Göz Otu Bitkisi Nedir, Neye İyi Gelir?

   

  Göz otu bitkisi, mor çizgiler ve merkezde sarı bir renge sahip, beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Avrupa’da alternatif tıpta yüzyıllardır, özellikle kızarıklık ve tahriş gibi küçük göz rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. Göz otu diğer isimleri arasında “Euphrasia” ve “Eyebright” bulunur.

  Bu yazıda “göz otu neye iyi gelir”, “göz otu ne işe yarar” hakkında bilgi verilecektir.

   

  Göz otu nedir?

  Göz otu ( Euphrasia officinalis ) genellikle Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yetişen bir bitkidir. Boyu 5-20 cm arasındadır ve büyüme mevsiminin sonuna doğru sadece birkaç ay çiçek açar.

  Bitkinin yetişmesi için çorak bir toprak yeterlidir, yarı parazitik bir bitkidir, suyunu ve besinlerini yakındaki bitkilerin köklerinden alır.

  Sapları, yaprakları ve çiçekleri, bitkisel ilaçlarda, çay ve besin takviyelerinde kullanılır.

   

  göz otu faydaları

   

  Göz Otu Faydaları

   

  Bitki bileşikleri bakımından zengindir

  Göz otu, flavonoidler luteolin ve kuersetin de dahil olmak üzere birçok faydalı bitki bileşiği içerir. Luteolin ve kuersetin, burun akıntısı ve göz sulanması gibi alerji semptomlarını tetikleyen bir bileşik olan histamin salgılayan mast hücreleri adı verilen bağışıklık hücrelerini inhibe eder.

   

   

  Göz tahrişini hafifletir

  Bu bitki geleneksel olarak göz problemlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bir test tüpü çalışmasında, göz otu ekstraktı insan kornea hücrelerinde iltihaplanmanın kontrolüne yardımcı olmuştur.

   

   

  Eyebright göz otu diğer yararları

   

  Cilt sağlığına faydalıdır

  Bir tüp çalışmasında, bu bitki, serbest radikal denilen dengesiz moleküllerle savaşarak cilt hücrelerinin güneşten zarar vermesini önlemeye yardımcı oldu.

   

  Düşük kan şekeri

  Şeker hastalığı olan farelere, bitkinin yapraklarından yapılan bir oral özüt verildiğinde, açlık kan şekeri 2 saat içinde % 34 azaldı.

   

  Soğuk algınlığı ve öksürüğü yatıştırır

  Geleneksel olarak, bitkinin kapsülleri soğuk algınlığı, öksürük ve sinüs enfeksiyonlarından kaynaklanan iltihabı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Çünkü doğal anti-inflamatuar ajanlar içerir.

   

  Zararlı bakterilerle savaşır

  Test tüpü çalışmaları, göz otundaki bitki bileşiklerinin, göz enfeksiyonlarında rol alan Staphylococcus aureus ve Klebsiella pneumoniae gibi bazı bakterilerin büyümesini engelleyebileceğini göstermektedir.

   

  Karaciğeri korur

  Hayvan ve test tüpü çalışmaları, göz otunda bir bitki bileşiği olan aucubinin, karaciğeri serbest radikallerden, belirli toksinlerden ve virüslerden zarar görmeye karşı koruyabileceğini göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Böbrek Hastaları Ne Yememeli? Böbreklere Zararlı Yiyecekler

   

  Göz Otu Kullanımı

  Göz otu damla, bitki çayı, sıvı öz, kapsül olarak satın alınabilir. Kullanılması gereken dozlar insan çalışmalarında test edilmemiştir, ancak ürün ambalajlarında ve geleneksel tıpta önerilen tipik dozlar şöyledir;

   

  Çay

  1-2 çay kaşığı (2-3 gr) kuru göz otunu sıcak suya atarak, 5-10 dakika boyunca demleyin, sonra süzün. Çay hafif acı bir tada sahip olabilir, ama isteğe göre tatlandırılabilir.

   

  Sıvı ekstrakt

  1–2 ml, günde 3 kereye kadar alınır.

   

  Kapsüller

  Kapsül başına 400–470 mg, günde 2-3 kez alınır.

   

  Göz damlaları

  Gerektiğinde her göze 1 veya daha fazla damla, günde 3-5 kez.

   

  En etkili dozajlar kişiye, kullanılan ürüne ve tedavi edilen duruma bağlı olarak değişir.

   

   

  Göz Otu Zararları ve Yan Etkiler

  Göz otu içeren steril göz damlaları mevcuttur. Yine de herhangi bir göz ameliyat geçirdiyseniz veya kontakt lens takıyorsanız, göz damlası kullanmadan önce göz doktorunuza danışın.

  Tıbbi bir rahatsızlığınız varsa veya özellikle diyabet için ilaç kullanıyorsanız, bu bitkiyi kullanırken dikkatli olmalısınız. Bir hayvan araştırması, kan şekerini düşürebileceğini belirttiği için, kan şekerinizi dikkatle izlemelisiniz.

  Bitkinin güvenliği, hamile veya emziren kadınlarda test edilmemiştir, o yüzden hamile veya emziren kadınlar kullanmamalıdır.

  Son olarak, göz otu herhangi bir tıbbi durum için kanıtlanmış bir tedavi değildir, bu nedenle reçeteli ilaçların yerine kullanmayın.

   

  Sonuç olarak;

  Göz otu, özellikle göz hastalıkları için uzun bir tıbbi kullanım geçmişine sahip bir bitkidir. Çay, besin takviyesi ve göz damlası olarak mevcuttur. Bununla ilgili sınırlı araştırma nedeniyle, reçete edilen ilaçların yerine kullanmayın ve geleneksel tedavilerle birleştirmeden önce doktorla konuşun.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ