Gluten İntoleransının En Sık Görülen Belirtileri | diyetz

Gluten İntoleransının En Sık Görülen Belirtileri

 

 

Gluten intoleransı oldukça yaygın bir sorundur. Buğday, arpa ve çavdarın içinde bulunan bir protein olan glütene karşı istenmeyen reaksiyonlarla karakterizedir.

 

Çölyak hastalığı, gluten intoleransının en şiddetli şeklidir. Nüfusun yaklaşık % 1’ini etkileyen ve sindirim sisteminde hasara yol açabilen otoimmün bir hastalıktır.

 

Ancak, insanların % 0.5-13’ü çölyak dışı gluten hassasiyetine ,yani gluten alerjisinin daha hafif bir formuna sahip olabilir ki bu durum da bazı sorunlara neden olabilir.

 

İşte gluten intoleransının ana belirtileri…

 

 

 

Şişkinlik

Şişkinlik, yemek yedikten sonra karnınızın şişmesi veya gaz dolu gibi hissetmenizdir. Bu sizi rahatsız eder. Şişkinlik çok yaygındır ve birçok açıklaması olsa da, aynı zamanda gluten intoleransının bir işareti olabilir.

Aslında, şişkinlik, glutene duyarlı veya toleransa karşı en sık görülen şikâyetlerden biridir. Bir çalışma, çölyak dışı gluten hassasiyetinden şüphelenilen kişilerin % 87’sinde şişkinlik yaşandığını gösterdi.

 

 

 

 

İshal ve Kabızlık

Ara sıra yaşanan ishal ve kabızlık normaldir ancak düzenli olarak gerçekleşmesi endişe kaynağı olabilir. Bunlar aynı zamanda gluten intoleransının ortak bir belirtisidir.

 

Çölyak hastalığı olan kişiler gluteni yedikten sonra bağırsakta iltihaplanma yaşarlar.

 

Bu, bağırsak astarına zarar verir ve zayıf besin emilimine yol açarak önemli sindirim rahatsızlığı ve sıklıkla ishal veya kabızlık oluşturur.

 

Bununla birlikte, gluten çölyak hastalığı olmayan bazı insanlarda sindirim semptomlarına da neden olabilir. Glutene duyarlı bireylerin % 50’sinden fazlasında düzenli olarak ishal, % 25’inde kabızlık yaşanır.

 

Ayrıca, çölyak hastalığı olan bireyler, zayıf besin emilimi nedeniyle soluk renkli ve kötü kokulu dışkı görebilirler.

 

Sıklıkta ishal, elektrolit kaybı, dehidrasyon ve yorgunluk gibi bazı önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

 

 

Karın Ağrısı

Karın ağrısı çok yaygındır ve çok sayıda açıklama yapabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda gluten intoleransının da en yaygın semptomudur. Gluten intoleransı olanların % 83’ü gluten yedikten sonra karın ağrısı ve rahatsızlık yaşar.

 

 

 

Baş Ağrısı

Birçok kişi baş ağrısı ya da migren yaşar. Migren, yaygın bir koşul olup, çoğu insan düzenli olarak yaşamaktadır. Çalışmalar, gluten toleransı olan bireylerin diğerlerine göre migrene daha yatkın olabileceğini göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  İnositol: Faydaları ve Yan Etkileri Nedir?

Belli bir sebep olmaksızın düzenli baş ağrısı veya migren varsa, glutene duyarlı olabilirsiniz.

 

 

 

Yorgun Hissetme

Yorgunluk çok yaygındır ve genellikle herhangi bir hastalığa bağlı değildir. Ancak, sürekli çok yorgun hissederseniz, altta yatan bir sebep olasılığını düşünmelisiniz.

 

Gluten intoleransı olan bireyler özellikle gluten içeren besinleri yedikten sonra, yorgun hissederler. Çalışmalar glütene toleranslı bireylerin % 60-82’sinde yorgunluk ve halsizlik yaşadığını göstermiştir.

 

Ayrıca, gluten intoleransı demir eksikliği anemisine de neden olabilir, bu da daha fazla yorgunluk ve enerji kaybına neden olur.

 

 

 

Cilt Sorunları

Gluten intoleransı cildi de etkileyebilir. Dermatit herpetiformis adı verilen kabarcıklı bir cilt rahatsızlığı, çölyak hastalığının cilt tezahürüdür.

 

Hastalığı olan herkes glutene duyarlıdır, ancak hastaların % 10’dan azında çölyak hastalığını gösteren sindirim belirtileri görülmektedir.

 

Ayrıca, glutensiz bir diyet yaparken diğer birkaç cilt hastalıkları düzelme göstermiştir . Bunlara şunlar dahildir: 

 

Psoriasis(sedef): Derinin küçültülmesi ve kızarması ile karakterize, cildin inflamatuar bir hastalığıdır.

 

Alopesi areata(saçkıran): Yara izi bırakmayan saç dökülmesi olarak görülen otoimmün bir hastalıktır.

 

Kronik ürtiker: Soluk merkezli tekrarlayan, kaşıntılı, pembe veya kırmızı lezyonlarla karakterize cilt rahatsızlığı.

 

 

 

Depresyon

Depresyon her yıl yetişkinlerin yaklaşık % 6’sını etkiler. Belirtiler çok etkisiz hale gelebilir ve umutsuzluk ve üzüntüye neden olabilir.

 

Sindirim konularına sahip insanlar, sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında, hem anksiyete hem de depresyona daha yatkın görünmektedir.

 

Bu, özellikle çölyak hastalığı olan insanlar arasında yaygındır. Gluten intoleransının depresyona nasıl neden olabileceği ile ilgili birkaç teori vardır. Bunlara şunlar dahildir:

 

Anormal serotonin seviyeleri: Serotonin, hücrelerin iletişim kurmasına izin veren bir nörotransmitterdir. Genellikle “mutluluk” hormonlarından biri olarak bilinir. Azalan miktarlar depresyon ile ilişkilendirilir.

 

Gluten eksofinleri: Bu peptidler gluten proteinlerinin bir kısmının sindirimi sırasında oluşur. Depresyon riskini artırabilecek merkezi sinir sistemine müdahele edebilirler.

 

İlginizi Çekebilir  Erik ve Kuru Eriğin Besin Değeri

Bağırsak florasında değişiklikler: Artmış miktarda zararlı bakteri ve azalmış miktarda faydalı bakteri merkezi sinir sistemini etkileyebilir ve depresyon riskini arttırır.

 

Birçok çalışma, kendine bildirilen gluten intoleransı olan depresif bireylerin sindirim semptomları çözülmese de daha iyi hissetmek için glutensiz bir diyet sürdürmesini istemektedir.

 

Bu, gluten intoleransının sindirim semptomlarına bakılmaksızın kendi başına depresyon duygusu uyandırabileceğini düşündürmektedir.

 

 

 

Açıklanamayan Kilo Kaybı

Beklenmedik bir kilo değişimi genellikle endişe kaynağıdır. Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilse de, açıklanamayan kilo kaybı , tanı konulmamış çölyak hastalığının ortak bir yan etkisidir.

 

Çölyak hastalığı olan hastalardaki bir çalışmada, üçte ikisi altı ay içinde kilo vermiş. Kilo kaybı zayıf besin emilimi ile birleştiğinde çeşitli sindirim belirtileri ile açıklanabilir.

 

 

 

Demir Eksikliğine Bağlı Anemi

Demir eksikliğine bağlı anemi, dünyadaki en yaygın besin eksikliğidir. Demir eksikliği düşük kan hacmi, yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, soluk cilt ve zayıflık gibi belirtilere neden olur.

 

Çölyak hastalığında, bağırsakta besin emiliminde bozulma olur ve bu da gıda maddesinden emilen demir miktarının azalmasına neden olur. Demir eksikliğine bağlı anemi, doktorunuzun bildirdiği çölyak hastalığının ilk semptomları arasında olabilir.

 

Son yıllarda yapılan araştırmalar, demir eksikliğinin hem çocuklarda hem de çölyak hastalığı olan erişkinlerde önemli olabileceğini düşündürmektedir.

 

 

 

Kaygı

Kaygı, dünya genelindeki insanların % 3-30’unu etkileyebilir. Endişe, sinirlilik, huzursuzluk ve ajitasyon duyguları içerir. Dahası, genellikle depresyon ile yakın ilişkilidir.

 

Gluten intoleransı olan bireyler , sağlıklı bireylere göre kaygı ve panik bozukluklarına daha yatkın gibi görünmektedir.

 

Buna ek olarak, bir araştırma, kendinden rapor edilen gluten intolaransına sahip bireylerin % 40’ının düzenli olarak kaygı yaşadıklarını ortaya koydu.

 

 

 

Otoimmün Bozukluklar

Çölyak hastalığı, gluten yedikten sonra bağışıklık sisteminizin sindirim sisteminize saldırmasına neden olan otoimmün bir hastalıktır. Bu otoimmün hastalığa sahip olmak sizi otoimmün tiroid hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıklara daha yatkın hale getirir.

 

İlginizi Çekebilir  Zayıflatan Sağlıklı Yiyecekler

Dahası, otoimmün tiroid bozuklukları duygusal ve depresif bozuklukları geliştirme için bir risk faktörü olabilir. Bu aynı zamanda, tip 1 diyabet, otoimmün karaciğer hastalıkları ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıklara sahip insanlarda çölyak hastalığını daha yaygın hale getirir.

 

 

 

Eklem ve Kas Ağrısı

İnsanlarda eklem ve kas ağrısı yaşamanın birçok nedeni vardır. Çölyak hastalarının genetik olarak aşırı duyarlı bir sinir sistemi olduğuna dair bir teori var.

 

Bu nedenle, kas ve eklemlerde ağrıya neden olan duyu nöronlarını aktive etmek için daha düşük eşikler olabilir. Ayrıca, glutene maruz kalma glutene duyarlı bireylerde iltihaba neden olabilir. İltihap, eklem ve kaslar da dahil olmak üzere yaygın ağrıya neden olabilir.

 

 

 

Bacak veya Kol Uyuşması

Gluten intoleransının bir diğer şaşırtıcı belirtisi, kol ve bacaklarda uyuşma veya karıncalanma bulunan nöropatidir.

 

Bu durum, diyabetli ve B12 vitamini eksikliği olan bireylerde sık görülür. Ayrıca toksisite ve alkol tüketiminden kaynaklanabilir.

 

Ancak çölyak hastalığı ve gluten intoleransına sahip kişilerin, sağlıklı kontrol gruplarına kıyasla kol ve bacak uyuşmazlığı yaşama riski daha yüksek görünmektedir.

 

Kesin neden bilinmemekle birlikte, bazıları bu belirtiyi gluten intoleransı ile ilgili bazı antikorların varlığına bağlamıştır.

 

 

 

Beyin Sisi

“Beyin sisi”, zihinsel karışıklık hissini ifade eder. Unutkanlık, düşünmede zorlanma veya zihinsel yorgunluk olarak tanımlanır.

 

Beyin sisi olması, gluten intoleransının yaygın bir semptomudur ve glutene tolerans göstermeyen bireylerin % 40’ını etkiler.

 

Bu semptom, glutendeki bazı antikorlara tepki ile ortaya çıkabilir, ancak kesin nedeni bilinmemektedir.

 

Sonuç olarak;

Gluten intoleransı çok sayıda belirtiye sahip olabilir. Ancak, yukarıdaki listede yer alan belirtilerin çoğunun başka açıklamalara sahip olabileceğini unutmayın.

 

Ancak, belli bir nedenden ötürü düzenli olarak bazılarını yaşarsanız, yediklerinizdeki glutene olumsuz olarak tepki gösteriyor olabilirsiniz.

 

Bu durumda, bir doktora danışmalısınız ya da etkisi olup olmadığını görmek için beslenmenizden gluteni geçici olarak çıkarmayı deneyin.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ