Güneş Zehirlenmesi Neden Olur, Tedavisi Nedir?

  Güneş Zehirlenmesi Neden Olur, Tedavisi Nedir?

  Güneş yanığını herkes bilir, çoğu kişinin de başına gelmiştir. Peki güneş zehirlenmesini duydunuz mu? Güneş zehirler miymiş dediğinizi duyar gibiyim. Klasik anlamda zehirlenmeden bahsedemeyiz tabi, güneş vücuda kimyasal toksinler salıp zehirlemiyor. 

  Güneş zehirlenmesi, güneşten gelen ultraviyole ışınlarıyla uzun süre karşı karşıya kalma sonucu oluşuyor. Kabarcıklara ve soyulmaya neden oluyor. Kabarcıklar aşırı kaşındığı için yara izi kalma ihtimali de çok yüksek.

  Güneş zehirlenmesi, polimorfik ışık patlaması olarak da biliniyor. Kişinin güneşe hassasiyetine göre farklı şekillerde ortaya çıkıyor. 

  Genellikle güneş yanığı ile karıştırılsa da, ikisi farklı durumlar ve güneş zehirlenmesi tıbbi tedavi gerektiriyor.

  Güneş zehirlenmesi nedir?

  Güneş zehirlenmesi bir nevi şiddetli güneş yanığı olarak düşünülebilir. Tıbbi olarak polimorfik ışık patlaması denir. Uzun süre güneşin altında bulunmak bu duruma neden olur. 

  Peki güneş zehirlenmesinin başka nedeni var mı? Ya da kimler güneş zehirlenmesi yaşayabilir?

  Güneş zehirlenmesi için risk faktörleri

  Bazı durumlar güneş zehirlenmesi riskini artırır. Nedir bu durumlar? Örneğin; açık tenli (melanin ne kadar düşükse risk o kadar yüksektir) olmak, ailede cilt kanseri olması, antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapı kullanımı, güneşe çıkmadan önce greyfurt yağı, portakal yağı gibi narenciye meyvelerinden elde edilen uçucu yağlar kullanmak, aşırı sıcak bir bölgede yaşamak, sık sık güneşlenmek, kimyasal peeling kullanmak…

  Güneş zehirlenmesinin semptomları başlangıçta hafif bir güneş yanığına benzese de zamanla kötüleşir. Başka belirtileri de vardır.

  Güneş zehirlenmesi belirtileri

  İlk etapta güneş yanığı ile güneş zehirlenmesini ayırt etmek zordur. Güneş yanığı, UV ışınlarıyla karşılaştıktan 6 ila 12 saat sonra ortaya çıkar. Güneş zehirlenmesinde güneş yanığına ek olarak şu belirtiler görülür:

  Akut ve kronik güneş zehirlenmesi

  Güneş zehirlenmesinin akut ve kronik varyasyonları var. Akut güneş zehirlenmesinde semptomlar hafif ve geçici, zamanla tedavi ile iyileşiyor.

  Kronik güneş zehirlenmesinde ise belirtiler daha ciddi olarak kendini gösteriyor. Bazı vakaları önlemek ve tedavi etmek ise zordur.

  Güneş zehirlenmesi tedavisi

  Güneş zehirlenmesi, soğuk su veya soğuk kompres ile tedavi edilir. Cilde losyon uygulanması, cildin neminin korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, su gibi sıvılar içmek, kuruyan cildin kaybolan nemini geri kazandırır.

  Patlamış kabarcıklara veya açık yaralara temiz, nemli pansuman uygulamak iyileşmesine yardımcı olur. Bu da enfeksiyon riskini azaltır.

  • Güneş zehirlenmesi tedavisinde şu yöntemler de kullanılır:
  • Artan susuzluğu önlemek için intravenöz (IV) sıvılar
  • Ağrıyan ve kabarmış güneş yanıkları için steroid kremler
  • Ağrı ve şişlik için oral steroidler
  • Ağrı kesici ilaçlar
  • Enfeksiyonu önlemek için topikal antibiyotikler

  Güneş zehirlenmesi, hemen tedavi edilirse, belli bir zaman sonra iyileşir.

  Güneş Zehirlenmesi için Evde Doğal Tedavi

  Güneş zehirlenmesi durumunda tedaviye yardımcı olması açısından, evde uygulanabilecek doğal yöntemler de var. Aşağıda anlatılan yöntemlerden bir ya da birkaçını güneş zehirlenmesinde uygulayabilirsiniz.

  Çay ağacı yağı

  Çay ağacı yağı güneş zehirlenmesinin neden olduğu ağrı ve kaşıntıyı rahatlatır. Antimikrobiyal özelliklerinden dolayı, etkilenen bölgede enfeksiyon oluşmasını önler.

  Öncelikle 10 damla çay ağacı yağını, 30 ml hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırın. Bu yağ karışımını güneş zehirlenmesinden etkilenen bölgeye uygulayın ve kurumasını bekleyin.

  Belirtiler iyileşene kadar bu uygulamayı günde bir kez yapmanız gerekecek.

  Vitamin kullanımı

  C vitamini, D vitamini ve E vitamini, güneş zehirlenmesi için kullanılabilir. C vitamini, cildi hem içten hem de dıştan zararlı güneş ışınlarından koruyan güçlü bir antioksidandır.

  E vitamini, C vitamini ile beraber çalışır ve güneş yanıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.

  D vitamini güneş yanığı riskini azaltır.

  Bu bahsedilen vitaminleri yeterince alabilmek için turunçgiller, yapraklı sebzeler, et, deniz ürünleri, kepekli tahıllar, soya ürünleri, peynir ve yumurta yiyebilirsiniz.

  Elma sirkesi

  Elma sirkesinin anti-inflamatuar özelliği iltihaplı ve kaşınan cildi yatıştırarak soğutur, güneş zehirlenmesinin iyileşmesini hızlandırır.

  Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Karışıma pamuk batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. 15 – 20 dakika bekledikten sonra elma sirkesi sürdüğünüz alanı suyla yıkayın. Bu uygulamayı günde bir ya da iki kez yapabilirsiniz.

  hindistan cevizi yağı yararları

  Hindistan cevizi yağı

  Hindistan cevizi yağının anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri vardır. Bundan dolayı güneş zehirlenmesinden kaynaklanan ağrı ve su toplamış kabarcıkları hafifletmeye yardımcı olur.

  Elinize biraz hindistan cevizi yağı alın ve güneş zehirlenmesinden etkilenen alanlara uygulayın. 30 – 60 dakika bekledikten sonra suyla yıkayın.

  Karbonat

  Güneş zehirlenmesi cildin pH’ını bozar. Karbonatın alkali yapısı, cildin pH’ını geri kazandırır, böylece iyileşmesini hızlandırır.

  Bir yemek kaşığı karbonata biraz su ekleyerek, macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı güneş zehirlenmesinden etkilenen alanlara uygulayın. Macunu kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın.

  İyileşene kadar bu uygulamayı günde birkaç kez yapmalısınız.

  doğal ağrı kesici yiyecekler

  Epsom tuz banyosu

  Epsom tuzunda ciddi miktarda magnezyum vardır. Bundan dolayı güneş zehirlenmesinin iyileşmesine yardımcı olan güçlü bir anti-inflamatuardır.

  Bir küvet suya bir bardak Epsom tuzu ekleyin. Tuz çözüldüğünde, 25 – 30 dakika suyun içinde kalın. Tamamen iyileşene kadar bunu günde bir kez yapın.

  Aloe vera

  Aloe vera, cildi yatıştırır çünkü anti-inflamatuar özelliği vardır. Yara iyileştirici özelliği, güneş zehirlenmesine bağlı su toplamış kabarcıkları ve yanıkları iyileştirmede etkilidir.

  Aloe vera yaprağını sıyırıp içinden biraz jel alın. Jeli etkilenen alanlara uygulayın. 20 – 30 dakika bekledikten sonra jel uygulanan bölgeleri yıkayın.

  yeşil çay sivilce

  Yeşil çay poşeti

  Yeşil çay, polifenoller içerir ve antioksidanlar açısından zengindir. Yeşil çayın anti-inflamatuar özellikleri, soyulan kabarcıkları tedavi etmeye yardımcı olur.

  Kullanılmış yeşil çay poşetlerini bir saat buzdolabında bekletin. Güneş zehirlenmesinden etkilenen alana soğuk bir çay poşeti uygulayın ve 30 dakika kadar bu şekilde kalsın. Bu uygulamayı günde birkaç kez yapabilirsiniz.

  Bal

  Balın anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri, tahriş olmuş ve kaşıntılı cildi yatıştırır. Balın yara iyileştirme potansiyeli, güneş zehirlenmesi sonucu meydana gelen kabarcıkları tedavi etmeye yardımcı olur.

  Elinize biraz bal alın ve etkilenen alanlara uygulayın. 20 ila 30 dakika bekledikten sonra yıkayın. Bu uygulamayı günde en az üç kez yapın.

  Güneş zehirlenmesini önleme

  Güneş zehirlenmesini önlemek mümkün mü? Güneşe çıkarken şu ipuçlarına dikkat ederek önlenebilir.

  • Güneşte uzun süre kalmamaya dikkat edin.
  • Güneşe çıkarken koruyucu giysiler giyin, şapka ve şemsiye kullanın.
  • En az 40 faktör olan bir güneş kremi kullanın.
  • Yaz aylarında yoğun saatlerde güneşe çıkmayın. Yani 10:00 – 16:00 saatleri arasında.
  • Solaryum gibi bronzlaşma uygulamalarını kullanmayın.
  • 6 aydan küçük bebekleri doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

  Güneş zehirlenmesi komplikasyonları

  Güneş zehirlenmesinin görünür belirtileri ve semptomları birkaç hafta içinde kaybolmaya başlar. Ancak herhangi bir önlem almadan güneşe çıkmaya devam ederseniz, aşağıdaki gibi durumlar meydana gelebilir:

  • Cilt kanseri
  • Daha sonra kansere dönüşebilecek cilt lezyonları
  • Erken yaşlanma
  • Göz hasarı

  Güneş zehirlenmesi ne kadar sürede iyileşir?

  Güneş zehirlenmesi güneş yanığının ciddi bir komplikasyonudur ve hemen tedavi edilmezse daha da kötüleşir.

  Tedavi ne kadar çabuk olursa, güneş zehirlenmesi o kadar hızlı iyileşir. Tedavi ile güneş zehirlenmesi 2 ila 3 gün içinde iyileşebilir. Tamamen iyileşmesi ise birkaç hafta sürebilir.

  Güneş zehirlenmesi ile güneş yanığı arasındaki fark nedir?

  Güneş yanığı sonrası cilt genellikle kendi kendine iyileşir, kırmızı ve iltihaplı bir cilt oluşur. Güneş zehirlenmesi, vücudun her yerinde kaşıntılı kabarcıkların ortaya çıkmasına neden olur ve şiddetli güneş yanığının bir sonucudur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ