Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler | diyetz

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

 

 

Yediğiniz yiyecekler ile hafızanızın ne ilgisi var?

 

Yediklerimizin bedenimizi nasıl etkilediğini her zaman bildiğimiz halde, bilim insanları her geçen gün beyinle ilgilisi olduğunu da giderek daha çok öğreniyor. Evet, yiyecekler beyin ve hafıza üzerinde önemli işlevlere sahiptir.

 

Vücudunuz stresten hoşlanmaz. Stresli olduğunuzda, vücudunuz inflamatuar sitokinler salmaktadır. Bu küçük kimyasallar, bir enfeksiyon gibi bağışıklık sistemini ateşlemeye ve iltihap yoluyla strese karşı savaşmaya zorlar.

 

İnflamasyon bizi hastalıklardan korumaya yardım eder ve kendinizi kesmek gibi bir durumla karşılaştığınızda vücudu onarır ancak kronik iltihap farklı bir durumdur.

 

Multipl skleroz, anksiyete, yüksek tansiyon ve daha fazlası gibi otoimmün hastalıklarla bağlantılıdır.

 

Peki bunların yiyeceklerle ne ilgisi var?

 

Bağırsağınız vücudunuzun bağışıklık tepkilerini ve iltihabı kontrol altında tutar. Buna ek olarak, beynin içine giren veya beyinde üretilen bağırsak hormonları, yeni bilgileri anlama ve işleme gibi bilişsel yeteneği etkiler.

 

Buna ek olarak, antioksidanlar, iyi yağlar, vitaminler ve minerallerden zengin beyin gıdaları, beyin hastalıklarına karşı korunmada enerji ve yardım sağlar.

 

Dolayısıyla bedeninize, hem bağırsağa hem de beyne faydası dokunan besleyici besinler verdiğinizde, zihin ve bedenlerinizden her ikisini de ustaca şekillendirirsiniz.

 

Tabii ki, bazı gıdalar beyniniz için diğerlerinden daha iyidir. Zihninizi ve bedeninizi beslemek için yemeniz gereken yiyecekler şunlardır;

 

 

 

 

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler

 

Avokado

 

Avokado tüketebileceğiniz en sağlıklı meyvelerden biridir. Yüksek yağ içeriğinden dolayı göz ardı edilse de , bu yeşil enerji santrallerinin tekli doymamış yağlarla, bir nevi kan şekeri seviyelerini sabit tuttuğunu ve cildinizin parlaklığını sağladığını belirtmek önemlidir.

 

Hem K vitamini hem de folat içeren avokado, bilişsel işlevin, özellikle bellek ve konsantrasyonun iyileştirilmesine yardımcı olmanın yanı sıra beyindeki kan pıhtısını önlemeye (inmeye karşı koruma) yardımcı olur.

 

Ayrıca vücudunuzda depolanmayan ve günlük olarak yenilenmesi gereken B vitamini ve C vitamini bakımından zengindir.

 

 

 

Pancar

 

Pancar birçok kişi, hatta sebze sevenler için bile korkutucu bir besin gibi görünüyor. Bu kök sebzeler, yiyebileceğiniz en besleyici bitkilerdendir.

 

İnflamasyonu azaltır, kanser önleyici antioksidanları yüksektir ve toksinlerinizin kanınızdan atılmasına yardımcı olur. Pancardaki doğal nitratlar aslında beyindeki kan akışını artırarak zihinsel performansa yardımcı olur.

 

 

 

Yaban mersini

 

Yaban mersini, her gün yemeye çalışmalınız gereken bir meyve. Çünkü çok fazla sağlık faydası var!

 

C ,K vitamini ve lif de dahil, insanda bilinen en yüksek antioksidan bakımından zengin gıdalardan biridir. Yüksek gallik asit seviyeleri nedeniyle, yaban mersini dejenerasyon ve stres için beynimizi korumada özellikle iyidir.

 

 

 

Kemik suyu

Kemik suyu, bağırsağınızı ve beyninizi iyileştirmek için en iyi besindir. Bu gıda, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, sızan bağırsak sorununu gidermek, eklem sağlığını iyileştirmek ve gıda alerjilerinin üstesinden gelmek gibi sağlık yararlarıyla doludur.

 

Yüksek kolajen seviyeleri, bağırsak iltihaplanmasını azaltır, prolin ve glisin gibi iyileşen amino asitler bağışıklık sisteminizi düzgün şekilde çalışmasını sağlar ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olur.

 

 

 

Brokoli

 

Brokoli yüksek seviyedeki K vitamini ve kolin sayesinde hafızanızı keskinleştirir.

 

Ayrıca C vitamini yüklüdür. Aslında, sadece bir bardak size önerilen günlük alımının yüzde 150’sini sağlar. Yüksek lif düzeyleri, kendinizi tam olarak tok hissedeceğiniz anlamına gelir.

 

 

 

Kereviz

 

Bu kadar az kalorili bir sebze için (fincan başına sadece 16 kalori) pek çok fayda sunuyor.

 

Antioksidan ve polisakkaritlerin yüksek seviyeleri, doğal anti-inflamatuarlar gibi davranır ve eklem ağrısı ve irritabl bağırsak sendromu gibi iltihaplanma ile ilgili semptomları hafifletmeye yardımcı olur.

 

 

 

Hindistan cevizi yağı

 

Hindistan cevizi yağı, çok yönlü kullanır ve beyin için faydalarla dolu bir besindir. Hindistan cevizi yağı, iltihaplanmaya karşı hücreleri bastıran doğal bir anti-inflamatuar olarak çalışır.

 

Yaşlandıkça ve bağırsağınızda asılı olan kötü bakterileri yok ederek hafıza kaybına yardımcı olabilir.

 

 

 

Bitter Çikolata

 

Çikolata, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip flavonollerden oluşur. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve hem beyne hem de kalbe kan akışını geliştirirler.

 

Süpermarket raflarında gördüğünüz çoğu çikolata, pek az faydayla işlenir. Çikolatanın daha koyu olması, sağlık yararlarının daha fazla olmasıdır.

 

Sütlü ve beyaz çikolatayı geçin ve kakaonun en az yüzde 70’iyle minimum işlenmiş bir bitter çikolata tercih edin. Bu, beyin yararlarını almanızı sağlar.

 

 

 

Yumurta sarısı


Yalnızca yumurtanın akını yiyorsanız, sarısını da yemelisiniz. Sarısı, gebe kadınlar için fetal beyin gelişimine yardımcı olan büyük miktarlarda kolin içerir.

 

Aynı zamanda mutlulukla ilişkili hormonlar üreten bir kimyasal olan bethane’ı da parçalamaktadır. Doğru, yumurta sizi mutlu edebilir!

 

Kolesterol endişeleri yüzünden yumurta yemeyi bırakmamalısınız. Araştırmalar, yumurta yemenin sağlıklı erişkinlerin kolesterol düzeyleri üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığını ve aslında iyi kolesterol düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

 

 

Sızma Zeytinyağı

Gerçek sızma zeytinyağı aslında bir beyin besindir. Beslenmenizdeki EVO da dahil olmak üzere, yağda bulunan polifenoller olarak bilinen güçlü antioksidanlar sayesinde öğrenme ve hafızayı iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda yaş ve hastalıkla ilgili değişiklikleri de tersine çevirebilirsiniz.

 

Yağ, aynı zamanda beyine toksik olan ve Alzheimer’ı indükleyen protein olan ADDL’lerle savaşmaya da yardımcı olur.

 

Sızma zeytinyağı kadar harika, yemek pişirmek için iyi bir seçenek olmadığını unutmayın; hidrojenleşir ve yüksek sıcaklıklarda ayrışmaya başlar.

 

 

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Lahana, pazı, ıspanak, marul gibi yeşil yapraklı sebzeleri düzenli olarak tüketmek, yeni araştırmalara göre bunamaya yardımcı oluyor.

 

950’den fazla yaşlı yetişkinin yeme alışkanlıklarını ve zihinsel kabiliyetini ortalama beş yıl değerlendiren çalışmada, günde bir veya iki kez yeşil yapraklı sebzeler tüketen yetişkinler, sebze yemeyenlere göre daha zekice yaşadı. , Yaş, eğitim ve demans aile öyküsü gibi faktörler dikkate alındığında bile.

 

Yeşil, yapraklı sebzeler A ve K vitamini ile doldurulur (sadece bir fincan lahana, önerilen günlük miktarın % 684’ünden fazlasını oluşturur), Bu da iltihap ile mücadeleye ve kemiklerin sağlam olmasına yardımcı olur.

 

 

 

Biberiye

Biberiye yağının çeşitli faydalar sağladığını zaten biliyorduk fakat otunun da olduğunu biliyor muydunuz? Biberiye ana maddelerinden biri olan karnosik asit beynin nörodejenerasyona karşı korunmasına yardımcı olur.

 

Beyni nörodejenerasyon, Alzheimer ve beyindeki normal yaşlanmayla bağlantılı kimyasal serbest radikallere karşı koruyarak bunu yapar.

 

Ayrıca, antioksidanların yüksek seviyeleri ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde görme düzeyinin bozulmasını önlemeye de yardımcı olur.

 

 

 

Somon

 

Somon, en besleyici, beyin dostu gıdalardan biridir. Omega-3 yağ asitleri ile beyninizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için hafızayı geliştirir.

 

Çocuklarınız varsa, onları somonla beslemek odak noktalarını geliştirerek DEHB’yi önlemeye yardımcı olur. Ve bu yağ asitleri kanseri önlemeye ve tümörleri öldürmeye yardımcıdır.

 

Bu avantajlar yabani somon için geçerlidir, çiftlik somonu için değil.Çiftlikte yetişen somonlar cıva ve toksinlerle dolu olabilir.

 

 

 

Zerdeçal

Tarih boyunca şifa verici özellikleri için kullanılan eski bir kök olan zerdeçalda bulunan kimyasal bir bileşik olan curcumin sayesinde, baharat aslında en güçlü (ve doğal) anti-inflamatuar ajanlardan biridir.

 

Zerdeçal ayrıca antioksidan düzeylerini artırmaya ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olurken beyninizin oksijen alımını da geliştirir, sizi uyarır ve bilgileri işleyebilir.

 

 

 

Ceviz

 

Ceviz, bilişsel sağlığınızı geliştirir. Yüksek seviyedeki antioksidanlar, vitaminler ve mineraller zihinsel uyanıklığı da geliştirir. Cevizdeki E vitamini de Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ