Gluten İçermeyen Gıdalar Neler? Glutensiz Yiyecekler Listesi

  Gluten İçermeyen Gıdalar Nelerdir? Glutensiz Yiyecekler Listesi

  Gluten buğday, çavdar ve arpa gibi belirli tahıllarda bulunan bir proteindir.

  Elastikiyet ve nem sağlayarak gıdaların şeklinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ekmeğin kabarmasına ve gözenekli doku oluşturmasına yardımcı olur.

  Gluten, çoğu insan için güvenli olmasına rağmen, çölyak hastalığı veya glüten intoleransı gibi durumları olanlar, sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için glutenden uzak durmalıdır.

  glutensiz yiyecekler

  Birçok yiyecek, gluten içeren maddelerle yapılır, bu yüzden gluten yiyemeyenler, yiyeceklerin içerik etiketlerini yakından kontrol etmelidir.

  İşte gluten içermeyen yiyeceklerin listesi…

  Glutensiz Tahıllar

  Bazı tam tahıllar, gluten içerirken, bazıları doğal olarak glutensizdir.

  Tam tahıl satın alırken gıda etiketlerini iki kez kontrol etmek gerekir. Gluten içermeyen tam tahıllar bile, gluten içeren gıdalar ile aynı tesiste işlendiklerinde, gluten ile kontamine olabilir.

  Örneğin, yulaf genellikle, çapraz kontaminasyona yol açabilecek buğday işlenen tesislerde işlenir. Bu nedenle, satın aldığınız yulafların glütensiz sertifikalı olduğundan emin olmalısınız.

  Sorgum

  Sorgum genellikle hem hububat, hem de hayvan yemi olarak yetiştirilir. Aynı zamanda bir tür tatlandırıcı olan sorgum şurubunun yanı sıra bazı alkollü içecekler üretmek için de kullanılır.

  Glutensiz olan bu tahıl, oksidatif stresin ve kronik hastalık riskinin azaltılması için antioksidan olarak yararlı bitki bileşikleri içerir.

  2010 yılı deney tüpü ve hayvan çalışması, sorgumun bu bitki bileşiklerinin yüksek içeriğinden dolayı önemli anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.

  Buna ek olarak, sorgum lif bakımından zengindir ve şeker emilimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olur.

  Bir çalışma, sorgum veya tam buğday unu ile yapılan bir çörek yedikten sonra 10 kişideki kan şekeri ve insülin seviyelerini karşılaştırdı. Sorgum, hem kan şekeri hem de insülinde, kepekli çörekten daha fazla azalmaya yol açtı.

  Bir bardak (192 gram) sorgum, 12 gram lif, 22 gram protein ve günde ihtiyaç duyduğunuz demirin neredeyse yarısını içerir.

  Sorgum hafif bir tada sahiptir ve glutensiz ürünleri pişirmek için un haline getirilir.

  Kinoa

  Kinoa, en popüler glütensiz tahıllardan biri haline geldi. Çok yönlüdür, ayrıca lif ve bitki bazlı protein açısından zengindir.

  Bazı hastalıkların riskini azaltmada faydalı olabilecek yüksek miktarda antioksidan içeren en sağlıklı tahıllardan biridir.

  Ek olarak, kinoa protein açısından yüksektir ve eksiksiz bir protein olarak kabul edilen az sayıdaki bitki gıdalarından biridir.

  Çoğu bitki gıdası, vücudumuz tarafından gerekli olan bir veya iki temel amino asitten yoksun olsa da, kinoa sekizini de içerir. Bu da, bitkiyi mükemmel bir protein kaynağı haline getirir.

  Bir fincan (185 gram) pişmiş kinoa, 8 gram protein ve 5 gram lif sağlar. Ayrıca mikro besinlerle doludur ve günlük magnezyum, manganez ve fosfor gereksinimlerinin çoğunu karşılar.

  darının yararları

  Darı

  Darı, sağlığa yarar sağlayabilecek çok besleyici bir tahıl türüdür.

  Bir hayvan çalışmasında, sıçanlarda darının hem kan trigliseridlerini hem de iltihabı azalttığı bulundu.

  Bir başka çalışma, altı diyabetik hastada beslenmenin kan şekeri düzeyleri üzerine etkilerini inceledi. Bu araştırmada, darının pirinç ve buğdayla karşılaştırıldığında daha düşük bir glisemik tepki ve daha düşük kan şekeri düzeyine yol açtığı bulundu.

  Bir fincan (174 gram) pişmiş darı, 2 gram lif, 6 gram protein ve günlük magnezyum ihtiyacının % 19’unu içermektedir.

  Yulaf

  Yulaf çok sağlıklıdır. Aynı zamanda, sağlık için avantajlar sağlayan bir tür çözünür lif olan beta-glukanın en iyi kaynaklarından biridir.

  28 çalışmanın gözden geçirilmesi, beta-glukanın “iyi” HDL kolesterolü etkilemeksizin hem “kötü” LDL kolesterolü ve hem de toplam kolesterolü etkili bir şekilde azalttığını ortaya koydu.

  Diğer çalışmalar beta-glukanın şeker emilimini yavaşlatabileceğini, kan şekeri ve insülin düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir.

  1/4 bardak (39 gram) kuru yulaf 4 gram lif ve 7 gram protein sağlar. Ayrıca fosfor, magnezyum ve B vitaminleri için de iyi bir kaynaktır.

  Yulaf doğal olarak glutensizdir ancak birçok yulaf markası yetiştirilmesi ve işlenmesinden kaynaklanan kirlilik nedeniyle gluten içerebilir.

  Çölyak hastalığınız veya gluten duyarlılığınız varsa, sertifikalı ve glütensiz olarak etiketlenmiş yulaf almaya dikkat edin.

  Karabuğday

  İsmine rağmen, karabuğday glutensiz ve buğday ile hiçbir ilgisi olmayan tahıl benzeri bir tohumdur.

  Çok miktarda iki spesifik antioksidan sağlar: rutin ve kuersetin.

  Bazı hayvan çalışmaları, rutinin Alzheimer hastalığının belirtilerini azaltmada faydalı olabileceğini öne sürmektedir. Kuersetinin ise iltihabı ve oksidatif stresi azalttığı belirtilmektedir.

  Karabuğday tüketimi kalp hastalığı için bazı risk faktörlerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Karabuğday yiyenlerde yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve yüksek kan şekeri riski daha düşüktür.

  Bir bardak (170 gram) karabuğday 17 gram lif, 23 gram protein ve günlük ihtiyacınız olan magnezyum, bakır ve manganezin % 90’ından fazlasını sağlar.

  Amarant

  Amarant, İnca, Maya ve Aztek uygarlıklarının başlıca yiyeceklerinden biri olarak zengin bir tarihe sahiptir. Dahası, çok etkileyici sağlık yararları olan besleyici bir tahıldır.

  2014 yılında yapılan bir çalışma, amaranttaki bileşiklerin, inflamasyonu tetikleyen bir metabolik durumun aktivasyonunu önleyerek hem insanlarda hem de farelerde inflamasyonu engellemede etkili olduğunu bulmuştur.

  Yüksek lif içeriği sayesinde amarant birkaç kalp hastalığı risk faktörünü azaltabilir.

  Nitekim, bir hayvan araştırması, amarantın hem kan trigliseridlerini hem de “kötü” LDL kolesterol seviyelerini azalttığını bulmuştur.

  Bir fincan (246 gram) pişmiş amarant, 5 gram lif ve 9 gram protein içerir. Günlük demir ihtiyacının % 29’unu karşılar ve iyi miktarda magnezyum, fosfor ve manganez içerir.

  Teff

  Dünyadaki en küçük tahıl olan teff , küçücük ama güçlü bir tahıldır. Buğday çekirdeğinin sadece 1 / 100’ü kadar olmasına rağmen, mükemmel bir besin profiline sahiptir.

  Teff, tok tutan, yeme isteğini azaltan ve metabolizmayı hızlandıran protein açısından zengindir.

  Ayrıca, günlük lif ihtiyacının önemli bir bölümünü de karşılamaktadır. Lif beslenmenin önemli bir parçasıdır ve kilo kaybı, iştah azalması ve düzenli bağırsak hareketi sağlar.

  Bir fincan (252 gram) pişmiş teff, 10 gram protein ve 7 gram lif içerir. Ayrıca bol B vitaminleri, özellikle tiamin içerir.

  Glütensiz yemekler hazırlamakiçin, buğday unu yerine teff ununu deneyin.

  mısırın faydaları

  Mısır

  Mısır, dünyada tüketilen en popüler glutensiz tane tahıllardan biridir. Lif miktarının yüksek olmasının yanı sıra, karotenoid lutein ve zeaksantin içerir.

  Çalışmalar, lutein ve zeaksantinin, yaşlı erişkinlerde görme kaybının iki yaygın nedeni olan katarakt ve yaşla ilişkili maküler dejenerasyon riskini azaltarak göz sağlığına faydası olduğunu gösteriyor.

  Bir çalışma, yüksek miktarda karotenoid alımı olanların yaşa bağlı maküler dejenerasyonu riskinin, alımı az olanlara kıyasla % 43 daha düşük olduğunu buldu.

  1/2 fincan (83 gram) sarı mısır, 6 gram lif ve 8 gram protein içerir. Magnezyum, B6 vitamini, tiamin, manganez ve selenyum bakımından da yüksektir.

  Esmer pirinç

  Esmer ve beyaz pirinç aynı tohumdan gelse de, beyaz pirincin işlenmesi sırasında tanelerin kepek ve tohumu çıkarılır.

  Bundan dolayı, esmer pirinç, daha fazla lif ve bir çok mikro besin içerir ve bu da onu en sağlıklı glütensiz tahıllardan biri haline getirir.

  Her iki pirinç türü de glutensizdir ancak çalışmalar esmer pirincin beyaz pirinç yerine tüketilmesinin ek sağlık yararları getirdiğini göstermektedir.

  Aslında beyaz pirinç yerine esmer pirinç yemek, diyabet, kilo alma ve kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

  Bir fincan (195 gram) esmer pirinç, 4 gram lif ve 5 gram protein içerir. Aynı zamanda günlük magnezyum ve selenyum ihtiyacının iyi bir bölümünü karşılar.

  Uzak Durulması Gereken Gluten İçeren Tahıllar

  Buğday, tüm çeşitleri

  – Çavdar

  – Arpa

  – Tritikale

  Bu gluten içeren tahıllar genellikle ekmek, kraker, makarna, tahıl, unlu mamuller ve aperatif yiyecekler gibi ürünler yapmak için kullanılır.

  düşük karbonhidrat içerikli sebzeler

  Glutensiz Meyve ve Sebzeler

  Tüm taze meyve ve sebzeler doğal olarak glutensizdir. Ancak bazı işlenmiş meyve ve sebzeler, bazen tatlandırıcı veya koyulaştırıcı olarak eklenmiş olan gluten içerebilir.

  İşlenmiş meyve ve sebzelere ilave edilebilen gluten içeren maddeler, hidrolize buğday proteini, modifiye gıda nişastası, malt ve maltodekstrin içerir.

  Aşağıdaki liste kapsamlı olmamasına rağmen, glütensiz bir diyette tüketebileceğiniz taze meyve ve sebze örnekleri sunmaktadır.

  – Portakal ve greyfurt dahil olmak üzere turunçgiller

  – Muz

  – Elma

  – Dutsu Meyveler

  – Şeftali

  – Armut

  – Karnabahar ve brokoli de dahil olmak üzere turpgiller

  – Ispanak, lahana ve pazı gibi yeşillikler

  – Patates, mısır ve kabak dahil nişastalı sebzeler

  – Biber

  – Mantar

  – Soğan

  – Havuç

  – Turp

  – Yeşil fasulye

  Gluten Nedeniyle Dikkat Edilmesi Gereken Meyve ve Sebzeler

  Konserve meyve ve sebzeler

  Glüten içeren soslarla konserve yapılabilir. Su veya doğal meyve suları ile konserve yapılan meyve ve sebze muhtemelen glutensizdir.

  Dondurulmuş meyve ve sebzeler

  Bazen, gluten içeren lezzetler ve soslar eklenebilir. Sade dondurulmuş çeşitleri genellikle glutensizdir.

  Kuru meyve ve sebzeler

  Glüten içeren maddeler içerebilir. Sade, şekersiz, kuru meyve ve sebzeler glutensizdir.

  proteinle zayıflama

  Glutensiz Proteinler

  Birçok gıda, hayvan ve bitki bazlı kaynaklar dahil olmak üzere protein içerir. Çoğu doğal olarak glutensizdir.

  Bununla birlikte, soya sosu, un ve malt sirkesi gibi gluten içeren maddeler genellikle dolgu maddesi veya tatlandırıcı olarak kullanılır. Bunlar genellikle proteinli gıdalarla eşleştirilmiş soslar ve marinelere eklenebilir.

  Glutensiz Proteinler Nelerdir?

  – Baklagiller (fasulye, mercimek, bezelye, yer fıstığı)

  – Kuruyemiş ve tohum

  – Kırmızı et (taze et, sığır, kuzu eti)

  – Kümes hayvanları (taze tavuk, hindi)

  – Deniz ürünleri (taze balık, deniz tarağı, kabuklu deniz ürünleri)

  Glutenden Dolayı Dikkat Edilmesi Gereken Proteinler

  – Sosisli sandviç, sucuk, sosis, salam ve pastırma gibi işlenmiş etler

  – Vejeteryan burger gibi et yedekleri

  – Soğuk etler

  – Kıyma

  – Soslar veya baharatlarla kombine edilmiş proteinler

  – Mikrodalga fırın yemeklerinde olduğu gibi, hazır proteinler.

  Uzak Durulması Gereken Proteinler

  – Ekmek katılmış herhangi bir et, kümes hayvanı veya balık

  – Buğday bazlı soya sosu ile kombine edilen proteinler

  – Seitan

  Glutensiz Süt Ürünleri

  Çoğu süt ürünü doğal olarak glutensizdir. Ancak, aromalı ve katkı maddeleri içerenler her zaman gluten için iki kez kontrol edilmelidir.

  Süt ürünlerine eklenebilecek bazı yaygın gluten içeren bileşenler, koyulaştırıcı, malt ve modifiye edilmiş gıda nişastasıdır.

  Glutensiz Süt Ürünleri Nelerdir?

  – Süt

  – Tereyağı

  – Peynir

  – Krema

  – Süzme peynir

  – Ekşi krema

  – Yoğurt

  Gluten Dolayı Dikkat Edilmesi Gereken Süt Ürünleri

  – Aromalı süt ve yoğurt

  – Peynir sosları gibi işlenmiş peynir ürünleri

  – Bazen gluten içeren katkı maddeleri ile karıştırılmış dondurma

  Uzak Durulması Gereken Süt Ürünleri

  – Malt sütlü içecekler

  Glutensiz Katı ve Sıvı Yağlar

  Katı ve sıvı yağlar doğal olarak glutensizdir. Bazı durumlarda, gluten içeren katkı maddeleri, lezzet ve koyulaştırma için katı ve sıvı yağlarla karıştırılabilir.

  Glutensiz Yağlar Nelerdir?

  – Tereyağı

  – Zeytinyağı

  – Avokado yağı

  – Hindistan cevizi yağı

  – Susam yağı, kanola yağı ve ayçiçek yağı gibi bitkisel ve tohum yağları

  Uzak Durulması Gereken Katı ve Sıvı Yağlar

  – Pişirme spreyi

  – Eklenen lezzet veya baharat içeren yağlar

  smoothie içecek nedir

  Glutensiz İçecekler

  Bazı glutensiz içecek çeşitleri vardır.

  Bununla birlikte, bazı içecekler bir bileşen olarak gluten içeren katkı maddeleri ile karıştırılmaktadır. Ayrıca, bazı alkollü içecekler malt, arpa ve diğer gluten içeren tahıllar ile üretilmektedir ve bu yüzden glutensiz diyette uzak durulmalıdır.

  Glutensiz İçecekler Nelerdir?

  – Su

  – % 100 meyve suyu

  – Kahve

  – Çay

  – Sporcu içecekleri, soda ve enerji içecekleri

  – Limonata

  Bu içecekler glutensiz olmasına rağmen, bunların çoğunun eklenmiş şeker ve alkol içerikleri nedeniyle dikkat edilmesi gerektiğini unutmayın.

  Glutenden Dolayı Dikkat Edilmesi Gereken İçecekler

  – Soğuk kahve gibi eklenen aroma veya karışımlarla yapılan herhangi bir içecek

  – Votka, cin ve viski gibi damıtılmış likörler – bazı insanlarda bir reaksiyonu tetikledikleri için glutensiz olarak etiketlendikleri zaman bile sorun olabilir.

  – Önceden yapılmış smoothieler

  Uzak Durulması Gereken İçecekler

  – Gluten içeren tahıllardan yapılmış bira

  – Damıtılmamış likörler

  – Soğuk şarap gibi diğer malt içecekleri

  Glutensiz Baharatlar, Soslar ve Çeşniler

  Baharatlar, soslar ve çeşniler genellikle gluten içerir ancak bunlar çoğunlukla göz ardı edilir.

  Çoğu baharat, sos ve çeşni doğal olarak glütensiz olmakla birlikte, bazen emülsifiye edici maddeler, stabilizatörler veya aroma arttırıcılar olarak gluten içeren bileşenler eklenir.

  Baharatlar, soslar ve çeşnilere eklenen bazı yaygın glüten içeren maddeler, modifiye edilmiş gıda nişastası, maltodekstrin, malt ve buğday unudur.

  iltihabı önleyen baharatlar

  Glutensiz Baharatlar, Soslar ve Çeşniler

  – Beyaz sirke, damıtılmış sirke ve elma sirkesi

  Dikkat Edilmesi Gereken Baharatlar, Soslar ve Çeşniler

  – Ketçap ve hardal

  – Domates sosu

  – Turşular

  – Barbekü sosu

  – Mayonez

  – Salata sosu

  – Makarna sosu

  – Kuru baharat

  – Salsa

  – Bulyon küpleri

  – Sos karışımları

  Uzak Durulması Gereken Baharatlar, Soslar ve Çeşniler

  – Buğday bazlı soya sosu

  – Malt sirke

  Un; ekmek, tatlı ve erişte dahil olmak üzere birçok gıdada ortak bir maddedir. Aynı zamanda sos ve çorbalarda da kalınlaştırıcı olarak kullanılır.

  Glutensiz Unlar Nelerdir?

  Çoğu ürün buğday unuyla yapılır. Piyasada her biri farklı bir tat, doku ve besin bileşimi olan çeşitli glutensiz unlar da var. İşte glutensiz unların bir listesi…

  glutensiz unlar

  Badem Unu

  Badem unu en yaygın kullanılan glutensiz unlardan biridir. Kabuğu çıkarılarak, öğütülmüş bademlerden yapılır.

  Bir fincan badem unu yaklaşık 90 badem içerir. Genellikle fırınlanmış ürünlerde kullanılır ve ekmek kırıntıları için tahılsız bir seçenektir.

  Karabuğday Unu

  Karabuğday unu, zengin bir lezzet sağlar ve mayalı ekmekleri pişirmek için iyidir. Karabuğday unu ayrıca antioksidanlarda, özellikle de anti-inflamatuar özelliklere sahip olan polifenol bakımından yüksektir.

  Sorgum Unu

  Sorgum unu, 5000 yıldan fazla bir süredir var olan eski bir tahıl tanesinden yapılır. Tahıl doğal olarak glutensizdir.

  Hafif bir renk ve dokuya, ayrıca hafif ve tatlı bir lezzete sahiptir. Ağır veya yoğun bir un olarak kabul edilir, genellikle diğer glutensiz unlarla karıştırılarak veya az miktarda un gerektiren yemek tariflerinde kullanılır. 

  Sorgum unu işleme sırasında gluten ile kontamine olabilir. Sertifikalı glutensiz etiketine dikkat edin.

  Amaranth Unu

  Amaranth unu, besleyici bir un çeşitidir. Buğday ununun % 25’i kadarının yerini alabilir ancak pişirme sırasında diğer unlar ile birleştirilmelidir.

  Amaranth buğdayla aynı alanlarda yetiştirilmediğinden, gluten kontaminasyon riski düşüktür.

  Teff Unu

  Teff unu, krep, tahıl gevreği, ekmek ve aperatifler gibi diğer yiyecekler için kullanılır. Buğday veya her amaca uygun unun % 25 ila 50’si için ikame edilebilir.

  Teff unu, tokluk hissini arttıran ve iştahı azaltmaya yardımcı olan protein bakımından yüksektir.

  Diğer tahıl ve unlarda olduğu gibi, teff unun % 100 glütensiz olması için, işlendiği yere bakmak gerekir.

  Ararot Unu

  Ararot unu daha az yaygın gluten ve tahıl içermeyen bir undur. Maranta arundinacea olarak bilinen tropikal bir bitkiden elde edilen nişastalı bir maddeden yapılır.

  Çok yönlü bir undur, ekmek ve tatlı tarifleri için badem, hindistan cevizi veya tapyoka unları ile karıştırılarak kullanılabilir.

  Bu un potasyum, B vitaminleri ve demir açısından zengindir. Çalışmalar bağışıklık hücrelerini uyardığını ve bağışıklık fonksiyonunu artırabileceğini göstermiştir.

  Esmer Pirinç Unu

  Esmer pirinç unu öğütülmüş esmer pirinçten yapılır. Tam tahıllı bir undur.

  Kalınlaştırılmış soslar yapmak veya balık ve tavuk gibi ekmekli yiyecekler hazırlamak için kullanılabilir.

  Esmer pirinç unu genellikle erişte yapmak için kullanılır ve ekmek, kurabiye ve kek tarifleri için diğer glutensiz unlar ile birleştirilebilir.

  Yulaf Unu

  Yulaf unu, tam tahıllı yulaftan yapılır. Unlu mamullere çok amaçlı undan çok daha fazla lezzet verir.

  Yulaf ve yulaf unu, genellikle nasıl yetiştirildiklerine ve işlendikleri yere bağlı olarak kirlenmeye maruz kalır. Gluten yiyemiyorsanız sertifikalı glutensiz yulaf unu satın almalısınız.

  Mısır Unu

  Mısır unu, çok ince öğütülmüştür. Genellikle sıvılar için yoğunlaştırıcı olarak ve ekmek yapmak için kullanılır.

  Mısır unu, beyaz ve sarı renkte olur ve ekmek yapmak için diğer glutensiz unlar ile birleştirilebilir.

  Lif bakımından yüksektir ve karotenoidler lutein ve zeaksantinin iyi bir kaynağıdır.

  Çapraz kontaminasyon tipik olarak mısır unu ile yapılan işlenmiş gıdalarda daha olasıdır. Mısır ekmeği bile normal un içerebilir.

  Nohut Unu

  Nohut, baklagil ailesinin bir parçasıdır. Unları kuru nohuttan yapılır ve ayrıca gram un ve besan olarak da bilinir.

  Nohut iyi bir lif ve bitki bazlı protein kaynağıdır. Bu besinler, sindirimi yavaşlatmak, tokluğu desteklemek ve vücut ağırlığını yönetmek için birlikte hareket eder.

  Nohut unu magnezyum ve potasyum minerallerinde yüksektir ve her ikisi de kalp sağlığını desteklemede olumlu bir rol oynar.

  Hindistan Cevizi Unu

  Hindistan cevizi unu kurutulmuş hindistan cevizi etinden yapılır ve hafif bir hindistan cevizi tadı verir.

  Hafif dokusu, normal unlara benzer sonuçlar verir ve ekmek pişirme ve tatlılar için kullanılabilir. Hindistan cevizi ununun normal veya badem unu yerine kullanıldığında çok daha fazla su emdiğini unutmayın.

  Doymuş yağ laurik asit bakımından yüksektir. Bu orta zincirli trigliserit , vücudunuz için enerji sağlar ve unun lif içeriği ile birlikte “kötü” LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

  Araştırmalar, lif içeriğinin, sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, zira kan şekerinin ani iniş ve çıkışlarına neden olmamaktadır.

  Tapyoka Unu

  Tapyoka unu, Güney Amerika manyok kökünden ekstrakte edilen nişastalı sıvıdan yapılır.

  Bu un, çorba, sos ve keklerde koyulaştırıcı olarak kullanılır. Ekmek yapımında diğer glutensiz unlar ile birlikte de kullanılabilir.

  Karbonhidratların yanı sıra, tapyoka unu, lif, protein veya mikro besin olarak çok az besin değeri sağlar. 

  Aslında, diğer tam tahıl, glutensiz unlardan daha düşük olarak kabul edilir ve sıklıkla boş kalori olarak addedilir.

  Tapyoka ununun bir sağlık yararı, lif gibi çalışan dirençli nişasta içeriğidir. Sindirime dirençli olan bu nişasta, insülin duyarlılığı, düşük kan şekeri seviyeleri, iştah azalması ve diğer sindirimsel faydalarla ilişkilidir.

  rafine şeker nasıl bırakılır

  Yiyecek Etiketlerinde Dikkat Edilecek Malzemeler

  Bir öğenin gluten içerdiğini gösterebilen içerik ve gıda katkı maddelerinin listesi.

  – Modifiye gıda nişastası ve maltodekstrin (eğer buğdaydan yapılmışsa, etiket üzerinde belirtilecektir)

  – Malt sirkesi, malt ekstresi ve malt şurubu dahil malt bazlı bileşenler

  – Gluten sabitleyici

  – Soya veya teriyaki sosu

  – Buğday proteini ve buğday unu gibi buğday bazlı maddeler

  – Emülgatörler (etikette belirtilecektir)

  Sonuç olarak;

  Eğer glutenden uzak durmanız gerekiyorsa, dengeli beslenme için seçebileceğiniz birçok yiyecek vardır.

  Birçok sağlıklı gıda, meyveler, sebzeler, taze et, balık ve kümes hayvanları, baklagiller, belirli tam tahıllar, süt ürünleri ve yağlar dahil olmak üzere doğal olarak glutensizdir.

  Buğday, çavdar ve arpa, glütensiz bir diyette kaçınılması gereken başlıca yiyeceklerdir. Gluten ayrıca konserve ve kutulu ürünler gibi işlenmiş gıdalara da eklenir.

  Ayrıca, yulaf gibi bazı tahıllar, işlendikleri yere bağlı olarak gluten ile çapraz kontamine olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ