Guar Gum Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Besinlerde Bulunur?

Guar gum, guar sakızı ya da guar gam adıyla da bilinir ve besinlerde bulunan bir gıda katkı maddesidir. Sağlık için faydalı olduğu söylenmesine rağmen, olumsuz yan etkileri olduğu da bilinmektedir ve bazı ürünlerdeki kullanımı yasaklanmıştır.

Yazıda “guar gam nedir”, “guar gum içeren maddeler nelerdir”, “guar gum nasıl kullanılır”, “guar gum neyin içinde var”, “guar gum özellikleri nelerdir” ve “guar gum zararlı mı” sorularını cevaplayacağız.

Guar Gum Nedir, Nasıl Yapılır?

Guaran olarak da bilinir ve guar fasulyesi denilen bir baklagilden elde edilir. Bir çeşit polisakkarit veya birbirine yapışmış karbonhidrat moleküllerinin uzun zinciri olup, manoz ve galaktoz adı verilen iki şekerden oluşur.

Guar gum, bazı gıdaların ve endüstriyel ürünlerin dokusunu stabilize etmek, emülsifiye etmek ve kalınlaştırmak için yaygın kullanılan bir toz üründür.

kıvam arttırıcı guar gum

Guar Gum Ne İşe Yarar?

Çoğunlukla birçok işlenmiş gıdada, gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Özellikle gıda üretiminde yararlıdır çünkü suda çözünebilir ve emilebilir, ürünleri kalınlaştırarak, bağlayabilen bir jel oluşturur. Kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Genel olarak çeşitli gıda ürünlerinde belirli miktarlarda kullanımı güvenli olarak kabul etmektedir.

Beslenme açısından, kalorisi düşüktür ve çözünebilir lif bakımından yüksektir. Bir yemek kaşığı (10 gram) sadece 30 kalori ve 9 gram lif  sağlar.

Guar gum, sindirim sisteminde büyük miktarda sıvı emer. Bu, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini normalleştirebileceği anlamına gelir. 

Guar gum, öğün yerine geçen diyet yiyeceklerinde, diyet haplarında veya diğer  kilo verme takviyelerinde kullanılmaktadır  çünkü üreticiler sindirim sistemindeki suyu şişirip emerek iştahı azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia etmektedir.

Guar Gum Besin Değeri

Guar bitkisi, polisakkaritler, özellikle galaktomananlar, mannoz ve galaktoz adı verilen şeker türünde yüksek bir endosperm içeren fasulyeden üretilir.

Kullanımına bağlı olarak, guar fasulyesinin endosperminden oluşturulduktan sonra, bakterilerin büyümesini önlemek için alkol veya başka bir temizleme maddesi ile temizlenir.

Su veya sıvı ile birleştirildiğinde, genellikle sıcaklık veya basınçta iyi korunabilen jel benzeri bir doku oluşturmak için kalınlaşır.

Toz, genellikle tariflerdeki diğer bileşenlerin görünümünü değiştirmeyen beyaz ila sarımsı renge sahiptir. Ayrıca çok fazla tadı veya kokusu yoktur – aslında neredeyse kokusuz olarak kabul edilir – bu nedenle birçok farklı gıda ürününe uygun bir katkı sağlar.

Guar gum bir fasulye bitkisinden elde edildiğinden vegan bir üründür.

Guar Gum Hangi Maddelerde Bulunur?

Gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İçinde guar gum olan maddeler şöyledir:

– Dondurma

– Yoğurt

– Salata sosu

– Glutensiz pişmiş ürünler

– Soslar

– Kefir

– Kahvaltılık mısır gevrekleri

– Sebze suları

– Puding

– Çorba

– Peynir

Guar gum hangi yiyeceklerde bulunur?

Guar gum yapısı nedeniyle çeşitli kullanımlara sahiptir; gıda, ev veya güzellik ürünlerinde bulunabilir. 

– Çorba gibi yiyeceklere kalınlık veya krema dokusu ekler. 

– Yoğurt, dondurma ve diğer süt ürünlerinde bulunan malzemeleri birbirine bağlar. Bunu, yağ damlacıklarının ayrılmasını önleyerek yapar, bu yüzden çoğunlukla bir yağ kaynağı içeren ürünlerde bulunur.

– Sos, marinat veya diğer karışımlardaki katı partiküllerin ayrılmasını ve çökmesini önler.

– Bitki bazlı sütlerde (keten, badem, hindistan cevizi, soya veya kenevir) bulunan bileşenlerin pıhtılaşmasını veya ayrılmasını önler.

– Bir yemekle birlikte tüketildiğinde glikoz (şeker) emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

– Şampuan veya saç kremi gibi saç temizleme ürünlerini kalınlaştırır. – Ayrıca yağları yerinde tutarak losyonların dokusunun değişmesini önler.

– Saç veya vücutta kullanılan ürünlerde jel benzeri bir kıvam oluşturur.

– Diş macunlarına kalınlık ekler.

– İlaçlarda veya takviyelerde bulunan bileşenlerin bağlı kalmasına ve ayrılmamasına yardımcı olur.

– Gıdalarda kullanılmasının yanı sıra, guar zamkı için diğer önemli kullanımlar madencilik, tekstil, patlayıcılar ve kağıt imalat endüstrileridir. 

guar gum nasıl elde edilir

Guar Gum Kullanım Alanları ve Faydaları

Guar gum, gıda ürünlerini koyulaştırma ve stabilize etme kabiliyeti ile bilinir ve bunun yanında bazı sağlık yararlarına da sahip olduğu söylenmektedir.

Çalışmalar, sindirim sistemi sağlığı, kan şekeri, kan kolesterolü ve kilo kontrolü gibi sağlıkla ilgili belirli alanlarda özellikle faydalı olabileceğini gösteriyor.

Sindirim Sağlığı

Lif açısından yüksek olduğundan, sindirim sistemi için faydalıdır. Bir çalışma, bağırsak yolundan hareketi hızlandırarak kabızlığı gidermeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

Buna ek olarak, bağırsaktaki iyi bakterilerin gelişmesini sağlayarak ve zararlı bakterilerin büyümesini azaltarak bir prebiyotik görevi görür. 

Kan şekeri

Araştırmalar, bu katkı maddesinin, kan şekerini düşürmede etkili olabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, şeker emilimini yavaşlatan ve kan şekeri düzeylerinde bir azalmaya yol açabilen çözünür lif içermesidir.

Kan Kolesterolü

Guar gum gibi çözünür liflerin kolesterol düşürücü etkisi olduğu belirtilmektedir. Lif, vücudumuzdaki safra asitlerine bağlanır, bu da bunların atılmasını ve dolaşımdaki safra asitlerinin miktarının azalmasını sağlar. Bu, karaciğeri daha fazla safra asidi üretmek için kolesterolü kullanmaya zorlar ve bu da kolesterol düzeylerinde bir düşüşe yol açar. 

Kilo Kontrolü

Bazı çalışmalar guar gumun kilo verme ve iştah kontrolüne yardımcı olabileceğini bulmuştur. Genel olarak, lif vücuttan sindirilmemiş halde hareket eder ve iştahı azaltırken, tokluk oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca kalori alımını azaltmada da etkili olabilir.

Bir çalışmada, kadınlarda kilo kaybı üzerine etkileri incelendi. Günde 15 gram guar gum alanların, plasebo alanlara göre 2,5 kilo daha fazla kaybettiklerini tespit ettiler.

Glutensiz unlu mamüller oluşturmaya yardımcı olur

Guar gum, glutensiz tariflerde ve pişmiş satılan yiyeceklerde en sık kullanılan bağlayıcı zamklardan biridir.  Su ve havayı yerinde tutarak çalışır, glutensiz hamurun piştikten sonra ufalanıp parçalanmasını engeller.

Bileşenleri ayırmadan korur

Probiyotik açısından zengin ev yapımı kefir veya yoğurt yapmak için, guar zamkı, dokunun homojenliğini korumak ve kalınlaştırmak için kullanışlıdır.

Aynı şey ev yapımı dondurma, badem sütü veya hindistan cevizi sütü için de geçerlidir. Daha ince içeriklerin (su gibi) daha kalın içeriklerle (hindistan cevizi kreması veya yağı gibi) eşit şekilde birleştirilmesi için çok kullanışlıdır.

Tok hissetmeye yardımcı olur

Yapılan çalışmaların sonuçları guar zamkının yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle sindirim sisteminde şişkinliğe ve tokluk hissi sağlamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, genellikle dolgu maddesi olarak veya tariflere, lif takviyelerine veya laksatiflere eklemek için kullanılır.

Bu katkı maddesinin bir yemekten sonra tok hissetmeye yardımcı olmasının bir nedeni, bağırsaktaki viskoziteyi arttırmasıdır, bu da karbonhidratların daha yavaş emilmesini sağlar ve safra üretimini uyarır.

guar gum sakızı nedir

Guar Gum Zararları Nelerdir?

Büyük miktarlarda bu katkı maddesini tüketmek, sağlığı olumsuz etkileyebilir. Belirli miktarda tüketildiğinde zararlı değildir ancak çok fazla tüketildiğinde genellikle gaz, ishal, şişkinlik ve kramp gibi hafif sindirim belirtileri görülür. Bu nedenle çeşitli ürünlerdeki kullanım miktarı sınırlandırılmıştır.

Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Nadir görülen bir durumdur. Soya ürünlerine karşı bir alerjiniz varsa, guar gum tüketimini sınırlamalısınız.

Ayrıca, gaz ve şişkinlik gibi dahili sindirim semptomlara neden olabilir. Guar guma karşı hassas olduğunuzu ve tüketim sonrasında olumsuz yan etkileri olduğunu düşünüyorsanız, bu katkı maddesi ve içerdiği ürünleri tüketmemelisiniz.

Guar Gum Nasıl Kullanılır?

Guar gum büyük marketlerde satılmaktadır. Bu katkı maddesini yüksek asidik tarifler yaparken (çok sayıda narenciye veya limon suyu ile yapılanlar gibi) kullanmamanız önerilir çünkü bu, dokusunu kaybetmesine neden olabilir.

Diğer herhangi bir gıda katkı maddesi gibi, guar zamkını az miktarda tüketmek en iyisidir. Bu maddeyi kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını kontrol edin. Hazımsızlık belirtileri fark ederseniz, guar gum kullanmayın ve başka bir şey kullanmayı deneyin.

Mümkün olduğunca saf ve bulabildiğiniz kadar az bileşen içeren guar ürünleri alın. 

Evde guar gum şu şekilde kullanılabilir;

– Ev yapımı badem sütüne veya diğer süt alternatiflerine az miktarda guar ekleyin.

– Sos veya turşu yaparken, özellikle kalori ve yağ içeriğini düşük tutmaya çalışıyorsanız, kremsi bir doku elde etmek için guar ekleyebilirsiniz.

– Glutensiz krep, kek, pizza veya muz ekmeği gibi glutensiz tariflerde bu katkı maddesini deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak;

Büyük miktarlarda, guar gam zararları olan bir katkı maddesidir ve olumsuz yan etkilere neden olabilir. Ancak işlenmiş gıdalarda bulunan miktar muhtemelen bir sorun değildir. Çünkü miktarı denetlenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ