Greyfurtun Olağanüstü Faydaları | diyetz

Greyfurtun Olağanüstü Faydaları

 

 

Greyfurt, tatlı ve biraz ekşi tadıyla bilinen tropikal bir narenciye türüdür. Besin maddeleri, antioksidanlar ve lif bakımından zengindir ve yiyebileceğiniz en sağlıklı turunçgillerden biridir.

 

Araştırmalar, kilo verme ve kalp hastalığı riskinde azalma gibi bazı güçlü sağlık yararlarına sahip olabileceğini gösteriyor. İşte greyfurtun bilimsel kanıtlara dayalı sağlık faydaları…

 

 

Kalorisi düşük olduğu halde besin öğeleri bakımından zengindir

 

Greyfurt, son derece sağlıklı bir besindir. Çünkü besin maddeleri açısından yüksek ancak kalorisi düşüktür . Aslında, en düşük kalorili meyvelerden biridir.

 

15’den fazla yararlı vitamin ve minerale ek olarak, iyi bir lif miktarı sağlar.

 

İşte orta büyüklükteki bir greyfurtun yarısında bulunan önemli besin maddeleri:

 

 • Kalori: 52
 • Karbonhidrat: 13 gram
 • Protein: 1 gram
 • Lif: 2 gram
 • C vitamini: RDI’nin % 64’ü
 • A vitamini: RDI’nin % 28’i
 • Potasyum: RDI’nin % 5’i
 • Tiamin: RDI’nin % 4’ü
 • Folat: RDI’nin % 4’ü
 • Magnezyum: RDI’nin % 3’ü

 

Buna ek olarak, muhtemelen sağlık yararlarının birçoğundan sorumlu olan bazı güçlü antioksidan bitki bileşiklerinin de zengin bir kaynağıdır.

 

 

 

 

Bağışıklık sistemine yararlıdır

 

Greyfurtu düzenli olarak yemeniz bağışıklık sisteminiz için yararlıdır.

 

Zararlı bakteri ve virüslerden, hücreleri korumak için antioksidan özelliklere sahip olan yüksek C vitamini içeriğine sahiptir.

 

Ek olarak, çeşitli çalışmalar, C vitamininin soğuk algınlığından daha çabuk iyileşmeye yardımcı olmak için faydalı olduğunu göstermiştir.

 

Greyfurtta bulunan birçok diğer vitamin ve minerallerin, iltihaplanma ve çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olduğu gösterilen A vitamini de dahil olmak üzere bağışıklığa yararlı olduğu bilinmektedir.

 

Greyfurt ayrıca bağışıklık sistemi işlevini geliştirmek için vücutta birlikte çalışan küçük miktarlarda B vitaminleri, çinko, bakır ve demir sağlar.

 

Ayrıca enfeksiyona karşı koruyucu bir bariyer görevi gören cildinizin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

 

 

İştah kontrolü sağlar

 

Orta büyüklükte bir greyfurtun yarısında 2 gramlık lif bulunur.

 

Araştırmalar, lif bakımından zengin meyvelerin tokluk hissi uyandırdığı için faydalı olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, lifin, midenizin boşalma hızını yavaşlatması ve sindirim süresini uzatmasıdır.

 

Böylece, yeterli miktarda lif tüketilmesi, iştahınızı kontrol etmenize ve gün boyunca daha az kalori almanıza yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Bozuk ve Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

 

Kilo kaybına yardımcı olur

 

Greyfurt, kilo kaybına yardımcı olan dost bir besindir.

 

Kilo kaybıyla bağlantılı çeşitli özelliklere, özellikle de lif içeriğine sahiptir; tokluk oranını arttırmaya ve kalori alımını azaltmaya yardımcı olur.

 

Ayrıca, greyfurt az kalori ve bir miktar su içerir, bu da kilo vermeye yardımcı olan başka bir özelliktir.

 

91 obez hastada yapılan bir çalışmada, yemeklerden önce taze bir greyfurt tüketenlerin, tüketmeyenlerden çok daha fazla kilo kaybettikleri tespit edildi.

 

Taze greyfurt yiyen grupta 12 hafta boyunca ortalama 1,6 kg kaybedilirken, greyfurt yemeyen gruba katılanlar ortalama olarak 0,3 kg daha az kaybetti.

 

Diğer çalışmalar da benzer ağırlık azaltma etkileri bulmuştur. Örneğin, bir çalışma, katılımcıların yemekleriyle birlikte günlük greyfurt tüketmeleri sırasında katılımcıların daha düşük bir bel boyutuna sahip olduklarını tespit ettiler. Tabi ki, greyfurt tek başına zayıflatmaz, ancak sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olabilir.

 

 

Greyfurt, insülin direncini ve diyabeti önlemeye yardımcı olur

 

Greyfurtu düzenli olarak yemenin, şeker hastalığına götürebilen insülin direncini önleme potansiyeli olabilir. İnsülin direnci, hücreleriniz insüline cevap vermediğinde ortaya çıkar.

 

İnsülin, vücudunuzdaki birçok işlemi düzenleyen bir hormondur. Örneğin, metabolizmanın birçok yönüyle ilgilidir ancak en çok kan şekeri kontrolündeki rolü ile bilinir.

 

İnsülin direnci nihayetinde yüksek insülin ve kan şekeri düzeylerine yol açar, bu da tip 2 diyabet için iki temel risk faktörüdür.

 

Greyfurt tüketimi, insülin düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur. 

 

Bir çalışmada, yemeklerden önce taze bir greyfurt yiyen kişiler, greyfurt yemeyen kişilere kıyasla hem insülin düzeylerinde hem de insülin direncinde belirgin bir düşüş yaşadılar.

 

 

Greyfurt tüketilmesi kalp sağlığını iyileştirir

 

Düzenli olarak tüketilen greyfrutun, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp rahatsızlığı için risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığını geliştirdiği düşünülmektedir.

 

Bir çalışmada altı hafta boyunca günde üç kez greyfurt yiyen insanlar çalışma boyunca önemli miktarda kan basıncında düşüş yaşadı. Ayrıca total kolesterol ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde iyileşme gösterdiler.

 

İlginizi Çekebilir  Tam Tahıllar ve Sağlığa Etkileri

Bu etkiler muhtemelen, greyfurtun içerdiği, kalbinizin düzgün çalışmasını sağlamada rol oynayan önemli besin maddelerinden kaynaklanmaktadır.

 

İlk olarak, greyfurt, kalp sağlığının birçok yönünden sorumlu bir mineral olan potasyum açısından oldukça yüksektir. Yarım greyfurt, günlük potasyum ihtiyacınızın yaklaşık % 5’ini sağlar.

 

Yeterli miktarda potasyum alımı, tansiyon kontrolü ile ilişkilidir. Ek olarak, kalp hastalığından ölüm riskini düşürdüğü bilinir.

 

Genel olarak, araştırmacılar sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak greyfurt gibi lif ve antioksidan bakımından zengin meyvelerin tüketilmesinin, kalp hastalığı ve inme gibi durumlara karşı korunmaya yardımcı olduğunu söylüyorlar.

 

 

Antioksidanlar bakımından yüksektir

 

Greyfurt, çeşitli hastalıkların azaltılmış riski de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlayan birkaç farklı antioksidan içerir.

 

Antioksidanlar, hücrelerinizi vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur.

 

Greyfurttaki en önemli antioksidanlara genel olarak bir bakalım:

 

C Vitamini: Greyfurtta yüksek miktarda bulunan güçlü, suda çözünür bir antioksidandır. Hücreleri, genellikle kalp rahatsızlığına ve kansere yol açan hasarlardan korur.

 

Beta-karoten: Vücuttaki A vitamini haline dönüştürülür ve kalp rahatsızlığı, kanser ve maküler dejenerasyon gibi gözle ilgili bozukluklar gibi bazı kronik rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

Likopen: Bazı kanser türlerinin, özellikle de prostat kanseri gelişimini önleme potansiyeline sahiptir. Ayrıca tümörlerin büyümesini yavaşlatmaya ve yaygın kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

 

Flavanonlar: Anti-inflamatuar özelliklerinin kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürdüğü belirtilmektedir ve kalp hastalığı riskini azaltırlar.

 

 

Böbrek taşları riskini azaltır

 

Greyfurt tüketmeniz , böbreklerde atık maddelerin birikmesinden kaynaklanan böbrek taşı geliştirme riskini azaltır.

 

Bu atık maddeler normal olarak böbrekler yoluyla süzülüp idrarla vücuttan atılan metabolizma ürünleridir ve böbreklerde kristalleşirlerse taş olurlar.

 

Büyük böbrek taşları üriner sistemde tıkanmaya neden olabilir ve böylelikle inanılmaz derecede ağrılı olabilir.

 

En yaygın böbrek taşı türü kalsiyum okzalat taşlarıdır. Greyfurtta bulunan organik asitli sitrik asit, böbreklerde kalsiyum ile bağlanarak vücudun dışına atarak onları önlemede etkilidir.

 

İlginizi Çekebilir  Kabak Çorbaları

Ayrıca, sitrik asit, idrarda hacim ve pH değerini artırarak böbrek taşlarının oluşumunda daha az tercih edilen bir ortam oluşturabilir.

 

 

Nemlendirme özelliğine sahiptir

 

Greyfurt çok miktarda su içerir. Aslında su, meyvenin ağırlığını oluşturur.

 

Toplam ağırlığının yaklaşık % 88’ini oluşturan orta boy greyfurtun yarısında neredeyse 118 ml su bulunur.

 

Yeterli miktarda su içmek, vücudun hidratlı kalmasını en iyi yoludur ancak su bakımından zengin gıdalar yemek de yardımcı olabilir.

 

 

Greyfurt Herkes için Uygun Değildir

 

Bazı kişilerin greyfurt yememesine neden olabilecek bazı nedenler vardır.

 

 

İlaç Etkileşimleri

 

Bazı insanlar için greyfurt ve suyu ilaç etkileşimine neden olabilir.

 

Bunun nedeni, vücudunuzun bazı ilaçları metabolize etmek için kullandığı bir enzim olan sitokrom P450’yi inhibe eden maddeler içeriyor olmasıdır.

 

Bu ilaçları alırken greyfurt yerseniz, vücudunuz onları parçalayamaz ve bu da aşırı doz ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

 

Greyfurt ile etkileşime girmesi muhtemel ilaçlar arasında şunlar bulunur:

 

 • İmmünosupresanlar
 • Benzodiazepinler
 • Çoğu kalsiyum kanalı blokeri
 • İndinavir
 • Karbamazepin
 • Bazı statinler

 

Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, greyfurt tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

 

 

Diş Minesi Erozyonu

 

Bazı durumlarda, greyfurt tüketilmesi diş minesinde erozyona neden olabilir.

 

Turunçgil meyvelerinde bulunan sitrik asit, özellikle de fazla tüketirseniz, mine erozyonunun ortak bir nedenidir.

 

Özellikle hassas dişleriniz varsa, asitli meyveleri tüketmemelisiniz. Bununla birlikte, yine de greyfurt tüketmek istiyorsanız, diş minesini korumak için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

 

 

 • Asla greyfurt veya diğer asitli meyveleri emmeyin ve doğrudan dişlerinizle temas ettirmekten kaçının.
 • Meyveleri yedikten sonra ağzınızı su ile yıkayın ve dişlerinizi fırçalamak için 30 dakika bekleyin.
 • Meyve ile peynir yiyin. Bu, ağızda asitliği nötralize etmeye yardımcı olur ve tükürük üretimini arttırır.

 

Sonuç olarak;

Greyfurt, en sağlıklı meyvelerden biridir. Önemli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ