Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

   

   

  Birçok kişi için gebelik farklı sorunlara neden olabilir ve mide yanması bunlardan biridir.

   

  Rahatsız ve sinir bozucu, mide yanması, zihniniz göğsünüzdeki ağrı ve yanma hissi ile doluyken hamile kalmanın zevkini unutturabilir.

   

  Gebelikte mide yanmasının için iki ana neden var – vücudumuzda devam eden hormonal değişiklikler ve büyüyen rahimden mideye artan baskı.

   

  Vücuttaki hormonal değişiklikler özofagustaki kasların daha sık rahatlamasına neden olabilir. Bu mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasına neden olur, özellikle de uyumaya başlamak için yatarsanız veya büyük bir yemek yedikten sonra.

   

  Her geçen gün bebeğinizin gelişimine uyum sağlamak için rahiminiz genişler. Bu, midenizin daha fazla basınç altında olduğu anlamına gelir; bu aynı zamanda yiyecek ve asidin özofagusunuza geri itilmesine neden olur.

   

  Birinci ve üçüncü trimesterde mide yanması görülmesi çok yaygındır ancak hamileliğiniz boyunca buna mecbur kalacağınız anlamına gelmez.

   

  İlaçlar gebelikle ilgili mide yanması için önerilmez ve doğmamış bebeğin üzerinde kalıcı etkileri olabilirler, bu sorunun üstesinden gelmenize ve hamileliğinizin sağlıklı şekilde devam etmesine yardımcı olan birçok basit şey vardır.

   

  İşte gebelik sırasında mide yanması tedavisi için en iyi doğal yollar…

   

   

   

   

  Daha Az Yiyin

  Hamileyken, bebeğinizin sağlıklı kalması için beslenmenize daha fazla dikkat edin. Ancak bu, iki kişilik yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmiyor, sadece yersiz bir hamilelik efsanesi.

   

  Aslında, aşırı yeme büyük bir “HAYIR” der uzmanlar, çünkü mide yanması semptomlarını kötüleştirebilir.

   

  Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri daha az, daha sık yemek yemektir. Gün boyunca birkaç küçük öğün yemek sadece asit atmaya yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda sabah hastalıklarını önlemeye de yardımcı olur.

   

  Gebe olun ya da olmayın, aşırı doldurulmuş bir mide, mide yanmasına katkıda bulunur. Günde üç kere yemek yerine, beş altı daha küçük öğün yapmayı deneyin.

   

  Yemeğini bitirmek için zaman ayırın ve iyice çiğneyin. Ayrıca, yatmadan önce 2 ila 3 saat arasında ağır bir yemek yemekten kaçının. Akşam yemeğini bitirdikten kısa süre sonra yatarsanız, mide yanması belirtileri kötüleşebilir.

   

   

   

  Sol Yanınıza Yatın

  Hamilelik ya da başka bir zaman olsun, sağlık uzmanları sol tarafınıza yatarak uyumanızı önerir. Geceleri sol tarafa yatma asit, reflüsünü azaltabilir, çünkü bu pozisyonda iken asidin yemek borusuna akması daha zordur.

   

  İlginizi Çekebilir  Kalori Nasıl Yakılır? Kalori Azaltarak Zayıflama

  Hamile kadınlarda, sol taraflı bir uyku pozisyonu da karaciğeri uterusa baskı yapmaya ve ayrıca fetusa kan akışını teşvik etmeyi önleyecektir.

   

  Ayrıca, bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve çok ihtiyaç duyulan uykunun tadını çıkarmaya yardımcı olabilir.

   

  American Journal of Gastroenterology’de yayınlanan 2000 yılındaki bir çalışma, artan özofageal asit maruziyetinin, sol yatma pozisyonuna göre sağ yatık pozisyonda görülebileceğini bildirmektedir.

   

   

   

  Sakız Çiğneyin

  Yemekten sonra sakız çiğnemek, gebelik sırasında karşılaşacağınız pek çok rahatsızlıktan sadece biri olan mide yanmasını önlemeye yardımcı olabilir .

   

  Tükrük bezlerini uyarır ve tükürük, özofagusa yedeklenen asidi nötralize etmeye yardımcı olabilir. Birkaç çalışma, sakızın özofagustaki asitliği azalttığını göstermiştir.

   

  Alimentary Pharmacology & Therapeutics’de yayınlanan 2001 yılındaki bir araştırma, bir yemekten sonra sakızın yemek sonrası özofageal asit maruziyetini azaltmasına yardımcı olduğunu bildirmektedir.

   

  Benzer şekilde, Dental Research Dergisinde yayınlanan bir 2005 çalışmasında, bir yemekten sonra 30 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnenmesi, asitli postprandiyal özofageal reflüyü azaltabilir.

   

   

   

  Yatağınızın Başını Kaldırın

  Uyurken mide ekşirmesini önlemek için yatağınızın başını yükseltebilirsiniz. Yükseklik, asidin özofagusa geri akmasını önleyecektir. Artı, bacaklarda şişmeyi önleyecektir.

   

  İç Hastalıkları Arşivi’nde yayınlanan kontrollü çalışmaların 2006 yılı analizi, yatağın başlığının yükseltilmesinin asit reflü semptomlarını ve gece mide yanmasıni azaltmak için etkili bir strateji olduğuna karar vermiştir.

   

  Yatağınızın başını yaklaşık 2 adım yükseltmeye çalışın. Üst vücudunuzu yükseltmek için kama şeklindeki, köpüklü kauçuk ped kullanabilirsiniz.

   

  Mideyi baskı altına alıp semptomlarınızı şiddetlendireceğinden, üst gövdeyi yükseltmek için yalnızca yastık kullanmaktan kaçının.

   

   

   

  Su Tüketin

  Gün boyunca az miktarda su içmek, gebelik sırasında mide yanmasını kontrol altında tutmanın diğer basit ve etkili bir yoludur.

   

  Suyun düzenli bir şekilde alınması, gastrointestinal yol boyunca sıvıların yıkanmasını sağlar ve sisteminizi nemlendirir; bu da mide yanması azaltacaktır.

   

  Ancak aynı anda çok fazla su içmeyin. Tek bir seferde çok fazla su içerseniz mideniz yukarıya çıkacaktır, bu da mide yanması riskini artıracaktır.

   

  Sıvılar, katı yiyeceklerden daha hızlı mideye gittiklerinden, sudan başka, sıvı yiyecekler de tüketebilirsiniz. Beslenmenizde çeşitli çorbalar, smoothieler, yoğurt, milkshake, pudingler gibi sıvı yiyecekler tüketin.

   

   

   

  Elma Sirkesi İçin

  Çiğ ve filtrelenmemiş elma sirkesi, gebelik sırasında mide yanması kontrolünde en iyi şeylerden biridir.

   

  Elma sirkesi asidik olsa da, midede asit üretiminin dengelenmesine veya asit aktivitesinin tamponlanmasına yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Farklı ve Lezzetli Nohut Yemekleri Tarifleri

  Elma sirkesi de sağlığınız ve bebeğin rahminin içinde gelişmesi için iyidir.

   

  • Çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi 1 ila 2 çay kaşığını bir bardak suya ekleyin.

   

  • Yemek yemeden 30 dakika önce için.

   

  • Bunu düzenli olarak yapın.

   

   

   

  Hindistan Cevizi Suyu İçin

  Hindistan cevizi suyu, doğal bir asit nötrleştirici olarak işlev görür. Hindistan cevizi suyu, gebelik sırasında mide yanması belirtilerinden kurtulmada çok yardımcı olabilir.

   

  Hindistan cevizi suyu hazımsızlığı önler. Dahası, doğal, besleyicilik açısından zengin izotonik içecek, elektrolit bakımından zengin olup, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur.

   

   

   

  Zencefil Çayı İçin

  Zencefil, gebelikte mide yanması kontrolünde iyidir. Sıklıkla mide yanması ile mücadele eden mide bulantısı ve kusma sorunlarına da yardımcı olur.

   

  Zencefil kökü içindeki uçucu yağlar ve fenolik bileşikler gibi aktif bileşenler mide ve bağırsakları etkiler. Bu da, mide yanması, mide bulantısı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olur.

   

  • Yemekten sonra sıcak zencefil çayı için. Çayı yapmak için, bir fincan sıcak suya 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin. 10 dakika boyunca demleyin ve sıcak tüketin. Günde en az 2 bardak zencefil çayı için.

   

  • Ayrıca mide yanmasını yatıştırmak için zencefil şekerlemeleri de deneyebilirsiniz.

   

   

   

  Narenciye Meyvelerinden Uzak Durun

  C vitamini açısından zengin olan narenciye, hamile kadınlar için sıklıkla önerilir. Ancak sık sık mide yanması yaşıyorsanız, portakal, limon ve greyfurt gibi narenciye türünden kaçının.

   

  Turunçgiller asitte yüksektir ve sindirim sistemini tahriş edebilir. Bu da özellikle boş mideyle yenildiğinde mide yanması semptomlarını kötüleştirebilir.

   

  Bu meyveleri hem bütün yemekten, hem de meyve suyunu içmekten kaçının. Bunun yerine, günlük meyve gereksinimlerini karşılamak için asidik olmayan meyveler yiyin.

   

  Elma, armut, muz ve kavun gibi yüksek alkali meyveler iyi seçeneklerdir.

   

   

   

  Çiğ Soğandan Kaçının

  Bazı hamile kadınlarda, çiğ soğan, mide yanması için ortak bir tetikleyici olabilir. Çiğ soğanlar, karnınızın boşaltılmasını yavaşlatmanın yanı sıra, midenin asit içeriğini artırabilir.

   

  Buna ek olarak, çiğ soğan tüketmeniz, sindirim asitlerinin özofagusunuza geri kaçmasına neden olabilir.

   

  American Journal of Gastroenterology’de yayınlanan 1990’da yapılan bir araştırma, soğan içermeyen özdeş bir yemekle karşılaştırıldığında çiğ soğanı içeren bir yemek yediğinde asit reflüden mustarip insanlarda mide yanmasında belirgin bir artış olduğunu bildirmektedir.

   

  Çiğ soğan yediğinizde, mide yanması belirtileri daha da kötüleşirse, kaçının. Soğan gibi, sarımsak da bazı insanlardaki reflü semptomlarını daha da kötüleştirebilir ve gebelik süresince gıda duyarlılıklarına neden olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kahve Çekirdeği Yenir mi? Faydaları ve Zararları

   

   

  Ek İpuçları

  • Mide yanması için iyi bilinen tetikleyiciler olan baharatlı ve yağlı gıdalardan kaçının.

   

  • Yoğurt yemek veya bir bardak soğuk süt içmek semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

   

  • Yavaş yiyin. Çok hızlı yemek yerseniz mide yanması oluşturabilir.

   

  • Yemekten sonra bol miktarda sıvı içmekten kaçının.

   

  • Kahve, kola ve alkollü içeceklerden uzak durun.

   

  • Kabızlığı önlemek için zengin lif içeren gıdalar tüketin.

   

  • Akşam yemeğini yedikten sonra, yatmadan önce yürüyüşe çıkın.

   

  • Yemeklerden sonra, eğilip kalkmayı gerektiren aktivitelerden kaçının.

   

  • Sıkı üstünüze oturan giysiler midenizdeki ve karnınızdaki basıncı artırabileceğinden bol giysiler giyin.

   

  • Sigara içmeyin.

   

  • Her tür ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ