Greyfurt Nedir, Kaç Kalori? Fayda, Zarar ve Besin Değeri

  Greyfurt Nedir, Kaç Kalori? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Greyfurt, tatlı ve biraz ekşi tadıyla bilinen tropikal bir narenciye türüdür. Besin maddeleri, antioksidanlar ve lif bakımından zengindir ve en sağlıklı turunçgillerden biridir.

  Araştırmalar, kilo verme ve kalp hastalığı riskinde azalma gibi bazı güçlü sağlık yararlarına sahip olabileceğini gösteriyor.

  “Greyfurt ne işe yarar”, “greyfurtun faydaları nelerdir”, “greyfurt zararlı mı”, “greyfurt zayıflatır mı”, “greyfurtta hangi vitaminler var”, “greyfurt mideye dokunur mu”, “greyfurt metabolizmayı hızlandırır mı”, “greyfurt hangi ilaçlarla etkileşime girer”? İşte soruların cevapları…

  Greyfurt Nedir?

  Greyfurt ( Citrus X paradisi ), pomelo ve portakalın melezidir. İlk olarak Jamaika, Florida ve California bölgesinde yetiştirildi. Daha sonra Meksika, Arjantin, Kıbrıs, Fas ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde greyfurt tarlaları kuruldu.

  Greyfurt kabuğu önemli bir pektin kaynağıdır. Diğer meyveleri korumak için şeker olarak kullanılır. 

  Greyfurtun Vitaminleri ve Kalorisi

  Son derece sağlıklı bir meyvedir. Çünkü besin maddeleri açısından yüksektir, buna rağmen kalorisi düşüktür. Aslında, en düşük kalorili meyvelerden biridir.

  15’den fazla yararlı vitamin ve minerale ek olarak, iyi miktarda lif sağlar. İşte orta büyüklükteki bir greyfurtun yarısında bulunan önemli besin maddeleri:

  Kalori: 52

  Karbonhidrat: 13 gram

  Protein: 1 gram

  Lif: 2 gram

  C vitamini: RDI’nin % 64’ü

  A vitamini: RDI’nin % 28’i

  Potasyum: RDI’nin % 5’i

  Tiamin: RDI’nin % 4’ü

  Folat: RDI’nin % 4’ü

  Magnezyum: RDI’nin % 3’ü

  Greyfurt Yararları Nelerdir?

  Bağışıklık sistemine faydalıdır

  Greyfurtu düzenli olarak yemek bağışıklık sistemine yarar sağlar. C vitamini antioksidan özelliklere sahiptir. Yüksek C vitamini içeriğine sahip greyfurt, hücreleri zararlı bakteri ve virüslerden korur.

  Ek olarak, çeşitli çalışmalar, C vitamininin soğuk algınlığından daha çabuk iyileşmek için faydalı olduğunu göstermiştir.

  Greyfurtta bulunan birçok diğer vitamin ve mineralin, iltihaplanma ve çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı koruyan A vitamini de dahil olmak üzere bağışıklığa yararlı olduğu bilinmektedir.

  Greyfurt bağışıklık sistemi işlevini geliştirmek için vücutta birlikte çalışan küçük miktarlarda B vitaminleri, çinko, bakır ve demir sağlar.

  Ayrıca enfeksiyona karşı koruyucu bir bariyer görevi üstlenerek, cildin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

  Greyfurt ile Zayıflama

  Orta büyüklükte bir greyfurtun yarısında 2 gramlık lif bulunur. Araştırmalar, lif bakımından zengin meyvelerin, tokluk hissi uyandırdığı için faydalı olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, lifin, midenin boşalma hızını yavaşlatması ve sindirim süresini uzatmasıdır.

  Böylece, yeterli miktarda lif tüketilmesi, iştahı kontrol etmeye ve gün boyunca daha az kalori almaya yardımcı olur.

  Bundan dolayı greyfurt, kilo kaybına yardımcı olan dost bir besindir. Lifli özelliğinden dolayı tokluk sağlayıp, iştahı azaltmasının yanı sıra su içeriği yüksek meyvelerden biridir. Bu da zayıflamaya yardımcı olabilecek başka bir özelliğidir.

  İnsülin direncini ve diyabeti önlemeye yardımcı olur

  Greyfurtu düzenli olarak yemek, şeker hastalığına kadar götürebilen insülin direncini önleme potansiyeline sahiptir. İnsülin direnci, hücreler insüline cevap vermediğinde ortaya çıkar.

  İnsülin, vücudumuzdaki birçok işlemi düzenleyen bir hormondur. Örneğin, metabolizmanın birçok yönüyle ilgilidir ancak en çok kan şekeri kontrolündeki rolü ile bilinir.

  İnsülin direnci nihayetinde yüksek insülin ve kan şekeri düzeylerine yol açar, bu da tip 2 diyabet için iki temel risk faktörüdür.

  Greyfurt yemek, insülin düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur. 

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Düzenli olarak tüketilen greyfurtun, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp rahatsızlığı için risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığını geliştirdiği düşünülmektedir.

  Bir çalışmada altı hafta boyunca günde üç kez greyfurt yiyen insanlar, çalışma boyunca önemli miktarda kan basıncında düşüş yaşadı. Ayrıca total kolesterol ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde iyileşme gösterdiler.

  Bu etkiler muhtemelen, meyvenin içerdiği, kalbin düzgün çalışmasını sağlamada rol oynayan önemli besin maddelerinden kaynaklanmaktadır.

  Öncelikle greyfurt, kalp sağlığının birçok yönünden sorumlu bir mineral olan potasyum açısından oldukça yüksektir. Yarım greyfurt, günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık % 5’ini sağlar.

  Yeterli miktarda potasyum alımı, tansiyon kontrolü sağlar. Ek olarak, kalp hastalığından ölüm riskini düşürür.

  Genel olarak, araştırmacılar sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak greyfurt gibi lif ve antioksidan bakımından zengin meyvelerin tüketilmesinin, kalp hastalığı ve inme gibi durumlara karşı korunmaya yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

  Antioksidanlar bakımından yüksektir

  Greyfurt, çeşitli hastalıkların riskini azaltmak gibi yararlar sağlayan birkaç farklı antioksidan içerir.

  Antioksidanlar, hücreleri vücutta zararlı reaksiyonlara neden olabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur.

  Greyfurttaki en önemli antioksidanlar şöyledir:

  C Vitamini

  Greyfurtta yüksek miktarda bulunan güçlü, suda çözünür bir antioksidandır. Hücreleri, genellikle kalp rahatsızlığına ve kansere yol açan hasarlardan korur.

  Beta-karoten

  Vücutta A vitamini haline dönüştürülür ve kalp rahatsızlığı, kanser ve maküler dejenerasyon gibi gözle ilgili bozukluklar gibi bazı kronik rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olur. 

  Likopen

  Bazı kanser türlerinin, özellikle de prostat kanseri gelişimini önleme potansiyeline sahiptir. Ayrıca tümörlerin büyümesini yavaşlatmaya ve yaygın kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

  Flavonoidler

  Anti-inflamatuar özelliklerinin kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürdüğü belirtilmektedir ve kalp hastalığı riskini azaltırlar.

  Böbrek taşları riskini azaltır

  Greyfurt yemek, böbreklerde atık maddelerin birikmesinden kaynaklanan böbrek taşı geliştirme riskini azaltır.

  Bu atık maddeler normal olarak böbrekler yoluyla süzülüp idrarla vücuttan atılan metabolizma ürünleridir ve böbreklerde kristalleşirlerse taş olurlar.

  Büyük böbrek taşları üriner sistemde tıkanmaya neden olabilir ve böylelikle inanılmaz derecede ağrılı olabilir.

  En yaygın böbrek taşı türü kalsiyum oksalat taşlarıdır. Greyfurtta bulunan sitrik asit, böbreklerde kalsiyum ile bağlanarak vücudun dışına atarak onları önlemede etkilidir.

  Ayrıca, sitrik asit, idrarın hacim ve pH değerini artırarak böbrek taşlarının oluşumunda daha az tercih edilen bir ortam oluşturabilir.

  Nemlendirme özelliğine sahiptir

  Greyfurt çok miktarda su içerir. Aslında su, meyvenin ağırlığını oluşturur. Toplam ağırlığının yaklaşık % 88’ini oluşturan orta boy greyfurtun yarısında neredeyse 118 ml su bulunur.

  Yeterli miktarda su içmek, vücudun hidratlı kalmasının en iyi yoludur ancak su bakımından zengin gıdalar yemek de vücudun nemlenmesine yardımcı olur.

  Karaciğerin korunmasına yardımcı olur

  Birkaç sıçan çalışmasında greyfurt suyu karaciğer enzimleri üzerinde uyarıcı etkiler göstermiştir. Bu enzimler karaciğeri lipit peroksidasyonu ve birikmesi nedeniyle oluşan iltihaplardan korur.

  Cildi korur ve gençleştirir

  Güneş ışığından gelen UVA ve UVB ışınları, bağışıklığı bastırmaya neden olarak, DNA hasarına ve sonuç olarak cilt kanserlerine neden olabilir.

  Greyfurt da dahil olmak üzere narenciye meyveleri, cildin ışığa duyarlı olmasını önler. Greyfurt, ciltte antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahip fenolik asitler, flavonoidler ve güçlü polifenollere sahiptir.

  Serbest radikalleri ortadan kaldırır, anti-inflamatuar bileşikleri bloke eder, ciltte güneş yanığı veya kızarıklık gelişimini geciktirir ve cilt elastikiyetini artırır.

  Ancak aşırı greyfurt ya da narenciye meyvelerinden yemek, ışığa duyarlılık ve kanserojen ile ilişkilidir.

  Greyfurtun Zararları Nelerdir?

  Greyfurt İlaç Etkileşimi

  Bazı insanlar için greyfurt ve suyu ilaç etkileşimine neden olabilir. Bunun nedeni, vücudun bazı ilaçları metabolize etmek için kullandığı bir enzim olan sitokrom P450’yi inhibe eden maddeler içeriyor olmasıdır.

  Bu ilaçları alırken greyfurt yerseniz, vücut onları parçalayamaz ve bu da aşırı doz ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

  Greyfurt ilaçlarla nasıl etkileşime girer?

  İlaçlar, karaciğer ve ince bağırsağımızda sitokrom P450 (CYP’ler) adı verilen özel bir protein grubu tarafından işlenir. CYP’ler ilaçları parçalayarak birçoğunun kan seviyesini düşürür.

  Greyfurt ve Seville portakalı, tangelo, pomelo gibi yakın akrabalarından bazıları, furanocoumarins adı verilen bir kimyasal sınıfı içerir.

  Furanocoumarins, CYP’lerin normal işlevini bozar. Aslında, çalışmalar 85’ten fazla ilacın kan seviyelerini attırdıklarını göstermektedir.

  CYP’lerin normalde bağırsak ve karaciğerdeki ilaçları parçalama şeklini yavaşlatarak, greyfurt bu ilaçların yan etkilerini artırabilir.

  Meyvenin ilacı etkileme yeteneği 1-3 gün sürer. İlacı almadan birkaç saat sonra greyfurt yemek, yeterince uzun bir zaman değildir.

  Greyfurt ile etkileşime girmesi muhtemel ilaçlar arasında şunlar bulunur:

  – İmmünosupresanlar

  – Benzodiazepinler

  – Çoğu kalsiyum kanalı blokeri

  – İndinavir

  – Karbamazepin

  – Bazı statinler

  Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, greyfurt yemeden önce doktorunuzla konuşun.

  Diş Minesi Erozyonu

  Bazı durumlarda, greyfurt yemek, diş minesinde erozyona neden olabilir.

  Turunçgil meyvelerinde bulunan sitrik asit, özellikle de fazla tüketirseniz, mine erozyonunun ortak bir nedenidir.

  Özellikle hassas dişleriniz varsa, asitli meyveleri tüketmemelisiniz. Bununla birlikte, yine de greyfurt yemek istiyorsanız, diş minesini korumak için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

  Greyfurt veya diğer asitli meyveleri emmeyin ve doğrudan dişlerinizle temas ettirmekten kaçının.

  – Meyveleri yedikten sonra ağzınızı su ile yıkayın ve dişlerinizi fırçalamak için 30 dakika bekleyin.

  – Meyve ile peynir yiyin. Bu, ağızda asitliği nötralize etmeye yardımcı olur ve tükürük üretimini arttırır.

  Işığa duyarlılık

  Psoralenler adı verilen bileşikler, güneş ışığına maruz kaldıklarında cildi hassaslaştırır. Ne yazık ki, psoralenler birçok turunçgil meyvesinde bol miktarda bulunur.

  Brown Üniversitesi ve Rhode Island Hastanesi Alpert Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, greyfurt suyu tüketiminin 10.000 beyaz erkek ve kadın üzerindeki etkisini incelediler.

  Psoralenler daha yüksek malign melanom riski ile ilişkiliydi. Günde 1,6 veya daha fazla turunçgil tüketenler, haftada <2 kez tüketenlerle karşılaştırıldığında % 33 daha yüksek risk altındaydı. Bu henüz tam olarak kanıtlanmamıştır.

  C vitamini doz aşımı

  Çok fazla greyfurt yemek, aşırı dozda C vitamini alımına neden olabilir. Aşırı dozda C vitamini, bulantı, ishal, geğirme, karın krampları ve böbreklerde kireçlenme (böbrek taşları) gibi semptomlara neden olabilir.

  Bu tabi ki greyfurt yememeniz gerektiği anlamına gelmez. Ne kadar yediğinize dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.

  Gastroözofageal reflü hastalığı

  Gastroözofageal reflü hastalığı olan kişiler, greyfurt tüketirken mide ekşimesi yaşayabilir çünkü oldukça asidiktir. Ancak reaksiyonlar bireyseldir ve kişiden kişiye değişir.

  Greyfurt Seçimi İçin İpuçları

  Pürüzsüz, parlak kabuklu olanları tercih edin.

  – Meyveyi elinize aldığınızda ağırlığını hissetmelisiniz.

  – Meyvede kahverengi veya yumuşak lekeler olup olmadığını kontrol edin.

  – Greyfurtu bir hafta boyunca oda sıcaklığında (18 ° C – 25 ° C) saklayabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ