır. Diğer birçok süt ürününden daha fazla kalsiyum içerir.

Bazı çeşitlerde sindirim sağlığını destekleyen probiyotik bakteriler de vardır. Süt ve süt ürünleri hamilelikte en çok tüketilmesi gerekenlerdendir.

Baklagiller

Bu grupta mercimek, bezelye, fasulye, nohut, soya fasulyesi ve yer fıstığı bulunur.

Gebelikte beslenme önerisi olarak öne çıkan baklagiller, vücudun ihtiyaç duyduğu bitki, lif, protein, demir, folat (B9) ve kalsiyum kaynaklarıdır.

Tatlı Patates

Tatlı patates, vücutta A vitamini haline dönüşen bir bitki bileşiği olan beta karoten açısından zengindir. A vitamini, çoğu hücre ve dokunun büyümesi ve farklılaşması için gereklidir. 

Sağlıklı fetal gelişim için de çok önemlidir. Gebe kadınların genellikle A vitamini alımını % 10-40 oranında artırmaları tavsiye edilir. 

Ancak aşırı miktarda alındığında, toksisiteye neden olabilecek, çok yüksek miktarda A vitamini içeren hayvansal kaynaklardan kaçınmak tavsiye edilmektedir.

Bu nedenle, beta karoten hamileler için çok önemli bir A vitamini kaynağıdır.

somon balığı faydaları nelerdir

Somon

Somon, temel omega 3 yağ asitleri açısından çok zengindir. Hamileyken yenmesi gereken yiyeceklerdendir ve hamile kadınlar da dahil olmak üzere çoğu insan yeterince omega-3 almalıdır. 

Omega 3 yağ asitleri hamilelikte, özellikle uzun zincirli omega-3 yağ asitleri -DHA ve -EPA gereklidir. Bunlar deniz ürünlerinde yüksek miktarlarda bulunur ve fetusun beyin ve gözlerini oluşturmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, hamile kadınlara genellikle deniz balıkları alımını, yağlı balıkta bulunan civa ve diğer kirleticilerden dolayı haftada iki kez ile sınırlamaları tavsiye edilir. 

Bu, bazı kadınların deniz ürünlerini tamamen göz ardı etmelerine ve böylece gerekli omega 3 yağ asitlerini alamamalarına neden olmuştur.

Ancak çalışmalar haftada 2-3 öğün yağlı balık yiyen gebe kadınların yeterli omega 3 aldığını ve kandaki EPA ve DHA seviyelerini artırdığını göstermiştir.

Somon balığı, çok az besinde bulunan D vitamininin doğal kaynaklarından biridir. Vücuttaki kemik sağlığı ve bağışıklık fonksiyonu dahil birçok süreç için çok önemlidir.

Yumurta

Yumurta, ihtiyacınız olan hemen hemen her besin maddesini içerdiğinden, en sağlıklı gıdalardandır ve bu yüzden hamilelerin beslenme listesinde bulunması gerekir. 

Büyük bir yumurta, 77 kalorinin yanı sıra yüksek kaliteli protein ve yağ içerir. Aynı zamanda birçok vitamin ve mineral sağlar. Harika bir kolin kaynağıdır. 

Kolin, beyin gelişimi ve sağlığı da dahil olmak üzere birçok süreç için gereklidir. Hamilelikte beslenmede düşük kolin alımı, nöral tüp defekti riskini artırabilir ve fetüste beyin fonksiyonunun azalmasına neden olabilir.

hamileler ne yemeli

Brokoli gibi yapraklı yeşillikler

Brokoli, kale ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, hamilelikte beslenmede ihtiyaç duyulan besinlerin çoğunu içerir. Bunlar lif, C vitamini, K vitamini, A vitamini, kalsiyum, demir, folat ve potasyumdur. 

Ayrıca, brokoli ve yapraklı yeşillikler antioksidan bakımından zengindir. Bağışıklık sistemi ve sindirime yarar sağlayan bitki bileşikleri içerirler.

Yüksek lif içeriğinden dolayı bu sebzeler, hamile kadınlar arasında yaygın bir sorun olan kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Yağsız Et

Sığır ve tavuk eti, yüksek kaliteli proteinin mükemmel kaynaklarıdır.

Ayrıca, bu etler, demir, kolin ve diğer B vitaminleri bakımından da zengindir – bunların tümü hamilelik sırasında daha yüksek miktarlarda gereklidir. Hamilelikte ideal beslenme için yağsız et tüketimi gereklidir.

Balık Karaciğer Yağı

Balık karaciğeri yağı balıkların yağlı karaciğerinden yapılır, çoğu zaman morina balığından. Yağ, fetal beyin ve göz gelişimi için gerekli olan omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA açısından çok zengindir. 

Balık karaciğeri yağında D vitamini çok yüksektir. Düzenli olarak deniz mahsulleri yemeyen veya omega-3 veya D vitamini eksikliği olanlar için çok yararlı olabilir.

Hamilelikte beslenmenin bir parçası olarak ilk aylarda morina karaciğeri yağı tüketmek, bebeğin doğum ağırlığının yüksek olmasına ve bebeğin daha sonraki yaşamında hastalık riskinin azalmasına bağlanmıştır. 

Tek bir porsiyon (bir tatlı kaşığı) balık karaciğeri yağı, önerilen günlük omega-3, D vitamini ve A vitamini alımından daha fazlasını sağlar.

Ancak günde birden fazla porsiyon tüketmeniz tavsiye edilmez, çünkü fazla A vitamini cenin için tehlikeli olabilir. Yüksek omega-3 seviyeleri de kan inceltici etkilere sahiptir.

antioksidan gıdalar

Meyveler

Meyveler su, sağlıklı karbonhidrat, C vitamini, lif ve antioksidanlar içerir. Genellikle vücudun demiri emmesine yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini içerir. 

Hamilelikte yenecek meyveler özellikle C vitamini içermelidir. C vitamini ayrıca cilt sağlığı ve bağışıklık fonksiyonu için de önemlidir bu yüzden hamilelikte en faydalı yiyecekler arasında meyveler bulunur. 

Meyvelerin nispeten düşük bir glisemik indeks değeri vardır, bu nedenle kan şekerinde büyük iniş ve çıkışlara neden olmazlar.

Tam Tahıllar

Tam tahıllar, hamilelerin özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerde artan kalori gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olur. Rafine tahılların aksine, tam tahıllar lif, vitamin ve bitki bileşikleri ile doludur. 

Yulaf ve kinoa gibi tahıllar, hamilelikte yenmesi gereken tahıllardandır ve önemli miktarda protein alımı sağlar. 

Ek olarak, B vitaminleri, lif ve magnezyum açısından zengindirler. Bunların hepsi hamile kadınların ihtiyacı olan besinlerdir.

Avokado

Avokado alışılmadık bir meyvedir çünkü çok sayıda tekli doymamış yağ asidi içerir. Ayrıca lif, B vitaminleri (özellikle folat), K vitamini, potasyum, bakır, E vitamini ve C vitamini içerir. 

Sağlıklı yağlar, folat ve potasyum içeriği yüksek olduğundan, avokado hamilelikte yenecek meyveler arasındadır.

Avokadodaki sağlıklı yağlar bebeğin cildini, beynini ve dokularını oluşturmaya yardımcı olur ve folat nöral tüp defektlerini önler. Potasyum, bazı kadınlar için hamileliğin yan etkisi olan bacak kramplarını hafifletebilir.

fitoöstrojen vücuda etkileri

Kuru Meyve

Kuru meyveler, kalori, lif ve çeşitli vitamin ve mineraller bakımından yüksektir. Tek porsiyon kuru meyve, çok daha küçük boyuttadır, taze meyve gibi aynı miktarda besin içerir. 

Bu nedenle, bir kuru meyve porsiyonu folat, demir ve potasyum dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineralin tavsiye edilen alımının büyük bir yüzdesini sağlar.

Kuru erik lif, potasyum, K vitamini ve sorbitol bakımından zengindir. Doğal laksatiftir ve kabızlığı gidermede yardımcıdır. Hurma, lif, potasyum, demir ve bitki bileşiklerinde yüksektir. 

Üçüncü trimesterde düzenli hurma tüketimi, servikal genişlemeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Kuru meyveler, kalori ve besin alımını artırmaya yardımcı olsa da, hamilelikte beslenme için bir seferde birden fazla porsiyon tüketilmesi tavsiye edilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ