Gıda Zehirlenmesinin 10 Belirtisi | diyetz

Gıda Zehirlenmesinin 10 Belirtisi

 

 

Gıda zehirlenmesi, zararlı bakteriler, virüsler veya parazitler içeren gıdalar ya da içeceklerin tüketilmesinden kaynaklanan bir hastalıktır.Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen son derece yaygın bir durumdur.

 

Pek çok gıdada potansiyel olarak zararlı organizmalar bulunur ancak bunlar genellikle pişirme sırasında yok edilir.

 

Bununla birlikte,çiğ eti elledikten sonra elinizi yıkamadan başka gıdalara dokunmak veya eti buzlukta değil de buzdolabında saklamak gibi hijyen ve uygun yiyecek depolama yöntemleri uygulanmazsa bu organizmalar pişmiş gıdalara bile bulaşabilir ve hasta olabilirsiniz.

 

Zehirli toksinler içeren yiyecekler tüketmek, gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bu toksinler bazı gıdalarda doğal olarak bulunur, gıdalar bozulduğunda ise bazı mantar türleri ve bakteriler tarafından üretilir.

 

Gıda zehirlenmesine neden olabilen çok çeşitli organizmalar olduğundan semptomları ve ciddiyeti değişebilir.

 

Dahası, gıda zehirlenmesinin semptomları,zehirlenme başladığı zamandan, birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilen sürede kendini gösterir; bu da, zehirlenmeye neden olan gıdaların tespitini zorlaştırır.

 

Bazı gıdalar diğerlerinden daha fazla gıda zehirlenmesi riski taşır. Bunlar, az pişmiş et ve tavuk, yumurta, pastörize edilmemiş süt ürünleri, kabuklu deniz hayvanları ve yıkanmamış meyve ve sebzelerdir.

 

Bu yazı, gıda zehirlenmesinin 10 belirtisini ve gıda zehirlenmesi durumunda ne yapmanız gerektiğine değinmektedir.

 

 

 

 

Karın ağrısı ve kramplar

Karın ağrısı, kaburganın altında veya alt karnın üzerinde hissedilir.

 

Gıda zehirlenmesi vakalarında, zararlı organizmalar mide ve bağırsağınızın astarını tahriş eden toksinler üretir. Bu midenizde ağrılı bir inflamasyona ve dolayısıyla karın bölgesinde ağrıya neden olabilir.

 

Besin zehirlenmesi olan insanlar, bağırsağın doğal hareketlerini hızlandırmak için mümkün olduğunca çabuk zararlı organizmaları yok etmek için karın kaslarında kramplar yaşayabilir.

 

Bununla birlikte, karın ağrısı ve kramplar yaygın görülen durumlardır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bundan dolayı, bu semptomlar tek başına gıda zehirlenmesi belirtisi olmayabilir.

 

Ayrıca, gıda zehirlenmesinin tüm vakaları karın ağrısı veya kramp ile sonuçlanmayabilir.

 

 

 

İshal

İshal, sulu dışkı ile karakterize ve 24 saatlik bir periyotta üç veya daha fazla bağırsak hareketi olarak tanımlanmaktadır.Gıda zehirlenmesinin tipik bir belirtisidir.

 

İnflamasyon, bağırsağınızı sindirim sırasında sızdıran suyun ve diğer sıvıların emiliminde daha az etkili hale getirdiği için oluşur.

 

İshale, acil tuvalete gitme hissi, şişkinlik veya karın krampları gibi başka belirtiler de eşlik edebilir. Çünkü normalde olandan daha fazla sıvı kaybederseniz ve dehidrasyon riski taşırsınız. Bu nedenle, hidratlı kalabilmek için sıvı içmek önemlidir.

 

Suya ek olarak, et suyu ve çorbalar gibi sıvı yiyecekleri tüketmek, katı gıdaları tolere edemediğiniz durumlarda ve dehidrasyonla mücadeleye yardımcı olabilir ve size biraz enerji verir.

 

Vücudunuzun su ihtiyacı olup olmadığını anlamak için idrarınızın hafif sarı veya açık renk olması gerekir. İdrarınız bundan daha koyu ise, dehidrasyona işaret edebilir.

 

 

 

Baş ağrısı

Baş ağrısı son derece yaygındır. İnsanlar baş ağrısını stres, alkol tüketimi, dehidrasyon ve yorgunluk gibi çok çeşitli nedenlerle yaşayabilir.

 

Gıda zehirlenmesi, yorgun ve susuz kalmanıza neden olabilir, bu da baş ağrısı oluşturabilir.

 

Kesin neden tam olarak anlaşılamasa da, dehidrasyonun beyninizi doğrudan etkileyerek sıvı kaybetmesine ve geçici olarak küçülmesine neden olabileceği söylenmektedir.

 

Özellikle de kusma ve ishale maruz kalırsanız baş ağrısı çekebilirsiniz, bu ikisi de dehidrasyon riskinizi arttırır.

 

 

 

Kusma

Gıda zehirlenmesi yaşayan insanlar için doğaldır.Bu, karın kaslarınızın ve diyaframın kuvvetli bir şekilde daralmasıyla, istemediğiniz şekilde karnınızın içeriğini ortaya çıkarmanıza ve ağzınızdan dışarıya aktarmanıza neden olur.

 

Vücudunuz, zararlı olarak tespit ettiği tehlikeli organizmalardan veya toksinlerden kurtulmaya çalışırken oluşan koruyucu bir mekanizmadır.

 

Aslında, gıda zehirlenmesi vakaları genellikle kuvvetli bir kusma ile sonuçlanır.Bazıları sürekli kusarken,bazılarında kusma belirli bir sürede biter.

 

Sürekli kusuyorsanız ve sıvıları vücutta tutamıyorsanız, susuz kalmamak için bir doktordan veya eczacıdan yardım almalısınız.

 

 

 

Genel olarak hasta hissetmek

Gıda zehirlenmesi yaşayanlar genellikle yorgunluk gibi hastalıklarda yaygın olan iştah kaybı ve diğer belirtiler yaşarlar. Bağışıklık sisteminiz bedeninizi işgal eden enfeksiyona karşı tepki gösterdiği için olur.

 

Bu cevabın bir parçası olarak, vücudunuz sitokinler denilen kimyasal habercileri serbest bırakır.Sitokinlerin birçok farklı rolü vardır, ancak önemli olan vücudunuzun enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisini düzenlemektir. Bunu bağışıklık hücrelerinize nereye gideceklerini ve nasıl davranacaklarını söyleyerek yapar.

 

Vücudunuz gıda zehirlenmesi gibi enfeksiyonlarla mücadele ettiğinde, sitokinler beyne sinyal gönderir ve iştah kaybı, yorgunluk, ağrı ve sızılar da dahil olmak üzere, genellikle hastalanma ile ilişkili belirtilerin çoğuna neden olur.

 

 

 

Ateş

Vücut sıcaklığınız 36-37 ° C olan normal aralığından yüksekse ateşiniz var demektir. Ateş, birçok hastalıkta yaygın olarak görülür ve vücudunuzun enfeksiyona karşı doğal savunmasının bir parçası olarak ortaya çıkar.

 

Pirojen adı verilen ateş üreten maddeler sıcaklıktaki yükselişi tetikler. Bağışıklık sisteminiz veya vücuda giren bulaşıcı bakteriler tarafından salınırlar.

 

Vücudunuzun olduğundan daha soğuk olduğunu düşündürecek, beyninizi kandıran mesajlar göndererek bir ateş oluştururlar. Bu vücudunuzun daha fazla ısı üretmesine ve daha az ısı kaybına neden olur, böylece ateşiniz yükselir.

 

Sıcaklıktaki bu artış, vücutta ısıya duyarlı organizmaların büyümesini yavaşlatarak veya öldürerek enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırarak, enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olur.

 

 

 

Titreme

Vücudunuz sıcaklığını artırdığında titreme meydana gelebilir.

 

Bu titreme kaslarınızın hızla daralması ve rahatlatıcı olması sonucunda ısı üretir. Pirojenler vücudunuzu, soğuk olduğunu ısınması gerektiğini düşündürüp kandırdıkları için genellikle titreme ile birlikte ateş görülür.

 

Ateş, gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere pek çok farklı hastalıkta ortaya çıkabilir, bu da sık görülen belirtilerden biridir.

 

 

 

Zayıflık ve Yorgunluk

Zayıflık ve yorgunluk, gıda zehirlenmesinin diğer belirtileridir. Bu semptomlar, sitokin adı verilen kimyasal habercilerin salınmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

 

Ayrıca, iştah kaybı yüzünden daha az yeme yorgun hissetmenize neden olabilir.

 

Zayıflık ve yorgunluk, vücudunuzun dinlenmesine ve iyileşmenin öncelik vermesine yardımcı olan hastalık davranışının semptomlarıdır.

 

Aslında, başka birçok hastalığın da belirtileri olabilirler.

 

Zayıf veya yorgun hissediyorsanız, yapmanız gereken en iyi şey bedeninizi dinlendirmektir.

 

 

 

Bulantı

Mide bulantısı, kusmak üzere olduğunuz tatsız bir histir.

 

Gıda zehirlenmesi vakalarında bulantı hissedilmesi normal olmakla birlikte, mide bulantısı, migren, bulantı hastalığı ve çok fazla yemek yenmesi gibi başka birçok nedenden dolayı da ortaya çıkabilir.

 

Gıda zehirlenmesine bağlı mide bulantısı tipik olarak bir yemekten bir ila sekiz saat sonra ortaya çıkar.Vücudunuzun potansiyel olarak zararlı bir şey aldığını bildirmek için bir uyarı sinyali olarak çalışır. Vücudunuzdaki toksin midenizde tutulmaya çalışıldığında oluşan bağırsağınızın hareketinin yavaşlamasıyla daha da kötüleşebilir.

 

Mide bulantısı hissediyorsanız, belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olması için bu yazıda belirtilen doğal ilaçları kullanın.

 

 

 

Kas Ağrıları

Gıda zehirlenmesi gibi bir enfeksiyona maruz kaldığınızda kaslarınız ağrır. Çünkü bağışıklık sisteminiz harekete geçirilerek iltihap oluşturur.

 

Bu süreçte vücudunuz histamin salgılar; bu kimyasal, daha fazla beyaz kan hücresinin enfeksiyonla mücadele edebilmesi için kan damarlarınızı genişletmenize yardımcı olur.

 

Histamin, vücudunuzun enfekte bölgelerine kan akışını artırmaya yardımcı olur. Sitokinler gibi bağışıklık tepkisinde yer alan diğer maddelerle birlikte histamin, vücudunuzun diğer bölümlerine ulaşabilir ve ağrı reseptörlerini tetikleyebilir.

 

Bu, vücudunuzun belirli bölümlerini ağrıya karşı daha duyarlı hale getirebilir ve sık sık hastalıkla ilişkilendirebileceğiniz sıkıntılı ağrılara neden olabilir.

 

Sonuç olarak;

Gıda zehirlenmesini önlemek için, kişisel ve gıda hijyenine dikkat etmelisiniz. Bu, mutfağınızın temiz olmasını, ellerinizi düzenli olarak yıkamanızı ve yiyeceklerin tavsiye edilen şekilde saklanması, hazırlanması ve pişirilmesini içerir.

 

Gıda zehirlenmesinin pek çok durumu ciddi değildir ve birkaç gün içinde kendiliğinden çözülür.

 

Yukarıdaki belirtilerden bazılarına sahip olduğunuzu fark ederseniz ve gıda zehirlenmesi yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, dinlenmeye ve sulu kalmaya çalışın.

 

Belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olması ve ilaç önerebilecekleri için bir eczacıdan yardım almak da yararlı olabilir.

 

Bununla birlikte, bazı gıda zehirlenmesi türleri ciddi olabilir. Böyle bir durumdan endişeleniyorsanız,mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ