Açlık Hormonu Ghrelin ve Kilo Verme | diyetz

Açlık Hormonu Ghrelin ve Kilo Verme

  • 2.011 kez görüntülendi.

 

 

Kilo vermek zorlu ve sabır isteyen bir süreçtir ancak asıl zor olan diyet sonrası kilonuzu korumaktır. Araştırmalar, diyet yapanların büyük bir yüzdesinin sadece bir yıl içinde kaybettikleri kiloyu geri aldığını gösteriyor.

 

Verilen kiloları yeniden kazanmak, kısmen vücudun iştah ve kilo korumak ve hatta yağ yakmak için ağırlık düzenleyici hormonlar nedeniyledir.

 

“Açlık hormonu” olan Ghrelin, beynin yemek yediğini bildirdiği için bu hormonlar arasında önemli bir rol oynar.Diyet yaparken ghrelin seviyeleri yükselir ve açlığı arttırarak kilo vermeyi zorlaştırır.

 

İşte bu hormon hakkında bilmeniz gerekenler ve onu nasıl kontrol altında tutacağınız bu yazıda açıklanmaktadır.

 

 

 

Ghrelin nedir?

 

Ghrelin bağırsakta üretilen bir hormondur. Genellikle açlık hormonu olarak adlandırılır ve bazen “lenomorelin” denir.

 

Kan dolaşımınız üzerinden, beyninize gider, burada beyninize aç olduğunu ve yiyecek bulmasını söyler. Ghrelinin temel işlevi iştahı artırmaktır. Daha çok yiyecek tüketir, daha fazla kalori alır ve yağ depolarsınız.

 

Buna ek olarak, uyku / uyanıklık döngüsünü, tat hissini ve karbonhidrat metabolizmasını etkiler.

 

 

Bu hormon midenizde de üretilir ve mideniz boşaldığında salgılanır. Kan dolaşımına girer ve iştahınızı yöneten hipotalamus olarak bilinen beynin bir bölümünü etkiler.

 

Ghrelin seviyeleriniz ne kadar yüksek olursa, açlığınızda o kadar fazla ve dayanılmaz olur. Seviyeniz ne kadar düşük olursa, ne kadar çok tok hissederseniz ve daha az kalorili yemek yerseniz o kadar kolay olur.

 

Dolayısıyla, kilo vermek istiyorsanız, ghrelin seviyenizi düşürmek faydalı olabilir.

 

İnsanların, sağlıklı bir vücut yağ yüzdesi elde etmesine yardımcı olarak hayatta kalmasında önemli rol oynar. Çok sıkı ve düşük kalorili bir diyet,bu hormon üzerinde yıkıcı bir etki yapabilir.

 

Kilo vermek için yemek yemiyorsanız, daha yüksek ghrelin seviyeleri, günde daha fazla yiyecek ve kalori tüketmenize neden olabilir.

 

 

 

 

Ghrelin Neden Yükselir?

 

Ghrelin seviyeleri genellikle mideniz boş olduğunda bir yemekten önce yükselir. Sonra mideniz dolduğunda kısa sürede azalır.

 

Obez kişilerin daha yüksek seviyelerde olduklarını varsayabilirsiniz ancak etkilerine karşı daha hassas olabilirler. Aslında, bazı araştırmalar, şişman insanlarda düzeylerinin normal insanlardan daha düşük olduğunu gösteriyor.

 

Bazı araştırmalar, obez insanlarda kalori alımının artmasına neden olan aşırı derecede aktif bir ghrelin reseptörüne (GHS-R) sahip olabileceğini düşünmektedir.

 

Ne kadar vücut yağınız olursa olsun, ghrelin düzeyleri artar ve bir diyete başladığınızda sizi acıktırır. Bu, açlığınızdan sizi korumaya çalışan vücudunuzun doğal bir cevabıdır.

 

Bir diyet sırasında iştah artar ve “tokluk hormonu” leptin seviyeleri düşer. Metabolik hızınız özellikle kalorileri uzun süre kısıtladığınızda belirgin bir düşüş eğilimi gösterir.

 

Açıkça görülen nedenlerden ötürü, bu uyarlamalar kilo vermekten ve onu uzak tutmaktan daha zor hale gelebilir. Hormonlarınız ve metabolizmanız, kaybettiğiniz kilo miktarını yeniden kazanmaya çalışır.

 

 

 

Bir Diyet Sırasında Ghrelin Seviyeniz Nasıl Değişir?

 

Diyete başladıktan sonraki bir gün içinde, ghrelin düzeyleriniz yükselmeye başlayacaktır. Bu değişim hafta boyunca devam eder.

 

İnsanlarda yapılan bir çalışmada, 6 aylık bir diyetle ghrelin düzeylerinde % 24’lük bir artış olduğu tespit edildi.

 

3 aylık bir başka kilo kaybı diyeti çalışmasında, araştırmacılar, bu seviyeleri 770’den 1,322 pmol / litreye neredeyse iki katına çıkardı.

 

Şiddetli diyet kısıtlamaları ile aşırı derecede düşük vücut yağına ulaşan 6 aylık bir vücut geliştirme diyeti sırasında ghrelin % ​​40 oranında arttı.

 

Bu eğilimler, diyetinizin ne kadar uzun olursa (ve kaybettiğiniz vücut yağı ve kas kütlesi arttıkça) seviyenizin yükseleceğini gösterir.

 

Bu sizi acıktırır, bu nedenle yeni kilonuzu korumak daha zor hale gelir.

 

 

 

 

Ghrelini Düşürüp, Açlığı Azaltmak

 

Ghrelin doğrudan diyet veya takviyeleri ile kontrol edilemeyen bir hormondur.Bununla birlikte, sağlıklı seviyelerin korunmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 

Aşırı kilodan kaçının: Obezite ve anoreksi, grelin düzeylerini değiştirir.

 

Uykuya öncelik verin: Uykusuzluk veya az uyku ghrelin seviyenizi yükseltir ve açlık, kilo artışı ile bağlantılıdır.

 

Kas kütlesini arttırın: Yüksek yağsız kütle veya kas seviyeleri düşük ghrelin seviyeleriyle ilişkilidir.

 

Daha fazla protein tüketin: Yüksek proteinli bir diyet dolgunluğu arttırır ve açlığı azaltır. Bunun ardında yatan mekanizmalardan biri de ghrelin düzeylerinde bir azalmadır.

 

Dengeli bir ağırlık kazanın: Büyük ağırlık değişimleri ve yo-yo diyet, ghrelin de dahil olmak üzere anahtar hormonları kesintiye uğratır. Yo-yo diyetleri ile ilgili şu yazıları okuyun.

 

Yo-Yo Diyetleri Neden Kötü?

Diyet Sonrası Yoyo Etkisine Son

 

Kalori döngüsü: Daha yüksek kalorili alım periyodları açlık hormonlarını azaltabilir ve leptini artırabilir. Bir çalışma 2 haftada % 29-45 daha az kalori almanın, ghrelin düzeylerini % 18 düşürdüğünü bulmuştur.

 

Sonuç olarak;

Ghrelin çok önemli bir açlık hormonudur. Açlık, iştah ve besin alımında önemli bir rol oynar. Bu nedenle, kilo kaybı başarınızda büyük etkilere neden olabilir.

 

Sürdürülebilir ve sağlıklı bir diyet planına sahip olarak, ağırlıkta büyük dalgalanmalara neden olan ve hormonlarınızı olumsuz şekilde etkileyen yo-yo diyetini önleyebilirsiniz.

 

Kilo verme üzerinde hormonların etkisini öğrenmek için aşağıdaki yazıları okuyun;

 

Kilodan Sorumlu Hormon –Leptin-

Kilo Verme Sürecinde Hormon Hükümranlığı

Hormonal Sistemi Dengelemek için 12 Doğal Yol

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ