Glukozamin: Faydaları, Dozaj ve Yan Etkiler | diyetz

Glukozamin: Faydaları, Dozaj ve Yan Etkiler

  • 1.306 kez görüntülendi.

 

 

Glukozamin vücudunuzda doğal olarak bulunan bir moleküldür, ama aynı zamanda popüler bir diyet takviyesidir.

 

Çoğu zaman kemik ve eklem hastalıkları semptomlarını ve birçok başka inflamatuar hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Bu yazıda glukozaminin yararları, dozu ve yan etkileri anlatılmaktadır.

 

 

Glukozamin Nedir?

Glukozamin, kimyasal olarak bir amino şeker olarak sınıflandırılan doğal bir bileşiktir.

 

Vücudunuzdaki çeşitli fonksiyonel moleküller için bir yapı taşı görevi görür, ancak öncelikle eklemlerinizde kıkırdak gelişimi ve korunması için etkilidir.

 

Glukozamin, hayvan kabukları, hayvan kemikleri ve mantarlar dahil olmak üzere bazı hayvan ve diğer insan dışı dokularda da bulunur. Ek glukozamin formları genellikle bu doğal kaynaklardan yapılır.

 

Glukozamin, osteoartrit gibi eklem rahatsızlıklarını tedavi etmek ve önlemek için sıklıkla kullanılır. Ağızdan alınabilir veya bir krem ​​veya topikal olarak uygulanabilir.

 

 

İnflamasyonu azaltabilir

Glukozamin çoğunlukla çeşitli inflamatuar durumların semptomlarını tedavi etmek için tamamlayıcı olarak kullanılır. Glukozamin mekanizmaları hala iyi anlaşılmamış olsa da, inflamasyonu kolayca azalttığı görülmektedir.

 

Bir test tüpü çalışmasında, glukozamin, kemik oluşumuna katılan hücrelere uygulandığında belirgin bir anti-inflamatuar etki gösterdi.

 

Glukozamin üzerindeki araştırmaların çoğu, aynı zamanda vücudunuzun üretim ve sağlıklı kıkırdağın korunmasında da rol oynayan glukozamine benzer bir bileşik olan kondroitin ile takviye edilmesini içerir.

 

200’den fazla kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, glukozamin takviyeleri, iki spesifik biyokimyasal inflamasyon belirteçleri için % 28 ve% 24’lük bir azalmaya bağlanmıştır: CRP ve PGE. Ancak, bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı değildir.

 

Aynı çalışmanın kondroitin kullanan kişilerde bu inflamatuar belirteçlerin % 36 oranında azaldığının tespit edildiğini belirtmek gerekir. Bu sonuç aslında anlamlıydı.

 

Diğer çalışmalar bu bulguları arttırmaktadır. Kondroitin alan birçok katılımcının aynı anda glukozamin ile desteklendiğini de unutmayın.

 

 

Eklem sağlığında etkilidir

Glukozamin vücudunuzda doğal olarak bulunur. Ana rollerinden biri, eklemleriniz arasındaki dokuların sağlıklı gelişimini desteklemektir.

 

İlginizi Çekebilir  Yoganın Bilim Tarafından Desteklenen Faydaları

Eklem kıkırdağı, eklemlerin oluşturulması için birleştikleri kemiklerin uçlarını kaplayan düzgün beyaz bir doku türüdür.

 

Bu tür doku – sinoviyal sıvı olarak adlandırılan bir yağlama sıvısı ile birlikte – kemiğin birbirine geçmesini sağlar, sürtünmeyi en aza indirir ve eklemlerinizde ağrısız harekete izin verir.

 

Glukozamin, eklem kıkırdağı ve sinovyal sıvının oluşturulmasında yer alan çeşitli kimyasal bileşiklerin oluşturulmasına yardımcı olur.

 

Bazı çalışmalar, ek glukozaminin, kıkırdağın parçalanmasını önleyerek eklem dokusunu koruyabildiğini göstermektedir.

 

Küçük bir çalışmada, üç aylık bir süre boyunca günde 3 gram glukozamin ile tedavi edilen futbolcuların eklem eklemlerindeki kollajen-parçalanma kollajen-sentez belirteçleri oranını anlamlı derecede azaltmıştır.

 

Bu sonuçlar glukozaminin eklem koruyucu etkisini göstermektedir.

 

 

Kemik ve eklem bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır

Glukozamin takviyeleri sıklıkla çeşitli kemik ve eklem durumlarını tedavi etmek için alınır.

 

Bu molekül, osteoartrit, romatoid artrit ve osteoporoz ile ilişkili semptomları ve hastalık progresyonunu tedavi etme potansiyeli açısından özel olarak araştırılmıştır.

 

Çoklu çalışmalar, glukozamin sülfatla günlük takviyenin, ağrıda önemli bir azalma, eklem boşluğunun korunması ve genel olarak hastalık ilerlemesinin yavaşlatılmasıyla, osteoartrit için etkili ve uzun süreli tedavi sunabileceğini göstermektedir.

 

Bazı çalışmalarda, çeşitli glukozamin formlarıyla tedavi edilen farelerde romatoid artrit (RA) markörlerinin önemli ölçüde azaldığı gösterilmiştir.

 

Tersine, bir insan çalışması, glukozamin kullanımı ile RA ilerlemesinde herhangi bir büyük değişiklik göstermedi. Bununla birlikte, çalışma katılımcıları önemli ölçüde iyileşmiş semptom yönetimi bildirmiştir.

 

Osteoporozlu farelerde yapılan bazı erken araştırmalar, aynı zamanda, glukozaminin, kemik direncini arttırmak için ek bir kullanım potansiyeli olduğunu da gösterir.

 

Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, eklem ve kemik hastalıklarında glukozamin mekanizmalarını ve en iyi uygulamalarını anlamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

İlginizi Çekebilir  Çemen Yağının İnanılmaz Faydaları

 

Glukozaminin Diğer Kullanımları

İnsanlar çok çeşitli kronik inflamatuar hastalıkları tedavi etmek için glukozamin kullanıyor olsalar da, bu tür kullanımı destekleyen bilimsel veriler sınırlıdır.

 

 

İnterstisyel Sistit

Glukozamin, bileşik glikozaminoglikandaki bir eksiklik ile ilişkili bir durum olan interstisyel sistit (IC) için bir tedavi olarak yaygın bir şekilde desteklenmektedir.

 

Glukozamin bu bileşiğin öncüsü olduğu için, glukozamin takviyelerinin IC’yi yönetmeye yardımcı olabileceği konusunda teorik olarak uyarlanmıştır.Ne yazık ki, bu teoriyi destekleyen güvenilir bilimsel veriler yeterli değildir.

 

 

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD)

İnterstisyel sistit gibi, inflamatuar bağırsak hastalığı da (İBH) glikozaminoglikan eksikliği ile ilişkilidir.

 

Çok az araştırma, glukozaminin IBD’yi tedavi edebileceği fikrini desteklemektedir. Bununla birlikte, IBD’li farelerde yapılan bir çalışma, glukozamin ile takviye etmenin inflamasyonu azaltabileceğini göstermiştir.

 

Sonuç olarak, herhangi bir kesin sonuç çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

Multipl Skleroz (MS)

Bazı kaynaklar, glukozaminin multipl skleroz (MS) için etkili bir tedavi olabileceğini iddia etmektedir. Ancak, destekleyici araştırma eksiktir.

 

Bir çalışmada, relapsing-remitting MS için geleneksel tedavinin yanında glukozamin sülfat kullanılmasının etkisi değerlendirildi. Sonuçlar, glukozaminin bir sonucu olarak relaps oranı veya hastalık progresyonu üzerinde anlamlı bir etki göstermedi.

 

 

Glokom

Glokomun yaygın olarak glukozamin ile tedavi edilebilir olduğuna inanılmaktadır.

 

Bazı erken araştırmalar glukozamin sülfatın retinanızda azalmış inflamasyon ve antioksidan etkilerle göz sağlığını destekleyebileceğini göstermektedir.

 

Tersine, küçük bir çalışma, aşırı glukozamin alımının glokomlu insanlara zarar verebileceğini göstermiştir. Genel olarak, mevcut veriler belirsizdir.

 

 

Temporomandibular Eklem (TMJ)

Bazı kaynaklar, glukozaminin TMJ veya temporomandibular eklem için etkili bir tedavi olduğunu iddia etmektedir. Ancak, bu iddiayı destekleyecek araştırmalar yetersizdir.

 

Bir küçük çalışma, kombine glukozamin sülfat ve kondroitin takviyesi alan katılımcılarda ağrı ve inflamatuar belirteçlerin yanı sıra artan çene hareketliliğinde önemli bir azalma olduğunu göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Topuk Çatlakları için Evde Bitkisel Çözümler

Bir başka küçük çalışma, TMJ’li kişilerde glukozamin hidroklorür takviyelerinin kısa sürede etkili olmadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, uzun süreli ağrı yönetiminde belirgin bir iyileşme bildirilmiştir.

 

Bu çalışma sonuçları umut verici olmakla birlikte, herhangi bir kesin sonuca destek verecek yeterli veri sunmamaktadır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Glukozaminin birçok hastalık üzerindeki olumlu etkileri konusunda geniş iddialar olmasına rağmen, mevcut araştırmalar sadece dar bir aralıktaki koşullara yönelik kullanımını desteklemektedir.

 

Günümüzde en güçlü kanıt, osteoartrit semptomlarının uzun süreli tedavisi için glukozamin sülfat kullanımını desteklemektedir. Bu, herkes için geçerli değildir.

 

Mevcut verilere göre, diğer hastalıklar veya inflamatuar durumlar için etkili bir tedavi olma olasılığı daha azdır.

 

Glukozamin kullanmayı düşünüyorsanız, seçtiğiniz takviyenin kalitesini unutmayın.

 

 

Dozaj ve Ek Formlar

Tipik glukozamin dozu günde 1.500 mg’dır, bu günde bir kerede veya daha küçük dozlarda alınabilmektedir.

 

Glukozamin takviyeleri, kabuklu deniz hayvanlarının kabuğu veya mantar gibi doğal kaynaklardan yapılır veya laboratuvarda yapay olarak üretilir.

 

Glukozamin takviyeleri üç biçimde mevcuttur:

 

  • Glukozamin sülfat
  • Glukozamin hidroklorid
  • N-asetil glukozamin

 

Bazen, glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ile birlikte satılır. Çoğu bilimsel veri, glukozamin sülfat veya kondroitin ile birleştirilmiş glukozamin sülfat için en yüksek etkinliği gösterir.

 

 

Olası Riskler ve Yan Etkiler

Glukozamin takviyeleri çoğu insan için muhtemelen güvenlidir. Bununla birlikte, bazı riskler vardır. Olası istenmeyen reaksiyonlar şunlardır:

 

  • Bulantı ve kusma
  • İshal
  • Mide ekşimesi
  • Karın ağrısı

 

Emniyeti destekleyen kanıt eksikliğinden dolayı gebe veya emziriyorsanız glukozamin almamalısınız.

 

Glukozamin diyabetli insanlar için kan şekeri kontrolünü kötüleştirebilir ancak bu risk nispeten düşüktür. Diyabetiniz varsa veya diyabet ilaçları alıyorsanız, glukozamin almadan önce doktorunuzla konuşun.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ