Guarana Fayda ve Zararları | diyetz

Guarana Fayda ve Zararları

  • 1.692 kez görüntülendi.

 

 

Guarana, Amazon havzasına özgü bir Brezilya bitkisidir. Bilimsel adı Paullinia cupana olarak bilinir.

 

Olgun bir guarana meyvesi, bir kakao çekirdeği büyüklüğündedir. Beyaz bir örtü ile kaplanmış siyah bir tohumu kaplayan kırmızı bir kabuk ile insan gözünü andırır. Guarana özü, tohumları bir toz haline getirerek yapılır.

 

Amazon kabileleri, terapötik özellikleri nedeniyle yüzyıllardır guarana kullanmışlardır.

 

Kafein, teofilin ve teobromin gibi etkileyici uyaranlar içerir. Guarana ayrıca tanenler, saponinler ve kateşinler gibi antioksidanlara sahiptir.

 

Günümüzde üretilen guarana’nın % 70’i içecek endüstrisi tarafından yumuşak ve enerji içeceklerinde kullanılmaktadır, kalan% 30’u ise toz haline getirilmektedir.

 

İşte guarananın faydaları…

 

 

Antioksidanlar Bakımından Zengindir

 

Guarana, antioksidan özelliklere sahip bileşikler içerir. Bunlar kafein, teobromin, tanenler, saponinler ve kateşinlerdir.

 

Guarana yeşil çayınkine benzer bir antioksidan profiline sahiptir. Antioksidanlar önemlidir çünkü serbest radikaller olarak adlandırılan potansiyel olarak zararlı molekülleri nötralize ederler.

 

Bu moleküller, hücrelerinizin kısımlarıyla etkileşime girebilir ve yaşlanmaya, kalp hastalığına, kansere ve diğer hastalıklara bağlı hasara neden olabilir.

 

Test tüpü çalışmaları, guarananın antioksidan özelliklerinin kanser hücresi büyümesiyle savaşabildiğini ve kalp hastalığı riskini ve cilt yaşlanmasını azaltabildiğini göstermiştir.

 

 

Yorgunluğu Azaltma ve Odaklanmayı Artırma

 

Guarana en popüler olarak enerji içeceklerinde bir bileşen olarak kullanılır. Odaklanmayı ve zihinsel enerjinizi korumanıza yardımcı olan mükemmel bir kafein kaynağıdır.

 

Aslında, guarana tohumları kahve çekirdeklerine göre dört ila altı kat daha fazla kafein içerir. Kafein, beyninizin rahatlamasına yardımcı olan adenosinin etkilerini engelleyerek çalışır. Adenosin reseptörlerine bağlanır ve aktive edilmelerini önler.

 

Yapılan bir çalışmada, guarana içeren vitamin takviyesi alan kişilerin, plasebo alanlara kıyasla, birkaç testi tamamlarken daha az yorgun hissettikleri bulunmuştur.

 

İlginçtir ki, çalışmalar ayrıca guarananın, kanser tedavisine bağlı zihinsel yorgunluğu önemli yan etkilere yol açmadan azaltabildiğini göstermektedir.

 

 

Daha İyi Öğrenmenize Yardımcı Olur

 

Araştırmalar, guarananın öğrenme ve hatırlama yeteneğinizi geliştirebileceğini göstermiştir. Bir çalışmada farklı guarana dozlarının duygudurum ve öğrenme üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Katılımcılar, 37.5 mg, 75 mg, 150 mg ya da 300 mg guarana aldılar.

 

37.5 mg veya 75 mg guarana alan kişiler en yüksek test puanlarına ulaştı. Düşük dozda guarana, düşük dozda kafein sağladığından, guaranadaki diğer bileşiklerin, kafein dışında, kısmen sorumlu olabileceğine inanılmaktadır.

 

Bir başka çalışmada guarana ile diğer bir beyin destekleyici bileşik olan ginseng karşılaştırılmıştır. Hem guarana hem de ginseng hafıza ve test performansını geliştirmiş olsa da, guarana alan kişiler görevlerine daha fazla önem vermiş ve daha hızlı tamamlamışlardır.

 

Dahası, hayvan çalışmaları guarananın hafızayı geliştirebileceğini göstermiştir.

 

 

Kilo Kaybı Sağlar

 

Obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser dahil olmak üzere birçok kronik hastalığa bağlı olduğu için giderek artan bir endişe kaynağıdır.

 

İlginçtir ki, guarana kilo kaybı sağlayan özelliklere sahip olabilir. Guarana, metabolizmanızı 12 saatte % 3-11 oranında artırabilecek zengin bir kafein kaynağıdır. Daha hızlı bir metabolizma, vücudunuzun dinlenme sırasında daha fazla kalori yaktığı anlamına gelir.

 

Dahası, test tüpü çalışmaları, guarananın, yağ hücresi üretimine yardımcı olan ve onu yavaşlatan genleri teşvik eden genleri baskılayabildiğini bulmuştur.

 

Bununla birlikte, guarananın insanlarda yağ hücresi üretimi üzerindeki etkileri belirsizliğini korumaktadır.

 

 

Kronik İshali Rahatlatır ve Kabızlığı Tedavi Eder

 

Guarana, kronik ishal ve kabızlık gibi sindirim problemlerini tedavi etmek için yüzyıllar boyunca doğal bir mide toniği olarak kullanılmıştır.

 

Anti-ishal özelliklerine sahiptir çünkü tanenler veya bitki bazlı antioksidanlar açısından zengindir.

 

Tanenler, büzülmeleriyle bilinir, bu da dokuları bağlayabildikleri ve aktarabildikleri anlamına gelir. Bu, tanenlerin sindirim sisteminizin duvarlarını su geçirmez hale getirmesine izin verir ve bağırsaklarınıza su salgılanmasını engeller.

 

Öte yandan guarana, doğal bir müshil gibi davranabilen kafein açısından zengindir. Kafein, bağırsaklarınızın ve kolonunuzun kaslarındaki kasılmaları harekete geçiren bir süreç olan peristalsisi uyarır. Bu, rektumu içeri itilerek kabızlığı rahatlatabilir.

 

Düşük dozda guarana fazla miktarda kafein sağlamaz, bu nedenle anti-ishal etkisine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Yüksek dozlar daha fazla kafein sağlar ve laksatif etkileri olabilir.

 

 

Kalp Sağlığını Geliştirir

 

Guarana, kalp hastalığı riskini iki şekilde azaltabilir. Birincisi, guaranadaki antioksidanlar kan akışına yardımcı olur ve kan pıhtılarını önler.

 

İkincisi, çalışmalar guarana’nın “kötü” LDL kolesterolün oksidasyonunu azaltabileceğini göstermiştir. Okside LDL kolesterol, arterlerinizde plak birikmesine katkıda bulunabilir.

 

Aslında, guarana tüketen yetişkinler, bu meyveyi yemeyen benzer yaştaki erişkinlerden % 27 daha az okside LDL’ye sahip olabilir.

 

 

Ağrı Kesici Özelliğe Sahiptir

 

Tarihsel olarak, guarana Amazon kabileleri tarafından bir ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Guarana’nın ağrı giderici özellikleri yüksek kafein içeriğine bağlıdır.

 

Kafein, adenosin reseptörlerini bağladığı ve bloke ettiği için ağrı yönetiminde bir rol oynar. Bu reseptörlerden ikisi – A1 ve A2a – ağrı duyularını uyarmada rol oynar.

 

Kafein bu reseptörlere bağlandığında ağrı hissini azaltabilir. Bu, kafeinin birçok reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarda yaygın olarak kullanılmasının bir nedenidir. Çalışmalar, etkilerini önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir.

 

 

Cilt Görünümünü Geliştirir

 

Güçlü antioksidan ve anti-mikrobiyal özelliklerinden dolayı guarana, kozmetik endüstrisinde yaşlanmayı geciktirici kremler, losyonlar, sabunlar ve saç ürünlerinin bir parçası olarak popüler hale gelmektedir.

 

Kafein içeriği cilde kan akışını kolaylaştırır. Test tüpü çalışmaları, guaranadaki antioksidanların yaşa bağlı deri hasarını önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

 

Dahası, hayvan çalışmaları, guarana içeren kozmetiklerin yanaklarınızdaki sarkmayı azaltabildiğini, cildin sıkılığını artırdığını ve gözlerinizin etrafındaki kırışıklıkları en aza indirebileceğini bulmuştur.

 

 

Anti-Kanser Özellikleri Olabilir

 

Kanser, kontrolsüz hücrelerin büyümesi ile karakterize bir hastalıktır. Hayvan ve test tüpü çalışmaları, guarana’nın DNA hasarına karşı koruyabildiğini, kanser hücresi büyümesini baskılayabildiğini ve hatta kanser hücresi ölümünü tetiklediğini göstermiştir.

 

Farelerde yapılan bir çalışmada, guarana ile beslenenlerin guarana almayan farelere kıyasla % 58 daha az kanser hücresi ve kanser hücresi ölümlerinde yaklaşık beş kat artışa sahip olduğu bulundu.

 

Bir başka test tüpü çalışması, guarananın kolondaki kanser hücrelerinin büyümesini baskıladığı gibi, ölümlerini de uyardığını bulmuştur.

 

Guarana’nın potansiyel anti-kanser özelliklerinin, kafein, teobromin ve kateşinlere benzer bileşikler olan ksantin içeriğinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

 

Bununla birlikte, test tüpü ve hayvan çalışmalarının sonuçları umut verici olsa da, daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

Anti-bakteriyel Özellikleri Var

 

Guarana zararlı bakterileri inhibe edebilen veya öldürebilen birçok bileşik içerir. Bu bakterilerden biri insan ve hayvanların bağırsaklarında yaşayan Escherichia coli’dir ( E. coli ).

 

Çoğu E.coli bakterileri zararsız, ancak ishal veya bazı hastalıklara yol açabilir.

 

Çalışmalar ayrıca, guarananın, diş plağı ve diş çürümesine neden olabilen bir bakteri olan Streptococcus mutans ( S. mutans ) ‘ nın büyümesini baskılayabildiğini de bulmuştur.

 

Kafein ve kateçinler veya tanenler gibi bitki bazlı bileşiklerin kombinasyonunun guarananın anti-bakteriyel etkilerinden sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

 

 

Yaşa Bağlı Göz Bozukluklarına Karşı Koruma Sağlar

 

Görmenin, yaşla birlikte giderek kötüleştiği bilinir. Güneş ışığı, kötü beslenme ve sigara içme gibi bazı yaşam tarzı tercihleri, zamanla gözlerinizi yıpratabilir ve göz ile ilgili rahatsızlık riskinizi arttırabilir.

 

Guarana, oksidatif stresle mücadele eden, maküla dejenerasyonu, katarakt ve glokom gibi yaşa bağlı göz bozuklukları için önemli bir risk faktörü olan bileşikler içerir.

 

Bir çalışma, düzenli olarak guarana tüketen kişilerin, kendiliğinden ya da hiç tüketmeyen kişilere göre, kendilerine ait daha iyi bir görüş gücüne sahip olduklarını bulmuştur.

 

Aynı çalışmada, bilim insanları guarananın göz hücrelerini oksidatif stres oluşturan bileşiklere karşı koruyup korumayacağını keşfetmek için deney tüpü deneyleri yaptılar. Guarana, bir plaseboya kıyasla DNA hasarı ve göz hücresi ölümünü önemli ölçüde azalttı.

 

Bununla birlikte, guarana ve yaşa bağlı göz bozuklukları alanında sınırlı bir araştırma var. Öneriler yapılabilmeden önce daha fazla insan temelli çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

Az Yan Etkilere Sahiptir

 

Guarana güvenli bir profile sahiptir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Araştırmalar, guarananın düşük ila orta dozda düşük toksisiteye sahip olduğunu göstermektedir.

 

Yüksek dozlarda guarana, aşırı kafein alımına benzer yan etkilere neden olabilir. Bunlar;

 

  • Kalp çarpıntısı
  • Uykusuzluk hastalığı
  • Baş ağrısı
  • Nöbetler
  • Kaygı
  • Sinirlilik
  • Mide ağrısı
  • Titreme

 

Kafeinin bağımlılık yapıcı olabileceğini ve yüksek dozlarda bağımlılığa yol açabileceğini belirtmek gerekir.

 

Kafein plasentayı geçebileceğinden hamile kadınlar guarana alımını engellemeli veya sınırlandırmalıdır. Çok fazla kafein çocuğunuzda büyüme anormalliklerine neden olabilir veya düşük yapma riskini artırabilir.

 

Guarana için önerilen bir doz olmamasına rağmen, çoğu insan bazlı araştırma 50-75 mg gibi düşük dozların guarana ile bağlantılı sağlık yararları sağlayabildiğini göstermiştir.

 

Sonuç olarak;

Guarana birçok enerji ve alkolsüz içeceklerde popüler olarak kullanılan bir malzemedir.

 

Amazon kabileleri tarafından yüzyıllardır tedavi edici etkileri nedeniyle kullanılmıştır.

 

Guarana, yorgunluğu azaltma, enerjiyi artırma, öğrenme ve hafızaya yardımcı olma becerisi nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Ayrıca daha iyi kalp sağlığı, kilo kaybı, ağrı kesici, sağlıklı cilt, daha düşük kanser riski ve yaşa bağlı göz hastalıklarının azalması riski ile bağlantılıdır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ