Greyfurt Çekirdeği Ekstresi Nedir? Faydaları ve Zararları

  Greyfurt Çekirdeği Ekstresi Nedir? Faydaları ve Zararları

   

  Greyfurt çekirdeği ekstresi veya narenciye çekirdeği özü, greyfurtun tohumları ve pulpundan yapılan bir takviyedir.

  Esansiyel yağlar ve antioksidanlar açısından zengindir ve çeşitli potansiyel sağlık faydaları vardır. Fakat bazı potansiyel riskler de barındırmaktadır.

  Greyfurt Çekirdeği Ekstresi Nedir?

  Greyfurt, birçok mükemmel, sağlıklı faydası olan bir narenciye meyvesidir.

  Doğal bir antiseptik ve antibakteriyel olan greyfurt çekirdeği ekstresi, dünya çapında şifalı bitkiler ve doğal tıp uygulayıcıları tarafından enfeksiyonları tedavi etmek ve sindirim problemlerini hafifletmek için kullanılmıştırç

  Greyfurt çekirdeği ekstresi, bitkinin diğer formlarından ve benzeri sondaj bileşiklerinden farklıdır.

  Örneğin, sadece tohumlardan preslenen ve ekstraktın sadece küçük bir yüzdesini içeren greyfurt çekirdeği yağı ile aynı değildir.

  Aynı zamanda greyfurt esansiyel yağından (esas olarak aromaterapi için kullanılır) ve üzümden yapılan üzüm çekirdeği yağı veya ekstresinden farklıdır.

  Tohumları ve posayı oldukça asidik bir sıvı haline getirmek, bu ekstraktın oluşturulması sürecini başlatır.

  İşlendikten sonra, güçlü tıbbi özelliklere sahip, acı tadı olan kalın bir sıvı haline gelir.

  Ticari olarak temin edilebilen greyfurt çekirdeği ekstresinin çoğu, bu bileşiğin asitliğini ve acılığını azaltmak için bitkisel gliserin ile birleştirilir.

  Bu özü sağlığınız için çok faydalı kılan birincil bileşikler, doğal polifenoller, flavonoidler, sitrik asit, C ve E vitaminleridir.

  Greyfurt Çekirdeği Ekstresinin Faydaları Nelerdir?

  Güçlü anti-mikrobiyaller içerir

  Greyfurt çekirdeği ekstresi, 60’tan fazla bakteri ve mayayı öldürebilen güçlü bileşikler içerir.

  Test tüpü çalışmaları, nystatin gibi yaygın olarak reçete edilen topikal antifungal ve antibakteriyel ilaçlar kadar etkili olabildiğini göstermiştir.

  Greyfurt çekirdeği ekstresi, dış zarlarını parçalayarak bakterileri öldürür ve sadece 15 dakika maruz kaldıktan sonra patlamaya neden olur.

  Maya hücrelerini apoptosise yol açarak öldürür, (bu durum hücrelerin kendi kendini imha ettiği bir süreçtir.)

  Ancak, greyfurt çekirdeği ekstresi ile ilgili çalışmaların çoğu test tüpü çalışmalarıdır, bu yüzden takviye olarak alındığında aynı etkileri olup olmayacağı bilinmemektedir.

  Antioksidanlar içerir

  Greyfurt çekirdeği ekstresi, vücudu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı koruyabilen birçok güçlü antioksidan içerir.

  Oksidatif hasar, kalp hastalığı ve diyabet dahil birçok kronik hastalığa sebebiyet verir.

  Greyfurt çekirdeği ve greyfurt çekirdeği özü üzerine yapılan çalışmalar, her ikisinin de vücutta antioksidan görevi gören esansiyel yağlar, E vitamini, flavonoidler ve polifenoller açısından zengin olduğunu göstermiştir.

  Polifenol naringin, greyfurt tohumlarında çok yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Greyfurta acı tadını veren de budur.

  Naringin güçlü antioksidan yeteneklere sahiptir ve farelerde dokuları radyasyon hasarına karşı koruduğu bulunmuştur.

  Mide hasarına karşı korur

  Hayvan çalışmaları, greyfurt çekirdeği ekstresinin mideyi alkol ve stresin yol açtığı hasara karşı koruyabildiğini bulmuştur.

  Bölgeye kan akışını artırarak ve serbest radikallerin neden olduğu hasarı önleyerek, mide zarını ülserden ve diğer lezyonlardan korur.

  Greyfurt çekirdeği ekstresi ayrıca mide inflamasyonu ve ülserin başlıca nedenlerinden biri olduğu düşünülen H. pylori bakterisini de öldürebilir.

  İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur

  Greyfurt çekirdeği ekstresi bakterileri öldürmede çok etkili olduğundan, araştırmacılar insanlarda enfeksiyonları tedavi edip edemeyeceğini araştırmaya başladılar.

  Çok küçük bir çalışma, iki hafta boyunca her altı saatte bir greyfurt tohumu tüketmenin, bazı insanlarda idrar yolu enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi ettiğini bulmuştur.

  Greyfurt tohumlarındaki antioksidanlar ve antimikrobiyal bileşiklerin, vücudun idrar yolunuzun içinde büyüyen enfeksiyöz bakterilerle savaşmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

  Kalp hastalığı riskini azaltır

  Yüksek kolesterol, obezite ve diyabet, kalp hastalığı için önemli risk faktörlerinden bazılarıdır.

  Bazı hayvan araştırmaları, greyfurt çekirdeği ekstresi takviyelerinin kalp hastalığının gelişme olasılığını azaltabileceğini göstermektedir.

  31 gün boyunca günlük olarak greyfurt çekirdeği ekstresi verilen sıçanlar, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini anlamlı derecede düşürmüş ve bu takviyeyi almayan sıçanlardan daha az kiloya sahip olmuştur.

  Bir çalışma, greyfurt çekirdeği ekstresinin diyabetli sıçanlarda kan şekeri düzeylerini düşürmede ilaç metformin kadar etkili olduğunu da göstermiştir.

  Kısıtlı kan akışının neden olduğu hasara karşı korur

  Vücudumuzdaki tüm hücreler oksijen ve besin almak ve atıkları taşımak için düzenli bir kan akışı gerektirir.

  Kan pıhtıları veya felç vakalarında olduğu gibi kan akışı kısıtlandığında, etkilenen bölgedeki hücreler zarar görür ve hatta ölebilir.

  Bazı çalışmalar, greyfurt çekirdeği ekstresi takviyelerinin bu tür hasarın şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

  Araştırmacılar, greyfurt çekirdeği ekstresinde bulunan güçlü antioksidanlar nedeniyle dokulara kan akışını artırma yeteneği nedeniyle koruyucu olduklarını düşünüyor.

  Diyabeti tedavi eder

  Greyfurt çekirdeği özündeki flavonoidler, insülin duyarlılığını artırarak ve kan şekeri seviyelerini düşürerek diyabetin tedavisine yardımcı olabilir.

  Hayvan deneylerinde, bu ekstrenin kullanımının serum lipid seviyelerini ve kan şekerini düşürdüğü ve aynı zamanda insülin duyarlılığını artırdığı bulundu.

  Greyfurtta bulunan naringenin, naringin ve hesperidin, hücrelerin glikozu metabolize etme yeteneğini güçlendirirken oksidatif stresi de bloke eder.

  Ek olarak, bu aynı bileşiklerin, kemik kaybı, böbrek hasarı, retinopati ve kalp hastalığı dahil olmak üzere diyabetin birçok semptom ve komplikasyonunu azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Greyfurt çekirdeği ekstresindeki bileşiklerin kilo kaybını arttırdığı belirtilmektedir.

  Ek hücre denemeleri, greyfurt tohumlarında bulunan naringenin bileşiğinin yağ yakımını ve insülin duyarlılığını artırırken aynı zamanda enerji üretimini de geliştirdiğini doğruladı.

  Kilo vermeye çalışırken, bunlar son derece yardımcı özelliklerdir.

  Ağız sağlığına katkıda bulunur

  Greyfurt çekirdeği ekstresi, diş eti hastalığına ve plağa neden olan bakterileri ortadan kaldırarak ağız sağlığını desteklediği için ağız gargaralarına ve diş macunlarına eklenen ortak bir katkı maddesidir.

  Klinik bir çalışmada, bu özü içeren bir gargara kullanan hastalar, diş eti iltihabı ve kanamasında, ağız kokusunda ve plak oluşumunda iyileşmeler gördü.

  Karaciğeri korur

  Karaciğerin birincil işlevi, zararlı kimyasalları, yağları ve ilaçları ortadan kaldırarak ve bu toksinleri vücuttan atarak kanı detoksifiye etmektir.

  Bu bileşiklerin karaciğerde birikmesine izin verildiğinde, bu hayati organı strese maruz bırakır ve işlevlerini yerine getirme yeteneğini bozabilir.

  Greyfurt çekirdeği özündeki antioksidanlar, karaciğeri bu atıklara ve toksinlere karşı korurken, karaciğer hücrelerindeki oksidatif stresi önleyebilir.

  Greyfurt çekirdeği ekstresinin cilde faydaları

  Greyfurt çekirdeği özündeki bileşiklerin cilde antioksidan destek sağlarken cildi UV hasarından koruduğu bilinmektedir.

  Derideki iltihaplanmayı azaltmak için de kullanılabilir, bu da egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisine veya yanıkların ve diğer cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

  Greyfurt Çekirdeği Ekstresi Zararları Nelerdir?

  Greyfurt çekirdeği ekstresinin bazı faydaları olabilir ancak farkında olunması gereken belirli tehlikeler de vardır.

  Mikroskobik canlıları öldürebildiği için, greyfurt çekirdeği özünü, uzun süreler boyunca kullanırsanız, bağırsaklarınızda yaşayan sağlıklı bakterileri de tüketebilir.

  Bu takviyeyi birkaç günden daha uzun süre alırsanız, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu geri kazanmak için bir probiyotik almalı veya probiyotik içeren yiyecekler yemelisiniz.

  Greyfurt çekirdeği ekstresi ile probiyotik takviyeyi iki saat arayla alın.

  Greyfurt çekirdeği ekstresinin hamilelik, emzirme veya çocuklar üzerindeki etkilerine dair yeterli kanıt yoktur.

  Bu bileşiklerin bu savunmasız popülasyonları nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinene kadar, bu gruplardaki insanlar tarafından kullanılmamalıdır.

  Kimyasal kirlenme

  Greyfurt çekirdeği özleri takviye olarak satıldığından, kalite ve saflık için düzenlenmezler.

  Birçok çalışma, birçok ticari greyfurt çekirdeği ekstresi takviyesinin, benzethonium klorür ve triklosan dahil olmak üzere sentetik antimikrobiyal bileşikler ve ayrıca metilparabenler gibi koruyucu maddeler ile kirlendiğini bulmuştur.

  Bazı araştırmacılar, bu sentetik bileşiklerin ticari greyfurt çekirdeği ekstresinin antimikrobiyal etkilerinden sorumlu olduğunu düşünmektedir.

  Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

  Greyfurt çekirdeği ekstresi takviyeleri insanlar üzerinde yoğun olarak çalışılmadığından, potansiyel yan etkileri veya bazı ilaçlarla etkileşimleri hakkında araştırmalar eksiktir.

  Bununla birlikte, benzethonium klorür ile kontamine olan takviyeler, karaciğerin bazı ilaçları işleme ve çıkarma yeteneğini etkileyebilir, potansiyel olarak etkilerini artırabilir.

  Örneğin, bir çalışmada greyfurt çekirdeği ekstresi takviyelerinin, kan inceltici ilaç varfarininin etkilerini arttırdığı ve aşırı kanamaya neden olduğu bulunmuştur.

  Greyfurt çekirdeği ekstresi de dahil olmak üzere herhangi bir takviye kullanmaya başlamadan önce doktora danışmak önemlidir.

  Greyfurt Çekirdeği Ekstresi Kullanımı

  Greyfurt çekirdeği ekstresini kapsül, tablet, toz veya sıvı konsantre dahil olmak üzere birçok farklı biçimde bulabilirsiniz.

  Sentetik malzemeler veya ilave bileşenler içerenlerden kaçınmak için ürünlerin etiketlerini dikkatlice okuyun.

  İdeal olarak, ürünün sadece özü ve bitkisel gliserin içermesi gerekir.

  Greyfurt çekirdeği özü ayrıca diş macunu, gargara, kozmetikler ve burun spreyleri dahil birçok doğal kişisel bakım ürünü oluşturmak için kullanılır.

  Sağlık ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kullanım dozu doktor tarafından belirlenmelidir.

  Sonuç olarak;

  Greyfurt çekirdeği ekstresi yalnızca güçlü bir antioksidan olmakla kalmaz aynı zamanda enfeksiyonla savaşmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

  Bakterilerden mayalara ve virüslere kadar çok çeşitli mikroplarla savaşma kapasitesine sahiptir ve hücrelerin stres ve diğer kronik koşullardan kaynaklanan hasara direnme yeteneğini artırabilir.

  Greyfurt çekirdeği özü, şeker hastalığını ve mantar enfeksiyonlarını tedavi etmeye, kilo vermeye ve birçok hastalıktan korumaya yardımcı olabilir.

  Genellikle iyi tolere edilirken, greyfurt çekirdeği ekstresi bazı ilaçları etkileyebilir, bu nedenle kullanmaya almaya başlamadan önce daima doktordan onay alın.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ