Göbek Yağı Nasıl Eritilir? Göbek Yağlarını Eriten Besinler

  Göbek Yağı Nasıl Eritilir? Göbek Yağlarını Eriten Besinler

  Göbek ve çevresinde biriken göbek yağı, diğer bir adıyla karın yağı, pek çok kişi için ortak endişe kaynağıdır. Göbek yağı; yağlı karaciğer hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyon riskinin artmasına neden olur. Ayrıca kötü bir fiziksel görünüş de cabası.

  Yediklerinize dikkat ederek ve günlük fiziksel egzersiz yaparak, göbeğinizi eritebilirsiniz. Yazıda, “göbek yağını eriten gıdalar”, “karın yağlarını eriten yiyecekler nelerdir”, “göbek yağlarını eriten yiyecekler nelerdir”, “göbek yağlarını eriten besinler”, “yürüyüş göbek eritir mi” konu başlıklarına değinilecektir.

  Göbek Yağı Neden Olur?

  Hormonal Değişiklikler

  Hormonlar vücuttaki yağ dağılımının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Hormonal dengesizlik, artan açlığa, yavaş metabolizmaya ve artan stres seviyelerine yol açarak göbekte yağ birikimine yol açabilir.

  Genler

  Genlerde obezite varsa, göbek bölgesinde yağ birikmeye daha yatkın olursunuz.

  Stres

  Stres, artan kortizol seviyeleri veya yiyecek tüketimini artırarak göbek yağı biriktirme riskini artırabilir.

  Uykusuzluk

  Uykusuzluk, vücuttaki stres hormonlarının üretimini artırır ve bu da genel kilo alımına yol açabilir.

  Şekerli Yiyecekler ve İçecekler

  Şekerli yiyecek ve içecekler göbek yağına büyük katkıda bulunan yüksek miktarda katkı maddeleri, koruyucular ve yapay renkler içerir.

  Alkol

  Alkol vücutta şekere parçalanır ve fazla şeker yağa dönüşür. Alkolden alınan aşırı şeker, iltihaplanmaya ve iltihaplanmaya bağlı abdominal obeziteye de yol açabilir.

  Trans yağ

  Trans yağlar, işlenmiş ve kızartılmış yiyeceklerde bulunan sağlıksız yağlardır. Göbek bölgesinde yağ biriktirme ve yağ metabolizmasını yavaşlatma eğilimindedirler.

  Hareketsizlik

  Hareketsiz olmak ayrıca göbek yağının birikmesine de yol açabilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, dünya çapında obezite insidansındaki artışın birincil nedenidir. 

  Düşük Proteinli Diyetler

  Düşük proteinli bir diyet, göbek yağını kaybetme konusunda zararlı olabilir. Diyetinizde protein eksikliği, yüksek stres ve iltihaplanmaya, toksisitenin artmasına ve yavaş metabolizmaya neden olabilir.

  Menopoz

  Menopoza giren kadınlar hormonal değişiklikler yaşarlar. Bu dönemde kadınların karın yağlanmasından yüksek düzeyde kortizol (veya stres hormonu) sorumlu olabilir.

  Düşük Lifli Diyetler

  Düşük lifli diyetler özellikle göbek bölgesinde kilo alımına neden olabilir. Diyet lifi tokluğun artmasına yardımcı olur ve kolonda dışkı hareketine yardımcı olarak göbek yağının birikmesini önler.

  Göbek Yağlarını Eriten Yiyecekler

  göbek yağlarını eriten yiyecekler nelerdir

  Ananas

  Ananas, göbek yağını eritmek için en etkili besinlerden biridir. Bu tropik meyve, güçlü anti-inflamatuar özellikler içeren bromelain adlı bir enzim sağlar. Bu enzim daha düz bir göbeğe katkıda bulunan proteini metabolize etmeye yardımcı olur.

  Buna ek olarak, ananas; lif, bakır, tiamin, manganez, C ve B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Ananas tüketimini, düzenli egzersizlerle birleştirirseniz, daha iyi bir sonuca ulaşmada önemli bir rol oynayacaktır.

  Kiraz

  Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kiraz içeren bir diyetin metabolik sendrom ve kalp hastalığı semptomlarını etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olabileceği keşfedildi. Metabolik sendrom, diyabet ve kalp hastalıklarının yanı sıra göbek yağının depolanma riskini de artırır.

  Kiraz, vücuttaki kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve vücut yağınının önemli oranda azalmasını sağlar.

  Kiraz, anti-aging konusunda güçlü antioksidan özelliklere sahiptir, böylece kendinizi daha iyi hissetmenize ve daha genç görünmenize yardımcı olur.

  Elma

  Elma, tok hissettiren beta karoten, fitosterol, flavonoidler ve diyet lifi açısından çok zengindir ve bu şekilde aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olur.

  Elmanın doğal bileşiği olan pektin, kilo verme sürecini hızlandırır. Pektin bakımından zengin meyveler, daha fazla çiğneme gerektirir ve pektin midede çözündüğünde yağ ve diyet kolesterolünü hapseden jel benzeri bir madde oluşturur.

  Ayrıca, içeriğinde bulunan C vitamini ve antioksidanlar cildinizi kırışıklardan korurken, pektin kolon kanseri riskini de azaltır. 

  Avokado

  Avokado, vücut ağırlığının kontrolüne yardımcı olabilecek, lesitin adı verilen önemli bir amino asit içerir. Çoklu doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlar gibi sağlıklı yağların mükemmel bir kaynağı olan avokado, kısa sürede göbek yağını yakmaya yardımcı olur.

  Bu meyvenin yüksek lif içeriği de aşırı yemeyi önler. Buna ek olarak avokado, insan sağlığı ve güzelliği için çeşitli avantajlar sağlayan güçlü anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-aging özelliklere sahiptir.

  göbek yağlarını eriten yiyecekler

  Domates

  Domates “9-okso-ODA” olarak adlandırılan ve kandaki lipidlerin azaltılmasında etkili ve mide yağını kontrol etmeye yardımcı olan bir bileşiğe sahiptir. Bu bileşik ayrıca obezite ile bağlantılı kronik rahatsızlıklara karşı savaşmaya da yardımcı olur.

  Ek olarak, domatesin içerisindeki güçlü bir antioksidan olan likopen, kolesterol düzeylerini düşürme, kansere karşı savaşma ve kırışıklıkları azaltma gibi ek sağlık yararları da sağlar.

  Domates, potasyum ve demir gibi besin maddelerinin mükemmel bir besin kaynağıdır ve aynı zamanda C vitamini ve A vitamini açısından çok zengindir.

  Dolayısıyla, sağlıklı bir vücut ve daha ince bir belin sefasını sürmek için domatesi (pişmiş ve çiğ) beslenmenizden eksik etmeyin.

  Salatalık

  Salatalık, son derece düşük kalorili ve ferahlatıcı bir besindir. Yaklaşık % 96 su oranına sahiptir. Bol miktarda vitamin, mineral ve diyet lifi içerir.

  Her gün bir tabak salatalık tüketmek, kilo verme sürecini hızlandırmaya ve sindirim sistemi tarafından salgılanan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

  Kereviz

  Düz bir göbeğe sahip olmak için, tabağınızı kereviz gibi yeşil yapraklı sebzelerle doldurun. Kereviz yüksek oranda lif içerir, çok düşük kalorilidir ve kilo kaybı sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilecek yüksek düzeyde C vitamini ve kalsiyum içerir.

  Tüm vücut sisteminizi temizlemek için öğle veya akşam yemeği yemeden önce ½ bardak kereviz suyu tüketin. Ayrıca, salata veya çorbalara da ekleyebilirsiniz.

  Kerevizin ek bir yararı, kadınlarda yumurtalık kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilen doğal bir madde olan apigenin içermesidir.

  Fasulye

  Farklı fasulye türlerinin düzenli olarak tüketilmesi, göbek yağlanmasının azalmasına, kasların gelişmesine ve sindirim sürecinin iyileşmesine etkin bir şekilde yardımcı olur. Fasulye ayrıca midenin uzun süre dolu kalmasına yardımcı olarak, aşırı yemeyi önler.

  Fasulye, çözünür lif kaynağıdır. Bu lif özellikle göbek yağını hedefler, aşırı yağları parçalamaya yardımcı olur ve göbekte depolanan fazla kilolar vücuttan atılır.

  Buna ek olarak, fasulye protein açısından çok zengindir, böylelikle vücudunuza yüksek düzeyde enerji temin edebilecektir.

  karpuz özellikleri

  Karpuz

  American Dietetic Association”, karpuzu göbek yağını azaltmak için en iyi gıdalardan biri olarak ilan ediyor. Karpuz, düşük bir kaloriye sahiptir ve % 91 oranında su içerir.

  Yemekte karpuz yerseniz, fazla kalori almadan doymaya yardımcı olur. Buna ek olarak, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

  Bu sulu meyve, bol miktarda C vitamini, B6 vitamini ile magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca, az yağlı ve düşük kalorili bir diyet için mükemmel bir seçenektir.

  Badem

  Badem, yüksek seviyede iyi yağ içerir tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar. Her ikisi de tokluk sağlar.

  “American Journal of Clinical Nutrition”‘da yapılan bir araştırma, badem tüketiminin açlık bastırmaya yardımcı olabileceği belirtildi. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar.

  Magnezyum oranının yüksek olması, kas oluşumu için önemli bir bileşenidir. Daha fazla kas geliştirme, göbek yağını daha iyi yakmaya yardımcı olacaktır.

  Buna ek olarak, bademin bol miktardaki lif içeriği, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Kavrulmuş badem daha kullanışlıdır ve göbek yağını eritmede daha etkilidir.

  Yürüyüş Yapmak Göbek Eritir mi?

  Sağlıklı olmak için, düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Bunun nedeni, fiziksel olarak aktif olmak, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve kanser gibi sağlık koşulları geliştirme riskini azaltır.

  Egzersiz, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olmanın yanı sıra kilo kaybı ve kilo koruma için de yararlıdır.

  Yürüyüş, her zaman, her yerde yapabileceğiniz, düşük riskli ve çoğu insanın erişebildiği harika bir fiziksel aktivite şeklidir. Peki “yürümek göbek eritir mi?” 

  Yürüyüş kalori yaktırır

  Vücudumuz, hareket etmek, nefes almak, düşünmek ve normal şekilde işlev görmesine izin veren tüm karmaşık kimyasal tepkimeler için enerjiye (kalori şeklinde) ihtiyaç duyar.

  Ancak, günlük kalori gereksinimleri kişiden kişiye değişir ve kilo, cinsiyet, genler ve aktivite seviyesi gibi şeylerden etkilenir.

  Kilo vermek için tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanız gerekir. Dahası, fiziksel olarak aktif olan kişiler daha fazla kalori yakarlar.

  Ancak, modern yaşam ve çalışma ortamları, özellikle ofis işiniz varsa, günün büyük bölümünü oturarak geçirdiğiniz anlamına gelir. Maalesef, hareketsiz bir yaşam biçimi yalnızca kilo alımına katkıda bulunamaz aynı zamanda sağlık sorunları riskini de artırır.

  Sık yürüyerek daha fazla egzersiz yapmak, fazladan kalori yakmaya ve bu riskleri azaltmaya yardımcı olur.

  Yaklaşık 1.5 km’lik bir yürüyüş cinsiyetinize ve kilonuza bağlı olarak yaklaşık 100 kalori yakar. Yürüyüşün yoğunluğunu arttırmak ve daha fazla kalori yakmak için, tepeler veya hafif eğimli yerlerde yürüyün.

  Kasların korunmasına yardım eder

  İnsanlar kalori alımını azaltıp kilo verdiklerinde, vücut yağlarının yanında kas da kaybeder. Kas, yağdan metabolik olarak daha aktif olduğu için, ters etki yapabilir. Bu, her gün daha fazla kalori yakmaya yardımcı olacağı anlamına gelir.

  Yürüyüş de dahil olmak üzere egzersiz yapmak, kilo verdiğinizde yağsız kasları koruyarak bu etkiye karşı koymaya yardımcı olabilir. Bu, ağırlık kaybıyla birlikte metabolik hızdaki düşüşü azaltarak sonuçların daha kolay korunmasını sağlar.

  Yaşla ilgili kas kaybını azaltarak, kas gücünü ve fonksiyonunu daha fazla korumaya yardımcı olur.

  yürüyüş göbeği eritir mi

  Karın yağlarını yakar

  Karın bölgesinde çok miktarda yağ depolanması, tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalık riski ile ilişkilendirilmiştir.

  Bel çevresi 102 cm’den daha fazla olan erkeklerle ve bel çevresi 88 cm’den fazla olan kadınlarda abdominal obezite görülür ve sağlık riski taşır.

  Göbek yağını azaltmanın en etkili yollarından biri, yürüyüş gibi aerobik egzersizi düzenli olarak yapmaktır. Küçük bir çalışmada, haftada üç kez 12 hafta boyunca 50-70 dakika boyunca yürüyen obez kadınların, bel çevresi 2,8 cm azaldı ve vücut yağlarının % 1,5’ini kaybettiler.

  Günde 30-60 dakika hızlı yürümenin etkileri üzerine yapılan diğer çalışmalar da benzer sonuçlar verdi.

  Ruh halini geliştirir

  Egzersizin ruh halini yükselttiği biliniyor. Fiziksel aktivite ruh halini iyileştirdiğinden dolayı stres, depresyon ve kaygı duygularını da azaltır.

  Bunu beyni serotonin ve norepinefrin hormonlarına karşı daha duyarlı hale getirerek yapar. Bu hormonlar depresyon duygularını hafifletir ve mutlu hissettiren endorfin salınımını teşvik eder.

  Yürüyüş kilo vermeye yardımcı olur

  Kilo veren birçok insan belli bir süre sonra geri alır. Ancak düzenli egzersiz, kilo kaybını sürdürmeye yardımcı olan önemli bir rol oynamaktadır.

  Yürüyüş gibi düzenli egzersiz, gündelik enerjiyi artırmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda dinlenme durumunda dahi kalori yakmanızı sağlamak için daha yağsız kaslar oluşturmaya yardımcı olur.

  Yakın zamanda yapılan bir inceleme çalışmasında, sabit bir ağırlığın devam etmesi için haftada en az 150 dakika yürünmesi gerektiği tahmin edilmektedir.

  Fazla fazla kilo verdiyseniz, tekrar almayı önlemek için haftada 200 dakikadan fazla egzersiz yapmanız gerekebilir.

  Araştırmalar, en fazla egzersiz yapan kişilerin ağırlık kaybını korumakta daha başarılı olduklarını, en az egzersiz yapanların ise kiloyu yeniden alma olasılığının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ