Göbek Yağlarını Eriten Besinler | diyetz

  Göbek Yağlarını Eriten Besinler

   

  Göbek ve çevresinde biriken göbek yağı, diğer bir adıyla karın yağı, pek çok kişi için ortak endişe kaynağıdır. Göbek yağı; yağlı karaciğer hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyon riskinin artmasına neden olur. Ayrıca kötü bir fiziksel görünüş de cabası.

  Yediklerinize dikkat ederek ve günlük fiziksel egzersiz yaparak, göbeğinizi eritebilirsiniz. Bu yazıda, “göbek yağını eriten gıdalar”, “karın yağlarını eriten yiyecekler nelerdir”, “göbek yağlarını eriten yiyecekler nelerdir”, “göbek yağlarını eriten besinler” konu başlıklarına değinilecektir.

   

   

  göbek yağlarını eriten yiyecekler nelerdir

   

   

  Göbek Yağlarını Eriten Yiyecekler

   

   

  Ananas

  Ananas, göbek yağını eritmek için en etkili besinlerden biridir. Bu tropik meyve, güçlü anti-inflamatuar özellikler içeren bromelain adlı bir enzim sağlar. Bu enzim daha düz bir göbeğe katkıda bulunan proteini metabolize etmeye yardımcı olur.

  Buna ek olarak, ananas; lif, bakır, tiamin, manganez, C ve B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Ananas tüketimini, düzenli egzersizlerle birleştirirseniz, daha iyi bir sonuca ulaşmada önemli bir rol oynayacaktır.

   

   

  Kiraz

  Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kiraz içeren bir diyetin metabolik sendrom ve kalp hastalığı semptomlarını etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olabileceği keşfedildi. Metabolik sendrom, diyabet ve kalp hastalıklarının yanı sıra göbek yağının depolanma riskini de artırır.

  Kiraz, vücuttaki kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve vücut yağınının önemli oranda azalmasını sağlar. Kiraz, anti-aging konusunda güçlü antioksidan özelliklere sahiptir, böylece kendinizi daha iyi hissetmenize ve daha genç görünmenize yardımcı olur.

   

   

  Elma

  Elma, tok hissettiren beta karoten, fitosterol, flavonoidler ve diyet lifi açısından çok zengindir ve bu şekilde aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olur.

  Elmanın doğal bileşiği olan pektin, kilo verme sürecini hızlandırır. Pektin bakımından zengin meyveler, daha fazla çiğneme gerektirir ve pektin midede çözündüğünde yağ ve diyet kolesterolünü hapseden jel benzeri bir madde oluşturur.

  Ayrıca, içeriğinde bulunan C vitamini ve antioksidanlar cildinizi kırışıklardan korurken, pektin kolon kanseri riskini de azaltır.

   

   

  Avokado

  Avokado, vücut ağırlığının kontrolüne yardımcı olabilecek, lesitin adı verilen önemli bir amino asit içerir. Çoklu doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlar gibi sağlıklı yağların mükemmel bir kaynağı olan avokado, kısa sürede göbek yağını yakmaya yardımcı olur.

  Bu meyvenin yüksek lif içeriği de aşırı yemeyi önler. Buna ek olarak avokado, insan sağlığı ve güzelliği için çeşitli avantajlar sağlayan güçlü anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-aging özelliklere sahiptir.

   

  göbek yağlarını eriten yiyecekler

   

  Domates

  Domates “9-okso-ODA” olarak adlandırılan ve kandaki lipidlerin azaltılmasında etkili ve mide yağını kontrol etmeye yardımcı olan bir bileşiğe sahiptir. Bu bileşik ayrıca obezite ile bağlantılı kronik rahatsızlıklara karşı savaşmaya da yardımcı olur.

  Ek olarak, domatesin içerisindeki güçlü bir antioksidan olan likopen, kolesterol düzeylerini düşürme, kansere karşı savaşma ve kırışıklıkları azaltma gibi ek sağlık yararları da sağlar.

  Domates, potasyum ve demir gibi besin maddelerinin mükemmel bir besin kaynağıdır ve aynı zamanda C vitamini ve A vitamini açısından çok zengindir.

  Dolayısıyla, sağlıklı bir vücut ve daha ince bir belin sefasını sürmek için domatesi (pişmiş ve çiğ) beslenmenizden eksik etmeyin.

   

   

  Salatalık

  Salatalık, son derece düşük kalorili ve ferahlatıcı bir besindir. Yaklaşık % 96 su oranına sahiptir. Bol miktarda vitamin, mineral ve diyet lifi içerir.

  Her gün bir tabak salatalık tüketmek, kilo verme sürecini hızlandırmaya ve sindirim sistemi tarafından salgılanan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

   

   

  Kereviz

  Düz bir göbeğe sahip olmak için, tabağınızı kereviz gibi yeşil yapraklı sebzelerle doldurun. Kereviz yüksek oranda lif içerir, çok düşük kalorilidir ve kilo kaybı sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilecek yüksek düzeyde C vitamini ve kalsiyum içerir.

  Tüm vücut sisteminizi temizlemek için öğle veya akşam yemeği yemeden önce ½ bardak kereviz suyu tüketin. Ayrıca, salata veya çorbalara da ekleyebilirsiniz. Kerevizin ek bir yararı, kadınlarda yumurtalık kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilen doğal bir madde olan apigenin içermesidir.

   

   

  Fasulye

  Farklı fasulye türlerinin düzenli olarak tüketilmesi, göbek yağlanmasının azalmasına, kasların gelişmesine ve sindirim sürecinin iyileşmesine etkin bir şekilde yardımcı olur. Fasulye ayrıca midenin uzun süre dolu kalmasına yardımcı olarak, aşırı yemeyi önler.

  Fasulye, çözünür lif kaynağıdır. Bu lif özellikle göbek yağını hedefler, aşırı yağları parçalamaya yardımcı olur ve göbekte depolanan fazla kilolar vücuttan atılır.

  Buna ek olarak, fasulye protein açısından çok zengindir, böylelikle vücudunuza yüksek düzeyde enerji temin edebilecektir.

   

   

  Karpuz

  American Dietetic Association”, karpuzu göbek yağını azaltmak için en iyi gıdalardan biri olarak ilan ediyor. Karpuz, düşük bir kaloriye sahiptir ve % 91 oranında su içerir. Yemekte karpuz yerseniz, fazla kalori almadan doymaya yardımcı olur. Buna ek olarak, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

  Bu sulu meyve, bol miktarda C vitamini, B6 vitamini ile magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca, az yağlı ve düşük kalorili bir diyet için mükemmel bir seçenektir.

   

   

  Badem

  Badem, yüksek seviyede iyi yağ içerir – tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar. Her ikisi de tokluk sağlar. “American Journal of Clinical Nutrition”‘da yapılan bir araştırma, badem tüketiminin açlık bastırmaya yardımcı olabileceği belirtildi. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar.

  Magnezyum oranının yüksek olması, kas oluşumu için önemli bir bileşenidir. Daha fazla kas geliştirme, göbek yağını daha iyi yakmaya yardımcı olacaktır.

  Buna ek olarak, bademin bol miktardaki lif içeriği, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Kavrulmuş badem daha kullanışlıdır ve göbek yağını eritmede daha etkilidir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ