Greyfurt Çekirdeği Ekstresi: Faydaları ve Tehlikeleri | diyetz

Greyfurt Çekirdeği Ekstresi: Faydaları ve Tehlikeleri

  • 1.797 kez görüntülendi.

 

Greyfurt çekirdeği ekstresi (GSE) veya narenciye çekirdeği özü, greyfurtun tohumları ve pulpundan yapılan bir takviyedir.

 

Esansiyel yağlar ve antioksidanlar açısından zengindir ve çeşitli potansiyel sağlık faydaları vardır. Ancak bazı potansiyel riskler hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

 

Bu yazıda, greyfurt çekirdeği özü takviyesinin kullanımı ile ilgili faydalar ve tehlikeler anlatılmaktadır.

 

 

 

Greyfurt Çekirdeği Ekstresinin Faydaları

 

Greyfurt çekirdeği ekstresi ek olarak alındığında birkaç sağlık yararları vardır.

 

 

 

Güçlü antimikrobiyaller içerir

Greyfurt çekirdeği ekstresi, 60’tan fazla bakteri ve mayayı öldürebilen güçlü bileşikler içerir.

 

Test tüpü çalışmaları, nystatin gibi yaygın olarak reçete edilen topikal antifungal ve antibakteriyel ilaçlar kadar etkili olabildiğini göstermiştir.

 

GSE, dış zarlarını parçalayarak bakterileri öldürür ve sadece 15 dakika maruz kaldıktan sonra patlamaya neden olur.

 

Maya hücrelerini apoptosise yol açarak öldürür, bu durum hücrelerin kendi kendini imha ettiği bir süreçtir.

 

Ancak, greyfurt çekirdeği ekstresi ile ilgili çalışmaların çoğu test tüpü çalışmalarıdır, bu yüzden takviye olarak alındığında aynı etkileri olup olmayacağı bilinmemektedir.

 

 

 

 

Antioksidanlar içerir

Greyfurt çekirdeği ekstresi, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı koruyabilen birçok güçlü antioksidan içerir.

 

Oksidatif hasar, kalp hastalığı ve diyabet dahil birçok kronik hastalığa sebebiyet verir.

 

Greyfurt çekirdeği ve greyfurt çekirdeği özleri üzerine yapılan çalışmalar, her ikisinin de vücutta antioksidan görevi gören esansiyel yağlar, E vitamini, flavonoidler ve polifenoller açısından zengin olduğunu göstermiştir.

 

Polifenol naringin, greyfurt tohumlarında çok yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Greyfurta acı tadını veren de budur.

 

Naringin güçlü antioksidan yeteneklere sahiptir ve farelerde dokuları radyasyon hasarına karşı koruduğu bulunmuştur.

 

Ancak insanlarda greyfurt çekirdeği ekstresinden gelen antioksidanların potansiyel faydalarını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Mide hasarına karşı koruma sağlar

Hayvan çalışmaları, greyfurt çekirdeği ekstresinin mideyi alkol ve stresin yol açtığı hasara karşı koruyabildiğini bulmuştur.

 

Bölgeye kan akışını artırarak ve serbest radikallerin neden olduğu hasarı önleyerek, mide zarını ülserden ve diğer lezyonlardan korur.

 

GSE ayrıca mide inflamasyonu ve ülserin başlıca nedenlerinden biri olduğuna inanılan H. pylori bakterisini de öldürebilir.

 

 

 

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur

Greyfurt çekirdeği ekstresi bakterileri öldürmede çok etkili olduğundan, araştırmacılar insanlarda enfeksiyonları tedavi edip edemeyeceğini araştırmaya başladılar.

 

Çok küçük bir çalışma, iki hafta boyunca her altı saatte bir altı greyfurt tohumu tüketmenin, bazı insanlarda idrar yolu enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi ettiğini bulmuştur.

 

Greyfurt tohumlarındaki antioksidanlar ve antimikrobiyal bileşiklerin, vücudunuzun idrar yolunuzun içinde büyüyen enfeksiyöz bakterilerle savaşmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

 

Bununla birlikte, GSE takviyelerinin insanlarda enfeksiyonları tedavi etmek için rutin olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Kalp hastalığı riskiniazaltır

Yüksek kolesterol, obezite ve diyabet, kalp hastalığı için önemli risk faktörlerinden bazılarıdır.

 

Bazı hayvan araştırmaları, greyfurt çekirdeği ekstraktı takviyelerinin bu risk faktörlerini geliştirdiğini ve böylece kalp hastalığının gelişme olasılığını azaltabileceğini göstermektedir.

 

31 gün boyunca günlük olarak greyfurt çekirdeği ektresi verilen sıçanlar, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini anlamlı derecede düşürmüş ve bu takviyeyi  almayan sıçanlardan daha az kiloya sahip olmuştur.

 

Bir çalışma, GSE’nin diyabetli sıçanlarda kan şekeri düzeylerini düşürmede ilaç metformin kadar etkili olduğunu da göstermiştir.

 

Ancak, şu anda, greyfurt çekirdeği ekstresinin insanlarda benzer etkilere sahip olup olmadığı konusunda bir araştırma bulunmamaktadır.

 

 

 

Kısıtlı kan akışının neden olduğu hasara karşı korur

Vücudunuzdaki tüm hücreler oksijen ve besin almak ve atıkları taşımak için düzenli bir kan akışı gerektirir.

 

Kan pıhtıları veya felç vakalarında olduğu gibi kan akışı kısıtlandığında, etkilenen bölgedeki hücreler zarar görür ve hatta ölebilir.

 

Bazı çalışmalar, greyfurt çekirdeği ekstraktı takviyelerinin bu tür hasarın şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

 

Araştırmacılar, GSE’de bulunan güçlü antioksidanlar nedeniyle dokulara kan akışını artırma yeteneği nedeniyle koruyucu olduklarını düşünüyor.

 

Ancak, greyfurt çekirdeği ekstresinin insanlarda bu tür yaralanmaların yönetiminde veya önlenmesinde nasıl kullanılabileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Greyfurt Çekirdeği Ekstresi Hakkında Efsaneler

 

Greyfurt çekirdeği özü ile takviye için birçok potansiyel faydalar olsa da, kullanımı hakkında bazı efsaneler de vardır.

 

 

 

Herhangi Bir Enfeksiyonu Tedavi Edebilir

Greyfurt çekirdeği ekstresi ile ilgili en yaygın efsanelerden biri, bağırsaklardaki mayanın aşırı büyümesi, AIDS’li ve hatta akneli kişilerde gelişen enfeksiyonlar da dahil olmak üzere neredeyse her türlü enfeksiyonu tedavi edebilmesidir.

 

Bu iddiaların çoğu, GSE’nin bir test tüpü içinde çok çeşitli bakteri ve mayaları öldürebildiğini gösteren çalışmalara dayanmaktadır.

 

Bununla birlikte, hiçbir çalışma bu enfeksiyonları tedavi etmek için takviye olarak alınan GSE’ye bağlanmamıştır.

 

Bugüne kadar, bazılarının yayınlanmasına rağmen, bu iddiaların çoğunu desteklemek için hakemli bir araştırma yoktur.

 

 

 

Tamamen Doğal Bir Takviye

Birçok insan greyfurt çekirdeği ekstresinin tamamen güvenli ve doğal bir takviye olduğuna inanmaktadır.

 

Greyfurt tohumlarından basit alkol ekstraktları yapmak mümkün olsa da, birçok ticari ürün aslında çok fazla işlenir.

 

Şirketler genellikle greyfurt tohumu ve pulpa tozunu gliserinle (yağlardan yapılan kalın bir tatlı sıvı) ve amonyum klorür ve C vitamini ile ısıtarak ekstraktı yaparlar.

 

Hidroklorik asit ve doğal enzimler eklenir ve nihai ürün soğutulur ve ticari greyfurt çekirdeği ekstresi olarak satılır.

 

 

 

Greyfurt Çekirdeği Ekstresi Tehlikeleri

 

Greyfurt çekirdeği ekstresinin bazı faydaları olabilir, ancak farkında olunması gereken belirli tehlikeler de vardır.

 

 

 

Potansiyel Bulaşanlar

Greyfurt çekirdeği özleri takviye olarak satıldığından, kalite ve saflık için düzenlenmezler.

 

Birçok çalışma, birçok ticari GSE takviyesinin, benzethonium klorür ve triklosan dahil olmak üzere sentetik antimikrobiyal bileşikler ve ayrıca metilparabenler gibi koruyucu maddeler ile kirlendiğini bulmuştur.

 

Bazı araştırmacılar, bu sentetik bileşiklerin ticari greyfurt çekirdeği ekstraktlarının antimikrobiyal etkilerinden sorumlu olduğunu düşünmektedir.

 

 

 

Bazı İlaçlarla Olası Etkileşimler

Greyfurt çekirdeği ekstresi takviyeleri insanlar üzerinde yoğun olarak çalışılmadığından, potansiyel yan etkileri veya bazı ilaçlarla etkileşimleri hakkında araştırmalar eksiktir.

 

Bununla birlikte, benzethonium klorür ile kontamine olan takviyeler, karaciğerin bazı ilaçları işleme ve çıkarma yeteneğini etkileyebilir, potansiyel olarak etkilerini artırabilir.

 

Örneğin, bir çalışmada GSE takviyelerinin, kan inceltici ilaç varfarininin etkilerini arttırdığı ve aşırı kanamaya neden olduğu bulunmuştur.

 

GSE dahil olmak üzere herhangi bir yeni ilaca başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmak önemlidir.

 

Sonuç olarak;

Greyfurt çekirdeği ekstresi (GSE), enfeksiyonlarla savaşmak veya doku hasarına, oksidatif strese ve hatta kalp hastalığına karşı korumak gibi çeşitli sağlık yararları için kullanılır.

 

Ancak, bu iddiaları desteklemek için insan araştırmaları eksiktir.

 

Dahası, birçok GSE takviyesi yüksek oranda işlenir ve bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Greyfurt çekirdeği ekstresi takviyeleri ile ilgileniyorsanız, yüksek kaliteli ürün bulun ve daima doktora danışın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ