Glucomannan Nedir, Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları | diyetz

Glucomannan Nedir, Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

 

Glucomannan, etkili doğal bir diyet lifi olduğu iddia edilen ve birçok kişinin zayıflamak için kullandığı besin takviyelerinden biridir. Bunun yanında başka sağlık yararları da vardır.

Bu yazıda, glucomannan nedir”, “glucomannan nasıl kullanılır”, “glucomannan zayıflatır mı” konularına değinilecektir.

Glucomannan Nedir?

Konjak olarak da bilinen doğal, suda çözünür bir diyet lifidir. Bu madde içki karışımlarında ilave olarak bulunur, ayrıca makarna ve un gibi gıda ürünlerine eklenir.

Lif bitkiden çıkarıldıktan sonra, bir diyet takviyesi olarak satılmasının yanı sıra, bir gıda katkı maddesi olarak da kullanılır – E425-ii ile gösterilen bir emülgatör ve koyulaştırıcıdır.

Bu diyet lifi, su emme özelliğine sahiptir ve bilinen en iyi diyet liflerinden biridir. Çok sıvı emer, bir glucomannan kapsülünü küçük bir bardak suya boşaltırsanız, her şey bir jöle haline gelir. Bu özelliğinden dolayı kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

 

glucomannan tozu

 

Glucomannan Faydaları

14 çalışmanın sistematik bir derlemesine göre, glucomannan şunları yapabilmektedir:

– Toplam kolesterolü 19 mg / dL (0.5 mmol / L) düşürür.

– LDL kolesterolü 16 mg / dL (0.4 mmol / L) düşürür.

– Trigliseridleri 11 mg / dL (0.12 mmol / L) azaltır.

– Kan şekerini 7,4 mg / dL (0,4 mmol / L) düşürür.

 

Kan kolesterolünü düşürmesinin ana mekanizması kolesterolün bağırsaktaki emilimini azaltmasıdır. Suda çözünür bir lif olduğundan, kabızlık tedavisinde de kullanılır.

 

 

Glucomannan Zararları

Glucomannan iyi tolere edilir ve genellikle güvenli kabul edilir. Ancak, eğer mideye ulaşmadan genişlerse, boğazın ve yemek borusunun tıkanmasına neden olabilir. Bunu önlemek için 1-2 bardak su veya başka bir sıvı ile birlikte içilmelidir.

Bazı insanlarda şişkinlik, gaz veya ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Şeker hastalığı için kullanılan sülfonilüre gibi oral ilaçların emilimini de azaltabilir.

 

 

Glucomannan Zayıflama

Suda çözünen bir diyet lifi olduğu için diğer çözünebilir lifler gibi, çeşitli şekillerde kilo vermeye yardımcı olur:

 

– Çok düşük kalorili bir içeriğe sahiptir.

– Midede yer kaplar ve tokluk hissi geliştirir.

– Midenin boşalmasını geciktirir ve tokluğun artmasına yardımcı olur.

– Diğer çözünür lifler gibi protein ve yağ emilimini azaltır.

 

Aynı zamanda bazı hayvan çalışmalarında yağ kazanımına karşı koruma sağlayacak şekilde bütirat gibi kısa zincirli yağ asitlerine dönüşen bağırsaktaki yararlı bakterileri besler.

Bu mekanizmaların, diğer çözünebilir liflerin kilo kaybı üzerindeki etkilerine benzediği düşünülmektedir. Ancak, glucomannan diğer çözünür liflerden farklıdır çünkü daha da viskozdur, bu da özellikle etkili hale gelmesini sağlar.

 

 

Glucomannan Takviyesi Doz

Kilo kaybı için günde 3 kez 1 gramlık bir doz yeterli kabul edilir. Su ile temas halinde olduğunda genişler ve ağırlığının 50 katına kadar sıvıyı emebilir.

Bu nedenle, önerilen glucomannan dozu, diğer lif takviyeleri ile karşılaştırıldığında daha düşüktür.

Bunun bir yemekten önce alınmadığı sürece kilo kaybı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Zamanlama tavsiyeleri yemekten önce 15 dakika ila 1 saat arasında değişir.

 

 

Glucomannan hapı denemeli misiniz?

Kanıtlara göre, etkili bir kilo verme takviyesidir. Ancak, tüm yöntemlerde olduğu gibi, bu da tek başına işe yaramaz.

Uzun vadede kilo vermek için bilinen en iyi yöntem, kalıcı bir yaşam tarzı değişikliği yapmaktır. Glucomannan bunu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir ancak kendi başına bir mucize yaratmaz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ