Guarana Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Guarana Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Guarana, Amazon havzasına özgü bir Brezilya bitkisidir. Bilimsel adı “Paullinia cupana” dır.

  Olgun bir guarana meyvesi, bir kakao çekirdeği büyüklüğündedir. Beyaz bir örtü ile kaplanmış siyah bir tohumu kaplayan kırmızı bir kabuk ile insan gözünü andırır. Guarana özü, tohumlarının toz haline getirilmesiyle yapılır.

  Amazon kabileleri, terapötik özellikleri nedeniyle yüzyıllardır guarana kullanmışlardır.

  Kafein, teofilin ve teobromin gibi etkileyici uyaranlar içerir. Guarana ayrıca tanenler, saponinler ve kateşinler gibi antioksidanlara da sahiptir.

  Günümüzde üretilen guarananın % 70’i içecek endüstrisi tarafından enerji içeceklerinde kullanılmaktadır, kalan% 30’u ise toz haline getirilmektedir.

  Guarana Meyvesi Nedir?

  Guarana, merkezi Amazon havzasına özgü, kafein açısından zengin bir meyvedir. Tıbbi özellikleriyle bilinir. Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Peru, Guyana Cumhuriyeti ve diğer bazı çevre ülkelerde yetişir.

  Guarana bitkisi, tohumları ve meyveleri geleneksel tıpta kullanılır ve ayrıca birçok kabile geleneğiyle bağlantılıdır.

  İlk bakışta meyve, bir göz küresini andırır ve göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

  Guarana meyvesi ile ilgili ilginç bilgiler şöyledir;

  Guarana tohumlarının dünyadaki en yüksek doğal kafein dozunu içerdiği bilinmektedir (% 2-% 8).

  – Bu tohumlar ayrıca yapısal olarak kafeine benzeyen ‘guaranin’ adı verilen aktif bir bileşen içerir.

  – Birçok kilo kaybı ve sağlık içeceği, antioksidan, yağ yakıcı ve iştah kontrol edici özelliklere sahip olduğu için guarana özleri içerir.

  Guarana suya eklenir ve Amazon nehri etrafındaki kabileler arasında günlük bir ritüel olarak tüketilir. Bu içeceğin onlara güç verdiği, açlık sancılarını önlediği ve idrar çıkışını (idrar söktürücü) artırdığı söyleniyor.

  Guarana Meyvesinin Yararları Nelerdir?

  Antioksidanlar bakımından zengindir

  Guarana, antioksidan özelliklere sahip bileşikler içerir. Bunlar kafein, teobromin, tanenler, saponinler ve kateşinlerdir.

  Guarana yeşil çayınkine benzer bir antioksidan profiline sahiptir. Antioksidanlar önemlidir çünkü serbest radikaller olarak adlandırılan potansiyel olarak zararlı molekülleri nötralize ederler.

  Bu moleküller, hücrelerin kısımlarıyla etkileşime girebilir ve yaşlanmaya, kalp hastalığına, kansere ve diğer hastalıklara bağlı hasara neden olabilir.

  Test tüpü çalışmaları, guarananın antioksidan özelliklerinin kanser hücresi büyümesiyle savaşabildiğini ve kalp hastalığı riskini ve cilt yaşlanmasını azaltabildiğini göstermiştir.

  Yorgunluğu azaltır ve dikkati geliştirir

  Guarana en popüler olarak enerji içeceklerinde bir bileşen olarak kullanılır. Odaklanmayı ve zihinsel enerjiyi korumaya yardımcı olan mükemmel bir kafein kaynağıdır.

  Guarana tohumları kahve çekirdeğine göre dört ila altı kat daha fazla kafein içerir. Kafein, beynin rahatlamasına yardımcı olan adenosinin etkilerini engelleyerek çalışır. Adenosin reseptörlerine bağlanır ve aktive edilmelerini önler.

  Yapılan bir çalışmada, guarana içeren vitamin takviyesi alan kişilerin, plasebo alanlara kıyasla, birkaç testi tamamlarken daha az yorgun hissettikleri bulunmuştur.

  Çalışmalar ayrıca guarananın, kanser tedavisine bağlı zihinsel yorgunluğu önemli yan etkilere yol açmadan azaltabildiğini göstermektedir.

  Öğrenme ve hatırlama yeteneğini geliştirir

  Araştırmalar, guarananın öğrenme ve hatırlama yeteneğini geliştirebileceğini göstermiştir. 

  Bir çalışmada farklı guarana dozlarının duygudurum ve öğrenme üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Katılımcılar, 37.5 mg, 75 mg, 150 mg ya da 300 mg guarana aldılar.

  37.5 mg veya 75 mg guarana alan kişiler en yüksek test puanlarına ulaştı. Düşük dozda guarana, düşük dozda kafein sağladığından, guaranadaki diğer bileşiklerin, kafein dışında, kısmen sorumlu olabileceğine inanılmaktadır.

  Bir başka çalışmada guarana ile diğer bir beyin destekleyici bileşik olan ginseng karşılaştırılmıştır. Hem guarana hem de ginseng hafıza ve test performansını geliştirmiş olsa da, guarana alan kişiler görevlerine daha fazla önem vermiş ve daha hızlı tamamlamışlardır.

  Dahası, hayvan çalışmaları guarananın hafızayı geliştirebileceğini göstermiştir.

  Guarana zayıflatır mı?

  Obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser dahil olmak üzere birçok kronik hastalığa bağlı olduğu için giderek artan bir endişe kaynağıdır.

  Guarana kilo kaybı sağlayan özelliklere sahiptir. Guarana, metabolizmayı 12 saatte % 3-11 oranında artırabilecek zengin bir kafein kaynağıdır. Daha hızlı bir metabolizma, vücudun dinlenme sırasında daha fazla kalori yaktığı anlamına gelir.

  Dahası, test tüpü çalışmaları, guarananın, yağ hücresi üretimine yardımcı olan ve onu yavaşlatan genleri teşvik eden genleri baskılayabildiğini bulmuştur.

  Bununla birlikte, guarananın insanlarda yağ hücresi üretimi üzerindeki etkileri belirsizliğini korumaktadır.

  Kronik ishali rahatlatır ve kabızlığı tedavi eder

  Guarana, kronik ishal ve kabızlık gibi sindirim problemlerini tedavi etmek için yüzyıllar boyunca doğal bir mide toniği olarak kullanılmıştır.

  Anti-ishal özelliklerine sahiptir çünkü tanenler veya bitki bazlı antioksidanlar açısından zengindir.

  Tanenler, büzülmeleriyle bilinir, bu da dokuları bağlayabildikleri ve aktarabildikleri anlamına gelir. Bu, tanenlerin sindirim sisteminin duvarlarını su geçirmez hale getirmesine izin verir ve bağırsaklara su salgılanmasını engeller.

  Öte yandan guarana, doğal bir müshil gibi davranabilen kafein açısından zengindir. Kafein, bağırsakların ve kolonun kaslarındaki kasılmaları harekete geçiren bir süreç olan peristalsisi uyarır. Bu, rektumu içeri itilerek kabızlığı rahatlatabilir.

  Düşük dozda guarana fazla miktarda kafein sağlamaz, bu nedenle anti-ishal etkisine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Yüksek dozlar daha fazla kafein sağlar ve laksatif etkileri olabilir.

  Kalp sağlığını geliştirir

  Guarana, kalp hastalığı riskini iki şekilde azaltabilir. Birincisi, guaranadaki antioksidanlar kan akışına yardımcı olur ve kan pıhtılarını önler.

  İkincisi, çalışmalar guarananın “kötü” LDL kolesterolün oksidasyonunu azaltabileceğini göstermiştir. Okside LDL kolesterol, arterlerde plak birikmesine katkıda bulunabilir.

  Aslında, guarana tüketen yetişkinler, bu meyveyi yemeyen benzer yaştaki erişkinlerden % 27 daha az okside LDL’ye sahip olabilir.

  Ağrı kesici özelliğe sahiptir

  Tarihsel olarak, guarana Amazon kabileleri tarafından bir ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Guarananın ağrı giderici özellikleri yüksek kafein içeriğine bağlıdır.

  Kafein, adenosin reseptörlerini bağladığı ve bloke ettiği için ağrı yönetiminde bir rol oynar. Bu reseptörlerden ikisi – A1 ve A2a – ağrı duyularını uyarmada rol oynar.

  Kafein bu reseptörlere bağlandığında ağrı hissini azaltabilir. Bu, kafeinin birçok reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarda yaygın olarak kullanılmasının bir nedenidir. Çalışmalar, etkilerini önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir.

  Cilt görünümünü geliştirir

  Güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinden dolayı guarana, kozmetik endüstrisinde yaşlanmayı geciktirici kremler, losyonlar, sabunlar ve saç ürünlerinin bir parçası olarak popüler hale gelmektedir.

  Kafein içeriği cilde kan akışını kolaylaştırır. Test tüpü çalışmaları, guaranadaki antioksidanların yaşa bağlı deri hasarını önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

  Dahası, hayvan çalışmaları, guarana içeren kozmetiklerin yanaklardaki sarkmayı azaltabildiğini, cildin sıkılığını artırdığını ve gözlerin etrafındaki kırışıklıkları en aza indirebileceğini bulmuştur.

  Antikanser özellikleri olabilir

  Kanser, kontrolsüz hücrelerin büyümesi ile karakterize bir hastalıktır. Hayvan ve test tüpü çalışmaları, guarananın DNA hasarına karşı koruyabildiğini, kanser hücresi büyümesini baskılayabildiğini ve hatta kanser hücresi ölümünü tetiklediğini göstermiştir.

  Farelerde yapılan bir çalışmada, guarana ile beslenenlerin guarana almayan farelere kıyasla % 58 daha az kanser hücresi ve kanser hücresi ölümlerinde yaklaşık beş kat artışa sahip olduğu bulundu.

  Bir başka test tüpü çalışması, guarananın kolondaki kanser hücrelerinin büyümesini baskıladığı gibi, ölümlerini de uyardığını bulmuştur.

  Guarananın potansiyel anti-kanser özelliklerinin, kafein, teobromin ve kateşinlere benzer bileşikler olan ksantin içeriğinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

  Bununla birlikte, test tüpü ve hayvan çalışmalarının sonuçları umut verici olsa da, daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

  Antibakteriyel özellikleri vardır

  Guarana zararlı bakterileri inhibe edebilen veya öldürebilen birçok bileşik içerir. Bu bakterilerden biri insan ve hayvanların bağırsaklarında yaşayan Escherichia coli’dir ( E. coli ).

  Çoğu E.coli bakterileri zararsızdır ancak ishal veya bazı hastalıklara yol açabilir.

  Çalışmalar ayrıca, guarananın, diş plağı ve diş çürümesine neden olabilen bir bakteri olan Streptococcus mutans ( S. mutans ) ‘ nın büyümesini baskılayabildiğini de bulmuştur.

  Kafein ve kateşinler veya tanenler gibi bitki bazlı bileşiklerin kombinasyonunun guarananın antibakteriyel etkilerinden sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

  Yaşa bağlı göz bozukluklarına karşı koruma sağlar

  Görmenin, yaşla birlikte giderek kötüleştiği bilinir. Güneş ışığı, kötü beslenme ve sigara içme gibi bazı yaşam tarzı tercihleri, zamanla gözleri yıpratabilir ve göz ile ilgili rahatsızlık riskini artırabilir.

  Guarana, oksidatif stresle mücadele eden, makula dejenerasyonu, katarakt ve glokom gibi yaşa bağlı göz bozukluklarını önleyen önemli bileşikler içerir.

  Bir çalışma, düzenli olarak guarana tüketen kişilerin, kendiliğinden ya da hiç tüketmeyen kişilere göre, kendilerine ait daha iyi bir görüş gücüne sahip olduklarını bulmuştur.

  Aynı çalışmada, bilim insanları guarananın göz hücrelerini oksidatif stres oluşturan bileşiklere karşı koruyup korumayacağını keşfetmek için tüp deneyleri yaptılar.

  Guarana, bir plaseboya kıyasla DNA hasarı ve göz hücresi ölümünü önemli ölçüde azalttı.

  Bununla birlikte, guarana ve yaşa bağlı göz bozuklukları alanında sınırlı bir araştırma var. Öneriler yapılabilmeden önce daha fazla insan temelli çalışmalara ihtiyaç vardır.

  Guarana Yan Etkileri ve Zararları

  Guarana güvenli bir profile sahiptir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Araştırmalar, guarananın düşük ila orta dozda düşük toksisiteye sahip olduğunu göstermektedir.

  Yüksek dozlarda guarana, aşırı kafein alımına benzer yan etkilere neden olabilir. Bunlar;

  – Kalp çarpıntısı

  – Uykusuzluk hastalığı

  – Baş ağrısı

  – Nöbetler

  – Kaygı

  – Sinirlilik

  – Mide ağrısı

  – Titreme

  Kafeinin bağımlılık yapıcı olabileceğini ve yüksek dozlarda bağımlılığa yol açabileceğini belirtmek gerekir.

  Kafein plasentayı geçebileceğinden hamile kadınlar guarana alımını engellemeli veya sınırlandırmalıdır. Çok fazla kafein bebekte büyüme anormalliklerine neden olabilir veya düşük yapma riskini artırabilir.

  Guarana için önerilen bir doz olmamasına rağmen, çoğu insan bazlı araştırma 50-75 mg gibi düşük dozların guarana ile bağlantılı sağlık yararları sağlayabildiğini göstermiştir.

  Sonuç olarak;

  Guarana birçok enerji ve alkolsüz içeceklerde popüler olarak kullanılan bir malzemedir.

  Amazon kabileleri tarafından yüzyıllardır tedavi edici etkileri nedeniyle kullanılmıştır.

  Guarana, yorgunluğu azaltma, enerjiyi artırma, öğrenme ve hafızaya yardımcı olma becerisi nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Ayrıca kalp sağlığı, kilo kaybı, ağrı kesici, cilt sağlığı, düşük kanser riski ve yaşa bağlı göz hastalıklarının azalması riski ile de bağlantılıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ