Guava Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir? | diyetz

Guava Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

Guava meyvesi, Orta Amerika kökenli tropikal guava ağacından elde edilen bir meyvedir.

Açık yeşil veya sarı kabuğu olan oval şekilli meyve, yenilebilir tohumlar içerir. Guava yaprağı, bitkisel çay ve yaprak ekstraktı olarak kullanılır.

Guava meyvesi, antioksidanlar, C vitamini, potasyum ve lif bakımından inanılmaz derecede zengindir. Bu dikkate değer besin içeriği ile birçok sağlık yararı sunar.

Bu yazıda “guava nedir”, “guava faydası” gibi bu tropik meyve ile ilgili bilmeniz gerekenler anlatılacaktır.

Guava Faydaları

 

 

Kan şekeri kontrolü sağlar

Bazı araştırmalar guava meyvesinin kan şekeri kontrolü sağlayabileceğini belirtmektedir.

Birçok test tüpü ve hayvan çalışması, guava yaprağı ekstresinin kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü, uzun sürede kan şekerini kontrol ettiğini ve insülin direncini geliştirdiğini bulmuştur.

Bu diyabetli veya risk altındaki kişiler için önemlidir. İnsanları içeren birkaç çalışma da etkileyici sonuçlar belirtmiştir.

19 kişide yapılan bir çalışma, guava yaprağı çayı içmenin bir yemekten sonra kan şekeri seviyesini düşürdüğünü belirtti. Etkiler iki saate kadar sürdü.

Tip 2 diyabetli 20 kişide yapılan bir başka çalışmada, guava yaprağı çayı içmenin bir yemekten sonra kan şekeri düzeylerini % 10’dan fazla azalttığı bulunmuştur.

 

guava nedir

 

Kalbi korur

Guava meyvesi, pek çok açıdan kalp sağlığına faydalıdır. Birçok bilim insanı, guava yaprağındaki yüksek antioksidan ve vitamin seviyelerinin, kalbin serbest radikallerden dolayı zarar görmesini engelleyebileceğini düşünmektedir.

Guava meyvesindeki yüksek potasyum ve çözünebilir lif düzeyleri kalp sağlığını korur. Ayrıca guava yaprağı ekstresi kan basıncında düşüş, “kötü” LDL kolesterolünde azalma ve “iyi” HDL kolesterolünde artış sağlar.

Yüksek tansiyon ve yüksek LDL kolesterol düzeyleri, kalp hastalığı ve inme riskinin yüksek olmasıyla bağlantılı olduğundan, guava yaprağı ekstresi kullanmanın birçok faydası vardır.

Kalp sağlığı için faydalar sağlaması, guava yararlarından biridir. 120 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışmada, yemeklerden önce olgun guava yemenin, kan basıncında 8–9 puanlık bir düşüşe, toplam kolesterolde % 9.9’luk bir düşüşe ve “iyi” HDL kolesterolünde % 8’lik bir artışa neden olduğu bulunmuştur.

Aynı etki birçok başka çalışmada da görülmüştür.

 

İlginizi Çekebilir  Cıva İçeriğinden Dolayı Balık Yememeli misiniz?

 

Menstruasyon ağrısını rahatlatır

Birçok kadın adet döngüsü sırasında mide krampları gibi ağrılı semptomlar yaşar. Guava yaprağı ekstresinin menstruasyon kramplarının ağrı şiddetini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Ağrılı semptomlar yaşayan 197 kadında yapılan bir çalışmada, günde 6 mg guava yaprağı ekstresi alınmasının ağrı şiddetinin azalmasıyla sonuçlandığı bulunmuştur. Hatta bazı ağrı kesicilerden daha güçlü olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca bu ekstrenin uterus kramplarının giderilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 

 

Sindirim sistemine faydalıdır

Guava meyvesi, diyet lifinin mükemmel kaynağıdır. Bu nedenle, guava tüketimini artırmak, sağlıklı bağırsak hareketlerine yardımcı olarak, kabızlığı önler.

Sadece bir guava tavsiye edilen günlük lif alımının % 12’sini sağlar. Ek olarak, guava yaprağı ekstresi sindirim sağlığına faydalıdır. Çalışmalar ishal yoğunluğunu ve süresini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Birkaç çalışma da guava yaprağı ekstresinin antimikrobiyal olduğunu göstermiştir. Bu, bağırsaklarda ishale neden olabilecek zararlı mikropları nötralize edebileceği anlamına gelir.

 

 

Guava zayıflatır mı?

Guava meyvesi, kilo kaybı için etkili bir meyvedir. Bir guavanın kalorisi 37 kaloridir ve önerilen günlük lif alımının % 12’si ile düşük kalorili bir atıştırmalıktır. Bu kadar düşük kalorisine rağmen diğer atıştırmalıkların aksine önemli derecede vitamin ve mineral sağlar.

 

 

Antikanser etkisi vardır

Guava yaprağı ekstresinin antikanser etkisi olduğu belirtilmektedir. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, guava ekstresinin kanser hücrelerinin büyümesini önleyebileceğini ve hatta durdurabildiğini göstermektedir.

Bunun nedeni, kanserin başlıca nedenlerinden biri olan serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyen yüksek güçlü antioksidan düzeylerinden kaynaklanmaktadır.

Bir test tüpü çalışması, guava yaprak yağının kanser hücresi büyümesini durdurmada bazı kanser ilaçlarından dört kat daha etkili olduğunu bulmuştur.

Test tüpü deneylerinin sonuçları umut verici olsa da, bu guava yaprağı ekstresinin insanlarda kansere yardımcı olduğu anlamına gelmez. Herhangi bir iddiada bulunulmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

İlginizi Çekebilir  Tutku Meyvesinin Şaşırtıcı Faydaları

 

Bağışıklığı güçlendirir

Düşük C vitamini seviyeleri, enfeksiyon ve hastalık riskinin artmasına neden olur. Guava meyvesi, C vitamininin en zengin besin kaynaklarından biri olduğu için vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini bu meyveyi tüketerek alabilirsiniz.

Bir guava meyvesi, C vitamini için Referans Günlük Alım miktarını (RDI) iki katına çıkarır. Bu, portakaldan alacağınız miktarın neredeyse iki katıdır.

C vitamini bağışıklık sistemi sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Soğuk algınlığını önlediği bilinmektedir. Ayrıca antimikrobiyal faydalarla da bağlantılıdır. Bu, enfeksiyonlara yol açabilecek kötü bakterileri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

C vitamini vücutta depolanmadığından düzenli olarak besinlerle almak gerekir.

 

 

Cilde faydalıdır

Guava meyvesinde bulunan farklı vitamin, mineraller ve antioksidanlar cilt için çok faydalıdır. Antioksidanlar cildi hasardan korur, bu da yaşlanma sürecini yavaşlatır ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur.

Dahası, guava yaprağı özütü, cildinize doğrudan uygulandığında akne tedavisine yardımcı olur. Bir test tüpü çalışmasında, guava yaprağı ekstresinin akne-nedenli bakterileri öldürmede etkili olduğu bulunmuştur – muhtemelen antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı.

 

Sonuç olarak;

Guava meyvesi, inanılmaz lezzetli ve besleyici bir meyvedir. Bu tropikal meyvenin kalorisi düşüktür, lif miktarı yüksektir.

Birçok çalışma, besin takviyesi olarak alınan guava yaprağı ekstrelerinin faydalarını desteklemektedir. Guava meyvesi ve yaprak ekstreleri, kalp sağlığını, sindirimi ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ