Ginkgo Biloba Nedir, Nasıl Kullanılır? Fayda ve Zararları

  Ginkgo Biloba Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Ginkgo biloba, Çin’e özgü şifalı bir bitkidir. Ginkgo biloba özü, geleneksel Çin bitkisel tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ginkgo takviyeleri terapötik değerler bakımından zengindir ve birçok sağlık yararıyla ilişkilidir. 

  Bitki, çeşitli rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antioksidan özelliğe sahiptir. Alzheimer ve bunama gibi psikiyatrik bozuklukların semptomlarını azaltır, anksiyeteyi tedavi eder, iltihapla savaşır ve göz sağlığını destekler.

  Ginkgo Biloba Yararları Nelerdir?

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Ginkgo bilobanın antioksidan içeriği, sağlık faydalarından sorumludur. Bitki, güçlü antioksidan etkileri ile bilinen bileşikler olan yüksek seviyelerde flavonoid ve terpenoid içerir.

  Antioksidanlar serbest radikallerin zarar verici etkileriyle savaşır ve onları etkisizleştirir. Serbest radikaller, besinleri enerjiye dönüştürmek veya detoksifikasyon gibi normal metabolik fonksiyonlar sırasında vücutta üretilen yüksek derecede reaktif parçacıklardır.

  Vücutta kontrol edilemeyecek derecede fazlalaştıklarında sağlıklı dokulara zarar verme, hızlanmış yaşlanma ve hastalık gelişimine katkıda bulunma potansiyeline de sahiptirler.

  Psikiyatrik hastalık belirtilerini azaltır

  Ginkgo biloba, Alzheimer ve demans gibi psikiyatrik bozuklukların semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Pekin Çin Tıbbı Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, ginkgo özütünün, geleneksel tıp ile birlikte kullanıldığında Alzheimer hastalarında fonksiyonel yetenekleri artırabildiğini buldu.

  Bir başka çalışmada ginkgo ekstraktının demansla ilişkili semptomların tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Bazı anekdot kanıtları, bitkinin beyne kan akışını iyileştirebileceğini göstermektedir.

  Free University Berlin tarafından yapılan bir başka araştırma, ginkgo ekstraktının demanslı bireylerin durumunu iyileştirebileceğini buldu. 

  Anksiyetenin tedavisine yardımcı olur

  Ginkgo biloba ekstraktı kaygı ve stres belirtilerini azaltır. Ekstrakt, nörodejeneratif bozuklukları tedavi etmek için geleneksel Çin tıbbında kullanılmıştır.

  Hayvan çalışmaları, ginkgo biloba ekstresinin antioksidan içeriğinin anksiyete semptomlarını ve diğer bilişsel bozuklukları azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

  Bir çalışmada, yüksek dozda ginkgo ile tedavi edilen 107 kişilik bir grup, anksiyete semptomlarında bir azalma olduğunu bildirmiştir. 

  Stresi azaltır

  Ginkgo biloba stres tepkisini düzenlemeye ve bu olumsuz deneyimle daha iyi şekilde başa çıkmaya yardımcı olur.

  Vücut stresli olduğunda, kan basıncını artıran ve oksidatif stres hasarının artması da dahil olmak üzere diğer olumsuz yan etkilere neden olabilen stres hormonları (özellikle kortizol) salgılar.

  Gingko özütünün kortizol düzeylerini ve kan basıncını düşürdüğü ve oksidatif stres yanıtını iyileştirdiği belirtilmiştir.

  Stresin daha az olumsuz etkisi olması, çok çeşitli hastalık ve durumlarla başa çıkmaya yardımcı olur.

  İltihapla savaşır

  Ginkgo biloba, çeşitli koşulların neden olduğu iltihabı azaltma yeteneğine sahiptir. Ulusal Tayvan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, ginkgo biloba ekstresinin hayvan ve insan hücrelerindeki iltihap belirteçlerini azaltabildiğini buldu. Ginkgo özütünün tedaviye yardımcı olabileceği başka inflamatuar durumlar da vardır. Bunlar:

  Artrit

  Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, ginkgo ekstraktının artriti hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  İnme

  Ginkgo biloba ekstresi, akut iskemik inme (beyin bölgesinde ani kan dolaşımı kaybı) olan hastalara önerilmiştir. Bitkinin hastalarda bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olan nöroprotektif özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir.

  İrritabl bağırsak hastalığı (IBD)

  Kahire Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kurkumin ve ginkgo bilobanın IBD’nin önlenmesi ve tedavisinde etkili olabileceğini buldu.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Vücudu bakteri ve virüslerden koruyan ginkgo biloba, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.

  İlaca dirençli suşlara ve aynı zamanda birkaç yaygın patojene bile direndiği belirtilmektedir. Bitki, E. coli, Staphylococcus aureus, Salmonella ve Listeria’nın büyümesini baskılar.

  Göz sağlığını destekler

  Bazı erken araştırmalar, ginkgo takviyesinin gözlere kan akışını artırabileceğini belirtmektedir. Glokom için potansiyel bir tedavi olabilir. Ancak, bu konuda kesin kanıt bulunmamaktadır. 

  Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu tarafından yapılan küçük bir araştırma, ginkgo özütünün göz sağlığı üzerinde faydalı bir etkisi olabileceğini buldu. 

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Ginkgo biloba, kan damarlarının genişlemesini teşvik ederek, kan akışını artırabilir. Kötü kan dolaşımı ile ilgili sorunların tedavisinde kullanılmıştır. Vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını artırma yeteneğine sahiptir.

  Ginkgo biloba özütü, kardiyovasküler ve iskemik hastalıklar için umut verici bir terapötik ajandır. Vasküler (kan damarlarının) sağlığı destekler.

  Hebei Tıp Üniversitesi Hastanesi tarafından yapılan bir çalışmada, ginkgo ekstraktının koroner arter hastalığı olan hastalarda, koroner arter dolaşımını iyileştirdiği bulunmuştur. 

  Aynı etkisi yaşlılarda da görülmüştür. Bu ekstraktın kalp sağlığı üzerinde koruyucu etkileri vardır. Ayrıca nörolojik ve kardiyo-serebrovasküler bozuklukların tedavisine de yardımcı olabilir.

  Beyin fonksiyonunu geliştirir

  Ginkgo biloba, Alzheimer hastalığı ve yaşa bağlı bilişsel düşüş ile ilişkili anksiyete, stres ve diğer semptomları azaltma yeteneği nedeniyle tekrar tekrar değerlendirilmiştir.

  Liberty Üniversitesi Sağlık Bilimleri Bölümü tarafından yapılan bir araştırma, ginkgo özütü ile takviyenin zihinsel performansı artırabileceğini buldu.

  Münih Üniversitesi tarafından yapılan bir başka araştırma, bitkinin sağlıklı gönüllülerde zihinsel işleyişi geliştirdiğini bulmuştur.

  Anekdot kanıtları, bitkinin beyne kan akışını iyileştirmede önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

  Depresyon tedavisine yardımcı olur

  Ginkgo özütü, depresyon tedavisine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir çalışma, ginkgo özütü ile takviye edilmenin depresyon belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Kanser tedavisinde kullanılabilir

  Ginkgo biloba kanserden koruma sağlayabilir. Ekstresi, kanser hücresi büyümesini engellemek, kanser tedavilerinin etkinliğini arttırmak ve serbest radikallerin kanser hücreleri üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

  Kanser tedavisi sırasında ginkgo biloba kullanmak, radyasyon tedavisinin etkisini artırırken tümörlerin boyutunu azaltmaya yardımcı olabilir.

  Radyasyon sırasında ginkgo biloba kullanan kişiler daha az kilo kaybı yaşadı ve kemoterapiyle ilişkili bazı olumsuz yan etkilerin önlenmesine yardımcı oldu.

  Mide, meme ve karaciğer kanseri tedavisinde yardımcı olduğu da gösterilmiştir.

  Migren ve baş ağrısını hafifletir

  Ginkgo biloba iltihabı azaltarak, potansiyel olarak beyne kan akışını artırır. Bundan dolayı baş ağrısı ve migreni tedavi edebilir. İnflamasyonla savaşan otlar migren ve baş ağrılarının tedavisi olarak geleneksel Çin tıbbında oldukça popülerdir. 

  Astım ve KOAH belirtilerini iyileştirir

  Ginkgo biloba ekstresinin anti-inflamatuar özellikleri, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum hastalıkları ile ilişkili semptomları tedavi edebilir.

  Jilin Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bitkide bulunan anti-inflamatuar bileşiklerin hava yollarındaki iltihabı azaltabileceğini buldu.

  Başka bir çalışmada, ginkgo özütü ile tedavi edilen astım hastaları, sadece geleneksel ilaç alan hastalara kıyasla durumlarında daha iyi iyileşme gösterdi.

  Başka bir çalışmada, Çin otlarının (ginkgo dahil) bir karışımını tüketen 50 yaşın üzerindeki 100 KOAH hastasından oluşan bir grup, bronşit ve öksürükte bir azalma bildirmiştir.

  PMS belirtilerini azaltır

  Ginkgo biloba, PMS semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, ginkgo ekstresi tüketildikten sonra PMS semptomlarının % 23 oranında azaldığı bulundu. Bu bağlamda bitkinin güvenliği hakkında daha fazla bilgi gereklidir.

  Cinsel işlev bozukluğunu tedavi edebilir

  Ginkgo biloba özütü kan akışını kolaylaştırabilir ve nitrik oksit sistemlerini etkileyebilir ve düz kas dokusu üzerinde gevşetici bir etkiye sahiptir.

  Bu süreçler kadınlarda cinsel tepki için önemlidir. Gingko biloba özütünün kadınlarda cinsel sağlığı artırma potansiyeli olabilir.

  Bir çalışma, ginkgo özütünün kandaki nitrik oksit seviyelerini iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu bulmuştur. Bu, kadınların cinsel işlevini de geliştirmeye yardımcı olabilir. 

  Karaciğer sağlığını destekler

  Bir antioksidan olarak, ginkgo biloba karaciğer sağlığını ve işlevini korumaya yardımcı olur.

  Alkolsüz yağlı karaciğere bağlı skar dokusu oluşumunu engelleyerek, karaciğeri hastalıkların neden olduğu oksidatif kaynaklı stresten korur.

  Ginkgo bilobanın aşırı yüksek dozlarda alındığında karaciğere zarar verebileceğini de unutmamak gerekir.

  Diyabetin tedavisine yardımcı olur

  Ginkgo biloba kullanmak, diyabet tedavisine yardımcı olabilir ve bu kronik hastalıktan kaynaklanan komplikasyonları önleyebilir.

  Bitkinin ekstraktı, erken diyabetik böbrek problemleri olan hastalara verildiğinde, lipit düzeylerini düzenledi ve genel böbrek fonksiyonunu iyileştirdi.

  Ayrıca insülin aracılı glikoz metabolizmasının yanı sıra tip 2 diyabetlilerde genel kan şekeri düzeylerini azaltır.

  Hayvan deneylerinde kan şekeri düzeylerini etkili bir şekilde düşürdüğü gösterilmiştir ve iskemik kalp hasarı dahil geç diyabetik komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

  DNA’yı korur

  Ginkgo biloba o kadar etkilidir ki DNA’yı onarmaya bile yardımcı olabilir. Radyoaktif atıklardan zarar görse bile kırık ve hasarlı kromozomların onarılmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Bu, Grave hastalığı gibi tiroid bezini etkileyen bazı hastalıklara yönelik tedavilerin neden olduğu hasarı ele almak için yararlı bir tedavi olabilir.

  Hareketi kolaylaştırır

  Bazı durumlar, yürüme yeteneğini kısıtlamak da dahil olmak üzere ağrı, iltihaplanma ve hareket zorluğuna neden olabilir. Aralıklı topallama olarak bilinen bu koşullardan biri, ginkgo biloba ile tedavi edildiğinde geliştirilebilir.

  Ginkgo alan aralıklı topallama yaşayan hastalar daha az ağrı yaşadı, yürüme mesafelerini iyileştirdi ve genel hareketlerinde düzelme kaydetti.

  Aynı faydalar periferik arteriyel oklüzif hastalığı veya PAOD’si olanlara da yayılmıştır.

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Ginkgo biloba özütü obeziteyi azaltmaya yardımcı olabilir. Bir sıçan çalışması, ginkgo biloba ekstresinin obeziteye bağlı insülin sinyal bozukluğunu önlemede ve tedavi etmede etkili olabileceğini belirtmiştir.

  Ginkgo biloba özütü, insülin direncini artırabilir ve vücut ağırlığı artışını azaltabilir. Ayrıca menopoza bağlı obezite için potansiyel bir alternatif tedavi olarak değerlendirilebilir.

  Bir çalışma, ginkgo biloba yapraklarının kan lipit parametrelerini iyileştirebileceğini buldu. Dislipidemi (kandaki anormal miktarda lipit) tedavisinde kullanılabilir. 

  Ginkgo biloba özütü diyetle desteklenen obez sıçanlarda oksidatif stresi azalttı. Ayrıca sıçanların beyaz yağ dokusunda anti-obezojenik etkiler de göstermiştir.

  Gingko Biloba Cilde Faydaları

  Ginkgo bilobanın yaşlanma karşıtı etkilere de sahip olduğu belirtilmektedir. Ginkgo yaprağı ekstresi, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan kuersetin ve kaempferol (antioksidan görevi gören doğal bitki flavonoidleri) içerir.

  Cildin yaşlanma belirtilerini azaltır. Ginkgo ayrıca yeşil çay ile cilt bariyeri fonksiyonunu ve elastikiyetini iyileştirmede sinerjik etkilere sahiptir.

  Cilt bakım ürünlerine eklenmesi cildin daha uzun süre nemli kalmasına yardımcı olur, doku ve görünümü iyileştirir.

  Gingko Biloba Saça Faydaları

  Ginkgo bilobanın saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca saç büyümesini teşvik edebilir. 

  Ginkgo Biloba Nasıl Kullanılır?

  Ginkgo biloba, sıvı öz, tablet, kapsül ve çay gibi çeşitli formlarda mevcuttur. Gün boyunca birkaç doz şeklinde alındığında en etkili olduğu görülmektedir (toplam günlük doz 120-240 mg’dır). Zehirli olabileceğinden ham ginkgo formunu kullanmayın.

  Ginkgo bilobanın etkisini göstermesi 4 ila 6 hafta sürebilir. Demansı olanlara günde üç kez 40 miligram ekstrakt dozu önerilir.

  Sağlıklı insanlarda bilişsel işlevi geliştirmek için 120 miligram ila 600 miligram ekstrakt kullanılabilir. Bu değerler anekdot kanıtlarına dayanmaktadır. Kesin dozu belirlemek için doktordan destek alın.

  Ginkgo Biloba Zararları Nelerdir?

  Ginkgo bilobanın aşırı alımı bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Bunlar alerji, baş ağrıları, mide ağrısı, ishal, baş dönmesi, mide bulantısı ve bazı ilaç etkileşimleridir.

  Bazı durumlarda, bitkinin kullanımı ciddi zararlara neden olabilir. Alkilfenollü bitkilere, hamile ve emziren kadınlara ve epilepsili kişilere alerjisi olan bireyler alımından kaçınmalıdır. İlaç kullanan insanlar ginkgo almadan önce doktorlarına danışmalıdır.

  Yüksek ginkgo biloba maruziyeti bazı kişilerde meme ve kolorektal kanser riskini artırabilir. Bazı anekdot kanıtları, ginkgo’nun kan incelticiler (aspirin, warfarin) ve antidepresanlar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

  Ginkgo biloba genellikle altı aya kadar sınırlı miktarlarda kullanıldığında sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilir. 

  Bazı anekdot kanıtları, ginkgo bilobanın kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, diyabeti olanlar dikkatli kullanmalıdır.

  Çiğ veya kavrulmuş ginkgo tohumları yemek zehirli olabilir ve olumsuz etkilere neden olabilir. 

  Sonuç olarak;

  Ginkgo biloba, sağlık yararları bulunan anti-inflamatuar ve antioksidan özelliğe sahip bir şifalı bitkidir. Bitki, psikiyatrik bozuklukların semptomlarını azaltmaya yardımcı olur, anksiyeteyi tedavi eder ve iltihapla savaşır.

  Bununla birlikte, ginkgo özütünün aşırı alımı birkaç olumsuz etkiye neden olabilir. Bu bitkisel öz ile ilgili araştırmaların çoğu hala devam etmektedir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ