Gıdalardaki Guatrojenler Zararlı mı? | diyetz

  Gıdalardaki Guatrojenler Zararlı mı?

   

   

  Tiroid sorunlarınız varsa muhtemelen guatrojenleri duymuşsunuzdur. Bazı gıdalarda bulunmasından dolayı onlardan kaçınılması gerektiğini biliyor olabilirsiniz.

   

  Ancak guatrojenler gerçekten o kadar kötü mü ki , onlardan uzak durmaya çalışıyorsunuz? Bu yazı, guatrojenleri ve bunların sağlık etkilerini ayrıntılı olarak anlatmaktadır.

   

   

   

  Guatrojenler Nelerdir?

   

  Guatrojenler, tiroid bezinin normal işlevine müdahale eden bileşiklerdir. Basitçe söylemek gerekirse, vücudunuzun normal metabolik işlevi için ihtiyaç duyduğu hormonları tiroit üretmesi daha zor hale getiriyor.

   

  Guatrojenler ve tiroid fonksiyonu arasındaki bağlantı, bilim insanları tavuklarda taze lahana yedikten sonra tiroid bezi büyümesi gözlemlediğinde ilk olarak 1928’de tanımlandı.

   

  Tiroid bezinin bu genişlemesi de guatrojenin adından geldiği için “guatr” olarak bilinir. Bu keşif, bazı sebzelerde bulunan maddelerin fazla tüketildiğinde tiroit fonksiyonunu etkileyebileceği hipotezine yol açtı. O zamandan beri çeşitli gıdalarda çeşitli guatrojenler belirlendi.

   

   

   

   

  Gıdalardaki Guatrojen Türleri

   

  Üç ana tip guatrojen vardır:

   

  1. Goitrinler
  2. Tiyosiyanatlar
  3. Flavonoidler

   

  Goitrinler ve tiyosiyanatlar bitkiler hasar gördüğünde, örneğin dilimlendiğinde veya çiğnendiğinde üretilir. Flavonoidler çok çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur. Bazı örnekler kırmızı şarapta resveratrol ve yeşil çayda kateşinlerin bulunmasıdır.

   

  Flavonoidler genellikle sağlıklı antioksidanlar olarak düşünülür ancak bazıları bağırsak bakterilerimiz tarafından guatrojenik bileşiklere dönüştürülebilirler.

   

   

   

  Guatrojenler Tiroid Sorunlarına Neden Olabilir

   

  Tiroid sorunu olan insanlar için, guatrojenlerin yüksek miktarda alınması tiroid işlevini kötüleştirebilir. Nasıl mı?

   

  İyotu Bloke Etme : guatrojenler, iyotun tiroit hormonları üretmek için gerekli olduğu tiroid bezine girmesini önleyebilir.

   

  TPO’ya Müdahale: Tiroid peroksidaz (TPO) enzimi, birlikte tiroid hormonlarının temelini oluşturan amino asit tirozinine iyot iliştirir.

   

  TSH’nin Azaltılması: guatrojenler, tiroit bezinin hormon üretmesine yardımcı olan tiroid uyarıcı hormona (TSH) müdahele edebilir.

   

  Tiroid fonksiyonu bozulduğunda, metabolizmanızı düzenleyen hormonların üretilmesi konusunda sorun yaşarsınız.

   

  Bu, vücut ısısını, kalp atış hızını, protein üretimini, kandaki kalsiyum seviyelerini ve vücudunuzun yağ ve karbonhidratları nasıl kullandığını kontrol etmekte sorunlara neden olabilir.

   

  Vücut, daha fazla hormon üretmek için daha fazla TSH salınmasıyla tiroid hormon üretiminde bir düşüş oluşturabilir.

   

  Bununla birlikte, bozuk bir tiroid TSH kadar tepki vermez. Tiroid, daha fazla hücre büyümesi ile telafi ederek guatr olarak bilinen bir genişlemeye yol açar. Boğazda sıkışma hissi, öksürük, ses kısıklığı yaratabilir ve solunum ve yutma güçlüğü çekebilirsiniz.

   

   

   

  Guatrojenler Diğer Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir

   

  Gözlemcilerin yalnızca göz önünde bulunduracakları sağlık konuları değil bunlar. Yeterli miktarda hormon üretemeyen bir tiroid, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarına neden olabilir:

   

  Zihinsel düşüş: Bir çalışmada zayıf tiroid fonksiyonu, 75 yaşın altındaki kişilerde, zihinsel düşüş ve demans riskini % 81 arttırmıştır.

   

  Kalp hastalığı: Zayıf tiroid fonksiyonu, kalp rahatsızlığı gelişme riski % 2-53 ve bundan ölüm riski % 18-28 daha yüksektir.

   

  Kilo almak: 3,5 yıl süren uzun çalışma aşamasında, zayıf tiroid fonksiyonu olan insanlar 2.3 kg daha fazla kilo almışlardır.

   

  Obezite: Araştırmacılar zayıf tiroid fonksiyonlu bireylerin % 20-113 oranında obez olma ihtimali olduğunu tespit ettiler.

   

  Gelişimsel Gecikmeler: Gebelik sırasında özellikle ilk trimesterde düşük tiroid hormon seviyeleri fetal beyin gelişimini bozabilir.

   

  Kemik kırıkları: Bir çalışma zayıf tiroid fonksiyonları olanların kalça kırığı riskini % 38 daha yüksek ve omurga kırığı riskini % 20 daha yüksek bulunmuştur.

   

   

   

  Hangi Gıdalar Daha Fazla Guatrojen İçerir?

   

  Sebzeleri, meyveleri, nişastalı bitkileri ve soya bazlı gıdaları içeren şaşırtıcı gıdalar çeşitli guatrojenler içerir.

   

   

  Sebzeler

   

  • Çin lahanası
  • Brokoli
  • Brüksel lahanası
  • Lahana
  • Karnabahar
  • Kara lahana
  • Yabanturpu
  • Süs lahanası
  • Hardal
  • Kolza tohumu
  • Ispanak
  • Şalgam

   

  Meyve ve Nişastalı Bitkiler

   

  • Bambu filizleri
  • Manyok
  • Mısır
  • Lima fasulyesi
  • Keten tohumu
  • Darı
  • Şeftali
  • Yer fıstığı
  • Armut
  • Çam fıstığı
  • Çilek
  • Tatlı patates

   

  Soya Tabanlı Gıdalar

   

  • Soya peyniri
  • Olgunlaşmamış soya fasulyesi
  • Soya sütü

   

   

   

  Guatrojenlerin Etkilerini Azaltmak için Ne Yapmalı?

   

  Düşük aktif bir tiroidiniz varsa veya beslenmenizdeki guatrojenler hakkında endişeleniyorsanız, olumsuz etkilerin riskini azaltmanın birkaç basit yolu vardır:

   

  Beslenmenizi değiştirin: Çeşitli bitkisel gıdalar yemek, tükettiğiniz guatrojenler miktarını sınırlamanıza yardımcı olacaktır. Artı, yeterli miktarda vitamin ve mineral almanıza da yardımcı olur.

   

  Tüm sebzeleri pişirin: Sebzeleri çiğ yemeyin, pişirerek tüketin. Bu, guatrojenleri azaltarak miyozinaz enzimini parçalamaya yardımcı olur.

   

  Yeşil sebzeleri haşlayın: Ispanak ve lahana gibi sebzeleri taze yemeyi seviyorsanız, o zaman sebzeleri haşladıktan sonra dondurucuya atın. Bu onların tiroid üzerindeki etkilerini sınırlar.

   

  Sigarayı bırakın: Sigara, guatr için önemli bir risk faktörüdür.

   

   

   

  İyot ve Selenyum Alımını Artırın

   

  Yeterli miktarda iyot ve selenyum almak da guatrojenlerin etkilerini sınırlamaya yardımcı olabilir. Aslında, iyot eksikliği tiroid işlev bozukluğu için iyi bilinen bir risk faktörüdür.

   

  İyotun iki iyi besin kaynağı arasında yosun ve iyotlu tuz bulunur. 1 / 2’den az bir çay kaşığı iyotlu tuz, günlük iyot ihtiyacınızı karşılar.

   

  Bununla birlikte, fazla miktarda iyot tüketilmesi de tiroidinizi olumsuz etkileyebilir. Ancak, bu risk % 1’den az, bu nedenle çok fazla endişe etmenize gerek yok.

   

  Yeterli selenyum almak da tiroid hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

   

  Selenyumun büyük kaynakları arasında Brezilya fıstığı, balık, et, ayçiçeği tohumları, kuru fasulye, tam tahıllı makarna ve peynir bulunur.

   

   

   

  Guatrojenler konusunda endişelenmeli misiniz?

   

  Genel cevap hayır. Tiroit fonksiyon süreci zaten bozulmuş , bu yüzden guatrojen bulunan gıdaların alımını sınırlamanız gerekmez.

   

  Dahası, bu gıdalar kısmen pişirilip tüketildiğinde, herkes için – hatta tiroid problemi olanlar- için bile güvenlidir. Bu arada, guatrojen içeren gıdaların çoğu da oldukça besleyicidir.

   

  Dolayısıyla, guatrojenlerden kaynaklanan küçük risk, diğer sağlık yararları tarafından çok daha ağır basmaktadır.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ