Guar Gum Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Besinlerde Bulunur? | diyetz

  Guar Gum Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Besinlerde Bulunur?

   

  Guar gum, guar sakızı ya da guar gam adıyla da bilinir ve besinlerde bulunan bir gıda katkı maddesidir. Sağlık için faydalı olduğu söylenmesine rağmen, olumsuz yan etkileri olduğu da bilinmektedir ve bazı ürünlerdeki kullanımı yasaklanmıştır.

  Bu yazıda “guar gam nedir”, “guar gum içeren maddeler nelerdir”, “guar gum nasıl kullanılır”, “guar gum neyin içinde var”, “guar gum özellikleri nelerdir” ve “guar gum zararlı mı” sorularını cevaplayacağız.

  Guar Gum Nedir, Nasıl Yapılır?

  Guaran olarak da bilinir ve guar fasulyesi denilen baklagillerden elde edilir. Bir çeşit polisakkarit veya birbirine yapışmış karbonhidrat moleküllerinin uzun zinciri olup, manoz ve galaktoz adı verilen iki şekerden oluşur.

   

  guar gum nasıl elde edilir

   

  Guar Gum Ne İşe Yarar?

  Çoğunlukla birçok işlenmiş gıdada, gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Özellikle gıda üretiminde yararlıdır çünkü suda çözünebilir ve emilebilir, ürünleri kalınlaştırarak, bağlayabilen bir jel oluşturur.

  Kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Genel olarak çeşitli gıda ürünlerinde belirli miktarlarda kullanımı güvenli olarak kabul etmektedir.

  Beslenme açısından, kalorisi düşüktür ve çözünebilir lif bakımından yüksektir. Bir çorba kaşığı (10 gram) sadece 30 kalori ve 9 gram lif  sağlar.

   

   

  Guar Gum Hangi Maddelerde Bulunur?

  Gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İçinde guar gum olan maddeler şöyledir:

  Guar gum hangi yiyeceklerde bulunur?

  Dondurma

  – Yoğurt

  – Salata sosu

  – Glutensiz pişmiş ürünler

  – Soslar

  Kefir

  Kahvaltılık mısır gevrekleri

  – Sebze suları

  Puding

  – Çorba

  – Peynir

  Bu gıda ürünlerine ek olarak kozmetik, ilaç, tekstil ve kağıt ürünlerinde de bulunur.

   

   

  Guar Gum Kullanım Alanları ve Faydaları

  Guar gum, gıda ürünlerini koyulaştırma ve stabilize etme kabiliyeti ile iyi bilinir ve bunun yanında bazı sağlık yararlarına da sahip olduğu söylenmektedir.

  Çalışmalar, sindirim sistemi sağlığı, kan şekeri, kan kolesterolü ve kilo kontrolü gibi sağlıkla ilgili belirli alanlarda özellikle faydalı olabileceğini gösteriyor.

   

  Sindirim Sağlığı

  Lif açısından yüksek olduğundan, sindirim sistemi için faydalıdır. Bir çalışma, bağırsak yolundan hareketi hızlandırarak kabızlığı gidermeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

  Buna ek olarak, bağırsaktaki iyi bakterilerin gelişmesini sağlayarak ve zararlı bakterilerin büyümesini azaltarak bir prebiyotik görevi görür.

   

  Kan şekeri

  Araştırmalar, bu katkı maddesinin, kan şekerini düşürmede etkili olabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, şeker emilimini yavaşlatan ve kan şekeri düzeylerinde bir azalmaya yol açabilen çözünür lif içermesidir.

   

  Kan Kolesterolü

  Guar gum gibi çözünür liflerin kolesterol düşürücü etkisi olduğu belirtilmektedir. Lif, vücudumuzdaki safra asitlerine bağlanır, bu da bunların atılmasını ve dolaşımdaki safra asitlerinin miktarının azalmasını sağlar.

  Bu, karaciğeri daha fazla safra asidi üretmek için kolesterolü kullanmaya zorlar ve bu da kolesterol düzeylerinde bir düşüşe yol açar.

   

  Kilo Kontrolü

  Bazı çalışmalar guar gumun kilo verme ve iştah kontrolüne yardımcı olabileceğini bulmuştur. Genel olarak, lif vücuttan sindirilmemiş halde hareket eder ve iştahı azaltırken, tokluk oluşturmaya yardımcı olur.

  Ayrıca kalori alımını azaltmada da etkili olabilir. Bir çalışmada, kadınlarda kilo kaybı üzerine etkileri incelendi. Günde 15 gram guar gum alanların, plasebo alanlara göre 2,5 kilo daha fazla kaybettiklerini tespit ettiler.

   

  guar gum sakızı nedir

   

  Guar Gum Zararları

  Büyük miktarlarda bu katkı maddesini tüketmek, sağlığı olumsuz etkileyebilir. Belirli miktarda tüketildiğinde zararlı değildir ancak çok fazla tüketildiğinde genellikle gaz, ishal, şişkinlik ve kramp gibi hafif sindirim belirtileri görülür. Bu nedenle çeşitli ürünlerdeki kullanım miktarı sınırlandırılmıştır.

  Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Nadir görülen bir durumdur. Soya ürünlerine karşı bir alerjiniz varsa, guar gum tüketimini sınırlamalısınız.

  Ayrıca, gaz ve şişkinlik gibi dahili sindirim semptomlara neden olabilir. Guar guma karşı hassas olduğunuzu ve tüketim sonrasında olumsuz yan etkileri olduğunu düşünüyorsanız, bu katkı maddesi ve içerdiği ürünleri tüketmemelisiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Büyük miktarlarda, guar gam zararları olan bir katkı maddesidir ve olumsuz yan etkilere neden olabilir. Ancak işlenmiş gıdalarda bulunan miktar muhtemelen bir sorun değildir. Çünkü miktarı denetlenmektedir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ