Goji Berry Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Goji Berry Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Son yıllarda süper meyve olarak tanıtılan goji berry meyvesinin, diyabet ve kanserle savaşmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca güçlü antioksidan içeriği ile yaşlanma karşıtı etkiler sağlar. Çin’e özgü bu parlak turuncu-kırmızı meyveler, bugün dünyada herkesin tanıdığı ve faydalarını bildiği besinlerdir.

  “Goji berry meyvesi ne işe yarar”, “goji berry faydaları nelerdir”, “goji berry zararları var mı”, “goji berry zayıflatır mı”? İşte soruların cevapları…

  Goji Berry Besin Değeri

  Goji berry meyvesinin besin içeriği türüne, tazeliğine ve işleniş şekline bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Kabaca, ¼ bardak (85 gram) kuru goji berry yaklaşık aşağıdaki değerlere sahiptir:

  Kalori: 70

  Şeker: 12 gram

  Protein: 9 gram

  Lif: 6 gram

  Yağ: 0 gram

  A vitamini: RDI’nın % 150’si

  Bakır: RDI’nın % 84 ‘ü

  Selenyum: RDI’nın % 75 ‘i

  Vitamin B2 (riboflavin): RDI’nın % 63 ‘ü

  Demir: RDI’nın % 42 ‘si

  C vitamini:RDI’nın % 27 ‘si

  Potasyum: RDI’nın % 21 ‘i

  Çinko: RDI’nın % 15 ‘i

  Tiamin: RDI’nın % 9 ‘u

  Buna ek olarak, karotenoidler, likopen, lutein ve polisakaritler de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlarla doludur.

  Polisakkaritler kuru goji berry meyvesinin % 5-8’ini oluşturur. Ağırlık olarak, bu meyveler taze limon ve portakal kadar C vitamini içerir.

  Bir meyveye göre goji berry meyvesinin protein ve lif oranı da yüksektir. Protein ve lifli besinler, daha uzun tok tutar.

  Meyve ayrıca bakır, demir, selenyum ve çinko açısından da zengindir. Bu mineraller hücreleri korur ve metabolizmanın optimizasyonuna yardımcı olmak için tüm organların işleyişi için vazgeçilmezdir.

  Goji Berry Yararları Nelerdir?

  Mükemmel antioksidan kaynağıdır

  Antioksidanlar, hücrelerimize zarar verebilecek zararlı moleküller olan serbest radikallere karşı koruma sağlar.

  Goji berry 3.290 yüksek oksijen radikal absorbans kapasitesi (ORAC) puanına sahiptir. Bu derece belirli gıdalardaki antioksidan miktarını gösterir.

  Goji berry meyvesinin ORAC puanı muz (795) ve elma (2,828) puanlarından çok daha yüksektir, ancak böğürtlen (4.669) ve ahududu puanı (5,065) ‘dan daha azdır.

  goji berry besin değeri

  Diyabet tedavisine yardımcı olur

  Bazı hayvan çalışmaları, goji berry meyvesinin kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir. Meyveler, kan şekerini azaltmada rol oynayan uzun zincirli karbonhidratlar olan polisakkaritler içerir. Çalışmalar ayrıca meyvenin tip 2 diyabet tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Goji berry, glikoz duyarlılığını artırır ve bu da hipoglisemik etkisinin nedenidir.

  Kanserle mücadeleye yardımcı olur

  Kanser hastaları üzerinde yapılan çalışmalar, goji berry ile takviye edildiğinde tedaviye daha iyi yanıt verdiklerini ortaya koydu.

  Meyve, kanser hücrelerini öldürdüğü bilinen fizalin içerir. İçeriğindeki polisakkaritlerin kanser hücresi ölümüne neden olduğu bilinmektedir ve bu özellikle kolon, mide ve prostat kanseri için geçerlidir.

  Meyvedeki A ve C vitaminleri antioksidan faydalar sunar ve kanseri  önlemede de etkilidir. Bu antioksidanlar özellikle cilt kanserini önlemek için çalışırlar. Bir Polonya çalışması, meyvenin meme kanserini önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini belirtiyor.

  Goji berry zayıflamaya yardımcı olur

  Kalorisi düşük ve besin açısından zengin olduğu göz önüne alındığında, zayıflamaya yardımcı olduğu söylenebilir. Goji berry düşük glisemik indekse sahiptir, bu nedenle bu meyveyi yemek, şekerli yiyeceklere olan isteği azaltarak, zayıflamayı sağlar. Raporlar, düşük glisemik indekse sahip gıdaların tüketilmesinin, kilo kaybını hızlandırabildiğini göstermektedir.

  Goji berry, çoğu meyve ve sebze gibi lif bakımından zengindir. Lif tokluğu artırır, bu nedenle zayıflamaya katkıda bulunur.

  Bir çalışma, goji berry meyvesinin aşırı kilolu bireylerde enerji tüketimini artırabileceğini ve bel çevresini azaltabileceğini belirtiyor.

  Kan basıncı seviyesini düzenler

  Goji berry meyvesindeki polisakkaritler, anti-hipertansif özelliklere sahiptir. Çin tıbbında bu meyve, kan basıncı seviyelerini düzenlemek için kullanılmıştır.

  Çin’deki bir araştırmaya göre, meyvedeki polisakkaritler kan basıncı seviyelerini düşürmeye ve ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

  İyi kolesterolü artırır

  Hayvan çalışmaları, goji berry özütünün kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.

  Yüksek kolesterolü olan tavşanlara 10 gün boyunca goji berry özütü verildiğinde, toplam kolesterol ve trigliserid düzeyleri azaldı ve “iyi” HDL kolesterolü arttı.

  Araştırmayı yapanlar, kolesterol düzeyleri üzerindeki bu etkinin, goji berry özündeki antioksidan polisakaritler ve vitaminlerin neden olduğunu söylemiştir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Goji berry özütü bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. 60 sağlıklı yaşlı erişkinde yapılan bir çalışma, 30 gün süreyle günde 100 ml konsantre goji meyve suyu içmenin, bağışıklık fonksiyonunun iyileşmesini sağladığını buldu.

  Ayrıca vücudu zararlı bakteri ve virüslerden korumakla sorumlu lenfositleri yani beyaz kan hücrelerini artırdı.

  Bazı hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar bu bulguları desteklemekte olup, goji berry özütünün T-lenfosit üretimini arttırdığını gösteriyor.

  Göz sağlığını korur

  Goji berry, gözler için üstün faydaları ile bilinen bir antioksidan olan zeaksantin bakımından son derece zengindir. Genellikle yaşa bağlı makula dejenerasyonu için doğal bir tedavi olarak kabul edilir.

  Meyvedeki zeaksantin ayrıca gözleri UV maruziyetinden, serbest radikallerden ve çeşitli diğer oksidatif stres formlarından korur.

  90 gün boyunca düzenli olarak goji berry suyu içmenin plazma zeaksantin konsantrasyonunu artırdığı bulundu ve bu da gözleri hipopigmentasyondan ve makulaya zarar verebilecek diğer oksidatif stres formlarından korur. Bazı çalışmalar, meyvenin glokom için doğal bir tedavi olabileceğini göstermektedir.

  Akciğerlere faydalıdır

  Çalışmalar, dört hafta boyunca goji berry takviyesi almanın akciğerlerdeki iltihaplanmayı ve grip gibi akciğer hastalıklarına karşı beyaz kan hücresi aktivitesini artırdığını gösterdi.

  Goji berry meyvesinin, akciğer sağlığı üzerindeki bir başka etkisi de bağışıklığı güçlendirmesidir. Bu özellik astım gibi solunum rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir.

  Hormonları dengelemeye yardımcı olur

  Bazı araştırmalar, goji berry meyvesinin, hormonal sağlık ve dengeyi düzenlemek için kullanılabileceğini belirtiyor.

  Doğurganlığı artırır ve cinsel sağlığı geliştirir

  Çalışmalar, goji berry meyvesinin erkeklerde testosteron seviyelerini artırabildiğini ve böylece cinsel sağlığını iyileştirebileceğini göstermiştir. Ayrıca erektil disfonksiyon için alternatif bir çözüm olarak da etkilidir.

  Araştırmalar meyvenin erkeklerde doğurganlığı artıran etkiler gösterebileceğini belirtmektedir.

  Depresyonla mücadele eder

  Goji berry, B ve C vitaminleri bakımından zengindir ve ayrıca manganez ve lif içerir. Bu besinlerin tümü enerji seviyesini yükseltir ve pozitifliği artırır. Meyve ayrıca geleneksel Çin tıbbında depresyon ve diğer anksiyete ve duygudurum bozuklukları ile savaşmak için kullanılmıştır.

  Çalışmalar düzenli goji berry suyu içmenin, enerji seviyesini ve ruh halini artırabileceğini göstermiştir.

  Karaciğeri temizler

  Goji berry genellikle karaciğer temizliğinde meyan kökü gibi diğer geleneksel bitkilerle birlikte kullanılır. Geleneksel Çin tıbbına göre, goji berry hem karaciğere hem de böbreklere fayda sağlar ve bireyin gücünü ve canlılığını geri kazandırır.

  Bazı kaynaklar, meyvenin bu yönü nedeni ile böbrek taşları için doğal bir ilaç olduğunu söylüyor – ancak bu amaçla kullanmadan önce doktora danışmakta yarar vardır.

  Ağrıyı azaltabilir

  Goji berry, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir – artritik ağrı bunlardan biridir. Fakat meyvenin kas ağrısını hafifletip hafifletemeyeceği hakkında çok az bilgi vardır.

  Kasların büyümesine yardımcı olur

  Goji berry, kas büyümesine yardımcı olabilecek 18 amino asit içerir. Goji berry özü ayrıca kas ve karaciğerin glikojen üretimini artırabilir ve bu nedenle uzun süre fiziksel olarak aktif kalmaya yardımcı olur.

  Meyve ayrıca iyi miktarda protein içerir, bu da kas büyümesini sağlamasının başka bir nedenidir.

  Goji berry cilde faydaları

  Goji berry, hiperpigmentasyonu tedavi etmede etkilidir. C vitamini, beta karoten ve amino asitler bakımından zengindir. Bunların hepsi cildi iyileştirir ve parlatır. 

  Goji berry yiyerek bu faydaları görebilirsiniz. Ayrıca meyveyi ezerek bir macun yapabilir ve bunu yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın. Bunu günde bir kez yapmak sağlıklı sonuç verecektir.

  Akne tedavisine yardımcı olur

  Bu etki, goji berry meyvesinin anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Cilt iltihabını tedavi eder ve akneyi azaltmaya ve önlemeye yardımcı olur. Meyvenin suyunu içmek, içerideki iltihabı tedavi ederek, akneyi önlemeye yardımcı olabilir.

  Ek olarak, yüzünüze goji berry suyu veya özünü uygulayabilir ve 15 dakika sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

  Anti-aging faydaları vardır

  Goji berry meyvesinde bulunan antioksidanlar, serbest radikallerin derideki kolajene zarar vermesini önleyerek, yaşlanmaya karşı mücadeleye yardımcı olur.

  Bazı küçük çalışmalar goji berry özütünün hücrelerdeki yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Farelerle yapılan bir araştırma, goji berry özütünün, cildi yaşlandıran bir süreç olan glikasyonu engellediğini gösterdi.

  Bir başka test tüpü çalışması goji berry özünün bazı hücrelerde DNA sentezini artırdığını ve DNA hasarının neden olduğu yaşlanmaya karşı koruduğunu ortaya koydu.

  Saçı güçlendirerek uzamasına yardımcı olur

  Goji berry, kan dolaşımını arttırdığı bilinen bir besin olan A vitamini bakımından zengindir. Bu vitamin aynı zamanda kafa derisindeki dolaşımı iyileştirir, böylece saçın uzamasını sağlar ve saç dökülmesini önler.

  Goji berry C vitamini açısından zengindir. Bu besin, saç büyümesi için gerekli olan demirin emilimine yardımcı olur.

  Goji Berry Yan Etkileri

  İlaçlarla etkileşime girebilir

  Goji berry warfarin dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bir çalışmada, 71 yaşında bir kadın warfarin tedavisi sırasında goji berry suyu aldı. Kadında morarma, rektal kanama ve burundan kanama belirtileri yaşandı. Suyu almayı bıraktığında semptomları düzeldi.

  Goji berry suyu, kanamayı artırabilecek bir içecektir. Antikoagülan olan warfarin gibi ilaçlarla etkileşir ve etkisini artırır.

  Kan şekerini çok düşürebilir

  Goji berry kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Diyabeti yönetmek için olası bir tedavi seçeneğidir. Ancak zaten diyabet ilacı kullanıyorsanız, kan şekeri seviyelerinin çok fazla düşmesine neden olabilir.

  Goji berry meyvesinin hipoglisemiye neden olabileceğini belirten doğrudan bir araştırma yoktur. Ancak, dikkatli olmak gerekir. Diyabet tedavisi görüyorsanız goji berry tüketimi konusunda dikkatli olun ve doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

  Alerjiye neden olabilir

  Goji berry, vücudun aşırı duyarlı hale geldiği bir durum olan anafilaksiye neden olabilir. Meyvedeki lipit transfer proteinleri bu reaksiyonlardan sorumludur.

  Anafilaksi semptomları arasında kurdeşen, hava yolu tıkanıklığı, gastrointestinal sorunlar ve şok bulunur. Gıda alerjisi riski taşıyan kişiler, doktorlarından onay almadan goji berry tüketmemelidir.

  Hipotansiyona neden olabilir

  Çalışmalar goji berry meyvesinin kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu iyi bir haber olabilir, ancak kişi zaten yüksek tansiyon tedavisi için ilaç kullanıyorsa bu, sorunlara neden olacaktır.

  Goji berry, kan basıncını düşüren ilaçların etkisini artırabilir. Bu, hipotansiyona veya kan basıncı seviyelerinin tehlikeli derecede düşük seviyelere düşmesine neden olabilir.

  Hipertansiyon tedavisi için zaten ilaç kullanıyorsanız, goji berry yemeden önce lütfen doktorunuza danışın.

  İshale neden olabilir

  Bir olguda, goji berry çayı tüketen bir kişi kanlı olmayan ishal ve karın ağrısı yaşamıştır. Meyvenin insan vücudundaki bazı genleri modüle ettiği bulundu.

  Bu yan etkilerin bir başka olası nedeni ise kontaminasyon olabilir. Sindirim sorunlarınız varsa, goji berry meyvesini lütfen dikkatli tüketin.

  Düşüğe neden olabilir

  Goji berry betain içerir. Betain ayrıca adet ve kürtajı baskılamak için de kullanılabilir. Meyve ayrıca östrojen hormonunu taklit eden bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, hamile veya emziren kadınlar veya östrojene duyarlı hastalıkları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

  Sonuç olarak;

  Goji berry meyvesinde birçok vitamin, mineral ve antioksidan vardır. Kan şekeri kontrolünü iyileştirmek, kilo vermeye yardımcı olmak, yaşlanmaya karşı mücadele etmek ve kansere karşı koruma dahil olmak üzere pek çok yarar sağlar.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ