Gymnema Sylvestre Nedir? Faydaları ve Zararları

  Gymnema Sylvestre Nedir? Faydaları ve Zararları

  Gymnema sylvestre, Hindistan, Afrika ve Avustralya’nın tropikal ormanlarına özgü odunsu bir çalıdır.

  Yaprakları binlerce yıldır antik Hint tıbbi uygulaması olan Ayurveda’da kullanılmıştır.

  Diyabet, sıtma ve yılan ısırığı dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için geleneksel bir ilaç olmuştur.

  Bu bitkinin şeker emilimini inhibe ettiği düşünülmektedir.

  Gymnema Sylvestre Nedir?

  Gymnema sylvestre, Ayurveda tıbbında uzun bir tıbbi kullanım geçmişine sahip, uzun ömürlü, odunsu bir bitkidir. Asklepiadaceae familyasından dikotiledon sınıfına veya ” süt otu ” ailesine aittir.

  Tropikal ve subtropikal bölgelerde, özellikle Hindistan’ın orta ve güney kısımlarında, tropikal Afrika ve Çin, Malezya ve Sri Lanka’nın bazı bölgelerinde yetişir.

  Ayurveda tıbbında Gymnema sylvestre, sindirim sistemi, iltihap önleyici ve karaciğer toniği olarak kabul edilir. 

  Gymnema Sylvestre Yararları Nelerdir?

  Gymnema sylvestre, uzun terapötik bileşikler listesi nedeniyle binlerce yıldır kullanılmaktadır. Geleneksel tıpta, bu nadir bitki, bir dizi sağlık durumu için önerilmiştir ve bu da onu güçlü bir doğal çare haline getirir.

  Araştırmalara göre, Gymnema sylvestre bitkisinin faydaları şöyledir:

  Tatlı isteğini azaltır

  Gymnema sylvestre, şekere karşı isteği azaltmaya yardımcı olur. Bu bitkideki birincil aktif bileşenlerden biri, tatlılığı bastırmaya yardımcı olan gymnemik asit içerğinden kaynaklanmaktadır.

  Şekerli yiyecek veya içeceklerden önce tüketildiğinde, gymnemik asit tat alma tomurcuklarındaki şeker reseptörlerini bloke eder.

  Araştırmalar, Gymnema sylvestre özlerinin tatlılığı tazeleme yeteneğini azaltabildiğini ve böylece tatlı yiyecekleri daha az çekici hale getirdiğini göstermektedir.

  Oruçlu bireylerde yapılan bir çalışmada, yarısına Gymnema özütü verildi. Özütü alanlar, tatlı gıdalar için daha az iştah belirtmiştir ve özü almayanlara kıyasla, gıda alımlarını sınırlama eğilimindedir.

  Glukoz absorbsiyonunu azaltarak kan şekerini düşürür

  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde 420 milyondan fazla insan diyabet hastasıdır ve bu sayının artması beklenmektedir.

  Diyabet, yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize bir metabolik hastalıktır. Vücudun insülini etkili bir şekilde üretememesi veya kullanamamasından kaynaklanır.

  Gymnema sylvestre antidiyabetik özelliklere sahiptir. Kan şekerini düşürmek için diğer diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanılmıştır. Ayrıca bitkiye Hint dilinde “şeker yok edici” anlamına gelen gurmar da denilmektedir.

  Damağın üzerindeki tat etkilerine benzer şekilde, Gymnema sylvestre bağırsaklardaki reseptörleri de bloke ederek şeker emilimini engeller ve yemek sonrası kan şekeri seviyesini düşürür.

  Gymnema sylvestre bitkisinin, kan şekerini düşürme yeteneğinin bilimsel kanıtı, tek başına bir diyabet ilacı olarak önerilmesine yetersizdir. Ancak araştırma güçlü potansiyel etkiler göstermektedir.

  Çalışmalar, 200-400 mg gymnemik asit tüketmenin şeker glikozunun bağırsak emilimini azalttığını bulmuştur.

  Bir çalışmada Gymnema sylvestre, kan şekeri düzeylerini düşürerek tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü geliştirdiğini ortaya koymuştur.

  Çalışma, bir yemekten sonra kan şekerinin azaltılmasının, zamanla ortalama kan şekeri seviyelerinde bir düşüşe neden olduğu sonucuna varmıştır. Bu, uzun süreli diyabet komplikasyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

  Yüksek kan şekeri veya yüksek bir HbA1c değeri olan kişiler için Gymnema sylvestre, yemek sonrası ve uzun süreli kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak, kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, önce doktorunuza danışın.

  İnsülin üretimini artırır

  Gymnema sylvestre bitkisinin insülin sekresyonu ve hücre rejenerasyonundaki rolü, kan şekeri düşürme özelliklerine de katkıda bulunabilir.

  Daha yüksek insülin seviyeleri, şekerin kandan daha hızlı bir şekilde temizlendiğini gösterir.

  Prediyabet veya tip 2 diyabet durumunda, vücut yeterli insülin üretme eğiliminde değildir veya hücreler zamanla daha az hassaslaşır. Bu, sürekli olarak yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar.

  Gymnema sylvestre, insülin üreten adacık hücrelerinin rejenerasyonunu destekleyen, pankreastaki insülin üretimini uyarır. Bu, kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

  Kalp hastalığı riskini azaltır

  Gymnema sylvestre “kötü” LDL kolesterol seviyelerini ve trigliseridleri düşürmeye yardımcı olur.

  Gymnema sylvestre, ününü kan şekeri seviyelerini düşürme ve şeker isteğini azaltmakta gösterse de, araştırmalar aynı zamanda yağ emilimini ve lipit seviyelerini de etkileyebileceğini göstermektedir.

  Yüksek yağlı bir diyet ile beslenen sıçanlarda yapılan bir çalışmada, Gymnema sylvestre kilo kontrolüne yardımcı oldu ve karaciğerde yağların birikimini bastırdı. 

  Ayrıca, ekstraktı alan hayvanlar ve normal yağlı diyetle beslenenler, daha düşük trigliserit seviyelerine sahipti.

  Bir başka çalışmada, Gymnema sylvestre ekstresinin yüksek yağlı bir diyetle beslenen hayvanlar üzerinde anti-obezite etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca kan yağı ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini de düşürdü.

  Ayrıca orta derecede obez kişilerde yapılan bir çalışmada, Gymnema sylvestre ekstresinin trigliserit ve kötü “LDL” kolesterolü sırasıyla % 20.2 ve % 19 azalttığı gösterilmiştir. Dahası, “iyi” HDL kolesterol seviyelerini % 22 artırdı.

  Yüksek seviyelerdeki “kötü” LDL kolesterol ve trigliseritler kalp hastalığı için risk faktörleridir. Bu nedenle, Gymnema sylvestre’nin LDL ve trigliserit düzeyleri üzerindeki olumlu etkileri, kalp rahatsızlığı riskinin düşmesine katkıda bulunur.

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Gymnema sylvestre ekstrelerinin hayvanlarda ve insanlarda kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Üç haftalık bir çalışmada, Gymnema sylvestre’nin ekstraktı verilen sıçanlarda vücut ağırlığının azaldığı görülmüştür. Başka bir çalışmada, bir Gymnema özü ve yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlar daha az kilo aldı.

  Dahası, Gymnema özü alan 60 orta-obez insanda yapılan bir çalışma, vücut ağırlığında % 5-6’lık bir azalmanın yanı sıra yiyecek tüketiminin azaldığını da tespit etmiştir.

  Tat alma tomurcuklarındaki tatlı reseptörleri bloke ederek, Gymnema sylvestre daha az tatlı yemeye ve daha az kalori tüketmeye yardımcı olabilir.

  Ek olarak, şeker emilimini azaltma kabiliyeti tüketilen kaloriyi azaltır. Kalıcı şekilde kalorinin daha az alınması, kilo vermeyi sağlar.

  İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olur

  İnflamasyon vücudun iyileşme sürecinde önemli bir rol oynar.

  Bazı iltihaplar, örneğin, yaralanma veya enfeksiyon durumunda, vücudu zararlı organizmalardan koruduğundan dolayı, vücuda yararlıdır.

  Diğer zamanlarda, inflamasyon yaşadığınız ortam veya yemek yediğiniz besinlerden kaynaklanabilir.

  Kronik inflamasyon çeşitli sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

  Çalışmalar, şeker alımı ile hayvanlarda ve insanlarda artmış inflamatuar belirteçler arasındaki bağlantıyı doğrulamıştır.

  Gymnema sylvestre bitkisinin bağırsaklardaki şeker emilimini azaltma kabiliyeti, fazla şeker alımının neden olduğu iltihaplanmayı da azaltabilir.

  Dahası, Gymnema kendi kendine anti-inflamatuar özelliklere sahip gibi görünüyor. Bunun yararlı bitki bileşikleri olan tanen ve saponin içeriğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Gymnema sylvestre yaprakları immün sistemi uyarıcı olarak kabul edilir, bu da iltihaplanmalara yardımcı olmak için bağışıklık sistemini harekete geçirebilecekleri anlamına gelir.

  Diyabetli kişiler yüksek kan şekeri ve insülin duyarlılığı ile birlikte, bu bitkinin tüketimi sonucu inflamasyona katkıda bulunabilecek antioksidan enzim düzeylerini de azaltabilirler.

  Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, Gymnema sylvestre, iltihapla savaşmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde diyabet ve yüksek kan şekeri olanlara yardımcı olabilir.

  Artrit belirtilerini iyileştirir

  Tanen, gurmar ve saponinler gibi bileşikler, bitkinin anti-inflamatuar etkilerinden sorumludur. Bu terapötik bileşikler, Gymnema sylvestre bitkisinin artrit gibi iltihaplı durumlarla savaşmasına izin verir.

  Araştırmacılar, Gymnema sylvestre bitkisinin kemik yıkımını ve artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olan inflamatuar aracıların salınımını azaltabileceğini öne sürüyor.

  Diş enfeksiyonlarıyla savaşır

  Gymnema sylvestre antibakteriyel etkileri vardır ve mikrobiyal diş enfeksiyonlarıyla savaştığı belirtilmektedir. 

  Bağışıklık sistemini düzenler

  Gymnema sylvestre bağışıklık tepkilerini baskılayabilir, bu da şişliği ve diğer iltihaplanma faktörlerini azaltabilir.

  Çalışılan bu faydaya ek olarak, Gymnema sylvestre faydalarının aşağıdakileri de içerdiğini gösteren bazı araştırmalar vardır:

  – Yara iyileşmesini teşvik etmek

  – Yılan ısırıklarını tedavi etmek

  – Müshil gibi davranmak

  – Doğal bir idrar söktürücü olarak çalışmak

  – Öksürüğü hafifletmek

  Gymnema Sylvestre Nasıl Kullanılır?

  Gymnema sylvestre geleneksel olarak bir çay olarak veya yapraklarını çiğneyerek tüketilir.

  Batı tıbbında, genellikle dozajı kontrol etme ve izlemeyi kolaylaştıran hap veya tablet formunda alınır. Ekstrakt veya yaprak tozu formunda da alınabilir.

  Dozaj

  Gymnema sylvestre için önerilen doz, kullandığınız forma bağlıdır.

  Çay: 5 dakika kaynatın, sonra içmeden önce 10-15 dakika bekletin.

  Toz: Herhangi bir yan etki oluşmazsa 2 gram ile başlayın, 4 gram’a yükseltin.

  Kapsül: 100 mg, günde 3-4 kez.

  Gymnema sylvestre’i dilinizdeki şeker reseptörlerini bloke etmek için kullanmak istiyorsanız, yüksek şekerli bir yiyecek veya atıştırmadan 5-10 dakika önce su ile takviye şeklinde alın.

  Gymnema Sylvestre Yan Etkileri

  Gymnema sylvestre çoğu insan için güvenli kabul edilir, ancak hamile, emziren veya hamile kalmayı planlayanlar, çocuklar ve tarafından alınmamalıdır.

  Ayrıca, kan şekeri ve insülin seviyelerini geliştirdiği görülse de, diyabet ilaçlarının yerini tutmaz. Gymnema sylvestre doktor gözetiminde diğer kan şekeri düşürücü ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır.

  Kan şekeri üzerindeki etkileri oldukça olumlu olmasına rağmen, Gymnema sylvestre’i diğer kan şekeri düşürücü ilaçlarla birleştirmek kan şekeri seviyelerinde güvenli olmayan bir düşüşe neden olabilir.

  Bu, baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, uyuşukluk gibi yan etkilere neden olabilir.

  Gymnema sylvestre takviyeleri, insülin enjeksiyonları dahil, kan şekeri düşürücü ilaçlar ile aynı zamanda alınmamalıdır. Bu takviyeyi almak için en iyi zamanlama hakkında doktorunuzla konuşun.

  Ek olarak, takviye şeklinde alınan Gymnema sylvestre nın kan şekerini düşürücü etkilerini artırabileceği için aspirin veya sarı kantaron ile alınmamalıdır.

  Son olarak, süt alerjisi olan kişiler de hoş olmayan yan etkiler yaşayabilir.

  Her zaman bitkisel takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun.

  Sonuç olarak;

  Gymnema sylvestre’in şeker tahrip edici özellikleri, şeker isteği ile savaşmaya ve yüksek kan şekeri seviyelerin düşürmeye yardımcı olabilir.

  Bitki ayrıca şeker emilimini engelleyen ve insülin salgılanmasını ve pankreas adacık hücrelerinin rejenerasyonunu teşvik eden diyabet tedavisinde faydalı bir rol oynayabilir – bunların hepsi kan şekerini düşürmeye yardımcıdır.

  Buna ek olarak, Gymnema sylvestre iltihapla savaşabilir, kilo kaybına ve düşük “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerine yardımcı olabilir.

  Çoğu kişi için güvenli olmasına rağmen, özellikle diğer ilaçlarla birlikte kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ