Güneşten Güvenli Şekilde D Vitamini Nasıl Alınır? | diyetz

Güneşten Güvenli Şekilde D Vitamini Nasıl Alınır?

  • 1.215 kez görüntülendi.

 

 

D vitamini, çoğu insanın yeterince almadığı eşsiz bir vitamindir. Çoğu yetişkinde D vitamini eksikliği olduğu tahmin edilmektedir.

 

Bu vitamin, güneşe maruz kaldığınızda, cildinizde kolesterolden yapılır. İşte bu yüzden, optimal D vitamini seviyelerini korumak için yeterli güneş ışığı almak çok önemlidir.

 

Ancak, çok fazla güneş ışığı, bazı sağlık risklerini de beraberinde getirir.

 

Bu makalede D vitamini güvenli bir şekilde güneş ışığından nasıl alınacağı açıklanmaktadır.

 

 

Güneş En İyi D Vitamini Kaynağıdır

D vitamininin “güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılmasının iyi bir nedeni var.

 

Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında, kolesterol D vitamini yapar. Güneşin ultraviyole B (UVB) ışınları cilt hücrelerinde kolesterolü uyarır ve D vitamini sentezinin gerçekleşmesi için enerji sağlar.

 

D vitamininin vücutta birçok rolü vardır ve optimal sağlık için gereklidir.

 

Örneğin, bağırsaklarınızdaki hücrelerin, güçlü ve sağlıklı kemiklerin korunması için gerekli olan iki mineral olan kalsiyum ve fosforun emilmesini sağlar.

 

 

 

 

Öte yandan, D vitamini seviyelerinin düşük olması, ciddi sağlık sonuçlarına bağlanmıştır:

 

  • Osteoporoz
  • Kanser
  • Depresyon
  • Kas Güçsüzlüğü
  • Ölüm

 

Sadece çok az gıda, önemli miktarda D vitamini içerir.

 

Bunlar arasında morina karaciğeri yağı, kılıç balığı, somon balığı, konserve ton balığı, sığır karaciğeri, yumurta sarısı ve sardalye bulunur.

 

Yeterli güneş ışığı alamazsanız, genellikle morina karaciğeri yağı gibi bir takviye almanız önerilir . Bir yemek kaşığı (14 gram) morina karaciğeri yağı, önerilen günlük D vitamini miktarının üç katından fazlasını içerir.

 

Güneşin UVB ışınlarının pencerelerden içeri giremeyeceğini unutmayın. Pencerelerden güneş ışığı gören insanlar bile D vitamini eksikliği yaşamaktadır.

 

 

Cildinizi Gün Boyunca Açıkta Bırakın

Gün ortası, özellikle yaz aylarında, güneş ışığı almak için en uygun zamandır.

 

Öğlen saatlerinde güneş en yüksek noktadır ve UVB ışınları en yoğundur. Bu, güneşte yeterli D vitamini yapmak için daha az zamana ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

 

Birçok çalışma, vücudun öğlen saatlerinde D vitamini üretmede en etkili olduğunu göstermektedir.

 

Çoğunlukla önerilen günlük D vitamini dozu 600 IU’dur (15 mcg).

 

İlginizi Çekebilir  D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini sadece öğlen saatlerinde daha verimli olmakla kalmaz aynı zamanda gün içinde başka zamanlarda güneşe maruz kalmaktan da daha güvenlidir.

 

Bir çalışmada öğleden sonra güneşe maruz kalmanın tehlikeli cilt kanserleri riskini artırabildiği bulunmuştur.

 

 

Cilt Rengi D Vitamini Üretimini Etkileyebilir

Cildinizin rengi melanin denilen bir pigment ile belirlenir.

 

Koyu tenli insanlar genellikle daha açık tenli insanlardan daha fazla melanine sahiptir. Dahası, koyu tenli insanların melanin pigmentleri daha büyük ve koyudur.

 

Melanin, cildi güneş ışığından kaynaklanan hasarlara karşı korumaya yardımcı olur. Doğal bir güneş kremi olarak hareket eder ve güneş yanığı ve cilt kanserine karşı savunmak için güneşin UV ışınlarını emer.

 

Ancak, bu büyük bir ikilem yaratıyor çünkü koyu tenli insanların, aynı miktarda D vitamini üretmek için daha açık tenli insanlardan daha fazla güneş ışığına maruz kalması gerekiyor.

 

Çalışmalar, daha koyu tenli insanların, açık tenli insanlara kıyasla yeterli D vitamini elde etmek için 30 dakikadan 3 saate kadar güneşe ihtiyaç duyabileceğini tahmin ediyor.

 

Bu, daha koyu tenli insanların daha yüksek bir eksiklik riskine sahip olmasının önemli bir nedenidir.

 

Bu nedenle, koyu tenliyseniz, günlük D vitamini dozunuzu almak için güneşte biraz daha fazla zaman geçirmeniz gerekebilir.

 

 

Ekvatordan Uzak Yaşamak

Ekvatordan uzak bölgelerde yaşayan insanlar cildinde daha az D vitamini yaparlar.

 

Bu alanlarda, güneş ışınlarının, özellikle UVB ışınlarının daha fazlası, dünyanın ozon tabakası tarafından emilir. Yani ekvatordan uzakta yaşayan insanlar genellikle güneşte daha fazla zaman harcayarak yeteri kadar üretebilirler.

 

Dahası, ekvatordan uzakta yaşayan insanlar, kış aylarında yılda altı aya kadar güneşten D vitamini üretemeyebilirler.

 

Örneğin, Boston ABD ve Edmonton Kanada’da yaşayan insanlar, Kasım ve Şubat ayları arasında güneş ışığından D vitamini üretmekte zorlanıyorlar.

 

Norveç’teki insanlar Ekim ve Mart ayları arasında güneş ışığından D vitamini yapamazlar.

 

Yılın bu döneminde, D vitamini yerine gıda veya takviyeleri almak önemlidir.

 

 

D Vitamini Yapmak İçin Ciltte Açığa Çıkması

D vitamini, derideki kolesterolden yapılır. Bu, cildin yeterli miktarda güneş ışığına maruz kalması gerektiği anlamına gelir.

 

İlginizi Çekebilir  Kilo Vermek İçin Sağlıklı, Diyet Sandviç Tarifleri

Bazı bilim adamları cildinizin yaklaşık üçte birinin güneşe maruz kalmasını önermektedir.

 

Bu tavsiyeye göre, yaz aylarında haftada üç kez 10–30 dakika boyunca bir atlet ve şort giyilmesi, daha açık tene sahip çoğu insan için yeterlidir. Koyu tenli insanlar bundan biraz daha uzun süre güneşlenmeliler.

 

Güneşte uzun süre kalacaksanız, güneş yanıklarına dikkat edin. Vücudunuzun diğer bölümlerini açığa çıkarırken yüzünüzü ve gözlerinizi korumak için bir şapka ve güneş gözlük takmalısınız.

 

Baş, vücudun küçük bir kısmı olduğu için, sadece az miktarda D vitamini üretecektir.

 

 

Güneş Kremi D Vitamini Üretimini Etkiler mi?

İnsanlar cildini güneş yanığı ve cilt kanserine karşı korumak için güneş koruyucu kullanır.

 

Çünkü güneş kremi, güneş ışığını yansıtan, emen veya saçan kimyasallar içerir.

 

Bu durumda, cilt zararlı UV ışınlarına daha az maruz kalır.

 

Bununla birlikte, UVB ışınları D vitamini yapmak için gerekli olduğundan, güneş koruyucusu kullanmak, cildin onu üretmesini engelleyebilir.

 

Aslında, bazı çalışmalar SPF 30 veya daha fazla güneş koruyucu maddenin vücutta D vitamini üretimini yaklaşık % 95-98 oranında azalttığını tahmin etmektedir.

 

Ancak birkaç çalışma, güneş koruyucu kullanmanın, yaz boyunca kan seviyeleriniz üzerinde küçük bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

 

Bir olası açıklama, güneş koruyucu kullansanız bile, daha uzun bir süre güneşte kalmanızın, ciltte yeterli D vitaminin oluşmasına neden olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu kısa bir sürede gerçekleştirildi. Sık sık kullanılan güneş koruyucularının kandaki D vitamini seviyeleri üzerinde uzun süreli bir etkisi olup olmadığı hala net değildir.

 

 

Çok fazla güneş ışığının tehlikeleri

Güneş ışığı D vitamini üretimi için harika olsa da, çok fazlası tehlikeli olabilir.

 

Aşağıda çok fazla güneş ışığının bazı sonuçları vardır:

 

Güneş yanıkları: Çok fazla güneş ışığının en yaygın zararlı etkisidir. Güneş yanığının semptomları arasında kızarıklık, şişlik, ağrı veya hassasiyet ve kabarcıklar bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Göz hasarı: UV ışığına uzun süre maruz kalmak retinaya zarar verebilir. Bu, katarakt gibi göz hastalıklarının riskini artırabilir.

 

Cildin yaşlanması: Güneşte çok uzun süre kalmak, cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir. Bazı insanlar buruşuk, gevşek ya da kösele gibi bir deri geliştirirler.

 

Cilt değişiklikleri: Çil, ben ve diğer cilt değişiklikleri aşırı güneş ışığına maruz kalmanın bir yan etkisidir.

 

Sıcak çarpması: Güneş çarpması olarak da bilinen bu, vücudun çekirdek sıcaklığının çok fazla ısıya veya güneşe maruz kalmaya bağlı olarak yükselebileceği bir durumdur.

 

Cilt kanseri: Çok fazla UV ışığı, cilt kanserlerinin başlıca nedenidir.

 

Güneşte çok fazla zaman geçirmeyi planlıyorsanız, güneş yanığını önlemek için tedbirli davranmalısınız.

 

Aşırı güneş ışığının zararlı sonuçlarından kaçınmak için güneş korumasını 10-30 dakika korumasız güneş ışığından sonra uygulamak en iyisidir.

 

Maruz kalma süreniz, cildinizin güneş ışığına ne kadar hassas olduğuna bağlı olmalıdır.

 

Uzmanların, güneşte geçirdiğiniz iki üç saatte bir güneş koruyucu uygulanmasını yenilemenizi tavsiye ettiğinizi unutmayın.

 

Sonuç olarak;

 

Düzenli güneşe maruz kalma yeterli miktarda D vitamini almanın en doğal yoludur.

 

Sağlıklı kan seviyelerini korumak için haftada birkaç kez 10–30 dakika öğlen güneş ışığı almayı hedefleyin. Koyu tenli insanların biraz daha fazlasına ihtiyacı olabilir.

 

Maruz kalma süreniz, cildinizin güneş ışığına ne kadar hassas olduğuna bağlı olmalıdır. Ayrıca güneş yanıklarına da dikkat etmek gerekir.

 

Güneş ışığından D vitamini yapma yeteneğinizi etkileyebilen faktörler, günün saati, ten renginiz ekvatordan ne kadar uzakta yaşadığınız, cildin güneş ışığına ne kadar maruz kaldığı ve güneş koruyucu kullanıp kullanmamaktır.

 

Örneğin, ekvatordan uzakta yaşayan insanlar genellikle yeterli D vitamini üretmek için daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyarlar çünkü güneş ışınları bu bölgelerde daha zayıftır.

 

Ayrıca kış aylarında D vitamini takviyesi almak veya daha fazla D vitamini içeren gıdalar tüketmek gerekir, çünkü güneş ışığından yapamazlar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ