Göz Sağlığını Koruyan Vitamin ve Mineraller | diyetz

Göz Sağlığını Koruyan Vitamin ve Mineraller

 

 

Gözler, beş duyudan en önemlisidir. Göz sağlığı, genel sağlık ile birlikte ele alınır ancak gözler için özellikle önemli olan birkaç besin bulunmaktadır.

 

Bu besinler, göz fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur, gözleri zararlı ışığa karşı korur ve yaşla ilişkili dejeneratif hastalıkların gelişimini azaltır.

 

Bu yazıda, göz sağlığınızı, beslenme kaynaklarını ve potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkaracak temel besin maddeleri listelenmiştir.

 

 

 

Göz Hastalıklarına Genel Bir Bakış

 

Yaşlandıkça göz hastalığı geliştirme riski artar. En yaygın görülen göz hastalıkları şunlardır:

 

Katarakt:

Gözün bulutlanmasına neden olan bir durum. Yaşa bağlı katarakt, dünyanın dört bir yanındaki görme bozukluğu ve körlüğün önde gelen nedenidir.

 

Diyabetik retinopati:

Şeker hastalığına ve görme bozukluğunun ve körlüğe neden olan önemli bir nedeni olan bu durum, yüksek kan şekeri seviyeleri retinadaki kan damarlarına zarar verdiğinde ortaya çıkar.

 

Kuru göz hastalığı:

Yetersiz gözyaşı sıvısı, gözlerin kurumasına ve rahatsızlık vermesine ve görsel problemlere neden olabilen bir durum.

 

Glokom:

Görme bilgilerini gözlerden beyne aktaran optik sinirin ilerleyici dejenerasyonu ile karakterize edilen bir grup hastalık. Zayıf görme veya körlüğe yol açar.

 

Maküler dejenerasyon:

Makula retinanın merkezi kısmıdır. Yaşa bağlı maküler dejenerasyon, körlüğe neden olan ana nedenlerden biridir.

 

Bu koşulların oluşma riski bir dereceye kadar genlerinize bağlı olsa da, beslenmeniz de önemli bir rol oynayabilir.

 

 

 

 

A vitamini

A Vitamini eksikliği, dünyadaki körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Bu vitamin, gözlerin ışığa duyarlı hücrelerinin korunması için gereklidir, bunlar fotoreseptörler olarak da bilinir.

 

Yeterli miktarda A vitamini tüketmiyorsanız, eksikliğinizin ağırlığına bağlı olarak gece körlüğü, göz kuruluğu veya daha ciddi göz hastalıkları yaşayabilirsiniz.

 

A vitamini, sadece hayvan kaynaklı gıdalarda bulunur. En zengin beslenme kaynakları arasında karaciğer, yumurta sarısı ve süt ürünleri bulunur.

 

Bununla birlikte, bazı meyve ve sebzelerde yüksek miktarda bulunan provitamin A karotenoidleri adı verilen antioksidan bitki bileşiklerinden A vitamini alabilirsiniz.

 

Provitamin A karotenoidleri ortalama olarak, insanların vitamin A gereksinimlerinin yaklaşık % 30’unu sağlar. Bunların en etkilisi kale, ıspanak ve havuçta yüksek miktarda bulunan beta-karotendir.

 

İlginizi Çekebilir  Tiroid Hastalıkları ve Doğal Tedavi Yolları

 

 

Lutein ve Zeaksantin

 

Lutein ve zeaksantin, sarı renkli karotenoid antioksidanlardır ve maküler pigment olarak bilinirler. 

 

Bunun nedeni, retinanın merkezi kısmı olan makula içerisine yoğunlaşmalarıdır. Retina gözbebeğinin arka duvarı üzerindeki ışığa duyarlı hücrelerin tabakasıdır.

 

Lutein ve zeaksantin doğal bir güneş ışınımı görevi görür. Zararlı mavi ışığa karşı gözlerin korunmasında merkezi bir rol oynadığı düşünülmektedir.

 

Kontrollü çalışmalar, lutein ve zeaksantinin, retinadaki seviyeleri ile orantılı olduğunu göstermektedir.

 

Orta yaşlı ve yaşlı insanlarda yapılan bir gözlemsel çalışma, günde 6 mg lutein ve / veya zeaksantin tüketmek sureti ile yaşla ilişkili maküla dejenerasyonu riskini azalttığını gösterdi.

 

Araştırmacılar, en yüksek lutein ve zeaksantin alanların en düşük alanlara kıyasla maküler dejenerasyon riskinin % 43 daha düşük olduğunu keşfettiler.

 

Bununla birlikte, kanıt tamamen tutarlı değildir. Altı gözlemsel çalışmanın bir meta-analizi, lutein ve zeaksantinin geç evre yaşa bağlı maküla dejenerasyonuna karşı koruyabileceği, ancak hastalığın erken gelişimini etkilemediği sonucuna vardı.

 

Öte yandan, diğer gözlemsel çalışmalar, lutein ve zeaksantinin de katarakt riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Lutein ve zeaksantin genellikle gıdalarda bulunur. Yapraklı yeşiller bu karotenoidlerin iyi kaynağıdır. Yumurta sarısı, tatlı mısır ve kırmızı üzüm lutein ve zeaksantin bakımından yüksektir.

 

Yumurta sarısı, yüksek yağ içeriğinden dolayı en iyi kaynaklardan biri olarak düşünülür. 

 

Karotenoidler yağla yenildiğinde daha iyi absorbe olurlar, bu nedenle yapraklı sebze salatalarına biraz avokado veya sağlıklı yağ eklemek mükemmel bir fikirdir.

 

 

 

Omega-3 Yağ Asitleri

 

Uzun zincirli omega-3 yağ asitleri eikozapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) göz sağlığı için önemlidir.

 

DHA, göz işlevinin korunmasına yardımcı olabilir ve retinada yüksek miktarda bulunur. Bebeklik döneminde beyin ve göz gelişimi için de önemlidir. Bu nedenle DHA eksikliği, özellikle çocuklarda görme keskinliğini bozabilir.

 

Kanıtlar ayrıca, omega-3 takviyelerinin alınmasının kuru göz hastalığına fayda sağlayabileceğini göstermektedir. 

 

İlginizi Çekebilir  Glisemik İndeks Diyeti

Kuru göz hastalığı gözler yeterli gözyaşı sıvısı oluşturmadığında ortaya çıkar. Bu, gözlerin aşırı derecede kurumasına yol açarak rahatsızlık ve görsel problemlere neden olur.

 

Kuru göz hastalığı olan kişilerde yapılan bir çalışma EPA ve DHA takviyelerini üç ayda bir alarak gözyaşı sıvısının oluşumunu arttırarak kuru göz semptomlarını önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

 

Omega-3 yağ asitleri diğer göz hastalıklarını önlemeye de yardımcı olabilir. Diyabetli orta yaşlı ve yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, günde en az 500 mg uzun zincirli omega-3 yağ asitleri alarak diyabetik retinopati riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

 

Buna karşılık, omega-3 yağ asitleri, yaşla ilişkili maküler dejenerasyon için etkili bir tedavi değildir.

 

EPA ve DHA’nın en iyi beslenme kaynağı yağlı balıktır. Ayrıca, balık veya mikroalglerden elde edilen omega-3 takviyeleri yaygın olarak bulunur ve kullanılır.

 

 

 

Gama-Linolenik Asit

 

Gamma-linolenik asit besinlerde az miktarda bulunan bir omega-6 yağ asitidir. Diğer birçok omega-6 yağ asidinin aksine, gama-linolenik asit anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 

En zengin gama-linolenik asit kaynakları arasında, çuha çiçeği yağı bulunur. Bazı kanıtlar, çuha çiçeği yağının alınmasının kuru göz hastalığının belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Bir randomize kontrollü çalışmada, göz kuruluğu olan kadınlara günlük 300 mg doz gama-linolenik asit sağlayan
çuha çiçeği yağı verildi. Çalışma, semptomların altı aylık dönemde iyileştiği tespit edildi.

 

 

 

C vitamini

 

Gözler için yüksek miktarda antioksidan gerekir – diğer organlardan daha çok. Bir antioksidan olan C vitamini özellikle önemlidir ancak göz sağlığı üzerindeki rolü hakkında kontrollü çalışmalar bulunmamaktadır.

 

C vitamini konsantrasyonu, gözün sulu kısmında diğer vücut sıvılarından daha yüksektir. Sulu kısım, gözün en dış kısmını dolduran sıvıdır.

 

Sulu kısımdaki C vitamini seviyeleri doğrudan besin alımı ile orantılıdır. Diğer bir deyişle, takviyeleri alarak veya C vitamini bakımından zengin gıdaları tüketerek konsantrasyonunu artırabilirsiniz.

 

Gözlemsel çalışmalar, kataraktlı kişilerin düşük antioksidan seviyesine sahip olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Karbonhidrat Oranı Yüksek Sağlıklı Besinler

Ayrıca, C vitamini takviyeleri alan kişilerin, katarakt olasılığının daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

 

C vitamini, gözlerde koruyucu bir rol oynuyor gibi görünse de, C vitamini takviyelerinin eksik olmayanlara ek avantajlar sağladığı belirsizdir.

 

Yüksek miktarda C vitamini, pek çok meyve ve sebzede bulunur; bunlar arasında, biber, narenciye, guava, lahana ve brokoli de bulunur.

 

 

 

E Vitamini

 

E Vitamini yağ asitlerini zararlı oksidasyonlardan koruyan, yağda eriyebilen antioksidan grubudur. Retina yağ asitlerinde yüksek konsantrasyona sahip olduğundan yeterli vitamin E alımı göz sağlığı için önemlidir.

 

Şiddetli E vitamini eksikliği retinal dejenerasyona ve körlüğe neden olabilmesine rağmen, besinlerden yeterince alıyorsanız, takviyelere gerek olmayabilir, çünkü takviyelerin fayda sağlayıp sağlamadığı belli değildir.

 

Gözlemsel çalışmaların bir meta-analizi, günlük 7 mg’dan fazla E vitamini tüketilmesinin yaşla ilişkili katarakt riskini % 6 azaltabileceğini gösteriyor.

 

E vitamininin en iyi beslenme kaynakları arasında badem, ayçiçeği tohumu ve keten tohumu yağı gibi bitkisel yağlar bulunur.

 

 

 

Çinko

 

Gözler yüksek düzeyde çinko içerir. Çinko, bir antioksidan olarak işlev gören süperoksit dismutaz da dahil olmak üzere pek çok önemli enzimin bir parçasıdır.

 

Çinko, retinadaki görsel pigmentlerin oluşumuna da karışmış gibi görünüyor. Bu nedenle, çinko eksikliği gece körlüğüne neden olabilir.

 

Kontrollü bir çalışmada, erken maküla dejenerasyonu olan yaşlı insanlara çinko takviyeleri verildi. Katılımcıların makülerdeki bozulması yavaşladı ve görsel netliklerini plasebodan daha iyi korudu.

 

Bununla birlikte, güçlü sonuçlara ulaşılabilmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Çinko bakımından zengin doğal beslenme kaynakları arasında istiridye, et, kabak çekirdeği ve yer fıstığı bulunur.

 

Sonuç olarak;

Birçok kronik hastalık önlenebilir. Onları, sağlıklı bir beslenme ve düzenli egzersiz gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını izleyerek önleyebilir veya geciktirebilirsiniz.

 

Bu aynı zamanda belirli dejeneratif göz hastalıkları için de geçerlidir. Bu yazıda listelenmiş olan besin maddelerini almanız, riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

Ancak, vücudunuzun geri kalanını ihmal etmeyin. Bütün vücudunuzu sağlıklı tutan bir beslenme, gözlerinizi de sağlıklı tutacaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ