Gymnema Sylvestre Bitkisinin Etkileyici Sağlık Faydaları | diyetz

  Gymnema Sylvestre Bitkisinin Etkileyici Sağlık Faydaları

   

   

  Gymnema sylvestre , Hindistan, Afrika ve Avustralya’nın tropikal ormanlarına özgü odunsu bir çalıdır.

   

  Yaprakları binlerce yıldır antik Hint tıbbi uygulaması olan Ayurveda’da kullanılmıştır.

   

  Diyabet, sıtma ve yılan ısırığı dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için geleneksel bir ilaç olmuştur.

   

  Bu bitkinin şeker emilimini inhibe ettiği ve bu nedenle Batı tıbbında popüler bir çalışma konusu olduğu düşünülmektedir.

   

  İşte Gymnema sylvestre’nin etkileyici sağlık faydaları…

   

   

  Tatlı Gıdalara Çekiciliği Azaltarak, Tatlı İsteğini Keser

  Gymnema sylvestre, şekere karşı isteği azaltmaya yardımcı olur. Bu bitkideki birincil aktif bileşenlerden biri, tatlılığı bastırmaya yardımcı olan gymnemik asittir.

   

  Şekerli yiyecek veya içeceklerden önce tüketildiğinde, gymnemik asit tat alma tomurcuklarınızdaki şeker reseptörlerini bloke eder.

   

  Araştırmalar, Gymnema sylvestre özlerinin tatlılığı tazeleme yeteneğini azaltabildiğini ve böylece tatlı yiyecekleri daha az çekici hale getirdiğini göstermektedir.

   

  Oruçlu bireylerde yapılan bir çalışmada, yarısına Gymnema özütü verildi. Özütü alanlar, tatlı gıdalar için daha az iştah belirtmiştir ve özü almayanlara kıyasla, gıda alımlarını sınırlama eğilimindedir.

   

   

   

  Glukoz Absorbsiyonunu Azaltarak Daha Düşük Kan Şekeri Sağlar

  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde 420 milyondan fazla insan diyabet hastasıdır ve bu sayının artması beklenmektedir.

   

  Diyabet, yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize bir metabolik hastalıktır. Vücudunuzun insülini etkili bir şekilde üretememesi veya kullanamamasından kaynaklanır.

   

  Gymnema sylvestre anti-diyabetik özelliklere sahiptir. Ek olarak, kan şekerini düşürmek için diğer diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanılmıştır. Ayrıca Hint dilinde “şeker yok edici” anlamına gelen gurmar da denilmektedir.

   

  Damağınız üzerindeki tat etkilerine benzer şekilde, Gymnema sylvestre bağırsaklarınızdaki reseptörleri de bloke ederek şeker emilimini engeller ve yemek sonrası kan şekeri seviyenizi düşürür.

   

  Gymnema’nın kan şekerini düşürme yeteneğinin bilimsel kanıtı, tek başına bir diyabet ilacı olarak önerilmesine yetersizdir. Bununla birlikte, araştırma güçlü potansiyel etkiler göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Lactobacillus Acidophilus Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Çalışmalar, 200-400 mg gymnemik asit tüketmenin şeker glikozunun bağırsak emilimini azalttığını bulmuştur.

   

  Bir çalışmada Gymnema , kan şekeri düzeylerini düşürerek tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü geliştirdiğini ortaya koymuştur.

   

  Çalışma, bir yemekten sonra kan şekerinin azaltılmasının, zamanla ortalama kan şekeri seviyelerinde bir azalmaya neden olduğu sonucuna varmıştır. Bu, uzun süreli diyabet komplikasyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

   

  Yüksek kan şekeri veya yüksek bir HbA1c değeri olan kişiler için Gymnema sylvestre oruç, yemek sonrası ve uzun süreli kan şekeri düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, kan şekeri düşürücü ilaçlar alıyorsanız, önce doktorunuza danışın.

   

   

  İnsülin Üretimini Artırarak Olumlu İnsülin Düzeylerine Katkı Sağlar

  Gymnema’nın insülin sekresyonu ve hücre rejenerasyonundaki rolü, kan şekeri düşürme özelliklerine de katkıda bulunabilir.

   

  Daha yüksek insülin seviyeleri, şekerin kanınızdan daha hızlı bir şekilde temizlendiğini gösterir.

   

  Eğer prediyabetiniz veya tip 2 diyabetiniz varsa, vücudunuz yeterli insülin üretme eğiliminde değildir veya hücreleriniz zamanla daha az hassaslaşır. Bu, sürekli olarak yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar.

   

  Gymnema sylvestre , insülin üreten adacık hücrelerinin rejenerasyonunu destekleyen, pankreasınızdaki insülin üretimini uyarır. Bu, kan şekeri seviyenizi düşürmenize yardımcı olur.

   

  Birçok geleneksel ilaç insülin sekresyonunu ve duyarlılığını artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, bitkisel tedaviler ilaç geliştirmede ivme kazanmaktadır.

   

   

  Kolesterol ve Trigliserit Düzeylerini Artırır, Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

  Gymnema sylvestre “kötü” LDL kolesterol seviyelerini ve trigliseridleri azaltmaya yardımcı olur.

   

  Gymnema, ününü kan şekeri düzeylerini düşürmekte ve şeker isteklerini azaltmakta gösterse de, araştırmalar aynı zamanda yağ emilimini ve lipit seviyelerini de etkileyebileceğini göstermektedir.

   

  Bir yüksek yağlı diyet ile sıçanlarda yapılan bir çalışmada, Gymnema kilo kontrolüne yardımcı oldu ve karaciğerde yağların birikimini bastırdı. Ayrıca, ekstraktı alan hayvanlar ve normal yağlı diyetler daha düşük trigliserit seviyeleri yaşadı.

   

  Bir başka çalışmada, Gymnema ekstresinin yüksek yağlı bir diyetle beslenen hayvanlar üzerinde anti-obezite etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca kan yağı ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini de düşürdü.

   

  Ayrıca orta derecede obez kişilerde yapılan bir çalışmada, Gymnema ekstresinin trigliserit ve kötü “LDL” kolesterolü sırasıyla % 20.2 ve % 19 azalttığı gösterilmiştir. Dahası, “iyi” HDL kolesterol seviyelerini % 22 artırdı.

   

  Yüksek seviyelerdeki “kötü” LDL kolesterol ve trigliseritler kalp hastalığı için risk faktörleridir. Bu nedenle, Gymnema sylvestre’nin LDL ve trigliserit düzeyleri üzerindeki olumlu etkileri, daha düşük kalp rahatsızlığı riskine katkıda bulunur.

   

  İlginizi Çekebilir  Şeker Alkolleri Nedir, Nelerde Bulunur, Özellikleri Nelerdir?

   

  Şeker Absorpsiyonunu Engelleme ile Kilo Kaybı Sağlar

  Gymnema sylvestre ekstrelerinin hayvanlarda ve insanlarda kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

   

  Üç haftalık bir çalışmada, Gymnema sylvestre’nin bir su ekstraktı verilen sıçanlarda vücut ağırlığının azaldığı görülmüştür. Başka bir çalışmada, bir Gymnema özü ve yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlar daha az kilo aldı.

   

  Dahası, Gymnema özü alan 60 orta-obez insanda yapılan bir çalışma, vücut ağırlığında % 5-6’lık bir azalmanın yanı sıra azaltılmış gıda alımını da tespit etmiştir.

   

  Tat alma tomurcuklarınızdaki tatlı reseptörleri bloke ederek, Gymnema sylvestre daha az tatlı yiyecek almanıza ve daha az kalori tüketmenize neden olabilir.

   

  Ek olarak, şeker emilimini azaltma kabiliyeti kaloriyi azaltır. Kalıcı bir kalori eksikliği kilo kaybına yol açabilir.

   

   

  Tanen ve Saponin İçeriği Nedeniyle İnflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olur

  Enflamasyon vücudunuzun iyileşme sürecinde önemli bir rol oynar.

   

  Bazı iltihaplar, örneğin, yaralanma veya enfeksiyon durumunda vücudunuzu zararlı organizmalardan korumaya yardımcı olduğunda iyidir.

   

  Diğer zamanlarda, enflamasyon ortam veya yemek yediğiniz besinlerden kaynaklanabilir.

   

  Bununla birlikte, kronik düşük dereceli inflamasyon çeşitli sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

   

  Çalışmalar, şeker alımı ile hayvanlarda ve insanlarda artmış inflamatuar belirteçler arasındaki bağlantıyı doğrulamıştır.

   

  Gymnema sylvestre’in bağırsaklarınızdaki şeker emilimini azaltma kabiliyeti, fazla şeker alımının neden olduğu iltihaplanmayı da azaltabilir.

   

  Dahası, Gymnema kendi kendine anti-inflamatuar özelliklere sahip gibi görünüyor. Bunun yararlı bitki bileşikleri olan tanen ve saponin içeriğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

   

  Gymnema sylvestre yaprakları immün sistemi uyarıcı olarak kabul edilir, bu da iltihaplanmalara yardımcı olmak için bağışıklık sistemini harekete geçirebilecekleri anlamına gelir.

   

  Diyabetli kişiler sadece yüksek kan şekeri ve insülin duyarlılığından muzdarip değil, aynı zamanda inflamasyona katkıda bulunabilecek antioksidan enzim düzeylerini de azaltabilirler.

   

  Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, Gymnema sylvestre , iltihapla savaşmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde diyabet ve yüksek kan şekeri olanlara yardımcı olabilir.

   

   

  Dozaj, Güvenlik ve Yan Etkiler

  Gymnema sylvestre geleneksel olarak bir çay olarak veya yapraklarını çiğneyerek tüketilir.

   

  Batı tıbbında, genellikle dozajı kontrol etme ve izlemeyi kolaylaştıran hap veya tablet formunda alınır. Ekstrakt veya yaprak tozu formunda da alınabilir.

   

  Dozaj

  Gymnema sylvestre için önerilen doz , kullandığınız forma bağlıdır.

   

  Çay: 5 dakika kaynatın, sonra içmeden önce 10-15 dakika bekletin.

   

  Toz: Herhangi bir yan etki oluşmazsa 2 gram ile başlayın, 4 gram’a yükselin.

   

  İlginizi Çekebilir  Mango Yaprağının Faydaları Nelerdir?

  Kapsül: 100 mg, günde 3-4 kez.

   

  Gymnema sylvestre’i dilinizde şeker reseptörlerini bloke etmek için bir yol olarak kullanmak istiyorsanız, yüksek şekerli bir yemek veya atıştırmadan 5-10 dakika önce su ile takviye şeklinde alın.

   

  Güvenlik

  Gymnema sylvestre çoğu insan için güvenli kabul edilir, ancak hamile, emziren veya hamile kalmayı planlayanlar, çocuklar veya kadınlar tarafından alınmamalıdır.

   

  Ayrıca, kan şekeri ve insülin seviyelerini geliştirdiği görülse de, diyabet ilaçlarının yerini tutmaz. Sadece Gymnema’yı doktorunuzun gözetiminde diğer kan şekeri düşürücü ilaçlarla birlikte alın.

   

  Olası yan etkiler

  Kan şekeri üzerindeki etkileri oldukça olumlu olmasına rağmen, Gymnema sylvestre’i diğer kan şekeri düşürücü ilaçlarla birleştirmek kan şekeri seviyelerinizde güvenli olmayan bir düşüşe neden olabilir.

   

  Bu, baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, uyuşukluk ve baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilir.

   

  Gymnema sylvestre takviyeleri, insülin enjeksiyonları dahil, kan şekeri düşürücü ilaçlar ile aynı zamanda alınmamalıdır. Bu takviyeyi almak için en iyi zamanlama hakkında doktorunuzla konuşun.

   

  Ek olarak, ek Gymnema’nın kan şekerini düşürücü etkilerini artırabileceği için aspirin veya sarı kantaron ile alınmamalıdır.

   

  Son olarak, süt alerjisi olan kişiler de hoş olmayan yan etkiler yaşayabilirler.

   

  Her zaman bitkisel takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun.

   

  Sonuç olarak;

  Gymnema sylvestre’in şeker tahrip edici özellikleri, şeker istekleriyle savaşmanıza ve yüksek kan şekeri düzeylerini düşürmenize yardımcı olabilir.

   

  Bitki ayrıca şeker emilimini engelleyen ve insülin salgılanmasını ve pankreas adacık hücrelerinin rejenerasyonunu teşvik eden diyabet tedavisinde faydalı bir rol oynayabilir – bunların hepsi kan şekerini düşürmeye yardımcıdır.

   

  Buna ek olarak, Gymnema iltihapla savaşabilir, kilo kaybına ve düşük “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerine yardımcı olabilir.

   

  Çoğu kişi için güvenli olmasına rağmen, özellikle diğer ilaçlarla birlikte kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ