Greyfurt Suyu Nasıl Yapılır, Zayıflatır mı? Fayda ve Zararı

  Greyfurt Suyu Nasıl Yapılır, Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

  Greyfurt suyu greyfurt meyvesinin sıkılmasıyla elde edilen meyve suyudur. C vitamini açısından zengindir, tatlıdan ekşiye değişen lezzeti vardır.

  Greyfurt suyu, kafein ve ilaçlar da dahil olmak üzere, vücutta nasıl hareket ettiklerini değiştirebilecek birçok yaygın ilaçla etkileşime girebilir.

  Yazıda “greyfurt suyu ne işe yarar”, “greyfurt suyunun faydaları nelerdir”, “greyfurt suyunun zararları nelerdir”, “greyfurt suyu nasıl hazırlanır” gibi sorulara cevap aranacaktır.

  Greyfurt Besin Değeri

  Greyfurt, Rutaceae familyasının bir narenciye ağacı olan greyfurt ağacından ( Citrus paradisi ) elde edilen yenilebilir bir meyvedir. Greyfurtun glisemik indeksi 25’tir ve bu da onu en düşük glisemik meyve seçeneklerinden biri yapar.

  Greyfurt, glisemik indeksi düşük bir yiyecek olmasının yanı sıra, besinlerle yüklüdür. Greyfurtun besin içeriği meyvenin rengine bağlı olarak biraz değişir. Bir greyfurtun pembe veya kırmızı rengi, faydalı beta-karoten ve likopen içeriğine eşittir.

  123 gram pembe veya kırmızı greyfurtun besin içeriği:

  51.7 kalori

  13.1 gram karbonhidrat

  0.9 gram protein

  0.2 gram yağ

  2 gram lif

  38,4 miligram C vitamini (yüzde 64)

  1.415 uluslararası birim A vitamini (yüzde 28)

  166 miligram potasyum (yüzde 5)

  16 mikrogram folat (yüzde 4)

  0.1 miligram tiamin (yüzde 4)

  27,1 miligram kalsiyum (yüzde 3)

  0.3 miligram pantotenik asit (yüzde 3)

  0.1 miligram B6 vitamini (yüzde 3)

  11.1 miligram magnezyum (yüzde 3)

  Greyfurt Suyu Yararları Nelerdir?

  Düşük kalorilidir 

  Greyfurt birçok diyetin demirbaşlarından biridir ve bunun nedeni en düşük kalorili meyvelerden biri olmasıdır. 

  A ve C vitamini için harika bir kaynaktır

  Greyfurt, normal cilt ve görmenin korunmasına katkıda bulunan A vitamini bakımından yüksektir ve bağışıklık sisteminin normal işlevine katkıda bulunan C vitamini sağlar.

  Flavonoidler içerir

  Flavonoidler, greyfurt dahil bazı meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan bitki bileşikleridir. Bazı araştırmalar, beyin fonksiyonlarını ve hafıza becerilerini geliştirmeye yardımcı olabileceklerini gösteriyor.

  Görünümü iyileştirir

  Greyfurt suyu dış görünümü güçlendirmeye yardımcı olur. Kolajen üretiminin uyarılmasıyla cildi güçlendirir. C vitamini, kolajen büyümesini teşvik eder. 

  Ek olarak, C vitamini, yaraları ve yara izlerini iyileştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra güçlü dişler ve kemikler de sağlar. 

  Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar

  Greyfurt suyu içmek, detoksifikasyon sürecini teşvik eder. Greyfurt suyu insan vücudunda biriken toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. 

  Greyfurt bol miktarda su içerir. Bu yüksek su içeriği, detoksifikasyon sırasında tüm vücudu temizlemeye yardımcı olacaktır. Ek olarak, greyfurtta bulunan doğal şekerler yakıt görevi görür ve bu nedenle vücudun bunları parçalaması kolaydır. 

  Greyfurttaki lif içeriği katı atığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olurken, vitamin içeriği ise kötü beslenmenin neden olabileceği zararı onarmayı sağlar.

  Greyfurtta bulunan çözünür lif ve pektin, sindirim sistemine yardımcıdır. Greyfurt suyu, mide ekşimesini gidererek, gaz ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olarak tüm vücuda fiziksel rahatlık sağlar.

  Ateşi düşürür

  Greyfurt özü ve suyu, hastaların ateşten hızla iyileşmesine yardımcı olur ayrıca yanma hissini azaltır. Soğuk algınlığı ve çeşitli yaygın hastalıklardan iyileşme sağlar. 

  Greyfurt suyu hızlıca susuzluğun giderilmesini sağlar ve vücudun daha uzun süre sulu kalmasına yardımcı olabilir. Bu faydalar greyfurttaki yüksek C vitamini içeriğinden kaynaklanmaktadır ve ateşi kesmek için vücudun savaşmasına yardımcı olur.

  Bazı hastalıkları önler

  C vitamini, birçok faydası olan güçlü bir besindir. C vitamini içeriği yüksek yiyecekler tüketmek, kalp hastalığı, felç ve kanser dahil olmak üzere tüm nedenlerden dolayı meydana gelebilecek ölüm riskini azaltır. 

  Greyfurt suyunun başa çıkabileceği daha yaygın sağlık koşulları vardır. Greyfurt suyu vücuttaki asitliği azaltır. Asitliği azaltmak ateş, zatürre ve ayrıca soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabilir.

  Greyfurt, artrit ile mücadele edenlere rahatlama sağlar. Greyfurtta bulunan organik salisilik asit, eklemlerde biriken kalsiyumu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 

  Greyfurt suyu, kolesterol seviyelerini de düşürmeye yardımcı olacaktır. Hem kırmızı hem de beyaz greyfurt, insan vücudundaki kötü kolesterol seviyelerini düşürür. Greyfurttaki antioksidanlar kalp hastalığını azaltır.

  Sıtma tedavisinde faydalıdır

  Greyfurt meyvesi ve greyfurt suyu, protozoal enfeksiyonun tedavisi için kullanılan doğal kinin kadar değerlidir. Kinin antimalaryal bir ilaçtır, aynı şekilde lupus, artrit ve gece bacak krampları gibi protozoal enfeksiyon ile uzun süreli başa çıkma geçmişine sahip ilişkili organik bileşiktir. 

  Greyfurt bu bileşiğin bulunabileceği hem yararlı hem de nadir bir yiyecektir. Sıtma önleyici ilaç, meyvelerden sadece 1/4 greyfurt kaynatılarak ve posası süzülerek elde edilir.

  Kanser ve diyabet için faydalıdır

  Bir araştırma, greyfurt suyunun özellikle meme kanseri ile mücadele eden kadınlarda kanser hücrelerinin gelişimini durdurmada fayda sağlayabileceğini ortaya koydu. 

  Greyfurtta bulunan flavonoidler, liminoidler, glukaratlar ve likopen, diğer hastalıklarla birlikte kanserle mücadeleye yardımcı olur. Akciğer kanserine ek olarak, böbrek taşı gelişme olasılığını azaltır, kolon kanserini bloke eder.

  Diyabetle mücadele edenler de güvenli bir şekilde greyfurt suyu içebilir çünkü bu, kişinin sistemindeki şeker ve nişastanın azalmasına yardımcı olabilir.

  Gribe karşı korur

  Greyfurt, sistemdeki asiditeyi azaltmaya yardımcı olduğu için bulaşma için faydalı bir tedavi olabilir. Greyfurtta naringin bileşiğinden kaynaklanan acı özellik, sistemi ve dolayısıyla organik biyolojik süreci canlandırır.  

  Naringin antiviral, antifungal, anti-kanser ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bu da sistemdeki en önemli hayati savunma hatlarından birini oluşturmasını ve gribin bulaşmasına karşı korumasını sağlar.

  Kolesterol ve yüksek kan basıncı için etkilidir

  Greyfurt çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Bunlar arasında folik asit, kalsiyum, potasyum ve fosfor bulunur. Bu içeriği sayesinde greyfurt suyu, yüksek tansiyon tedavisi için de kullanılabilir. 

  Greyfurt suyunun temizleyici özelliği idrar yolunun yanı sıra sindirim sisteminin temizlenmesinde mükemmel bir ajan olarak çalışır. 

  Pektin olarak bilinen bir tür çözünür lif içerir. Pektin lifi, kişinin kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

  Hazımsızlığı giderir

  Greyfurt, dispepsi sorununun çözümünde etkilidir. Farklı yiyeceklerle karşılaştırıldığında çok hafiftir ve bu nedenle midede oluşan tahrişi ve ısıyı azaltarak mide rahatsızlığına hemen etki eder. 

  Kabızlığı giderir

  Sabahları bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içmek, kabızlığı kontrol altına almak için etkilidir. 

  Greyfurt suyu, kolona ve vücudun çeşitli unsurlarına enerji verir. Bunun nedeni, lifin sindirim borusunun daralmasını kolaylaştıran ve aynı zamanda bir sıçmayı uyaran iç organ sularının salgılanması ve uyarılması üzerindeki uyarıcı etkisidir.

  Cilt sorunlarının çözümünde etkilidir

  Greyfurt suyunun sık tüketilmesi, sağlıklı cildi teşvik edebilir ve aynı zamanda sivilce gibi cilt problemlerini ortadan kaldırmak için de etkilidir. 

  Greyfurt Suyu Zayıflatır mı?

  Greyfurt suyu, kilo verme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. 

  Greyfurt suyu büyük miktarda yağ yakıcı enzim içerir. Greyfurtun yüksek su içeriği ile birleşen bu tür enzimler metabolizmayı hızlandırır.

  Greyfurt suyu sadece metabolik aktiviteyi iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda yağ yakar ve enerji verir.

  Greyfurt Suyu Nasıl Yapılır?

  Malzemeler

  • Bir büyük greyfurt
  • Bir su bardağı soğuk su
  • Bir yemek kaşığı bal

  Nasıl yapılır?

  – Greyfurtun kabuğunu soyun.  Soyulmuş greyfurtu blendere alın.

  – Bir bardak soğuk su ekleyin. Bir yemek kaşığı bal ekleyin. Bal greyfurt suyunun acısını azaltmak için kullanılır.

  – İçeriği tamamen sıvılaşana kadar yüksek hızda bir dakika karıştırın.

  – Bir bardağa alarak servis yapın. Vitaminlerini kaybetmemesi için olabildiğince çabuk için.

  Greyfurt Suyu ile Yapılan Tarifler

  Karışık Narenciye Suyu

  Malzemeler

  • Bir greyfurt
  • Bir portakal
  • Bir limon
  • Bir mandalina

  Nasıl yapılır?

  Meyveleri yıkayın ve ikiye bölün. Bu tür meyvelerin suyunu sıkmak için narenciye sıkacağı kullanın. Çekirdeklerini çıkarmak için meyve suyunu süzün ve bir bardağa alarak servis yapın.

  Elmalı Greyfurt Suyu

  Malzemeler

  • Bir greyfurt
  • İki tatlı elma
  • Küçük parça zencefil
  • Yarım limon

  Nasıl yapılır?

  Greyfurtu soyun ve dilimlere ayırın. Elmaları doğrayın. Zencefili dilimleyin. Meyveleri meyve sıkacağına alın ve limon suyunu da sıkın. Karıştırıp için.

  Greyfurt, Portakal ve Limon Detoks Suyu

  Malzemeler

  • Bir greyfurt
  • İki portakal
  • Bir limon

  Nasıl yapılır?

  Greyfurt, portakal ve limonu ikiye bölün. Meyve sıkacağında sularını çıkarın. İsteğe bağlı olarak zencefil de ekleyebilirsiniz.

  Greyfurt Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

  Greyfurt suyu, pek çok sağlık avantajı sağlasa da, dikkat edilmesi gereken bazı olumsuz etkileri de vardır:

  Greyfurt Suyu ve İlaçlar Etkileşimleri

  Greyfurt ve greyfurt suyu bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Ancak tüm ilaçlar greyfurt ile etkileşim kurmayabilir. Bunun için ilaçların prospektüslerini okumak gerekir.

  Greyfurt ve Statinler

  Statinler, kandaki kolesterol seviyesini düşürmek için sıklıkla kullanılan ilaçlardır. Statin ilaçları alan bireylerin greyfurt suyu içmekten kesinlikle kaçınmaları gerekir.

  Greyfurt suyu statinlerin vücuttaki etkisini artırır. Bu gerçekten tehlikeli olabilir ve hastalıklara neden olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ