Guggul Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Guggul Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Guggul, Hindistan, Bangladeş ve Pakistan’a özgü çeşitli bitkilerden elde edilir. 

  Başlıca türlerden bazıları Commiphora wightii, Commiphora gileadensis, Commiphora mukul, Boswellia serrata ve Boswellia sacra’dır. Tüm türleri Burseraceae ailesinin bir parçasıdır. 

  Guggul özü, guggul, gum guggul, guggula veya gugulipid gibi farklı adlarla da bilinir, akçaağaç şurubunun akçaağaç ağaçlarından çıkarılmasına benzer şekilde bitkiden çıkarılır.

  Guggul, obezite, artrit ve iltihaplanma gibi çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için Ayurveda tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır.

  Guggul, çeşitli sağlık etkilerinden sorumlu olabilecek steroidler, uçucu yağlar, lignanlar, flavonoidler, karbonhidratlar ve amino asitler dahil olmak üzere bitki bileşiklerinin bir karışımını içerir. 

  Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu iddia edilen guggul, eski tıpta çeşitli hastalıklara karşı korunmak için kullanılmıştır. 

   

   

   

   

  Guggul Yararları ve Kullanımı 

  Guggul, anti-inflamatuar özelliklerinden ötürü değer görmektedir. 

  Ön araştırma, akne, egzama, sedef hastalığı ve artrit gibi belirli anti-inflamatuar durumların tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.  

  Ayrıca kilo vermeyi teşvik etmek, hipotiroidizmi tedavi etmek, kolesterol ve kan şekeri seviyelerini yönetmek için de kullanılmıştır.

  Bununla birlikte, tüm bu faydaları ve kullanımları destekleyen klinik çalışmalar sınırlı şekilde ilerlemektedir. Şimdiye kadar yapılan çalışmaların sonuçlarına göre guggul, aşağıdaki durumların tedavisine yardımcı olabilmektedir.

   

  Akne 

  Guggul, sivilceyi tedavi etme potansiyeli nedeniyle incelenmiştir. 

  Yüzü, göğsü ve sırtı etkileyen şiddetli bir akne formu olan nodülokistik akne için hem tamamlayıcı hem de alternatif tedavilerde etkili olduğu gösterilmiştir.

  21 kişide yapılan bir çalışma, ağızdan 25 mg guggulsterone almanın, sivilce tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik olan tetrasiklin kadar etkili olduğunu bulmuştur.

  Ek olarak, yağlı cilde sahip kişiler, guggulsterona tetrasiklin tedavisinden önemli ölçüde daha iyi yanıt verdi.

  Başka bir eski çalışma, 6 hafta boyunca ağızdan guggul almanın, herhangi bir önemli yan etkiye neden olmadan sivilcenin tedavisine yardımcı olduğunu buldu.

  Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar umut verici görünse de, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha güncel araştırmalara ihtiyaç vardır. 

   

  Egzama, sedef hastalığı ve cilt tahrişi 

  Egzama ve sedef hastalığı, esas olarak cilt iltihabının neden olduğu bulaşıcı olmayan cilt rahatsızlıklarıdır. 

  Guggul’un bunları ve diğer cilt tahrişlerini tedavi etme yeteneği üzerine yapılan araştırmaların çoğu, Boswellia serrata bitkisinden elde edilen guggul’un etkilerini araştırmıştır.

  Guggul bazlı kremlerin sedef hastalığı ve egzamalı olan kişilerde kaşıntı, kızarıklık veya cilt renginin bozulmasını ve iltihaplanmayı iyileştirdiği belirtilmiştir.

  Yakın zamanda yapılan bir araştırma, guggul bazlı bir kremin, meme kanseri için radyoterapi tedavisinin bir yan etkisi olarak ortaya çıkan cilt reaksiyonlarını tedavi ettiğini buldu. 

  Guggul bazlı kremin kızarıklık, iltihaplanma, hassasiyet ve ağrı gibi cilt semptomlarını iyileştirdiği ve tedavi için topikal steroid kremlere olan ihtiyacı azalttığı bulundu.

  Yine de araştırma sınırlıdır ve guggul’un cilt sağlığı için iddia edilen faydalarını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 

   

  İlginizi Çekebilir  A Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Hipotiroidi 

  Tiroid bozuklukları, özellikle kadınlar arasında yaygın görülen rahatsızlıklardır.

  Hipotiroidizm, tiroid bezinin vücudun normal çalışmasını sağlamak için yeterli tiroid hormonu üretmediği bir durumdur. 

  Bazı hayvan çalışmaları, guggul ekstrelerinin iyot alımını artırarak ve tiroid bezi tarafından üretilen enzimlerin aktivitesini iyileştirerek hipotiroidizmi iyileştirdiğini göstermektedir.

  Bir insan çalışması, Triphladya Guggulu tabletleri ve bir Punarnavadi Kashayam kaynatma kullanarak hipotiroidizmin yönetimini araştırdı. 

  Sonuçlar, bu tedavinin zayıflık, yorgunluk ve kas ağrıları gibi hipotiroidizm ile ilişkili belirti ve semptomları önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi.

  Yine de insan çalışmaları sınırlıdır. Sonuçta, bu konuyla ilgili kesin sonuçlara varılmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. 

   

  Kilo kaybı 

  Guggul’un yağ kaybını teşvik ederek ve iştahı bastırarak obezitenin tedavisine yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Bununla birlikte, bu amaçla kullanımını destekleyen çok az yüksek kaliteli kanıt vardır. 

  Bir test tüpü çalışması, guggul’un yağın parçalanmasına neden olarak kilo kaybını teşvik edebileceğini ve böylece yağ dokusunun hacmini azaltabileceğini göstermektedir.

  Bir başka sıçan çalışması, guggul’un iştahı düzenleyen hormonlar olan ghrelin ve leptin üzerinde olumlu etkileri olduğunu buldu. Bununla birlikte, bu etkilerin insanlar için geçerli olup olmayacağı belirsizdir.

  Obezitesi olan 58 kişide yapılan eski bir insan çalışması, guggul’un tedavi edilmeyen gruba kıyasla ortalama olarak 2,25 kg fazladan kilo verdiğini belirtti.

  Ek çalışmalar, guggul özü içeren bitkisel takviyelerin kilo kaybını teşvik ederek ve hem deri kıvrım kalınlığını hem de vücut çevresini azaltarak obezitenin tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

  Bu çalışmaların sonuçları umut verici görünse de, guggul’un özellikle kilo verme üzerindeki etkilerini incelemiyorlar.

   

  Hiperlipidemi 

  Guggul, anormal derecede yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri için tıbbi terim olan hiperlipidemi için popüler bir doğal tedavi yöntemidir. 

  Bazı hayvan araştırmaları, guggul’un trigliserit, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Guggul’un insanlarda kolesterol ve trigliserit seviyeleri üzerindeki etkileri belirsizliğini korumaktadır. 

  Bazı araştırmalar guggul’un kolesterol düşürücü etkilere sahip olduğunu bulmuş olsa da, diğer araştırmalar önemli bir faydası olmadığını göstermektedir.

   

  Kireçlenme 

  Erken araştırmalar, guggul’un osteoartrit ile ilişkili semptomları hafifletebileceğini öne sürüyor. 

  Guggul ile tedavi edilen diz osteoartriti olan 30 kişide yapılan eski bir çalışma, diz ağrısı ve diz şişmesinde iyileşmelerin yanı sıra diz fleksiyonunda artış gösterdi.

  Ek olarak guggul ile tedavi edilenler yürüme mesafelerini artırdı. Başka bir eski insan çalışması da benzer bulguları doğruladı. Ek çalışmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, guggul insanlarda osteoartriti önemli bir yan etki olmaksızın tedavi etmeye yardımcı gibi görünmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Diyette Atıştırmalıklar Sağlıklı mı? Sağlıklı Atıştırmalıklar Neler?

  Şeker hastalığı  

  Guggul’un kan şekerini düşürme ve diyabeti yönetme iddiaları bulunmaktadır. Bununla birlikte, guggul ve kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmaların çoğu hayvanlarda yapılmıştır.

  Ek olarak, plasebo kontrollü çalışma, guggul’un tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmede istatistiksel olarak etkisiz olduğunu buldu.

  Eğer varsa, guggul’un insanlarda kan şekeri kontrolü üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

   

   

  Guggul Yan Etkileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Guggul, tipik olarak önerilen dozda alındığında nispeten güvenli kabul edilir.

  Hafif yan etkiler arasında deri döküntüsü, ishal, hafif bulantı, hıçkırık ve düzensiz adet döngüleri bulunur.

  Ayrıca, yüksek dozlarda alındığında, guggul karaciğer hasarına bağlanmıştır. Bu nedenle, karaciğer hastalığı olan kişilerin guggul kullanırken dikkatli olmaları önerilir.

  Guggul’un güvenliği ve etkinliği ile ilgili insan çalışmalarının eksikliğinden dolayı, geniş çapta bildirilmeyen bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz. 

  Bu konuda size en iyi bilgiyi verecek olan kişi bu konuda uzman olan bir doktordur. 

   

   

  Dozaj ve nasıl alınır?

  Guggul takviyeleri, internet sitelerinde veya bazı sağlıklı gıda ve takviye mağazalarında bulunabilen kapsüller, özler, tozlar ve losyonlar dahil olmak üzere çok çeşitli formlarda mevcuttur.

  Dozaj önerileri, markalar ve ürünler arasında büyük ölçüde değişiklik gösterir. Tipik olarak, oral takviye dozajları günde 6.25-132 mg arasında değişir.

  Dozaj rehberliği, tipik olarak guggul özü veya takviyesinde bulunan bir bitki steroidi olan aktif guggulsterone miktarına dayanır. 

  Guggul ayrıca diğer doğal bitkiler veya özlerle kombinasyon halinde satılabilir.  Araştırma eksikliği nedeniyle, guggul için en yararlı doz hakkında mevcut bir öneri yoktur. 

   

   

  Aşırı doz

  Şu anda hangi guggul dozunun aşırı doza neden olacağı ve sonucunda hangi etkilerin ortaya çıkacağı bilinmemektedir. 

  Reçetesiz satılan guggul dozajları, ambalaj üzerinde belirtildiği gibi alındıkları sürece nispeten güvenli görünmektedir.

  Kanıt eksikliği nedeniyle, insanlarda daha yüksek dozların toksisitesi veya potansiyel zararlı etkileri hakkında çok az bilgi vardır veya hiç yoktur.

   

   

  Etkileşimler 

  Guggul, karaciğerin bazı ilaçları metabolize etme hızını artırabilir. Karaciğer enzimleri tarafından metabolize edilen ilaçlarla birlikte guggul almak bu ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  Guggul’un östrojen reseptörleri üzerindeki etkisinden dolayı, doğum kontrol hapları gibi hormonal ilaçlar veya meme kanseri gibi östrojene duyarlı kanserleri önlemek için kullanılan hormonal ilaçlar ile de etkileşime girebilir.

  Daha eski çalışmalar, guggul’un propranolol ve diltiazem gibi bazı tansiyon ilaçlarının emilimini azalttığını belirtmiştir. Bu nedenle guggul’u bu ilaçlarla birlikte almak ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  Guggul, henüz çalışılmamış ek ilaç veya bitkisel etkileşimlere sahip olabilir. 

  Herhangi bir takviyede olduğu gibi, şu anda ilaç kullanıyorsanız, guggul almaya başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın.  

   

  İlginizi Çekebilir  Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

   

  Saklama ve kullanma 

  Guggul takviyeleri, losyonları, özleri ve tozları orijinal kaplarında oda sıcaklığında serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Ürünü ışığa, sıcağa ve neme maruz bırakmayın. 

   

   

  Hamilelik ve emzirme 

  Guggul’un bir uterus uyarıcısı olarak hareket edebileceği ve potansiyel olarak uterus kasılmalarına ve erken doğuma neden olabileceği belgelenmiştir.

  Bu nedenle hamile ve emziren kadınların guggul kullanımından kaçınması gerekir.

  Genel olarak guggul, hamile olmayan veya emzirmeyen çoğu popülasyon için güvenlidir. 

  Bazı kanıtlar, guggul’un kan pıhtılaşma yeteneğini azaltabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, kanama bozukluğu olanların yanı sıra ameliyat geçiren veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar alan kişiler kaçınmalıdır.

  Guggul‘un östrojen ve progesteron reseptörleri üzerindeki olası etkisi nedeniyle, meme, yumurtalık ve rahim kanseri gibi hormona duyarlı kanserleri olanların da kullanımdan kaçınmaları gerekebilir.

  Ek olarak, yüksek dozlar karaciğer hasarına neden olduğundan, karaciğer hastalığı olan kişiler guggul kullanırken dikkatli olmalıdır. 

  Guggul‘un çocuklarda ve ergenlerde kullanımına ilişkin sınırlı araştırma vardır. Bu nedenle, bir sağlık uzmanı tarafından yönlendirilmedikçe, bu popülasyondaki takviyeden kaçınılmalıdır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ