En Sağlıklı ve Hızlı Göbek Eritme Yolları

  En Sağlıklı ve Hızlı Göbek Eritme Yolları

  Göbek yağı diğer bir adıyla viseral yağ, karın boşluğunun içinde bulunur. Çok fazla göbek yağı, son derece zararlıdır. Tip 2 diyabet, insülin direnci, kalp rahatsızlığı ve hatta bazı kanser türleri için yüksek bir risk oluşturur.

  Kısa sürede göbek eritme için kanıtlanmış bazı yöntemler vardır. Bu yazı “göbek eritme yöntemleri evde”, “hızlı göbek eritme yolları”, “doğal göbek eritme yolları”, “göbek eritme teknikleri” konularını ele almaktadır.

  Göbek Yağı Eritme

  Göbek yağı karın boşluğunun içinde bulunur ve iç organların etrafını sarar. Sahip olduğumuz göbek yağı miktarını değerlendirmek zor. Eğer çıkıntılı bir göbeğiniz varsa ve beliniz genişse,  göbek bölgesinde yağlanmaya sahip olduğunuz söylenebilir.

  Bu yağlanmanın fazla olması büyük bir sağlık problemidir. Çalışmalar, fazla göbek yağının, tip 2 diyabet, insülin direnci, kalp hastalığı ve hatta bazı kanserler için daha yüksek bir risk oluşturduğunu belirtiyor.

  göbek eritme nasıl olur

  Hızlı Göbek Eritme

  Yağ hücreleri aşırı enerji depolamaktan daha fazlasını yapar. Hormonlar ve iltihaplı maddeler üretirler. Göbek bölgesinde bulunan yağ hücreleri özellikle aktiftir ve IL-6, IL-1β, PAI-1 ve TNF-α gibi daha fazla inflamatuar hormon üretirler.

  Zamanla bu hormonlar uzun süreli inflamasyona neden olarak, kronik hastalık riskini artırır. Bunun bir örneği de kalp hastalığıdır. Uzun süren iltihap, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan arterlerin içinde plak oluşmasına neden olur.

  Plak, kolesterol ve diğer maddelerin bir kombinasyonudur. Zamanla büyür ve sonunda kopar. Bu olduğunda arterlerdeki kan pıhtılaşır ve kısmen veya tamamen kan akışını engeller. Koroner arterlerde, pıhtı kalbi oksijenden mahrum bırakabilir ve kalp krizine neden olabilir.

  Göbek Eritme Yöntemleri

  Göbek Eritme Nasıl Olur?

  Göbek yağı, hareketsizlik, uykusuzluk, sağlıksız beslenme ve aşırı yeme sonucunda oluşabilir. En hızlı göbek eritme için aşağıdaki kanıtlanmış yöntemleri deneyin;

  En etkili göbek eritme- düşük karbonhidrat diyeti

  Düşük karbonhidrat diyetleri göbek eritmek için en etkili yöntemdir. Birçok çalışma, düşük karbonhidrat diyetlerinin, düşük yağlı diyetlere kıyasla göbek yağı eritmede daha başarılı olduğunu göstermiştir.

  Düşük karbonhidrat diyetlerinin arasında göbek eritmede en etkili olanı ketojenik diyettir. Ketojenik diyetler, karbonhidratı büyük ölçüde azaltır.

  Bu sizi ketoz denilen doğal bir metabolik duruma getirir. 28 aşırı kilolu ve obez yetişkini kapsayan bir araştırma, ketojenik diyet yapanların, düşük yağlı diyet yapanlara göre, daha fazla göbek yağı kaybettiğini buldu.

  Kalıcı göbek eritme- aerobik egzersiz

  Düzenli aerobik egzersiz, göbek eritme için harika bir yoldur. Genellikle kardiyo olarak bilinen bu egzersiz türü, çok fazla kalori yakılmasını sağlar.

  Birçok çalışma, aerobik egzersizin diyet yapmadan dahi göbek eritmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Düzenli aerobik egzersizi sağlıklı bir diyetle birleştirmek, göbek eritmede, tek başınıza egzersiz veya tek başına diyet yapmaya nazaran daha etkilidir.

  Evde göbek eritme- lifli gıdalar

  Lifler iki geniş kategoriye ayrılabilir – çözünür ve çözünmez.

  Çözünür lif, su ile viskoz bir jel benzeri madde oluşturmak üzere karışır. Bu sindirilmiş gıdaların mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatmaya yardımcı olur.

  Çözünür lif kolona ulaştığında bağırsak bakterileri tarafından kısa zincirli yağ asitlerine fermente edilir. Bu yağ asitleri, kolon hücreleri için önemli besin kaynağıdır.

  Lif, iştahı bastırarak göbek eritmeye yardımcı olur. Örneğin, çalışmalar, kısa zincirli yağ asitlerinin, kolesistokinin, GLP-1 ve PYY gibi dolgunluk hormonlarının seviyelerinin yükselmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

  Lif ayrıca açlık hormonu ghrelin düzeylerini düşürmeye de yardımcı olur. Keten tohumu, tatlı patates, baklagiller ve tahıl en iyi lifli gıdalardandır.

  Kolay göbek eritme- protein yiyin

  Protein, yağ kaybı için en önemli besindir. Daha fazla protein yemek, dolgunluk hormonları GLP-1, PYY ve kolesistokinin düzeylerini arttırarak açlığa engel olur. Açlık hormonu ghrelinin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

  Çalışmalar, proteinin metabolizmayı hızlandırdığını ve bunun da kilo vermeyi ve göbek eritmeyi sağladığını göstermiştir. Protein tüketimini artırmak için, her öğünde bir protein kaynağı tüketin. Et, balık, yumurta, süt, baklagiller ve peynir altı suyu protein içerir.

  kısa sürede göbek eritme yolları

  Göbek yağı eritme yöntemleri- şekeri sınırlandırın

  Şeker çok sağlıksızdır. Kalorisi yüksektir ve ek besinler içermez ve çok fazla tüketilmesi kilo almaya neden olur.  Şeker kabaca % 50 fruktoz içerir. Büyük miktarlarda fruktoz karaciğer tarafından yağa dönüşür.

  Bu, göbek yağı artışına neden olur. Bundan dolayı, daha az şeker ve fruktoz tüketmek, göbek eritmek için etkili bir yoldur. Şeker tüketimini, taze sebze, meyve, yağsız et ve balık gibi doğal gıdaları yiyerek azaltabilirsiniz.

  En hızlı göbek eritme yöntemi- alkolü bırakın

  Çok fazla alkol içmek hem sağlığınıza hem de bel bölgesine zararlıdır. Birçok çalışma çok fazla alkol içmenin yağın, göbek yağı olarak depolanmasını sağladığını göstermiştir. En hızlı şekilde göbeğinizi eritmek istiyorsanız alkolü sınırlandırın hatta tamamen bırakın.

  Kolay göbek eritme yolları- trans yağlardan kaçının

  Trans yağlar sağlıksızdır. Bunlar, hidrojeni bitkisel yağlara pompalayarak oluşturulan yapay bir yağ türüdür. Trans yağlar hızlı bir şekilde bozulmaz ve raf ömrü uzundur.

  Bu nedenle pişmiş ürünler ve patates cipsi gibi işlenmiş gıdalara eklenirler. Çalışmalar, trans yağların göbek yağını artırdığını ve çok sayıda sağlık sorununa neden olabileceğini göstermiştir.

  Bunlardan uzak kalarak hem sağlığınızı koruyun hem de göbeğinizden kurtulun.

  Evde göbek eritme yöntemleri- yeterli ve kaliteli uyuyun

  İyi bir gece uykusu genel sağlık için çok faydalıdır. Çalışmalar, uyku eksikliğinin, iç organlarda yağ birikimi riskini artırabileceğini göstermiştir.

  Tersine, yeterli ve kaliteli uyumak  yağın erimesine yardımcı olur. 293 kişiyi kapsayan altı yıllık bir çalışma, 6 saatten daha kısa süre uyuyanların, uyku süresini 7-8 saate çıkardığında, göbekte yağ kazanımının yaklaşık % 26 azaldığını ortaya koydu.

  Göbek yağlarını eritme yöntemleri- stresinizi kontrol edin

  Stres ve anksiyete, birçok insanı etkileyen sık görülen problemlerdir. Vücudun adrenal bezleri bir stres hormonu olan kortizolü, daha fazla üretmek üzere uyarabilir.

  Çalışmalar aşırı kortizolün göbekte yağ depolamasını artırabileceğini göstermiştir. Dahası, devam eden stres aşırı yemeyi tetikleyerek, durumu daha da kötüleştirebilir.

  Kısa sürede göbek eritme yolları- probiyotik tüketin

  Probiyotikler, bağırsak ve sindirim sağlığına fayda sağlayabilen canlı bakterilerdir. Bunlar, yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi gıdalarda bulunur. Bazı çalışmalar, belirli probiyotiklerin kilo vermeyi ve iç organ yağını azalttığını belirtiyor.

  Buna ek olarak, probiyotikler tokluk hormonu olan GLP-1’in yüksek seviyelerini ve yağ depolamasını azaltmaya yardımcı olabilecek bir protein olan ANGPTL4’ü yükseltmeye yardımcı olur.

  Araştırmalar “Lactobacillus fermentum”, “Lactobacillus amylovorus” ve özellikle “Lactobacillus gasseri” gibi bazı “Lactobacillus” familyasından probiyotik bakterilerin göbek eritmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Göbek eritme yolları- aralıklı oruç

  Aralıklı oruç, kilo vermek için etkili yoldur. Yeme ve açlık dönemleri arasındaki döngüyü içeren bir beslenme şeklidir.

  Diyetten farklı olarak, aralıklı açlık herhangi bir gıdayı kısıtlamaz. Onları ne zaman yemeniz gerektiğine odaklanır. Aralıklı yeme tarzını takiben genellikle daha az yemek yersiniz ve daha az kalori tüketirsiniz.

  Çalışmalar, aralıklı oruç yapmanın göbek eritmeye yardım edebileceğini göstermektedir.

  Sonuç olarak;

  Viseral yağ olarak tabir edilen göbek yağı inanılmaz derecede zararlıdır ve kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve hatta bazı kanserler dahil olmak üzere kronik hastalık riski oluşturur. Göbek eritmek için yukarıdaki etkinliği kanıtlanmış yöntemleri deneyin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ