Glucomannan Nedir, Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

Glucomannan, kolesterolü ve kan şekerini düşürebilen ve kabızlığı önleyebilen kompleks bir şekerdir. Erken araştırmalar, kilo yönetimi sağladığını, bağırsak sağlığını iyileştirdiğini ve cildi korumaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Glucomannan, etkili doğal bir diyet lifi olarak düşünülmektedir ve birçok kişinin zayıflamak için kullandığı besin takviyelerinden biridir. Bunun yanında başka sağlık yararları da vardır.

Doğu Asya’daki insanlar, hem gıda hem de geleneksel ilaç olarak binlerce yıldır glucomannan tozu olarak da bilinen konjak lifini kullandılar.

Çin’in yerli halkı astım, göğüs ağrısı, öksürük, fıtık, yanık ve çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için konjak kullanmıştır.

Günümüzde hızla ilerleyen bilimsel çalışmalar, konjac glucomannan ile takviyenin plazma kolesterolünü önemli ölçüde düşürebileceğini, karbonhidrat metabolizmasını iyileştirebileceğini, bağırsak hareketlerini teşvik edebileceğini ve sağlıklı bir kolonu teşvik edebileceğini ortaya koymuştur.

Yazıda, glucomannan nedir”, “glucomannan nasıl kullanılır”, “glucomannan zayıflatır mı” konularına değinilecektir.

Glucomannan Nedir?

Konjak olarak da bilinen doğal, suda çözünür bir diyet lifidir. Bu madde içki karışımlarında ilave olarak bulunur, ayrıca makarna ve un gibi gıda ürünlerine eklenir.

Lif bitkiden çıkarıldıktan sonra, bir diyet takviyesi olarak satılmasının yanı sıra, bir gıda katkı maddesi olarak da kullanılır – E425-ii ile gösterilen bir emülgatör ve koyulaştırıcıdır.

Bu diyet lifi, su emme özelliğine sahiptir ve bilinen en iyi diyet liflerinden biridir. Çok sıvı emer, bir glucomannan kapsülünü küçük bir bardak suya boşaltırsanız, her şey bir jöle haline gelir. Bu özelliğinden dolayı kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Glucomannan Besin Değerleri

Glucomannan, konjak bitkisinden ( Amorphophallus konjac ), özellikle bitkinin kökünden elde edilir. Bitki ılık, subtropikal, tropikal doğu Asya, Japonya ve Çin’den güneyde Endonezya’ya kadar uzanır.

Konjak bitkisinin yenilebilir kısmı, glucomannan tozunun türetildiği kök veya soğandır. Konjak kökünün yenilebilir hale gelmesi için önce kurutulur ve sonra ince bir toz haline getirilir. Nihai ürün, glucomannan tozu olarak da bilinen konjak unu adı verilen bir diyet lifidir.

Glucomannan, mannoz ve glikozdan oluşan bir liftir. Diğer diyet lifleriyle karşılaştırıldığında en yüksek viskoziteye ve moleküler ağırlığa sahiptir.

Kuru glucomannan tozunu suya koyduğunuzda muazzam bir şekilde şişer ve pisilyum kabuğu tozuna benzer bir jele dönüşür.

Aerobacter mannaolyticus, Clostridium butyricum ve Clostridium beijerinckii gibi bazı bağırsak florası bakterileri,  glucomannanın disakkaritlere ve sonunda glikoz ve mannoza parçalanmasına yardımcı olabilir.

Konjak bitkisinin kurutulmuş soğanı, yaklaşık yüzde 40 oranında glucomannan sakızı içerir. Konjaktın kalorisi çok düşüktür ancak lifte çok yüksektir.

İki gram toz, yaklaşık beş kalori ve 2.5 gram lif içerir. Bu lif miktarı, günlük lif ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılar.

Glucomannan Yararları Nelerdir?

glucomannan tozu

Kolesterolü düşürür

American Journal of Clinical Nutrition’da 14 glucomannan çalışmasının sistemik bir analizi yayınlandı ve glucomannan kullanımının toplam kolesterol, LDL kolesterol, trigliseritlerin yanı sıra vücut ağırlığı ve açlık kan şekeri üzerinde önemli ölçüde faydalı etkileri olduğunu ortaya çıkardı.

Ancak HDL kolesterolü veya kan basıncını etkilemedi. Daha spesifik olarak, glucomannan bu çalışmalarda aşağıdakileri yapabildi:

– Toplam kolesterolü 19,3 mg / dL azalttı

– LDL kolesterolü 16 mg / dL düşürdü

– Trigliseridleri 11.1 mg / dL düşürdü

– Açlık kan şekerini 7,4 mg / dL düşürdü

Glucomannan, lif merkezli bir madde olduğundan, sindirim kanalındaki suyu süngerle silerek bağırsaktaki kolesterol emilimini azaltabilir, bu da vücut tarafından kolesterol emilimini azaltır.

Şeker hastalarına faydalıdır

Glucomannan ve diyabeti içeren 20’den fazla bilimsel çalışma var. Şeker hastalarına yardımcı olmanın yollarından biri, midenin doğal boşalma sürecini geciktirmesidir, bu da daha kademeli şeker emilimine ve yemeklerden sonra daha düşük kan şekeri seviyelerine yol açar.

Diabetes Care’de yayınlanan küçük bir çalışma konjac lifinin çok olumlu etkileri olduğunu gösterdi. Düşük yağlı diyet ve ilaç tedavisi ile geleneksel olarak tedavi edilen çalışma deneklerine konjak lifi ile zenginleştirilmiş bisküviler verildi.

Genel olarak, araştırmacılar konjak lifinin konvansiyonel tedaviye eklenmesinin yüksek riskli diyabetik hastalarda kan şekeri kontrolünü, kan lipid profilini ve sistolik kan basıncını iyileştirebileceği sonucuna varmışlardır. Buna karşılık, konjak lifinin geleneksel tip 2 diyabet tedavisinin etkinliğini artırabileceğine inanıyorlar.

Başka bir çalışma, 72 tip 2 diyabetli deneğe 65 gün boyunca konjak maması verdi. Genel olarak, bunun hipergliseminin önlenmesi ve tedavisinde çok yararlı olduğu sonucuna varıldı. Hiperglisemi veya yüksek kan şekeri genellikle şeker hastalarını etkiler. Kanda aşırı miktarda glikoz (şeker) dolaştığı bir durumdur.

Genel olarak, glucomannanı ağız yoluyla almak veya diyetinize dahil etmek, diyabetli kişilerde kolesterolü, kan şekeri seviyelerini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir, bu nedenle sağlıklı bir diyabetik diyet planının parçası olmalıdır.

Kabızlığın tedavisine yardımcı olur

Kabızlık, tipik olarak düşük lifli diyet, dehidrasyon ve egzersiz eksikliğinden kaynaklanan yaygın bir sorundur. Birkaç çalışma, glucomannanın kabızlığa yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Toz, tüketildiğinde sistemde prebiyotik olarak çalışır ve bu da sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik etmek için çok faydalıdır.

Glucomannan, yığın oluşturan doğal bir müshil olarak kabul edilir ; bu, alımının, kolondan daha kolay geçen daha büyük, daha hacimli bir dışkıyı destekleyebileceği anlamına gelir. Aynı zamanda dışarı atılması için daha az zorlanma gerektiren bir dışkıyı teşvik eder.

Kabızlık çeken bireyler için, glucomannan ve diğer yığın oluşturan müshiller tipik olarak alımdan sonraki 12 ila 24 saat içinde bağırsak hareketini teşvik eder. Çalışmalar, üç ila dört gramın kabızlık için etkili olduğunu göstermiştir. 

2008 yılında yapılan bir çalışma, özellikle bir konjak glucomannan takviyesinin mütevazı bir dozunun, kabızlık çeken yetişkinlerde bağırsak hareketlerini yüzde 30 oranında teşvik ettiğini ve genel olarak kolonik ekolojiyi iyileştirdiğini buldu.

Polikistik over sendromu

PCOS (polikistik over sendromu) insülin direncine neden olabilir. PKOS’lu 30 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, glucomannan takviyeleri, glikoz ve insülin seviyelerini düşürmüştür.

Hipertiroidizm

48 hipertiroid hastası ile yapılan bir çalışmada, standart tedaviye ek olarak glucomannan alanlar, tedavinin ilk haftalarında önemli ölçüde daha düşük tiroid hormon düzeylerine sahipti.

Cilt hasarı

Glucomannan, 5 gönüllü insanda UV ile indüklenen cilt kızarıklığını azalttı ve cilt hücrelerini UVB’nin indüklediği hasara karşı korudu.

Akne

Glucomannan ve probiyotik bakteriler, bir hücre çalışmasında akneye neden olan bakterilerin büyümesini engelledi.

İltihap

Bu takviye, artritli sıçanlarda inflamasyonu azaltmıştır. Ayrıca farelerde bağırsak ve deri iltihabını azalttı. Bu çalışmalarda, glucomannan Th2 yanıtını ( IL-4 ve IL-1 3 ) azaltmıştır.

Antioksidan aktivite

Bu takviye, farelerde ve sıçanlarda antioksidan ve antioksidan enzim düzeylerini artırmıştır.

Yaşlanma

Bu takviye ile uzun süreli beslenme, farelerde ve sıçanlarda yaşlanmayı geciktirir.

Glucomannan Zararları Nelerdir?

Glucomannan iyi tolere edilir ve genellikle güvenli kabul edilir. Ancak, eğer mideye ulaşmadan genişlerse, boğazın ve yemek borusunun tıkanmasına neden olabilir. Bunu önlemek için 1-2 bardak su veya başka bir sıvı ile birlikte içilmelidir.

Bazı insanlarda şişkinlik, gaz veya ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Şeker hastalığı için kullanılan sülfonilüre gibi oral ilaçların emilimini de azaltabilir.

Glucomannan Zayıflama

Suda çözünen bir diyet lifi olduğu için diğer çözünebilir lifler gibi, çeşitli şekillerde kilo vermeye yardımcı olur:

– Çok düşük kalorili bir içeriğe sahiptir.

– Midede yer kaplar ve tokluk hissini geliştirir.

– Midenin boşalmasını geciktirir ve tokluğun artmasına yardımcı olur.

– Diğer çözünür lifler gibi protein ve yağ emilimini azaltır.

Aynı zamanda bazı hayvan çalışmalarında yağ kazanımına karşı koruma sağlayacak şekilde bütirat gibi kısa zincirli yağ asitlerine dönüşen bağırsaktaki yararlı bakterileri besler.

Bu mekanizmaların, diğer çözünebilir liflerin kilo kaybı üzerindeki etkilerine benzediği düşünülmektedir. Ancak, glucomannan diğer çözünür liflerden farklıdır çünkü daha da viskozdur, bu da özellikle etkili hale gelmesini sağlar.

Glucomannan Takviyesi Doz

Kilo kaybı için günde 3 kez 1 gramlık bir doz yeterli kabul edilir. Su ile temas halinde olduğunda genişler ve ağırlığının 50 katına kadar sıvıyı emebilir.

Bu nedenle, önerilen glucomannan dozu, diğer lif takviyeleri ile karşılaştırıldığında daha düşüktür.

Bunun bir yemekten önce alınmadığı sürece kilo kaybı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Zamanlama tavsiyeleri yemekten önce 15 dakika ila 1 saat arasında değişir.

Glucomannan hapı denemeli misiniz?

Kanıtlara göre, etkili bir kilo verme takviyesidir. Ancak, tüm yöntemlerde olduğu gibi, bu da tek başına işe yaramaz.

Uzun vadede kilo vermek için bilinen en iyi yöntem, kalıcı bir yaşam tarzı değişikliği yapmaktır. Glucomannan bunu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir ancak kendi başına bir mucize yaratmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ