Glikoz Şurubu Nedir, Zararlı mı?

   

  Paketlenmiş yiyeceklerin içerik listesinde glikoz şurubunu görmüşsünüzdür. “Glikoz şurubu hangi bitkiden elde edilir, neyden yapılır, sağlıklı mıdır?” sorularının cevaplarını merak ediyor olabilirsiniz. 

  Aşağıda glikoz şurubu hakkında bilmeniz gerekenler anlatılmaktadır. 

   

  Glikoz şurubu nedir?

  Glikoz şurubu, esas olarak ticari gıda üretiminde tatlandırıcı, koyulaştırıcı ve nem tutucu olarak kullanılan bir maddedir. Kristalleşmediğinden, genellikle şeker, bira, fondan ve bazı konserve ve hazır pişmiş ürünler yapmak için kullanılır.

  Bu şurup, vücut ve beynin tercih ettiği enerji kaynağı basit bir karbonhidrat olan, glikozdan farklıdır.

   

   

  glikoz şurubu nedir zararları

   

   

  Glikoz şurubu, nişastalı gıdalardaki glikoz moleküllerini hidroliz yoluyla parçalayarak yapılır. Bu kimyasal reaksiyon, glikoz içeriği yüksek, konsantre, tatlı bir ürün ortaya çıkarır.

  En çok mısırdan yapılmasına rağmen, patates, arpa, manyok ve buğday da kullanılabilir. Kalın bir sıvı olarak veya katı granüllerde üretilir.

  Bu şurupların dekstroz eşdeğeri (DE) hidroliz seviyelerini gösterir. DE düzeyi daha yüksek olanlar daha fazla şeker içerir ve bu nedenle daha tatlıdır.

   

   

  Glikoz Şurubu Türleri

  Karbonhidrat profillerinde ve tatlarında farklılık gösteren iki temel glikoz şurubu türü vardır:

   

  Şekerleme glikozu

  Asit hidrolizi ve sürekli dönüşüm yoluyla işlenen bu tip şurup, tipik olarak % 19 glikoz, % 14 maltoz , % 11 maltotrioz ve % 56 diğer karbonhidratlardan oluşur.

   

  Yüksek maltoz glikoz şurubu

  Amilaz denilen bir enzim ile yapılan bu tip, % 50-70 oranında maltoz içerir. Sofra şekeri kadar tatlı değildir ve yiyecekleri kuru tutmakta etkilidir. 

   

   

  Glikoz şurubu ve mısır şurubu

  Birçok glikoz şurubu gibi mısır şurubu da mısır nişastası parçalanarak yapılır. Mısır şurubu doğru olarak glikoz şurubu olarak adlandırılabilir, ancak tüm glikoz şurupları mısır şurubu değildir – çünkü diğer bitki kaynaklarından da elde edilebilirler.

  Beslenme açısından, ikisi de benzerdir ve neredeyse hiçbir yararı yoktur. Hiçbiri önemli miktarda vitamin veya mineral içermez. Fırınlanmış ürünler, şekerler, dondurulmuş tatlılar ve jöle dahil birçok tarifte birbirinin yerine kullanılabilir.

   

   

  Glikoz Şurubu Zararları

  Ticari gıdaların tatlılığını korumaya ve artırmaya yardımcı olan glikoz şurubu üretimi çok ucuzdur. 

  Ancak, herhangi bir sağlık yararı yoktur. Bu şurup yağ veya protein içermez, bunun yerine konsantre bir şeker ve kalori kaynağıdır. Bir yemek kaşığı (15 ml), 62 kalori ve 17 gram karbonhidrat sağlar – sofra şekerindeki miktardan yaklaşık 4 kat fazladır.

  Düzenli olarak bu şurubu kullanmak; obezite, yüksek kan şekeri, zayıf diş sağlığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini artırır. 

   

  İlginizi Çekebilir  Kalsiyum Nedir, Nelerde Var, Faydaları Nelerdir?

   

  Glikoz şurubundan nasıl uzak durulur? 

  Düzenli olarak bu şurubu tüketmek, sağlığa zarar verebileceğinden, mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Bunun için aşağıdaki ipuçlarına göz atın:

   

  İşlenmiş yiyecek ve içeceklerden kaçının

  Glikoz şurubu genellikle gazlı içecekler, meyve suları ve sporcu içeceklerinin yanı sıra şekerlemeler, konserve meyveler, ekmek ve paketlenmiş atıştırmalık yiyeceklerde bulunur. Bunlar yerine doğal yiyecekleri yemek daha sağlıklıdır. 

   

  Paketlenmiş ürünlerdeki bileşen listelerini kontrol edin

  Glikoz şurubu, glikoz veya diğer isimlerle paketlenmiş ürünlerin içeriğinde listelenebilir. Etiketi okurken, yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi sağlıksız diğer tatlandırıcılara dikkat edin.

   

  Daha sağlıklı tatlandırıcılar içeren yiyecekleri alın

  Bazı paketlenmiş yiyecekler, glikoz şurubu yerine pekmez, stevia, ksilitol, yacon şurubu veya eritritol kullanır. Bu tatlandırıcılar makul miktarlarda zararlı değildir. 

   

  Sonuç olarak;

  Glikoz şurubu, tat ve raf ömrünü artırmak için ticari gıdalarda sıklıkla kullanılan sıvı bir tatlandırıcıdır.

  Ancak, bu şurubu düzenli olarak yemek, sağlıksızdır, çünkü yüksek oranda işlenir, çok fazla kalori ve şeker içerir. Bunun yerine daha sağlıklı tatlandırıcılar içeren yiyecekleri tercih edin. 

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ