Günde Kaç Saat Uyumalı? | diyetz

Günde Kaç Saat Uyumalı?

 

 

Uyku, sağlığınız için çok önemlidir. Ancak günümüzün meşgul hayat tarzında, feda edilecek ilk tercih çoğu zaman uyku oluyor.

 

Bu bir talihsizliktir çünkü iyi uyku, sağlıklı beslenmek ve yeterli egzersiz yapmak kadar sağlık için hayati önem taşır.

 

Uykunun sağlığınız için neden bu kadar önem taşıdığını ve her gece ne kadar uyumanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

 

 

 

İyi Uyku Sağlığın Temelidir

Uyku, vücudunuzun ve zihninizin dinlenmesi için önemli bir zaman dilimidir. Aslında, uyurken vücudunuz hala çalışmaya devam eder.

 

Uyku süresi boyunca vücudunuz, kasları yeniden inşa eder ve beyinde üretilen zararlı plakları ve atıkları temizler. Bunlar, zihin ve bedeninizin düzgün çalışmasını sağlayan hayati süreçlerdir.

 

Zihniniz gün içindeki önemli duygu ve deneyimleri işler, bunlara yanıt verir ve bunları anılara kayıt eder.Uyku, duygularınızı düzenlemek için de gereklidir.

 

Aslında, sadece bir gece uykusuz kalmak, duygusal tepkilerinizi % 60 oranında arttırabilir .

 

Uyku eksikliği, vücudunuzun iştah kontrolü, bağışıklık sistemi, metabolik fonksiyon ve normal bir vücut ağırlığını devam ettirme gibi temel şeyleri düzenlemesini zorlaştırır.

 

Uyku, sirkadiyen ritminizi, başka bir deyişle iç saatinizi düzenlemede önemli bir rol oynar.

 

Bu iç saat yaklaşık 24 saatlik programda çalışır ve ne zaman uyandığınızı ve uykulu olduğunuzu düzenler.

 

Metabolizma, bağışıklık fonksiyonu ve inflamasyon gibi durumları düzenlemeye yardımcı olabilir.

 

Yeterince uyumamak, günün garip saatlerinde uyumak ve geceleri parlak ışığa maruz kalmak, bu iç saati ve düzenlediği birçok işlemi bozar.

 

Bol dinlendiğinizi,sağlıklı beslendiğinizi düşünebilirsiniz ancak kaliteli ve yeterli uyumazsanız bunların tek başına bir anlamı yoktur.

 

İyi bir uyku, sağlığın pek çok yönü için gerekli olduğundan, her akşam yüksek kaliteli uykuyu öncelikli hale getirmelisiniz.

 

İlginizi Çekebilir  En İyi  İdrar Söktürücü Doğal Diüretikler

 

 

 

Yetersiz Uykunun Olumsuz Sonuçları

 

Yetişkinlerin yaklaşık üçte biri ve lise öğrencilerinin üçte ikisinin her gece yeterince uyumadığı tahmin edilmektedir.

 

Ne yazık ki yeterli miktarda kaliteli uyumamak, sadece yorgun hissetmekten çok daha büyük zararlara neden olabilir.

 

Uykudan mahrum kaldıysanız, iyi kararlar verme yeteneğiniz azalır ve bir araba kazası yapma ihtimaliniz daha yüksektir veya erken yaşta ölürsünüz.

 

Bu kısmen, yeterli uyku almamanın bilişsel performansınıza zarar verebileceği gerçeğine bağlıdır.

 

Bir çalışma, üst üste birkaç gece, gece başına sadece beş saat süreyle uyumanın zihinsel performansı, 0.06  alkol içeriğine sahip bir içki içmek kadar azalttığını buldu.

 

Bununla birlikte yetersiz uyku, iş yerinizdeki üretkenliğinizi azaltır. Daha da kötüsü, kalitesiz veya yetersiz uyku alışkanlığı obezite, kalp hastalığı veya şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişme riskini artırır.

 

 

 

Hangi Yaşta Kaç Saat Uyumalı?

 

Her bireyin ihtiyaçları ve tercihleri ​​vardır ancak ne kadar uykuya ihtiyaç duyduğunuzun cevabı farklı değildir. Gece başına ihtiyacınız olan uyku miktarı büyük oranda yaşınıza göre belirlenir.

 

Uyku süresi için resmi tavsiyeler yaş gruplarına göre şöyle ayrılmıştır:

 

  • Yaşlı yetişkinler (65+ yaş):          7-8 saat

 

  • Yetişkinler (18-64 yaş):               7-9 saat

 

  • Gençler (14-17 yaş):                    8-10 saat

 

  • Okul çocukları (6-13 yaş):           9-11 saat

 

  • Okul öncesi Çocuklar (3-5 yaş):  10-13 saat

 

  • Bebekler (1-2 yaş):                      11-14 saat

 

  • Bebekler (4-11 ay):                      12-15 saat

 

  • Yeni doğan (0-3 ay):                    14-17 saat

 

Bununla birlikte, bazı insanlar aşağıdaki faktörlere bağlı olarak, tavsiye edilenden daha fazla veya daha az uykuya ihtiyaç duyabilir.

 

 

Genetik yapı

Genetik, gece başına kaç saat uykuya ihtiyaç duyduğunuzun bir belirleyicisidir.Bazı genetik mutasyonlar, ne kadar uyumaya ihtiyaç duyduğunuzu, günün hangi saatinde uykuyu tercih ettiğinizi ve uyku yoksunluğuna nasıl tepki verdiğinizi etkileyebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Papatya Çayının Sağlığınıza Etkisi

Örneğin, bir spesifik genetik mutasyona sahip olanlar ortalama sekiz saat zamana ihtiyaç duymazlar,altı saatlik uyku onlar için yeterlidir.

 

Ve bazı diğer genetik mutasyonları taşıyan insanlar uyku yoksunluğundan daha olumsuz etkilenirler veya daha derin uyurlar.

 

Maalesef, genetik yapınız değiştirebileceğiniz bir şey değildir ve bu mutasyonlardan birine sahipseniz uyku düzeninizi değiştiremezsiziniz. Bu nedenle, yeterli miktarda uyuyarak nasıl hissettiğinize dikkat etmeniz önemlidir.

 

 

Uyku Kalitesi

Uykunuzun kalitesi de ne kadar ihtiyacınız olduğunu etkiler.Uyku kaliteniz zayıfsa, yeterince uyusanız bile hala yorgun olduğunuzu görürsünüz.

 

Aksine, iyi kalitede uyursanız, biraz daha azıyla bile zihinsel ve fiziksel yeterliliklere sahip olabilirsiniz.

 

Çoğu çalışma, kısa uyku süresinin yanı sıra uyku kalitesinin zayıf olduğunu, birçok negatif uykuya bağlı etkiden sorumlu olduğunu bulmuştur.

 

Bu nedenle, yeterince uzun süre uykuya odaklanmak sadece aynı zamanda yeterince iyi uykuya odaklanmak da önemlidir. Ayrıca, birçok yaygın uyku bozukluğu -uyku apnesi gibi- uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Düzenli olarak iyi uyumadığınızı veya aşırı yorgun olduğunuzu düşünüyorsanız ve nedenini bilmiyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz iyi bir fikirdir.

 

 

 

Daha İyi Uyumak için İpuçları

 

Kaliteli uyku önemlidir, bütün gece iyi uyumaya çalışın. Uykunuzu iyileştirmek için birkaç ipucu:

 

Düzenli bir uyku program izleyin: Her gece aynı saatte yatmak, iç saatinizi düzenlemeye yardımcı olur. Düzensiz bir uyku, zayıf uyku kalitesi ve süresine bağlıdır.

 

Yatıştırıcı bir rutin uygulayın: Yatmadan önce rahatlatıcı bir rutini benimsemek, uyku moduna geçmenize yardımcı olabilir. Örneğin, sakinleştirici müzik dinlemek, bazı kişilerde uyku kalitesini artırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Rahat bir ortam yaratın: Sessiz, karanlık bir odada uygun bir sıcaklıkta uyku, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Yatmadan önce çok faal davranmak, çok sıcak veya gürültülü bir ortam kötü uykuyla bağlantılıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Yüksek Oranda A Vitamini ve Provitamin A İçeren Besinler

Kafein, alkol ve nikotini en aza indirin: Çalışmalar, kafein, alkol ve nikotin kullanımını daha zayıf uyku kalitesiyle ilişkilendirmiştir. Öğleden sonra ve akşam kafeinden kaçının.

 

Elektronik kullanımınızı azaltın: Cep telefonlarının ve elektronik cihazlarının aşırı kullanımı zayıf uyku kalitesi ile ilişkilendirilmiştir. Yatmadan önce parlak oda ışıklarına maruz kalma bile uykunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Daha aktif olun: Çalışmalar, aktif olmamanın zayıf uykuyla ilişkili olduğunu ve tersine, gün içinde egzersiz yapmanın gece daha iyi uyumanızda size yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Meditasyon pratiği: Meditasyon ve rahatlama pratiği, uyku kalitesi ve beyin fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

Sonuç olarak;

İhtiyacınız olan uyku miktarı her kişi için değişir ve çeşitli faktörlerden etkilenir. Ancak, çoğu yetişkin için, gecelik 7-9 saat ideal bir tutardır. Sizin için doğru tutarı belirlemek için gün boyunca nasıl hissettiğinize dikkat edin.

 

Yeterince uyuyorsanız, gün boyunca uyanık ve enerjik hissedersiniz. Eğer halsiz veya sık sık yorgun olduğunuzu düşünüyorsanız, daha fazla uyumanız gerekebilir.

 

Uyku kalitesini artırmak için, kafein ve alkol alımını en aza indirgemek, düzenli bir uyku zamanlamasını takiben ve rahat bir uyku ortamı yaratmak gibi iyi alışkanlıklar yaratın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ