Greyfurt Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları | diyetz

  Greyfurt Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

   

  Greyfurt yağı aromaterapide sıkça kullanılan, turuncu renkli, narenciye kokulu bir yağdır. Soğuk presleme olarak bilinen bir yöntemle, yağ greyfurt kabuğundaki bezlerden çıkarılır.

  Greyfurt uçucu yağı, kan basıncını düşürme ve stresi azaltma dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sunabilen farklı özelliklere sahiptir.

  Bu yazıda “greyfurt yağının faydaları”, “greyfurt yağı ne işe yarar”, “greyfurt yağı nasıl kullanılır” ile ilgili konulara değinilecektir.

   

   

  Greyfurt Yağı Faydaları

   

   

  İştahı bastırır

  İştahı bastırmak için bu narenciye yağından faydalanılabilir. Bir çalışma, haftada 3 kez 15 dakika boyunca greyfurt yağı kokusuna maruz kalan farelerin iştah, gıda alımı ve vücut ağırlığında azalma yaşadığını tespit etti.

  Yakın zamanda yapılan bir başka çalışma, greyfurt esansiyel yağı kokusunun, kemirgenlerde gastrik vagal sinirde aktiviteyi arttırdığını ve iştahı azalttığını göstermiştir.

  Bu sinir, sindirim için gerekli olan mide sularının üretimini uyarmada önemli bir rol oynar.

   

   

  Greyfurt yağı zayıflatırmı?

  Bu alandaki çalışmalar sınırlı olmakla birlikte bu aromaterapi yağının kilo vermeyi sağladığı düşünülüyor. Bir sıçan çalışmasında, greyfurt yağı koklamak, yağ dokusunun bozulmasına neden olmuş ve yiyecek alımında bir azalmaya yol açmıştır.

  Benzer şekilde, sıçanların yağ hücrelerinde yapılan bir test tüpü çalışması, hücrelere doğrudan uygulanan yağın, yağ dokusu oluşumunu engellediğini göstermiştir.

  Topikal olarak uygulanan yağ, insanlarda kilo kaybını artırır. Ancak bu etki sınırlıdır ve düşük kalitededir.

   

   

  greyfurt yağı zayıflatırmı

   

   

  Ruh halini düzenler

  Anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yan etkileri nedeniyle, birçok kişi alternatif çözümler aramaktadır.

  Çalışmalar, aromaterapinin ruh halini dengelemek ve kaygıyı gidermek için yararlı bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini göstermektedir.

  Özellikle bu konuyla ilgili greyfurt yağının etkileri hakkında çok az araştırma var. Ancak çalışmalar bu yağla aynı bileşikleri içeren narenciye öz yağlarının sakinleştirici ve kaygı önleyici etkileri olduğunu söylemektedir.

   

   

  Anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal etkileri vardır

  Greyfurt yağının güçlü anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal etkileri vardır. Test tüpü çalışmaları “Staphylococcus aureus”, “Enterococcus faecalis” ve “Escherichia coli” gibi potansiyel olarak zararlı bakterilere karşı anti-mikrobiyal özellikler gösterdiğini tespit etmiştir.

  Beş esans yağını karşılaştıran bir çalışma, greyfurt yağının, antibiyotiklere dirençli olduğu için tedavisi zor olan bir bakteri grubu olan MRSA’ya karşı antimikrobiyal etkilerinin en güçlü olduğunu ortaya koymuştur.

  Ayrıca, “H. pylori” gibi bakterilerin neden olduğu mide ülserini önlemeye de yardımcı olur. Örneğin, 60 uçucu yağın özelliklerini inceleyen bir test tüpü çalışması, beyaz greyfurt esansiyel yağının H. pylori’ye karşı antibakteriyel etkileri olduğunu tespit etmiştir.

  Araştırmalar, greyfurt yağının, insanlarda, özellikle de bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda enfeksiyonlara neden olabilen bir maya olan “Candida albicans” gibi bazı mantar türleri ile mücadelede etkili olabileceğini göstermektedir.

   

   

  Stres ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olur

  Yüksek tansiyon (hipertansiyon), yaygın bir durumdur. Birçok insan kan basıncını düşürmek için – reçeteli ilaçlar ile birlikte veya ilaçları tamamen önlemek için doğal tedavileri kullanır.

  Bazı araştırmacılar, aromaterapinin hem tansiyon hem de stres düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

  Örneğin, yakın tarihli bir klinik çalışma, narenciye ve lavanta esansiyel yağlarının solunmasının, kan basıncını ve stresi azaltmada hemen ve uzun vadeli etkileri olduğunu bulmuştur.

  Katılımcılar, 24 saat boyunca uçucu yağları içeren bir kolye taktılar ve özellikle gündüz sistolik kan basıncında (bir okumanın en yüksek sayısı) bir düşüş yaşadılar. Dahası, kortizolde düşüş gösterdiler – strese cevap olarak salgılanan bir hormon.

  Başka bir çalışmada greyfurt yağı, sıçanlarda kan basıncının düşmesine yardımcı olan sinir aktivitesini arttırdı. Araştırmacılar, birincil etken bileşen olan limonenin bu sonuçlara muhtemelen katkıda bulundukları sonucuna varmıştır.

   

   

  Akne tedavisi

  Greyfurt yağı cilde faydalarından biri, sivilce, akne gibi cilt durumlarını önlemesi ve tedavi ederek cilt sağlığını korumasıdır.

  Birçok yüz losyonu ve krem ​​markası, canlandırıcı kokusu ve güçlü antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri nedeniyle narenciye esansiyel yağlarını içerir.

  Bu yağlar ciltte bakterileri barındırmaz ve bu da sivilce iyileşme sürecini destekler.

  Bir test tüpü çalışması, 10 uçucu yağın , genellikle akne gelişimiyle ilişkili bir bakteri olan “P. acnes”’e karşı antibakteriyel aktivitesini izlemiştir.

  Araştırmacılar greyfurt yağının P.acnes’e karşı antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu sonucuna varmıştır . Ancak, bu aktivite kekik ve tarçın esansiyel yağları gibi test edilen diğer esansiyel yağlar kadar güçlü değildi.

   

   

  Greyfurt yağı kullanımı

  Bu esansiyel yağın, topikal olarak veya soluma yoluyla kullanımı güvenlidir. Ancak, diğer uçucu yağlar ve greyfurt yağı kullananların akılda bulundurması gereken bazı şeyler vardır:

   

  Seyreltme

  Uygulamadan önce esansiyel yağları topikal olarak kullanırken yağı seyreltmek için daima bir taşıyıcı yağ kullanın.

   

  Işığa duyarlılık

  Bazı esansiyel yağların – özellikle de narenciye yağlarının – güneşe maruz kalmadan önce uygulanması ışığa duyarlılığa ve yangıya neden olabilir.

   

  Bebekler ve çocuklar

  Güvenlik endişeleri nedeniyle çocuklarda uçucu yağları kullanmadan önce bir doktorla görüşmeniz önerilir.

   

  Gebelik

  Bazı esansiyel yağların hamilelikte kullanımı güvenli gibi görünmektedir ancak bunları kullanmadan önce yine de doktorunuza danışmanız gerekir.

   

  Evcil Hayvanlar

  Esansiyel yağların topikal olarak veya aromaterapide kullanılması evcil hayvanları etkileyebilir. Evcil hayvanlar, insanlara göre esansiyel yağlara karşı daha duyarlıdır.

   

  Esansiyel yağların çoğu topikal olarak ve aromaterapide kullanılmak için güvenli olsa da, ağızdan almak güvenli değildir. Esansiyel yağları tüketmek toksik olabilir ve büyük dozlarda ölümcül bile olabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Greyfurt yağı hem topikal olarak hem de aromaterapide kullanılır. Araştırmalar, bu narenciye yağının kullanılmasının ruh halini dengeleyebileceğini, kan basıncını düşürebileceğini ve stresi azaltabileceğini gösteriyor.

  Ayrıca sivilce ve mide ülseri gibi çeşitli durumların tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ