Guar Gum Sağlıklı mı, Sağlıksız mı?

 

 

Guar gum, besinlerde bulunan bir gıda katkı maddesidir. Birden fazla sağlık faydasıyla bağlantılı olmasına rağmen, aynı zamanda olumsuz yan etkilere sahiptir ve bazı ürünlerdeki kullanımı yasaklanmıştır.

 

Bu yazı Guar gumun olumlu ve olumsuz özelliklerini incelemektedir.

 

 

 


Guar Gum Nedir?

 

Guaran olarak da bilinen Guar gum, guar fasulyesi denilen baklagillerden elde edilir. Bir çeşit polisakkarit veya birbirine yapışmış karbonhidrat moleküllerinin uzun zinciri olup, manoz ve galaktoz adı verilen iki şekerden oluşur.

 

Guar gum çoğunlukla birçok işlenmiş gıdada, gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Özellikle gıda üretiminde yararlıdır çünkü suda çözünebilir ve emilebilir, ürünleri kalınlaştırarak, bağlayabilen bir jel oluşturur.

 

FDA, genel olarak çeşitli gıda ürünlerinde belirli miktarlarda tüketim için güvenli olarak kabul etmektedir.

 

Beslenme açısından, guar gumun, kalorisi düşüktür ve çözünebilir lif bakımından yüksektir. Bir çorba kaşığı (10 gram) sadece 30 kalori ve 9 gram lif  sağlar.

 

 

 

 

Guar Gum İçeren Ürünler

 

Guar gum, gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıdaki gıdalar genelde guar gum içerir:

 

 • Dondurma

 

 • Yoğurt

 

 • Salata sosu

 

 • Glütensiz pişmiş ürünler

 

 • Soslar

 

 • Kefir

 

 • Kahvaltılık mısır gevrekleri

 

 • Sebze suları

 

 • Puding

 

 • Çorba

 

 • Peynir

 

Guar gum, bu gıda ürünlerine ek olarak kozmetik, ilaç, tekstil ve kağıt ürünlerinde de bulunur.

 

 

 

Bazı Faydaları Olabilir

 

Guar gum, gıda ürünlerini koyulaştırma ve stabilize etme kabiliyeti ile iyi bilinir ve bunun yanında bazı sağlık yararları da sağlayabilir.

 

Çalışmalar, sindirim sistemi sağlığı, kan şekeri, kan kolesterolü ve kilo kontrolü gibi sağlıkla ilgili belirli alanlarda özellikle faydalı olabileceğini gösteriyor.

 

 

Sindirim Sağlığı

Guar gum lif açısından yüksek olduğundan, sindirim sisteminizin sağlığını destekleyebilir. Bir çalışma, bağırsak yolundan hareketi hızlandırarak kabızlığı hafifletmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Guar gum tüketimi aynı zamanda dışkı dokusu ve bağırsak hareket frekansı artışlarıyla da ilişkilidir.

 

Buna ek olarak , iyi bakterilerin gelişmesini teşvik ederek ve bağırsaktaki zararlı bakterilerin büyümesini azaltarak bir prebiyotik görevi görebilir .

 

2012 yılındaki bir çalışmada, guar gum tüketen ve kabızlık sorunu yaşayan ​​ 60 katılımcı, sindirim sistemlerinde zararlı bakteri konsantrasyonlarında önemli bir azalma yaşadı.

 

Sindirim sağlığını geliştirme kabiliyeti sayesinde, irritabl bağırsak sendromunun (IBS) tedavisine de yardımcı olabilir. 6 haftalık bir çalışma 68 IBS hastasını izledi. Guar gumun IBS semptomlarını iyileştirdiğini ve bazı hastalarda dışkılama sıklığını artırırken şişkinliği de azalttığını tespit etmiştir.

 

Kan şekeri

Araştırmalar, guar gumun kan şekerini düşürmede etkili olabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, şeker emilimini yavaşlatan ve kan şekeri düzeylerinde bir azalmaya yol açabilen bir çözünür lif türüdür.

 

Bir çalışmada, diyabetli kişilere altı haftalık bir periyot boyunca günde dört kez guar gum verildi. Çalışma, guar gumun kan şekerinde belirgin bir düşüşe ve LDL kolesterolünde % 20’lik bir düşüşe yol açtığını tespit etti.

 

 

Kan Kolesterolü

Guar gum gibi çözünür liflerin bir kolesterol düşürücü etkisi olduğu gösterilmiştir. Lif, vücudunuzdaki safra asitlerine bağlanır, bu da bunların atılmasına ve dolaşımdaki safra asitlerinin miktarının azalmasına neden olur. Bu, karaciğeri daha fazla safra asidi üretmek için kolesterolü kullanmaya zorlar ve bu da kolesterol düzeylerinde bir düşüşe yol açar.

 

Bir çalışmada diyabetli 19 obez kişi 15 gram guar gum içeren günlük bir takviye almıştı. Bir plaseboya(etkisiz ilaç) kıyasla LDL kolesterolü düştükçe, bunun total kan kolesterol düzeylerini düşürdüğünü buldular.

 

Bir hayvan araştırması, guar gum ile beslenen sıçanlarda HDL kolesterol düzeylerinde artışa ek olarak kan kolesterol düzeylerinde azalma olduğunu gösteren benzer sonuçlar verdi .

 

Kilo Kontrolü

Bazı çalışmalar guar gumun kilo verme ve iştah kontrolüne yardımcı olabileceğini bulmuştur. Genel olarak, lif vücuttan sindirilmemiş halde hareket eder ve iştahı azaltırken tokluk oluşturmaya yardımcı olur. Bir çalışma, günde 14 gramlık lif tüketmenin, tüketilen kalorinin % 10 azalmasına neden olabileceğini gösterdi.

 

Guar gum, iştahı azaltmada ve kalori alımını azaltmada da etkili olabilir. Üç çalışmanın 2015 yılı gözden geçirmesi, guar gumun doygunluğu artırdığı ve gün boyunca atıştırmalıktan tüketilen kalorilerin sayısını azalttığı sonucuna vardı.

 

Bir başka çalışmada, guar gumun kadınlarda kilo kaybı üzerine etkileri incelendi. Günde 15 gram guar gumun plasebo alanlara göre 2,5 kilo daha fazla kaybettiklerini tespit ettiler.

 

 

 

Yüksek Dozların Olumsuz Etkisi Olabilir

 

Büyük miktarlarda guar gum tüketmeniz, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

 

1990’lı yıllarda, “Cal-Ban 3,000” adlı bir kilo kaybı ilacı piyasaya çıktı. Doygunluk ve kilo vermeyi teşvik etmek için mide büyüklüğünün 10-20 misli kadar şişen çok miktarda guar gum içeriyordu.

 

Ne yazık ki, özofagus ve ince bağırsağın tıkanması ve bazı durumlarda ölüm bile dahil olmak üzere ciddi sorunlara neden oldu. Bu tehlikeli yan etkiler sonuçta FDA’nın kilo kaybı ürünlerinde guar gumun kullanımını yasaklamasına yol açtı.

 

Bununla birlikte, bu yan etkiler, çoğu gıdada bulunan miktardan belirgin derecede daha yüksek guar gum dozlarından kaynaklanmıştır.

 

FDA, pişmiş ürünlerdeki % 0.35’den işlenmiş sebze suları içindeki % 2’ye kadar değişen çeşitli gıda ürünleri için belirli maksimum kullanım seviyelerine sahiptir. Örneğin, Hindistan cevizi sütü ,% 1’lik bir maksimum guar gum kullanım seviyesine sahiptir.

 

Bu, 1 fincan (240 gram) porsiyonda 2.4 gram guar gum içerebilir .Bazı çalışmalar, 15 grama kadar dozlarda önemli bir yan etki bulamamıştır.

 

Bununla birlikte, yan etkiler  genellikle gaz, ishal, şişkinlik ve kramp gibi hafif sindirim belirtilerini içerir.

 

 

 

Herkes için Uygun Olmayabilir

 

Guar gum genelde az bir çoğunlukla güvenli olabilirken bazıları alımını sınırlamalıdır.

 

Oluşma nadirdir, ancak bu katkı bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Soya ürünlerine karşı bir alerjiniz varsa, guar gum alımınızı sınırlamalısınız.

 

Bunun nedeni, ticari guar gumun % 2-6 protein içerebilmesidir ve bazı formlar soya alerjisi olanlarda reaksiyona neden olabilecek az miktarda soya proteini içerebilir.

 

Ayrıca, gaz ve şişkinlik gibi dahili sindirim semptomlara neden olabilir.

 

Guar guma karşı hassas olduğunuzu ve tüketim sonrasında olumsuz yan etkileri olduğunu düşünüyorsanız, alımınızı sınırlamak en iyisi olabilir.

 

Sonuç olarak;

 

Büyük miktarlarda, guar gum zararlı olabilir ve olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bununla birlikte, işlenmiş gıdalarda bulunan miktar muhtemelen bir sorun değildir.


 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: