En Çok Gıda Zehirlenmesine Neden Olan Yiyecekler | diyetz

En Çok Gıda Zehirlenmesine Neden Olan Yiyecekler

 

Gıda zehirlenmesi, insanların zararlı bakteriler, parazitler, virüsler veya toksinler ile kirlenmiş yiyecekleri tüketmesiyle olur.

 

Gıda kaynaklı hastalık olarak da bilinen bu hastalık, genellikle mide krampları, ishal, kusma, mide bulantısı ve iştahsızlık gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

 

Hamile kadınlar, küçük çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalıkları olan kişilerin, gıda zehirlenmesi ile hasta olma riski daha yüksektir.

 

Bazı gıdaların, özellikle de uygun olmayan şekilde saklanması, hazırlanması veya pişirilmesi durumunda zehirlenme meydana gelebilir.

 

Bu yazıda, gıda zehirlenmesine neden olabilecek 9 gıda ve zehirlenme riskini azaltmanın yolları anlatılmaktadır.

 

 

Kanatlı Hayvanlar

Tavuk, ördek ve hindi gibi çiğ ve az pişmiş kümes hayvanlarının gıda zehirlenmesine neden olma riski yüksektir.

 

Bu, esas olarak, bu kuşların bağırsaklarında ve tüylerinde bulunan iki tip bakteri, Campylobacterve Salmonella’ya bağlıdır.

 

Bu bakteriler çoğu zaman, kesim işlemi sırasında taze kümes hayvanı etini kirletir ve yemek pişirilinceye kadar hayatta kalabilmektedir.

 

Çiğ hindi etinde Campylobacter kontaminasyonu oranları % 14-56 arasında değişirken, çiğ ördek eti için kirlenme oranı % 36’dır.

 

Yalnız bu zararlı bakteriler çiğ kümes hayvanları üzerinde yaşayabilmelerine rağmen, et iyice pişirildiğinde tamamen ortadan kalkıyor.

 

Riski azaltmak için, kümes hayvanı etini tamamen pişirin çiğ etleri yıkamayın ve çiğ etin mutfak eşyaları, mutfak yüzeyleri, doğrama tahtaları ve diğer gıdalarla temas etmemesini sağlayın, çünkü bu durum çapraz bulaşmaya neden olabilir.

 

 

 

Sebzeler ve Yapraklı Yeşillikler

Sebzeler ve yapraklı yeşillikler, özellikle çiğ yendikleri zaman yaygın bir gıda zehirlenmesi kaynağıdır.

 

Meyve ve sebzeler, özellikle marul, ıspanak, lahana, kereviz ve domates olmak üzere gıda zehirlenmesi salgınlarına neden olur.

 

Sebzeler ve yapraklı yeşillikler, E. coli , Salmonella ve Listeria gibi zararlı bakterilerle kirlenmiş olabilir. Bu tedarik zincirinin çeşitli aşamalarında ortaya çıkabilir.

 

Kirlilik, kirli suyun ve meyve ve sebzelerin yetiştirildiği toprağa sızabilen kirli akıntıdan kaynaklanabilir. Yapraklı yeşillikler özellikle risklidir çünkü çoğunlukla çiğ olarak tüketilirler.

 

Riski en aza indirmek için, yemeden önce yaprakları iyice yıkayın.

 

İlginizi Çekebilir  Sülforafan Nedir? Sülforafan İçeren Besinler

 

Balık ve Kabuklu Deniz Ürünleri

Balık ve kabuklu deniz ürünleri yaygın bir gıda zehirlenmesi kaynağıdır.

 

Doğru sıcaklıkta depolanmayan balıklar, balıklardaki bakteriler tarafından üretilen bir toksin olan histaminle kontamine olma riski yüksektir.

 

Histamin normal pişirme sıcaklıkları tarafından yok edilmez ve scombroid zehirlenmesi olarak bilinen bir tür gıda zehirlenmesine yol açar. Bulantı, yüz ve dilin şişmesi gibi çeşitli semptomlara neden olur.

 

Kirlenmiş balıkların neden olduğu başka bir tür gıda zehirlenmesi ciguatera balık zehirlenmesidir (CFP). Bu, çoğunlukla sıcak ve tropik sularda bulunan ciguatoxin isimli bir toksinden kaynaklanır.

 

Tahminlere göre, her yıl tropikal bölgelerde yaşayan veya ziyaret eden en az 10.000–50.000 kişi CFP alır. Histamin gibi, normal pişirme sıcaklıklarında tahrip edilmez ve bu nedenle zararlı toksinler pişirildikten sonra da mevcuttur.

 

İstiridye, midye, deniz tarağı gibi kabuklu deniz ürünleri de gıda zehirlenmesi riski taşır. Kabuklu deniz ürünleri tarafından tüketilen algler, birçok toksin üretir ve bunlar, kabuklu deniz hayvanlarını tüketirken insanlara tehlike arz eden kabuklu deniz hayvanlarının etinde birikebilir.

 

Marketlerden satın alınan kabuklu deniz ürünleri genellikle güvenlidir. Ancak denetlenmemiş alanlardan yakalanan kabuklu deniz ürünleri, kanalizasyon, yağmur suyu drenajları ve fosseptiklerden kaynaklanan kirlilik nedeniyle güvenli olmayabilir.

 

Riski azaltmak için deniz ürünlerini marketlerden satın alın. Balıkları iyi pişirin ve kabuklar açılıncaya kadar istiridye ve midyeyi pişirin. Açılmayanları atın.

 

 

Pirinç

Pirinç, dünyanın en eski kullanılan tahıllarından biridir ve dünya nüfusunun yarısından fazlası için temel gıdadır. Ancak, gıda zehirlenmesi söz konusu olduğunda yüksek riskli bir gıdadır.

 

Pişmemiş pirinç, gıda zehirlenmesine neden olan toksinler üreten bir bakteri olan Bacillus cereus’un sporları ile kontamine olabilir.

 

Bu sporlar kuru koşullarda yaşayabilirler. Örneğin, kilerinizde pişmemiş pirinç paketinde hayatta kalabilirler. Pişirme işleminde de hayatta kalabilirler.

 

Pişirilmiş pirinç oda sıcaklığında bekletilirse, bu sporlar ılık ve nemli ortamda çoğalan bakterilere dönüşür. Pirinç yemekleri uzun süre oda sıcaklığında bırakılırsa, yemek için güvenli olmayacaktır.

 

Riski azaltmak için, pirinç yemeklerini sıcak tüketin ve mümkün olduğunca oda sıcaklığında bekletmeyin.

 

 

Şarküteri Etleri

Jambon, pastırma, salam ve sosis gibi gıdaları içeren şarküteri ürünleri, gıda zehirlenmesi kaynağı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  En Sağlıklı Otlar ve Baharatlar

Listeria ve Staphylococcus aureus dahil olmak üzere zararlı bakterilerle işlenirken birkaç aşamada kirlenmiş olabilirler.

 

Kontaminasyon, kontamine çiğ etle temas yoluyla veya şarküteri personeli tarafından kötü hijyen, kötü temizleme uygulamaları ve dilimleme bıçakları gibi kirli ekipmanlardan çapraz kontaminasyon yoluyla gerçekleşebilir.

 

Listeria- bulaşmış şarküteri etlerinin neden olduğu tüm ölümlerin % 83’üne şarküteri tezgahlarında dilimlenmiş ve paketlenmiş,% 17’sine ise paketlenmiş şarküteri ürünleri neden olmuştur.

 

Pişirilmemiş veya uygun şekilde saklanmamışsa , tüm etlerin gıda zehirlenmesi riski taşıdığını belirtmek gerekir. Kıyma, sosis ve pastırma iyice pişirilmeli ve pişirildikten hemen sonra tüketilmelidir.

 

 

Pastörize Edilmemiş Süt

Pastörizasyon, zararlı mikroorganizmaları öldürmek için sıvı veya yiyeceklere uygulanan işlemdir.

 

Gıda üreticileri, süt ve peynir gibi süt ürünlerini tüketimlerini güvenli hale getirmek için pastörize eder. Pastörizasyon Brucella , Campylobacter , Cryptosporidium , E. coli , Listeria ve Salmonella gibi zararlı bakterileri ve parazitleri öldürür.

 

Dahası, pastörize edilmemiş sütler, gıda zehirlenmesine en az 150 kat daha fazla ve pastörize edilmiş süt ürünlerinden hastaneye yatma ile sonuçlanma olasılığı 13 kat daha fazladır.

 

Pastörize edilmemiş süt ürünlerinden gıda zehirlenmesi riskini en aza indirmek için sadece pastörize edilmiş ürünler satın alın. Tüm sütleri 5 ° C’nin altında ve kullanma tarihini geçen sütleri atın.

 

 

Yumurta

Yumurta inanılmaz derecede besleyici ve çok yönlü olmalarına rağmen, çiğ veya az pişmiş olduğunda gıda zehirlenmesine neden olabilir.

 

Bunun nedeni, yumurtanın hem yumurta kabuğu hem de yumurta içerisine kontamine olabilen Salmonella bakterilerini taşıyabilmesidir.

 

Riski azaltmak için, çatlak veya kirli kabuklu yumurta tüketmeyin.

 

 

Meyveler

Dutsu meyveler, kavunl ve önceden hazırlanmış meyve salataları da dahil olmak üzere bir dizi meyve ürünü, gıda zehirlenmesine neden olabilir.

 

Kavun, karpuz gibi yerde yetişen meyveler, kabukta büyüyebilen ve ete yayılabilen Listeria bakterisi nedeniyle gıda zehirlenmesine neden olma riski yüksektir.

 

Ahududu, böğürtlen, çilek ve yaban mersini de dahil olmak üzere taze ve dondurulmuş meyveler, zararlı virüsler ve bakteriler, özellikle de hepatit A virüsü nedeniyle yaygın bir gıda zehirlenmesi kaynağıdır.

 

Dutsu meyvelerin kontaminasyonunun ana nedenleri, kontamine sularda yetiştirilmeyi, meyve toplayıcılarının kötü hijyen uygulamalarını ve işleme sırasında enfekte edilmiş meyvelerle çapraz kontaminasyonu içerir.

 

İlginizi Çekebilir  Kahve Çekirdeği Yenir mi? Faydaları ve Zararları

Yemeden önce meyveyi iyice yıkamak, riski en aza indirir. Kavunu tüketmeden önce kabuğunu iyşce yıkayın.

 

 

Filizler

Yonca, ayçiçeği, maş fasulyesi ve yonca filizi dahil olmak üzere her türden ham filizlerin gıda zehirlenmesine neden olma riski yüksektir.

 

Bu esas olarak Salmonella , E. coli ve Listeria dahil olmak üzere bakterilerin varlığına bağlıdır.

 

Tohumlar filizlerin büyümesi için sıcak, nemli ve besin açısından zengin koşullar gerektirir. Bu koşullar bakterilerin hızlı büyümesi için idealdir.

 

FDA, hamile kadınların herhangi bir tür ham filizi tüketmekten kaçınmasını tavsiye eder. Bunun nedeni, hamile kadınların zararlı bakterilerin etkilerine karşı özellikle savunmasız olmalarıdır.

 

Neyse ki, pişirilen filizler zararlı mikroorganizmaları öldürmeye yardımcı olur ve gıda zehirlenmesi riskini azaltır.

 

 

Gıda Zehirlenmesi Riskinizi Azaltma

Gıda zehirlenmesi riskinizi en aza indirmek için bazı basit ipuçları:

 

Hijyen kurallarına uyun: Yiyecekleri hazırlamadan önce ellerinizi sabun ve sıcak su ile yıkayın. Çiğ et ve kümes hayvanlarına dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.

 

Çiğ et ve kümes hayvanlarını yıkamaktan kaçının: Bu, bakterileri öldürmez – sadece diğer yiyeceklere, pişirme araçlarına ve mutfak yüzeylerine yayılır.

 

Çapraz kontaminasyondan kaçının: Özellikle çiğ et ve kümes hayvanları için ayrı doğrama tahtaları ve bıçaklar kullanın.

 

Kullanım tarihini göz ardı etmeyin: Sağlık ve güvenlik nedenleriyle, gıdalar kullanım tarihinden sonra yenmemelidir.

 

Eti iyice pişirin: Kıyma, sosis ve kümes hayvanlarının pişirildiğinden emin olun.

 

Taze ürünleri yıkayın : Yeşillikleri, sebzeleri ve meyveleri yemeden önce, önceden paketlenmiş olsalar bile yıkayın.

 

Yiyecekleri güvenli bir sıcaklıkta tutun: 5–60 ° C, bakterilerin büyümesi için ideal sıcaklıktır. Kalan yemekleri oda sıcaklığında bırakmayın, buzdolabına koyun.

 

Sonuç olarak;

Gıda zehirlenmesi, bakteriler, virüsler veya toksinlerle kontamine olmuş yiyecekler yemekten kaynaklanan bir hastalıktır.

 

Mide krampları, ishal, kusma ve hatta ölüm gibi bir dizi semptomla sonuçlanabilir.

 

Kümes hayvanları, deniz ürünleri, şarküteri etleri, yumurta, pastörize edilmemiş süt ürünleri, pirinç, meyve ve sebzeler, özellikle depolanmadıkları, hazırlanmadıkları veya gerektiği gibi pişirilmedikleri zaman gıda zehirlenmesi riski taşırlar.

 

Riski en aza indirmek için, bu yiyecekleri alırken, kullanırken ve hazırlarken özel dikkat gösterdiğinizden emin olmak için yukarıda sıralanan basit ipuçlarını dikkate alın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ