Hamilelik ve Doğum Sonrası Depresyonun Üstesinden Nasıl Gelinir? | diyetz

  Hamilelik ve Doğum Sonrası Depresyonun Üstesinden Nasıl Gelinir?

   

  Çoğu kadın, hayatlarının en mutlu anlarından biri olan hamilelikte, bebeklerini kucaklarına almak için sabırsızlıkla bekler. Bununla birlikte hamilelik sadece mutluluk değil, karışıklık da getirir.

   

  İlk kez anne olacaklar hamilelik sırasında ve sonrasında stres, korku ve hatta depresyon yaşayabilir. Amerikan Obstetrik ve Jinekologlar Kongresi (ACOG), gebelik sırasında depresyon ve duygusal bozuklukların üstesinden gelinmesinin kadınların yaklaşık % 14 ila 23’ünde zor olduğunu belirledi. Çoğu anne, hamilelik ve sonrasında depresyon yaşar.

   

   

   

   

  Bir duygudurum bozukluğu olan depresyon, hayatları boyunca bazı noktalarda herhangi bir insanı etkileyebilir. İlk kez anne olacaklar depresyona ve strese eğilimlidir. Maalesef, hamilelik sırasında veya sonrasında depresyon genellikle hormonal dengesizlikle karıştırıldığından düzgün bir şekilde teşhis edilememektedir.

   

  Hamilelik ve doğum sonrasındaki depresyon, beyin kimyasındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik, beyin kimyasalları üzerinde etkili olan hormonal değişikliklerle sonuçlanır. Hamile kadınların, özellikle de ilk kez anne olanların, depresyona ve diğer duygudurum bozukluklarına yatkınlığının nedeni budur.

   

  Yoğunlaşmanın zorluğu, kalıcı üzüntü, uyku yoksunluğu veya çok fazla uyku, yorgunluk, sürekli intihar düşüncesi, umutsuzluk, yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler, değersizlik duygusu veya gebelik belirtilerini fark etmeniz önemlidir.

   

  Depresyon, ruh halinizi ve sağlığınızı etkiler. Ancak hamilelik ve doğum sonrasındaki tedavi edilmemiş depresyon, yeni doğan bebekler üzerinde de etkiye sahiptir.

   

  Depresyonlu gebe kadınlar genellikle kaygı ve besin yetersizliklerine maruz kalabilirler; prematüre doğum, gelişme sorunları ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurabilirler. Hamilelik ve doğum sonrasındaki depresyonla mücadele eden bir anne, kendisi ve bebekleri için bakım yapma kabiliyetini kaybeder.

   

  Bu nedenle, gebelik ve doğum sonrası depresyonun üstesinden gelmenin yollarını bilmek önemlidir.

   

   

   

   

  Hamilelik Sırasında  ve Sonrasında Depresyonun Üstesinden Gelmek için Yararlı Teknikler

  Gebelik ve doğum sonrasındaki depresyonun tetikleyicilerini öğrenmelisiniz, bu da yararlı tedavileri ve önlemeyi kolayca bulmanıza yardım eder.

   

  Gebelik ve doğum sırasındaki depresyonun nedenleri ilişki sorunları, infertilite tedavileri, kişisel veya aile öyküsü olan depresyon, önceki gebelik kaybı, travma ya da istismar öyküsü, gebelik komplikasyonları ve yaşam boyunca stresli olayları içerir.

   

  Gebeliği beklediğiniz halde depresyon ve duygudurum bozukluğu etkilerinden endişe ediyorsanız, gebelik ve doğum sonrası depresyonun üstesinden nasıl gelineceğine ilişkin yararlı teknikler ve ipuçları ile ilgili bu yazı size yardımcı olacaktır.

   

   

  Egzersiz

  Hamilelik sırasında fiziksel sağlık ve zihinsel sağlığınız ile ilgileniyorsanız, egzersiz yapmalısınız. Egzersiz, sağlığınızı korumak ve ruh halinizi düzenlemek için etkilidir. Egzersiz, gebelik ve doğum sonrasındaki depresyonu önleyebilir ve tedavi edebilir.

   

  Gebelik yüzünden stres ve korku yaşarsanız, vücudunuz adrenalin, kortizol ve noradrenalin gibi yüksek hormon seviyelerini serbest bırakır.

   

  Depresyon, hamile kadınlara ve doğmamış bebeklere zarar verir çünkü baş ağrısı ve yüksek tansiyon riskini arttırır. Egzersiz aşağıdaki durumlardan dolayı stres ve duyguyu yönetebilir:

   

  • Serotonin ve endorfin de dahil olmak üzere beyninizde iyi hissi veren kimyasalların salınmasını artırır.
  • Egzersiz yaparak, endişeli düşüncelerden kurtulursunuz.
  • Stres yönetiminde ve doğmamış bir bebeğin gelişmesinin sağlanmasında önemli rol oynayan uykunuzun kalitesini artırır.
  • Daha fazla enerji sağlar.
  • Hamilelikte ağır egzersizler yapmamalısınız. Hamile kadınlar için önerilen egzersizler yürüme, koşu, yüzmedir.

   

   

  Işık Terapisi

  Hamile kadınlar gebelik sırasında depresyonun üstesinden gelmek ve doğum sonrası depresyonu önlemek için hafif terapiye ihtiyaç duyabilirler.

   

  Işık terapisinin uyku ve ruh hali ile ilişkili beyin kimyasallarını etkileyerek, depresyon semptomlarını azalttığı düşünülmektedir.

   

  Ayrıca ışık terapi, uyku bozukluğunu ve gebelikten kaynaklanan diğer sorunları tedavi edebilir. Işık terapisi yapmak için, size doğal açık hava lambası gibi parlak ışık veren hafif bir terapi kutusunun yanında oturmanız gerekir.

   

   

  Akupunktur

  Doğu tıbbından kaynaklanan akupunktur, gebelik ve doğum sırasındaki depresyon için giderek popüler bir teknik haline gelmiştir. Akupunktur kan dolaşımını artırır.

   

  Bazı vücut noktalarına iğneler yerleştirmek kan dolaşımını kolaylaştırmada etkilidir. Dahası, bu yöntem aynı zamanda sinir sisteminizde ağrı kesici kimyasalların üretilmesine ve uyarılmasına yardımcı olur.

   

  Zararları gidermek, stres ve kaygı gibi duyguları kontrol etmek için vücudun doğal kabiliyetini arttırır. Bu nedenle, hamilelik ve doğum sonrasındaki depresyonun üstesinden nasıl gelineceğine ilişkin faydalı ipuçlarından bahsederken, akupunktur görmezden gelinmemeli.

   

  Akupunktur almadan önce, olası ve uygun bir tedavi planı yapılmalı ve profesyonel bir akupunktur uzmanı bulmalısınız.

   

   

  Sağlıklı Beslenme

  Sağlıklı bir beslenme, gebe kadının sağlığının sağlanmasında ve doğmamış bebeklerin düzgün gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca, sağlıklı bir beslenme, hamile kadınların zihinsel ve fiziksel sağlığını da korur.

   

   

  Bazı sağlıksız gıdalar duygudurum bozukluklarına neden olurken bazı iyi gıdalar ruh halinizi yükseltmektedir. Hamilelik ve doğum sonrası depresyonun hafifletilmesi için yararlı yöntemleri bulmak isterseniz beslenmenize dikkat edin. “Natural News”‘a göre, önerilen yiyecekler, lahana, tam tahıllar, yulaf, kahverengi pirinç ve omega-3 bakımından zengin besinler içerir.

   

  Folat, gerekli besin maddeleri ve hayati vitaminlerden biridir.Folat bakımından yüksek gıdaları yiyin: Folat, haşlanmış brokoli, ıspanak, fasulye ve buğday tohumu gibi gıdalarda bulunur.

   

  Hamile kadın, sabah kahvaltısını atlamamalıdır. Sağlıklı bir kahvaltı için, tahılları yiyebilir, domates veya portakal suyu içebilirsiniz.

   

  Folik asit ile güçlendirilmiş, B6 vitamini, B12 vitamini, demir ve kalsiyum hamilelik için gereklidir. Hayvansal ürünler ve birçok tahıl, B6 vitamini için iyi bir kaynaktır.

   

  Az yağlı yoğurt, kalsiyum ve D vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Fasulye, muz, tavuk göğsü ve fırında patates tüketerek B12 vitamini alımını artırabilirsiniz. Yeterli demir elde etmek için beslenmenize barbunya, mercimek ve fasulye ekleyin.

   

  Omega-3 alımını artırın. Omega-3 olarak adlandırılan yağ asitleri kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kimyasalları uyarabilir ve ruh haliniz yükselebilir. Omega-3 depresyon ve stresle mücadelede etkilidir. Yağlı balık, süt, yoğurt ve yumurta yiyerek omega-3 alımınızı artırabilirsiniz.

   

  Hamileyseniz, iyi bir beslenme planı geliştirmeniz önemlidir.

   

   

  Uyku

  Hamilelikte depresyon, uyku kalitesini etkileyebilir. Bununla birlikte, özellikle hamileliğiniz boyunca günde 8 saat uyumanız önemlidir. Uyku yoksunluğu, ruh halinizi kötüleştirebilir ve doğmamış bebeğinizin gelişimine zarar verebilir.

   

  Çalışmalar, gebelik sırasında zayıf uyku ve depresyon arasındaki yakın ilişkiyi buldu.

   

  Uygun bir uyku pozisyonu bulmalısınız. Bazı doktorlar hamile kadınlara sol tarafta uyumalarını önerir. Bu bebeğin ağırlığının damara olan basıncını düşürür ve kalp işlevinizi daha kolaylaştırır. Ayrıca, sol tarafta uyku kalbinize dolaşımı artırır ve rahim, fetus ve böbrek için iyi kan akışı sağlar. Uyku sorununuz varsa doktorunuzla konuşun.

   

   

  Konuşmak

  Hamile kadınlar korku, endişe ve karışıklık yaşayabilir. Daha önce gebelik kaybı yaşayan bazı insanlar son derece endişeli hissederler. Eğer olumsuz duygu ve düşünceleriniz varsa, neden aileniz ve arkadaşlarınızla konuşmuyorsunuz?

   

  Stres ve depresyon için en iyi ev ilaçlarından biri konuşmaktır. Aile sorunları, kişisel deneyim, önceki travma veya istismar veya yalnızlık gibi gebelik sırasında depresyon tetikleyicilerini ele almalısınız. Bu konularda arkadaşlarınız ve ailenizle konuşmalısınız. Yararlı bir yardım almak istediğinizde ailenizin ve arkadaşlarınızın daima yanında durduğunuzu bilmeniz önemlidir.

   

  Hamilelik ve doğum sonrası depresyonunuz eşiniz, ebeveynleriniz veya yakınlarınızdan kaynaklanıyorsa, bunu “stres verici” bir kişi ile tartışmayı bırakmayın. Bunu başka bir kişi ile konuşmak ve bununla başa çıkmanın en iyi yolunu bulmak, gebelik ve doğum sonrası depresyonun üstesinden gelmenin etkili teknikleridir. Yüklerinizi özellikle hamile olduğunuz zaman güvendiğiniz biriyle paylaşmanız gereklidir.

   

   

  Açık havada yürüyüş

  Hamilelikte veya doğum yaptıktan sonra, açık havada yürüyüş yapmak önerilir. Hafif bir güneş ve doğal açık hava kalbinizi ısıtabilir ve ruh halinizi yükseltebilir.

   

  Güneş ışınlarına çıkmak size parlak bir mizaç verebilir. Dahası, güneş doğmamış bir bebeğin düzgün gelişimi için gereklidir; çünkü güneş, bebeğinizin kemik büyümesinin artırılmasında önemli bir rol oynayan büyük bir D vitamini kaynağıdır.

   

   

  Günlük Tutmak

  Mutlu anlarınızı doğmamış veya yeni doğan bebeğinizle paylaşmak ister misiniz?  Bir günlük tutmalı ve her anı yazmalısınız. Anlamlı bir şey gibi görünüyor.

   

  Bununla birlikte, bir günlük tutmanın faydaları bundan fazladır. Gebelik ve doğum sonrası depresyonda, depresyonun üstesinden gelmenin etkin tekniklerinden biridir. Bir günlük arkadaşınız olabilir ve sizi rahatlatabilir.

   

  Yaşadığınız şeyleri bebeğinizle paylaşmanız önerilir. Gebelik ve sonrası depresyon sırasında, depresyondan kurtulmakla kalmayıp aynı zamanda bir anne ile bebeği arasında sıkı bir bağ oluşturur. Bu bağ sizi mutlu eder.

   

   

  Hobi edinmek

  Hamilelik sırasında stres ve depresyon yaşarsanız ve bununla başa çıkmanın etkili yollarını bulmak istiyorsanız, mutlu olumlu faaliyetlerde bulunmalısınız. Hobiler edinmek ve takip etmek, kendinizi depresyon, stres ve olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır.

   

  Evde kalma ve hiçbir şey yapmama hamile kadınları yorgun ve bitkin hissettirir. Hamile kadınlar, kitap okumak veya resim yapmak gibi bazı hobiler edinmelidir.

   

   

  Olumlu insanlardan çevre edinmek

  Çevrenizdeki insanlar ruh halinizi ve duygunuzu etkileyebilir. Hamile kadınlar, olumsuz kişilerle konuşurlarsa, kolayca depresif veya stresli hissedebilirler.

   

   

  Mutlu ve olumlu düşüncelere sahip insanlar etrafında olmanız önemlidir. Aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz harika bir fikirdir.

   

  Olumlu insanlar sizi neşelendirir.. Sohbet ve kahkaha, depresyondan ve olumsuz durumdan kurtulmaya yardımcı olan yararlı anti-depresanlardır.

   

   

  Klasik müzik

  Doğum sonrası gebelik sırasında depresyon için faydalı tedaviler arıyorsanız, klasik müziği denemelisiniz. Klasik müzik dinlemenin olumsuz duygu ve depresyonu ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Klasik müzik, serotonin adı verilen iyi kimyasal hissi üretimini artırdığı için yararlı bir anti-depresan olarak düşünülür. Kaliteli müzik dinlemek zihninizi sakin tutar ve ruh halinizi yükseltir.

   

   

  İbadet ve dua

  İbadet mekânlarını namaz için ziyaret etmeniz önerilir. Bu sakinleştirir ve zihninizi güçlendirir.  Dua, sinirler ve zihin üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Ayrıca gebelik sırasında depresyonun üstesinden gelmek için etkili tekniklerden biridir.

   

   

  Probiyotikler

  Bazı kanıtlar, bozulmuş floranın kaygı, stres ve depresyon gibi duygudurum bozukluklarının bir nedeni olduğunu gösterdi. Bazı çalışmalar, yoğurtta bulunan canlı aktif kültürlerin ruh halinizi yükseltebileceğini keşfetti.

   

  Depresyon, stres ve kaygı yaşayan gebe kadınlar, yoğurt gibi canlı aktif kültürlerden zengin gıdaları tüketmelidir. İyi probiyotikler, yoğurt. lahana turşusu ve ayran gibi mayalanmış gıdalarda bulunur.

   

   

  Gebelik uzmanlarından yardım alma

  Hamilelik sırasında ve / veya sonrasında depresyon fenomeni hakkında büyük oranda endişe duyan yeni anneler arasındaysanız, uzmanından yardım almalısınız.

   

  Gebelikte ve doğum sonrası depresyondaki, depresyonun üstesinden nasıl gelinebileceğine dair yukarıdaki stratejiler ve teknikler iyileşme sağlamazsa, tıp uzmanından fonksiyonel tıbba, bütünleyici, doğal, natüropatik, zihinsel ve fiziksel deneyime sahip yararlı bir yardım aramalısınız.

   

  Zihninizi sağlıklı tutmak için depresyondan uzak durun ve doğmamış bebeğin doğru gelişimini sağlayın, sağlıklı beslenmeyi görmezden gelmeyin.

   

  Hamilelik 25 ile 35 kiloluk kilo alımı gerektirir. Sağlıklı beslenme, hamile kadınların sağlıklı ve iyi gelişmiş bir bebek doğurmasına yardımcı olur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ