Geven Otunun Faydaları, Zararları ve Kullanımı

 

Geven otu, yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında kullanılan bir bitkidir. Bağışıklık güçlendirici, anti-aging ve anti-inflamatuar etkileri de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir.

 

Geven otunun yararları arasında yaşam süresini uzattığı, yorgunluk, alerjiler ve soğuk algınlığı gibi çok çeşitli rahatsızlıkların tedavisi bulunmaktadır. Ayrıca kalp hastalığı, diyabet ve diğer hastalıklara karşı kullanılır.

 

Bu yazıda “geven otu nedir”, “geven otu faydaları”, “geven otu neye yarar”, “geven otu yan etkileri”ne değineceğiz.

 

 

Geven otu nedir?

Aynı zamanda “huáng qí”, “milkvetch” olarak adlandırılan geven otunun diğer adı “astragalus”tur. En yaygın şekilde Çin tıbbında kullanıldığı bilinmektedir.

 

2000’den fazla astragalus türü olmasına rağmen, “Astragalus membranaceus” ve “Astragalus mongholicus” çeşitleri takviye ve ekstraktlarda kullanılır.

 

Genel olarak bitkinin kökü, sıvı ekstreler, kapsüller, tozlar ve çaylar dahil olmak üzere birçok farklı forma dönüştürülür.

 

Geven otunun kökü, potansiyel faydalarından sorumlu olduğuna inanılan birçok aktif bitki bileşiği içerir.

 

Örneğin, bu aktif bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

 

Bunun üzerine yapılan araştırmalar hala sınırlı olmakla birlikte, yaygın soğuk algınlığı, mevsimsel alerjiler, kalp rahatsızlıkları, böbrek hastalığı, kronik yorgunluk ve daha fazlasını tedavi etmede geven otunun kullanımları vardır.

 

 

Geven Otunun Faydaları

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Geven otu, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı, yararlı bitki bileşenleri içerir.

 

Bağışıklık sisteminin ana rolü, vücudu, hastalığa neden olabilecek bakteriler, mikroplar ve virüsler de dahil olmak üzere zararlı istilacılara karşı korumaktır.

 

Bazı kanıtlar, geven otunun vücudun beyaz kan hücresi üretimini artırabildiğini göstermektedir; bunlar, bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıkların önlenmesinden sorumlu hücrelerdir.

 

Hayvan araştırmalarında, geven otu kökü, enfeksiyonları olan farelerde bakteri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olmuştur.

 

Araştırma sınırlı olsa da, insanlarda soğuk algınlığı ve karaciğer enfeksiyonu gibi viral enfeksiyonlara karşı da savaşmaya yardımcı olur.

 

geven otu nedir

 

Kalp fonksiyonunu geliştirir

Geven otu, belirli kalp rahatsızlıkları olanlarda kalp işlevini geliştirmeye yardımcı olur.

Kan damarlarını genişlettiği ve kalpten pompalanan kan miktarını artırdığı düşünülmektedir.

 

Bir klinik çalışmada, kalp yetmezliği olan hastalara, geleneksel tedavi ile birlikte iki hafta boyunca günde iki kez 2.25 gram geven otu verildi. Tek başına standart tedavi alanlara göre kalp fonksiyonlarında daha fazla iyileşme yaşandığı belirlendi.

 

Buna ek olarak, bazı çalışmalar kalbin inflamatuar durumu olan miyokardit semptomlarını azaltabileceğini düşündürmektedir.

 

 

Kemoterapinin yan etkilerini hafifletir

Kemoterapinin birçok olumsuz yan etkisi vardır. Bazı çalışmalara göre, geven otu bunlardan bazılarını hafifletmeye yardımcı olur.

 

Örneğin kemoterapi gören kişilerde yapılan bir klinik çalışma, tedavi ile birlikte verilen geven otunun mide bulantısını % 36, kusmayı % 50 ve ishali % 59 oranında azalttığını göstermiştir.

 

Benzer şekilde, diğer bazı çalışmalarda, kolon kanseri için kemoterapi gören bireylerde geven bitkisinin bulantı ve kusmaya yönelik yararlı olduğu gösterilmiştir.

 

Ek olarak, bir klinik çalışma, haftada üç kez 500 mg geven otunun kemoterapiyle ilişkili aşırı yorgunluğu iyileştirebileceğini göstermiştir. Ancak, bu sadece tedavinin ilk haftasında yararlı görünmektedir.

 

 

Kan şekeri  kontrolü sağlar

Geven otu kökündeki aktif bileşikler, tip 2 diyabetli bireylerde kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olur.

 

Çin’de diyabet yönetimine yardımcı olmak için en sık reçete edilen bitki olarak tanımlanmıştır.

 

Hayvan ve test tüpü çalışmalarında, geven otunun şeker metabolizmasını geliştirdiği ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bir hayvan çalışmasında da kilo kaybına yol açmıştır.

 

Çalışmalar günde 40-60 gram takviye şeklinde almanın, açlıktan sonra ve yemeklerden sonra, tip 2 diyabetli kişilerde günlük olarak alındığında kan şekeri düzeylerini düzeltebilme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.

 

 

Böbrek fonksiyonunu iyileştirir

Geven otu, idrardaki protein ölçümleri gibi kan akışını ve böbrek fonksiyonunun laboratuvar belirleyicilerini geliştirerek böbrek sağlığını destekler.

 

Proteinüri, idrarda anormal miktarda protein bulunduğunu gösteren bir durumdur, bu da böbreklerin hasar görebileceği veya normal şekilde iş görmediğinin bir işaretidir.

 

Geven otunun böbrek hastalığı olan bireyleri içeren çeşitli çalışmalarda proteinüriyi geliştirdiği gösterilmiştir.

 

Ayrıca böbrek fonksiyonlarında azalma olan kişilerde enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.

 

Örneğin, üç ila altı ay boyunca günlük olarak alınan 7.5–15 gram şeklinde alınan ekstraktının nefrotik sendrom adı verilen bir böbrek bozukluğu olan kişilerde enfeksiyon riskini % 38 oranında azaltmıştır.

 

 

Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

 

Geven otu bitkisi ve ekstraktının başka potansiyel yararları olabileceğini gösteren birçok ön çalışma vardır:

 

Kronik yorgunluk semptomları: Bazı kanıtlar geven otunun diğer bitkisel takviyelerle kombine edildiğinde kronik yorgunluk sendromu olan kişilerde yorgunluğun azalmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Antikanser etkileri: Test tüpü çalışmalarında, çeşitli kanser hücrelerinde apoptosisi veya programlanmış hücre ölümünü desteklemiştir.

 

Mevsimsel alerji belirtilerinin iyileşmesi: Çalışmalar sınırlı olsa da, bir klinik çalışma günde iki kez 160 mg geven otunun mevsimsel alerjisi olan bireylerde hapşırma ve burun akıntısını azaltabileceğini göstermiştir.

 

 

Geven Otunun Yan Etkileri ve Zararları

 

Çoğu insan için geven otu iyi tolere edilir. Bununla birlikte, çalışmalarda döküntü, kaşıntı, burun akıntısı, bulantı ve ishal gibi minör yan etkiler bildirilmiştir.

 

Bazı durumlarda, düzensiz kalp atışı gibi daha ciddi yan etkilere neden olabilir. Çoğu insan için güvenli olsa da, aşağıdaki kişiler bundan kaçınmalıdır:

 

Hamile ve emziren kadınlar: Şu anda, hamile veya emziren kadınlar için geven otunun güvenli olduğunu gösterecek yeterli araştırma yok.

 

Otoimmün hastalıkları olan bireyler: Geven otu bağışıklık sisteminin aktivitesini artırır. Multipl skleroz, lupus veya romatoid artrit gibi bir otoimmün hastalığınız varsa bu bitkinin takviye formlarından uzak durun.

 

İmmünsüpresan ilaçlar alan bireyler: Geven otu, bağışıklık sisteminin aktivitesini artırabileceğinden, immünsüpresan ilaçların etkilerini azaltabilir.

 

Ayrıca kan şekeri seviyelerinde ve kan basıncında da etkilidir. Bu nedenle, diyabet veya kan basıncınız ile ilgili sorunlarınız varsa, bu bitkiyi dikkatli kullanın.

 

 

Doz Önerileri

Geven otu kökü birçok farklı formda bulunur. Takviyeleri, kapsüller ve sıvı ekstreler olarak mevcuttur. Kök ayrıca, çay olarak demlenmek için toz haline getirilir.

 

Kaynatılarak hazırlama işlemi de popülerdir. Bitkinin kökü, aktif bileşenlerini serbest bırakmak için kaynatılarak hazırlanır.

 

En etkili form veya dozajı konusunda resmi bir fikir birliği olmamasına rağmen, günde 9–30 gram geven otu kullanımı yaygındır.

 

Ek olarak, araştırmalar spesifik durumlarda yararlı olması için aşağıdaki oral dozları tavsiye etmektedir:

 

Konjestif kalp yetmezliği: Geleneksel tedavi ile birlikte 30 güne kadar 2–7,5 gram toz geven otu günde iki kez alınır.

 

Kan şekeri kontrolü: Dört aya kadar kaynatılarak hazırlanmış 40–60 gram.

 

Böbrek hastalığı: Enfeksiyon riskini azaltmak için altı aya kadar günde iki kez 7.5–15 gram toz geven otu.

 

Kronik yorgunluk sendromu: Birkaç diğer otla birlikte kaynatılarak yapılan 30 gram geven otu kökü.

 

Mevsimsel alerjiler: Altı hafta boyunca günde iki kez 80 mg’lık geven otu özü.

 

Araştırmaya dayanarak, dört aya kadar günde 60 grama kadar oral dozlar çoğu insan için güvenli görünmektedir. Bununla birlikte, uzun vadede yüksek dozların güvenliğini belirlemek için herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

 

Sonuç olarak;

Geven otu, bağışıklık sistemini ve kronik yorgunluk ve mevsimsel alerjilerin semptomlarını iyileştirir.

 

Ayrıca belirli kalp rahatsızlıkları, böbrek hastalığı ve tip 2 diyabetli insanlara yardımcı olur.

 

Doz tavsiyesi olmasa da, çoğu insan için günde dört aya kadar ve 60 grama kadar güvenli görünmektedir.

 

En güvenlisi bitkinin kendisi, ekstraktı ve diğer formlarını kullanmadan önce doktorla görüşmektir.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

diyetz.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ