Gut Hastalığı için Beslenme ve Diyet | diyetz

Gut Hastalığı için Beslenme ve Diyet

 

 

Gut artrit tipidir, eklemlerin iltihaplı durumudur. Gut,dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Gutu olan insanlar ani ve şiddetli ağrı, şişme ve eklem iltihabı yaşarlar.

 

Neyse ki, gut, ilaçlarla, gutla dost bir beslenmeyle ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol edilebilir. Bu yazı, gut için en iyi beslenme şeklini ve kaçınılması gereken gıdaların neler olduğunu anlatıyor.

 

 

Gut Nedir?

Gut ani ağrı, şişme ve eklem iltihaplarını içeren bir tür artrittir. Diğer vakalar parmakları, bilekleri, dizleri ve topukları etkilemekle birlikte gut vakalarının neredeyse yarısı ayak parmaklarını etkiler.

 

Gut semptomları, kanda çok fazla ürik asit olduğunda ortaya çıkar. Ürik asit, belirli gıdaları sindirdiğinde vücut tarafından üretilen atık bir üründür.

 

Ürik asit seviyeleri yüksek olduğunda, kristaller eklemlerinizde birikebilir. Bu süreç şişme, iltihaplanma ve yoğun ağrıya neden olur.

 

Gut atakları genellikle geceleri ve son 3-10 gün içinde görülür. Vücutları aşırı ürik asidi etkin bir şekilde giderebileceğinden, durumu olanların çoğunda bu belirtiler görülür. Bu ürik asit birikir, kristalleşir ve eklemlere yerleşir.

 

Gut ile diğerleri, genetik veya beslenme nedeniyle çok fazla ürik asit oluştururlar.

 

 

 

 

Beslenme Gutu Nasıl Etkiler?

Eğer gut varsa, bazı gıdalar ürik asit seviyenizi yükselterek bir saldırıyı tetikleyebilir. Tetikleyici gıdalar besinlerde doğal olarak bulunan bir madde olan pürin bakımından yüksektirler.. Pürinler sindirildiğinde, vücudunuz ürik asiti atık bir ürün olarak yapar.

 

Bu sağlıklı insanlar için sorun değildir çünkü vücutları ürik asidi kaldırabilir. Ancak, gutlu kişiler aşırı ürik asidi etkili bir şekilde kaldıramaz. Dolayısıyla, pürinlerden yüksek bir beslenme ürik asidin birikmesine ve gut atağına neden olabilir.

 

Neyse ki araştırmalar, yüksek pürin içeren gıdaları kısıtlamanın ve uygun ilaç almanın gut ataklarını önleyebileceğini gösteriyor. Gut saldırılarını tetikleyen gıdalar arasında organ etleri , kırmızı etler , deniz ürünleri, alkol ve bira bulunur. Bunlar, pürin (orta-yüksek miktarda) içerir.

 

Ancak, bunun bir istisnası vardır. Araştırmalar, yüksek pürin içeren sebzelerin gut ataklarını tetiklemediğini gösteriyor. Ve ilginç olarak, fruktoz ve şekerle tatlandırılmış içecekler, pürin zengini olmasa da gut ve gut atakları riskini artırabilir. Birkaç hücre prosesini hızlandırarak ürik asit seviyelerini yükseltebilirler.

 

Örneğin, 125.000’in üzerinde katılımcıyı içeren bir araştırma, fruktoz tüketen kişilerin gut gelişme riski % 62 daha yüksek olduğunu bulmuştur. Öte yandan, araştırmalar, düşük yağlı süt ürünlerinin , soya ürünlerinin ve C vitamini takviyelerinin kan ürik asit düzeylerini azaltarak gut ataklarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. İlginçtir, tam yağlı ve yüksek yağlı süt ürünleri ürik asit seviyelerini etkilemiyor gibi görünmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Hiperparatiroidizm Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

 

Hangi gıdalardan kaçınmalısınız?

Ani gut ataklarınız varsa, gerçek suçlular (yüksek pürin içeren gıdalardan) kaçının. Bunlar 100 gram başına 200 mg’dan fazla pürin içeren gıdalardır. Ayrıca 100 başına 150-200 mg pürin içeren yüksek fruktoz gıdaların yanı sıra orta derecede yüksek pürin içeren gıdalardan da kaçınmalısınız. Bunlar gut ataklarını tetikleyebilir.

 

Gut ataklarını önlemek için birkaç yüksek pürin içeren gıdalar, orta-yüksek pürin içeren gıdalar ve yüksek fruktozlu gıdalar şunlardır :

 

Tüm organ etleri: Bunlar karaciğer, böbrekler ve beyin

 

Av etleri: Sülün eti ve geyik eti gibi.

 

Balık: Ringa, alabalık, uskumru, ton balığı, sardalya, hamsi, mezgit balığı ve daha fazlası

 

Diğer deniz ürünleri: Yengeç ve karides gibi.

 

Şekerli içecekler: Özellikle meyve suları ve şekerli soda

 

Şeker katkılı içecekler: Bal, agave nektarı ve yüksek fruktoz mısır şurubu

 

Mayalar: Beslenme mayası, bira mayası ve diğer maya takviyeleri

 

Ek olarak, beyaz ekmek, kek ve kurabiye gibi rafine edilmiş karbonhidratlardan kaçınılmalıdır. Pürinler veya fruktozlar açısından yüksek olmamasına rağmen besin maddeleri bakımından düşüktürler ve ürik asit düzeylerini yükseltebilirler.

 

 

Hangi Gıdaları Yemelisiniz?

Bir gut-dostu beslenme pek çok gıdayı ortadan kaldırmasına rağmen yine düşük pürin içerikli gıdalardan yiyebilirsiniz. Gıdalar, 100 gram başına 100 mg’dan daha az pürinin bulunduğu zaman düşük pürin olarak kabul edilir.

 

İşte gut hastaları için genellikle güvenli olan bazı düşük-pürin içeren gıdalar:

 

Meyveler: Bütün meyveler genellikle gutta iyidir. Kiraz, ürik asit seviyelerini düşürerek ve inflamasyonu azaltarak saldırıları önlemeye yardımcı olabilir.

 

Sebzeler: Patates, bezelye, mantar, patlıcan ve koyu yeşil yapraklı sebzeler de dahil olmak üzere tüm sebzeler iyidir.

 

Baklagiller: Mercimek, fasulye, soya fasulyesi de dahil olmak üzere, tüm baklalar iyidir.

 

Kuruyemiş: Bütün kuruyemiş ve tohumlar.

 

Tam tahıllar: Bunlar yulaf, kahverengi pirinç ve arpadır

 

Süt ürünleri: Tüm sütler güvenlidir ancak az yağlı süt özellikle faydalıdır.

 

Yumurta

 

İçecekler: Kahve, çay ve yeşil çay.

 

Otlar ve baharatlar: Tüm otlar ve baharatlar.

 

Bitki bazlı yağlar: Kanola, hindistan cevizi, zeytinyağı ve keten yağları dahildir.

 

 

Sınırlandırarak Yiyebileceğiniz Gıdalar

Organ etleri, av etleri ve bazı balıkların yanında etlerin çoğu hafifçe tüketilebilir. Kendinizi haftada birkaç kez 115-170 gram ile sınırlamalısınız.

 

Bunlar 100 gram başına 100-200 mg olarak kabul edilen ılımlı bir miktarda pürin içerirler. Çok fazla yemek gut ataklarına neden olabilir.

 

 • Etler: Tavuk, sığır eti ve kuzu eti.
 • Diğer balıklar: Taze ya da konserve somon genellikle çoğu diğer balıklardan daha düşük seviyelerde pürin içerir.

 

İlginizi Çekebilir  Sürekli Yorgun Hissetmenizin Nedenleri ve Çözümü

 

Bir Haftalık Gut Dostu Menü

Gut dostu bir diyetle beslenmek, gelecekteki saldırıları önlerken ağrıyı ve şişmeyi azaltmanıza yardımcı olur. İşte bir haftalık gut dostu bir menü.

 

Pazartesi

 • Kahvaltı: Yulaflı yoğurt ve 1/4 kase (yaklaşık 31 gram) çilek.
 • Öğle Yemeği: Kinoa salatası ile haşlanmış yumurta ve taze sebzeler.
 • Akşam Yemeği: Kavrulmuş tavuk, ıspanak, biber ve az yağlı beyaz peynir ile kepekli makarna.

 

Salı

 • Kahvaltı: 1/2 bardak (74 gram) yaban mersini, 1/2 fincan (15 gram) ıspanak, 1/4 fincan (59 ml) yoğurt ve 1/4 fincan (59 ml) az yağlı süt.
 • Öğle Yemeği: Tam tahıllı sandviç, yumurta ve salata ile.
 • Akşam Yemeği: Kahverengi pirinç,tavuk ve sebzeyi kızartın.

 

Çarşamba

 • Kahvaltı: 1/3 kasr yulaf ezmesi, 1/4 kase, yaklaşık 59 gram yoğurt, 1 çay bardağı yaklaşık 79 ml az yağlı süt, 1 yemek kaşığı chia tohumu, 1 / 4 kase (yaklaşık 31 gram) çilek.
 • Öğle Yemeği: Nohut ve taze sebze yemeği,kepekli ekmek.
 • Akşam yemeği: Sebzeli somon.

 

Perşembe

 • Kahvaltı: Chia tohumu, yoğurt ve meyve parçalarıyla bir gece önceden hazırlanmış puding.
 • Öğlen yemeği: Salata ile birlikte bir gece önceden kalan somon.
 • Akşam Yemeği: Kinoa, ıspanak, patlıcan ve beyaz peynir salatası.

 

Cuma

 • Kahvaltı: Kepek ekmekli tost
 • Öğle Yemeği: Tam tahıllı sandviç ile haşlanmış yumurta ve salata.
 • Akşam Yemeği: Kahverengi pirinç pilavı ve sebze yemeği.

 

Cumartesi

 • Kahvaltı: Mantarlı omlet.
 • Öğle Yemeği: Akşamdan kalan kahverengi pirinç ve sebze yemeği.
 • Akşam yemeği: Taze bir salata ile ev yapımı tavuk burger.

 

Pazar

 • Kahvaltı: Ispanak ve mantarlı iki yumurta ile yapılmış omlet.
 • Öğle Yemeği: Nohut ve taze sebze yemeği.Kepekli ekmek.
 • Akşam Yemeği: Tam buğday ekmeği ve ıspanaklı yumurta.

 

Bu menü örnek teşkil etmesi için hazırlanmıştır.Siz evinizdeki düşük pürin içerikli gıdalarla menüleri değiştirebilirsiniz.

 

 

Yapabileceğiniz Diğer Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Beslenmenizin yanı sıra, gut ve gut atakları riskinizi azaltmanıza yardımcı olan çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri vardır.

 

 

Kilo vermek

Eğer gutunuz varsa, aşırı kilo gut atak riskinizi artırabilir.Aşırı kilo insülin direncine yol açarak insülini daha dirençli hale getirebilir . Bu durumlarda vücut insülini kandaki şekeri kaldırmak için doğru bir şekilde kullanamaz. İnsülin direnci aynı zamanda ürik asit seviyelerini de yükseltir.

 

İlginizi Çekebilir  Rambutan Meyvesi Faydaları ve Zararları

Araştırmalar, kilo kaybının insülin direncini ve ürik asit seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

Bu durumda şok diyetlerden kaçının, yani, çok az yiyerek kilo vermeye çalışmayın. Araştırmalar hızlı kilo kaybının gut atak riskini artırabildiğini gösteriyor.

 

 

Daha Fazla Egzersiz

Düzenli egzersiz , gut ataklarını önlemenin başka bir yoludur.

 

Sadece sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda ürik asit seviyelerini düşük tutabilir.

 

228 erkekte yapılan bir araştırma, günlük 8 km’den fazla yürüyenlerin gut riskinin % 50 daha düşük olduğunu tespit etti. Bu da kısmen daha az kilo taşınmasından kaynaklanmıştır.

 

 

Hidrasyona dikkat

Yeterli su tüketimi, gut atak riskini azaltmaya yardımcı olabilir.Bunun nedeni, yeterli miktarda su alımı vücudun daha fazla miktarda ürik asidi gidermesine ve idrarla atılmasına yardımcı olur.

 

Çok egzersiz yapıyorsanız, su tüketimi daha önemli, çünkü ter yoluyla çok fazla su kaybedebilirsiniz.

 

 

Alkol Kullanımını Sınırlandırma

Alkol , gut ataklarının ortak bir tetikleyicisidir. Bunun nedeni, vücudun, ürik asidin çıkarmak için alkolden öncelikli olabilmesi, ürik asidin birikmesine ve kristal oluşturmasına izin verebileceğidir.

 

724 kişinin katıldığı bir araştırma, şarap, bira ya da içki içmenin gut atak riskini arttırdığını buldu. Günde bir ila iki içecek, riski % 36 artırdı ve günde iki ila dört içecek % 51 oranında artırdı.

 

 

C vitamini takviyesi deneyin

Araştırmalar, C vitamini takviyelerinin ürik asit seviyelerini düşürerek gut ataklarını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

C vitamini, böbreklerin idrarla daha fazla ürik asit çıkarmasına yardım ediyor. Bununla birlikte, bir çalışma C vitamini takviyelerinin gutta hiçbir etkisi olmadığını buldu.

 

Gut için C vitamini takviyeleri üzerine yapılan araştırmalar yeni, bu nedenle güçlü sonuçlar çıkarmadan önce daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

 

Sonuç olarak;

Gut, ani ağrı, şişme ve eklem iltihabı içeren artrit tipidir. Neyse ki, gutla dost bir diyet belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Genellikle gut ataklarını tetikleyen gıdalar ve içecekler, organ etleri, av etleri, bazı balık türleri, meyve suyu, şekerli gazlı içecekler ve alkolleri içerir.

 

Öte yandan, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, soya ürünleri ve az yağlı süt ürünleri ürik asit seviyelerini düşürerek gut ataklarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Gut ataklarını önlemeye yardımcı olabilecek diğer birkaç yaşam tarzı değişikliği, sağlıklı kilo verme, egzersiz yapma, yeterli su tüketimi, daha az alkol tüketme ve muhtemelen C vitamini takviyeleri almayı içeriyor.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ