Goji Berry'nin Etkileyici Sağlık Faydaları | diyetz

Goji Berry’nin Etkileyici Sağlık Faydaları

 • 1.142 kez görüntülendi.

 

 

Goji berry, son yıllarda popülerlik kazanan süper gıdalardan biridir. Erken yaşlanmayı önleme, bağışıklık sistemini geliştirme, diyabet için fayda sağlama, kalp rahatsızlığı ve kansere karşı korumaya yardımcı olduğu düşünülüyor. 

 

Ancak goji berry gerçekten bu faydaları sağlıyor mu yoksa bütün bunların hepsi bir reklamdan mı ibaret? Bu yazı, goji berry’nin araştırmalarla desteklenen faydalarını anlatıyor.

 

 

Goji Berry Nedir?

Bilimsel olarak “Lycium barbarum” olarak bilinen Goji berry ayrıca “wolfberries”, “fructus lycii” ve “gougizi” olarak da bilinirler.

 

Bu kurutulmuş kırmızı meyveler geleneksel Çin tıbbında 2.000 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Tatlıdır, çiğ yenilebilir,meyve suyu veya bitki çayı olarak tüketilebilir.Ekstrakt, toz ve tablet olarak da alınabilir.

 

Goji berry de dahil olmak üzere koyu mavi veya kırmızı meyvelerin tamamı, vücudunuzu serbest radikallerin hasarlarına karşı koruyabilecek yüksek düzeyde antioksidan içerir.

 

Goji berry’i benzersiz yapan faktör, çeşitli etkileyici sağlık faydaları sağladığı düşünülen, Lycium barbarum polisakkaritleri olarak adlandırılan belirli antioksidanlar içeriyor olmasıdır.

 

Ek olarak, goji berry, diğer yaygın tüketilen meyvelerden daha fazla -11 esansiyel amino asidi- sağlar.

 

İşte goji berry’nin araştırmalara dayanarak belirlenmiş sağlık faydaları:

 

 

 

 

Çok besleyicidir

Goji berry’nin besin içeriği türüne, tazeliğine ve işleniş şekline bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Kabaca, ¼ bardak (85 gram) kuru goji berry yaklaşık aşağıdaki değerlere sahiptir:

 

 • Kalori: 70
 • Şeker: 12 gram
 • Protein: 9 gram
 • Lif: 6 gram
 • Yağ: 0 gram
 • A vitamini: RDI’nın % 150’si
 • Bakır: RDI’nın % 84 ‘ü
 • Selenyum: RDI’nın % 75 ‘i
 • Vitamin B2 (riboflavin): RDI’nın % 63 ‘ü
 • Demir: RDI’nın % 42 ‘si
 • C vitamini:RDI’nın % 27 ‘si
 • Potasyum: RDI’nın % 21 ‘i
 • Çinko: RDI’nın % 15 ‘i
 • Tiamin: RDI’nın % 9 ‘u
(RDI, günlük alınması gereken miktarı yüzdelik olarak karşılama değerini ifade eder)

 

Buna ek olarak, karotenoidler, likopen, lutein ve polisakaritler de dahil olmak üzere güçlü antioksidanlarla doludurlar.

 

Gerçekte, polisakkaritler kurutulmuş goji berry’nin % 5-8’ini oluşturur. Ağırlık olarak, bu meyveler taze limon ve portakal kadar C vitamini içerir.

 

Bir meyve için, Goji berry nispeten protein ve lif oranı olarak da yüksektir.Protein ve lifli besinler, daha uzun tok tutar.

 

Goji berry ayrıca bakır, demir, selenyum ve çinko açısından da zengindir. Bu mineraller hücreleri korur ve metabolizmanın optimizasyonuna yardımcı olmak için tüm organların işleyişi için vazgeçilmezdir.

 

 

Mükemmel antioksidan kaynağıdır

Antioksidanlar, hücrelerinize zarar verebilecek zararlı moleküller olan serbest radikallere karşı koruma sağlar.

 

Goji meyveleri 3.290 yüksek oksijen radikal absorbans kapasitesi (ORAC) puanına sahiptir. Bu derece belirli gıdalardaki antioksidan miktarını gösterir.

 

Goji meyvelerinin ORAC puanı muz (795) ve elma (2,828) puanlarından çok daha yüksektir, ancak böğürtlen (4.669) ve ahududu puanı (5,065) ‘dan daha azdır.

 

ORAC değerlerinin test tüpü çalışmalarıyla belirlendiğini unutmayın; dolayısıyla bu meyvelerin insan vücudunda mutlaka aynı etkileri olmayabilir.

 

Bununla birlikte, Goji berry’nin insanlardaki antioksidan seviyelerini artırabileceğine dair başka kanıtlar da var.

 

Günde 120 ml goji meyve suyu içen 50 sağlıklı erişkinde antioksidan belirteci, suyu içmeyenlerinkilere kıyasla% 8’den fazla artmıştır.

 

Sağlıklı yaşlı erkek ve kadınlarla yapılan bir araştırma, 90 günde bir süt tabanlı goji meyve içeceği almanın antioksidan zeaksantin düzeylerini% 26 artırdığını ve toplam antioksidan kapasitesini % 57 arttırdığını buldu.

 

Beslenme yoluyla tüketilen antioksidanların sağlık ve kronik hastalıklara karşı korunmak için önemli olduğu düşünülürse, bu iyi bir haber.

 

 

Anti-Aging faydaları

Goji berry’de olduğu gibi antioksidanlar, serbest radikallerin derideki kolajene zarar vermesini önleyerek yaşlanmaya karşı mücadeleye yardımcı olur.

 

Bazı küçük çalışmalar goji berry özütünün hücrelerdeki yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olabileceğini de göstermektedir.

 

Farelerle yapılan bir araştırma, goji berry özütünün, cildi yaşlandıran bir süreç olan glikasyonu engellediğini gösterdi.

 

Bir başka test tüpü çalışması goji berry özünün bazı hücrelerde DNA sentezini artırdığını ve DNA hasarının neden olduğu yaşlanmaya karşı koruduğunu ortaya koydu.

 

Antioksidanlarca yüksek gıdaların tüketiminin erken yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu ön sonuçlar ümit vaat ediyor, ancak insan çalışmalarının da yapılması gerekiyor.

 

 

Kanser gelişimini engelleme

Goji berry özütü hayvan ve insan çalışmalarında anti-kanser aktivitesiyle bağlantılı olmuştur.

 

Test tüpü çalışmaları, goji berry özütünün kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmalarını engellediğini ve hatta onları yok ettiğini gösterdi.

 

Sıçanlarda yapılan bir çalışma, goji berry ile düzenli bir beslenmenin kanserli tümörlerin ilerlemesini engellediğini buldu.

 

Goji berry’nin potansiyel tümör önleyici etkileri muhtemelen antioksidan düzeylerini yükseltme ve kandaki IL-5 ve IL-8 inflamatuar sitokin düzeylerini düşürme yeteneklerinden dolayıdır.

 

İleri kanserli 79 kişide yapılan bir araştırma, immünoterapi ve konsantre goji özütü verilenlerin tek başına immünoterapi alanlara kıyasla% 25 daha fazla kanser gerilemesi oranına sahip olduklarını ortaya koydu. Bu anti-kanser etkileri muhtemelen goji berry’de bulunan antioksidanlara bağlıdır.

 

 

Kan şekeri kontrolü sağlar

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, goji berry özütünün kan şekeri kontrolü üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.

 

Bir çalışma, dört hafta boyunca tip 2 diyabetli sıçanlara Goji berry polisakarit özütü verdi. Araştırmacılar, kan glikoz düzeylerinin sıçanların yaklaşık % 35’inde azaldığını bulmuşlardır.

 

Bir başka çalışmada da aynı şey bulundu. Goji berry özütünü üç haftalık bir süre tüketen tip 2 diyabetli sıçanlar, yeme sonrasında kan şekeri düzeylerini düşürdüler ve insülin duyarlılığını artırdılar.

 

Kan şekeri üzerindeki bu olumlu etkiler, goji berry özütünün antioksidan aktivitesiyle güçlü şekilde bağlantılıdır.

 

Bu alandaki çalışmalar, goji berry özütünün GLUT4 taşıyıcı molekül aracılığıyla glikozun hücrelere emilimini arttırarak ve insülin sekresyonunu pankreasla artırarak insülin duyarlılığını arttırdığını göstermiştir.

 

Bununla birlikte, bu çalışmalar hayvanlarla sınırlı olduğundan, insanların aynı olumlu etkileri görüp görmeyeceği açık değildir. İnsanlar üzerinde daha fazla araştırma gereklidir.

 

 

Enerjik hissetmenizi sağlar

Konsantre Goji berry özütü veya suyu tüketmek, gelişmiş enerji ve genel refah duygularıyla bağlantılıdır.

 

Farelere Goji berry özütü verildiğinde, belirli egzersizlere daha çabuk uyum sağladıkları görüldü. Goji berry özütünün, fiziksel aktiviteyi sürdürmenize yardımcı olan glikozun bir saklama şekli olan kas ve karaciğer glikojen oluşumunu artırabileceği düşünülmektedir.

 

Yorucu egzersiz sonrasında vücudunuzun ürettiği bir atık ürünü olan kan üre azotu temizleme hızını da artırabilir.

 

Benzer sonuçlar insanlarda da bulundu. Kontrollü bir çalışmada, 34 sağlıklı kadın ve erkek, 14 gün boyunca 120 ml konsantre goji berry suyu tükettiler.

 

Sonuç olarak, meyve suyunu almadan önce enerji, daha iyi egzersiz performansı, uyku kalitesinde iyileşme ve azaltılmış stres ve yorgunluk bildirildi. Ayrıca, daha mutlu olduklarını ifade ettiler.

 

 

Kilo vermenize yardımcı olur

Goji berry’nin kilo vermeyi kolaylaştıracak bazı özellikleri vardır. Örneğin, lif oranı yüksektir, bu da kan şekeri ve iştahı kontrol etmenize yardımcı olur, böylece daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlar.

 

Goji berry’nin glisemik indeksi (GI) düşüktür. Belli bir yiyecek veya içecek için GI değeri, onu yediğinizde kan şekeri düzeyleriniz üzerindeki etkisini gösterir.

 

Düşük GI değerine sahip gıdalar, şekeri kan dolaşımında yavaş yavaş serbest bıraktığından, tokluk duygularını arttırmaya ve yeme isteğini azaltmaya yardımcı olurlar.

 

Goji meyve suyunun metabolik hızı arttırarak kilo vermeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

 

Bir çalışma, sağlıklı kilolu kadınlarda konsantre goji meyve suyu tek bir (120 ml) dozu tüketildiğinde, bir saat sonra kalori yakma yeteneği, suyu tüketmeyenlerinkinden % 10 daha fazla olduğunu bulmuştur.

 

Katılımcılar 14 günden fazla goji meyve suyu tüketirken, bel çevresi, kontrol grubuna kıyasla ortalama 4.7 cm oranında azaldı.

 

 

Kolesterol seviyelerini artırır

Hayvan çalışmaları, goji berry özütünün alınmasının kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.

 

Yüksek kolesterollü tavşanlara 10 gün boyunca goji berry özütü verildiğinde, toplam kolesterol ve trigliserid düzeyleri azaldı ve “iyi” HDL kolesterolü arttı.

 

Araştırmayı yapanlar, geliştirilmiş kolesterol düzeylerinin, muhtemelen, goji berry özündeki antioksidan polisakaritler ve vitaminlerin neden olduğunu söylemiştir.

 

Başka bir çalışmada, diyabetik sıçanlar üç hafta boyunca günde 10 mg goji berry özütü tüketince, trigliserit düzeyleri ve kolesterolü düşürdüler.

 

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Goji berry özütü bağışıklık fonksiyonunu artırmaya yardımcı olur.

 

60 sağlıklı yaşlı erişkinde yapılan bir çalışma, 30 gün süreyle günde 100 ml konsantre goji meyve suyu almanın, bağışıklık fonksiyonunun iyileşmesine yol açtığını buldu.

 

Daha spesifik olarak,vücudu zararlı bakteri ve virüslerden korumakla sorumlu lenfositleri, beyaz kan hücrelerini artırdı.

 

Bazı hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar bu bulguları desteklemekte olup, goji berry özütünün T-lenfosit üretimini arttırdığını gösteriyor.

 

Sonuç olarak;

Goji berry’de birçok vitamin, mineral ve antioksidan vardır.

 

Kan şekeri kontrolünü iyileştirmek, kilo vermeye yardımcı olmak, yaşlanmaya karşı mücadele etmek ve kansere karşı koruma dahil olmak üzere pek çok sağlık yararları ile ilişkilendirilirler.

 

Bununla birlikte, daha fazla insan çalışmaları gerekiyor. Yararların çoğunun, konsantre meyve suyu veya saflaştırılmış ekstraktlar ile ilişkili olduğu görülmektedir; her ikisi de taze veya kurutulmuş goji meyvelerinden elde ettiğinizden daha yüksek aktif bileşik düzeylerine sahiptir.

 

Buna ek olarak, goji meyveleri ve ürünleri pahalıdır. Genel olarak, diğer meyve ve sebzeleri içeren genel sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak dahil edilmesi mantıklı görünüyor.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ