Genital Siğil Nedir, Neden Olur? Belirtileri, Doğal Tedavisi

  Genital Siğil Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Doğal Tedavisi

  Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en yaygın türlerinden biridir. Neredeyse tüm cinsel olarak aktif insanlar, hayatlarının bir noktasında genital siğile neden olan bir tür insan papilloma virüsü (HPV) ile enfekte olur.

  Genital siğiller, genital bölgenin nemli dokularını etkiler. Küçük, ten rengi yumrular gibi görünebilir veya karnabahar benzeri bir görünüme sahip olabilir. Çoğu durumda, siğiller görülemeyecek kadar küçüktür.

  Genital HPV‘nin bazı türleri genital siğile, bazıları ise kansere neden olabilir. Aşılar, belirli genital HPV türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

  Genital Siğil Nedir?

  Genital siğil, cinsel organlarda beliren ve ağrı, rahatsızlık ve kaşıntıya neden olabilen yumuşak siğillerdir. Siğiller cinsel yolla bulaşır ve insan papilloma virüsünün (HPV) bazı suşlarından kaynaklanır.

  HPV enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan tüm hastalıkların (STD’ler) en yaygın olanıdır. Cinsel olarak aktif olan hem erkekler hem de kadınlar, genital siğil durumunda olduğu gibi HPV’nin komplikasyonlarına karşı savunmasızdır. 

  HPV enfeksiyonları özellikle kadınları tehdit eder çünkü bazı türleri rahim ağzı ve vulva kanserine neden olabilir

  Genital siğiller, ten tene teması içeren cinsel aktiviteler yoluyla bir kişiden diğerine bulaşabilir. Bu siğiller, vücudun etkilenen bir bölgeyle temas halinde olan diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir.

  Bu tür siğiller insan gözüyle her zaman görülmez ve çok küçük olsalar bile bulaşıcıdırlar. Bu tür siğillerin üst kısımları genellikle pürüzsüz ve hafif engebelidir ve onlara karnabahar görünümü verir.

  Genital Siğiller Bulaşıcı mıdır?

  Genital siğiller ve bunlara neden olan virüs oldukça bulaşıcıdır. HPV’nin tedavisi yoktur. Bir kez virüs kaptığınızda, her zaman bulaştırırsınız. 

  Semptomlarınız olmasa veya siğilleri tedavi ettirip aldırsanız bile, yine de başka bir kişiye HPV ve genital siğil bulaştırabilirsiniz.

  Genital Siğiller (HPV enfeksiyonu) Nasıl Olur ve HPV Tipleri Nelerdir ?

  100’den fazla insan papilloma virüsü (HPV) türü insanları enfekte eder. Bunlardan 40’tan fazla tip, erkek ve kadınların genital yolunu ve anüsünü (anogenital yol) enfekte edebilir. Bazen condylomata acuminata veya zührevi siğiller olarak bilinen genital lezyonlara neden olur.

  Anogenital yolu enfekte eden HPV’lerin bir alt grubu, rahim ağzında ve rahim ağzı kanserinde kanser öncesi değişikliklere yol açabilir. HPV enfeksiyonu, diğer anogenital kanserlerin gelişimi ile de ilişkilidir.

  Rahim ağzı kanserine neden olan HPV tipleri, erkeklerde hem anal hem de penis kanserinin yanı sıra hem kadınlarda hem de erkeklerde baş ve boyun (orofaringeal) kanserlerinin bir alt grubuyla ilişkilendirilmiştir.

  Genital siğiller ve HPV enfeksiyonu öncelikle cinsel yakınlık yoluyla bulaşır ve cinsel partner sayısı arttıkça enfeksiyon riski de artar.

  Anogenital yolu enfekte eden en yaygın HPV tipleri, HPV tipleri 6, 11, 16 ve 18’dir (HPV-6, HPV-11, HPV-16 ve HPV-18), ancak diğer HPV tipleri de enfeksiyona neden olabilir.

  Bunlar arasında, HPV-6 ve HPV-11 en yaygın olarak genital siğiller gibi iyi huylu lezyonlarla ilişkilidir ve “düşük riskli” HPV tipleri olarak adlandırılır.

  Buna karşılık, HPV-16 ve HPV-18, serviks ve anogenital kanserlerde ve ayrıca serviksin şiddetli displazisinde en sık bulunan tiplerdir. Bunlar “yüksek riskli” HPV grubuna aittir.

  Diğer HPV türleri cildi enfekte eder ve vücudun başka yerlerinde yaygın siğillere neden olur. Bazı HPV türleri (örneğin, HPV 5 ve 8) epidermodisplazi verruciformis (EV) olarak bilinen bir durumu olan kişilerde sıklıkla cilt kanserlerine neden olur.

  HPV enfeksiyonu, cinsel ilişki de dahil olmak üzere ciltten cilde temas yoluyla yayılır.

  Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

  Genital siğiller, kümeler halinde veya tek bir siğil olarak ortaya çıkabilir.

  Kadınlarda, genital siğiller en sık şu bölgelerde ortaya çıkabilir:

  – Vajina veya anüste

  – Vajina veya anüs dışındaki bölgede

  – Serviks üzerinde

  Erkeklerde siğiller genellikle şu bölgelerde görülür:

  – Penis

  – Skrotum

  – Uyluk

  – Kasık

  – Anüsün içinde veya çevresinde

  Genital siğiller, enfekte bir kişiyle oral cinsel ilişkiye giren bir kişinin ağzında veya boğazında da gelişebilir.

  Genital siğillerin belirti ve semptomları şöyledir:

  – Genital bölgede küçük, ten rengi, kahverengi veya pembe şişlikler

  – Birbirine yakın birkaç siğilin neden olduğu karnabahar benzeri bir şekil

  – Genital bölgede kaşıntı veya rahatsızlık

  – İlişki ile kanama

  Genital siğiller gözle görülemeyecek kadar küçük ve düz olabilir. Bununla birlikte, nadiren, genital siğiller, baskılanmış bir bağışıklık sistemi olan bir kişide büyük kümeler halinde çoğalabilir.

  Bazı durumlarda genital siğiller yayılabilir ve büyüyebilir. Bu rahatsızlığa neden olabilir ve ayrıca oldukça acı verici olabilir.

  Bazen, bu tür siğiller, enfekte bir kişiyle oral cinsel temasta bulunanların dudaklarında, ağızlarında, boğazlarında veya dillerinde de görülebilir.

  Genital Bölgede Siğil Neden Olur?

  Genital siğiller, insan papilloma virüsü virüsünden (HPV) kaynaklanır. Cinsel organları etkilediği bilinen 30-40 HPV suşu varken, bunlardan sadece birkaçı genital siğile neden olur.

  HPV enfeksiyonları oldukça bulaşıcıdır ve ciltten cilde temas yoluyla kolayca bulaşabilir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) olarak kabul edilir. 

  Ancak insan papilloma virüsü her zaman genital siğile yol açmaz. Çoğu durumda virüs herhangi bir önemli sağlık sorununa veya komplikasyona neden olmadan kendi kendine geçer.

  Genital siğillere neden olan HPV suşları, vücudun diğer bölgelerinde siğile neden olanlardan farklıdır. Ayrıca siğiller, enfekte bir kişinin cinsel organlarından ellerine veya tam tersi şekilde yayılamaz.

  Genital siğiller cinsel ilişki sırasında ten tene temas yoluyla yayılır. Farklı bir virüs ellerde ve ayaklarda siğillere neden olur. Siğil olan bir el veya ayakla kendinize veya bir başkasına dokunarak genital siğil olmaz.

  Genital siğiller şu yollarla yayılır:

  – Anal, vajinal-penil ve vajinal-vajinal dahil olmak üzere ilişki.

  – Genital dokunma (boşalma olmadan ten tene temas).

  – HPV veya genital siğilleri olan biri ile oral seks yapmak.

  – HPV’si olan veya ağzında, dudaklarında veya dilinde genital siğilleri olan biri ile oral seks yapmak.

  Genital siğiller enfeksiyondan ne kadar sonra ortaya çıkar?

  Bazı insanlar enfeksiyondan sonraki haftalar içinde genital siğil geliştirir. Bununla birlikte, siğillerin ortaya çıkması genellikle aylar veya yıllar alabilir. Bu nedenle, ne zaman enfekte olduğunuzu belirlemek zordur.

  Virüse sahip olup, genital siğillere yakalanmamak da mümkündür. Anüs içinde veya vücudun başka bir yerinde siğil olup olmadığını bilmiyor olabilirsiniz. Belirtileriniz yoksa, bilmeden başkalarına virüs bulaştırabilirsiniz.

  Genital Siğil için Risk Faktörleri Nelerdir?

  Cinsel olarak aktif olan çoğu insan, bir süre sonra genital HPV ile enfekte olur. Enfekte olma riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

  – Birden fazla partnerle korunmasız cinsel ilişkiye girmek

  – Cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon geçirmiş olmak

  – Cinsel geçmişini bilmediğiniz bir partnerle ilişkiye girmek

  – Genç yaşta cinsel olarak aktif olmak

  – HIV veya bir organ naklinden kaynaklanan ilaçlar almak gibi zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak

  vajinal akıntı neden olur

  Genital Siğil Komplikasyonları Nelerdir?

  HPV enfeksiyonu komplikasyonları şunlardır:

  Kanser 

  Rahim ağzı kanseri, genital HPV enfeksiyonu ile yakından bağlantılıdır. Bazı HPV türleri ayrıca vulva, anüs, penis, ağız ve boğaz kanserleriyle de ilişkilidir.

  HPV enfeksiyonu her zaman kansere yol açmaz ancak özellikle yüksek riskli HPV türleri ile enfekte olan kadınların düzenli pap smear testi yaptırmaları önemlidir.

  Hamilelik sırasında sorunlar

  Nadiren hamilelik sırasında siğiller büyüyerek idrara çıkmayı zorlaştırabilir. Vajinal duvardaki siğiller, doğum sırasında vajinal dokuların gerilmesini engelleyebilir. 

  Vulva veya vajinadaki büyük siğiller doğum sırasında gerildiğinde kanayabilir.

  Çok nadiren, genital siğilleri olan bir anneden doğan bir bebek boğazda siğil geliştirir. Bebeğin hava yolunun tıkanmasını önlemek için ameliyat olması gerekebilir.

  Genital Siğiller ve Hamilelik

  Hamileyken aktif bir genital siğil salgını varsa, artan hormon seviyeleri siğillerin kanamasına, büyümesine veya çoğalmasına neden olabilir.

  Hamilelik sırasında genital siğiller:

  – Büyüyebilir ve çoğalabilir.

  – İlk kez görünebilir veya uzun bir süre sonra geri gelebilir.

  – Güvenli bir şekilde tedavi edilebilir ancak bazı tedavilerden kaçınmak gerekir.

  – Doğum sırasında sorun yaşamamak için çok büyüklerse çıkarılabilirler.

  – Doğum sırasında bebeğe geçebilir ancak bu nadirdir; HPV virüsü bebeğin boğazında veya cinsel organlarında enfeksiyona neden olabilir.

  Genital siğilleri olan hamile kadınların çoğu vajinal doğum yapar. Çok nadiren, duruma bağlı olarak sezaryen önerilebilir.

  Genetik Siğiller Nasıl Teşhis Edilir?

  Genital siğiller genellikle görünüşe göre teşhis edilir. Bazen biyopsi gerekebilir.

  Pap smear testi

  Kadınlar için, genital siğillerin veya rahim ağzı kanserinin erken belirtilerinin neden olduğu vajinal ve servikal değişiklikleri tespit etmeye yardımcı olabilecek düzenli pelvik muayeneler ve smear testi yaptırmak önemlidir.

  Smear testi sırasında doktor, vajinayı açık tutmak ve vajinan ile rahim (serviks) arasındaki geçişi görmek için spekulum adı verilen bir cihaz kullanır.

  Daha sonra serviksten küçük bir hücre örneği almak için uzun saplı bir alet kullanacaktır. Hücrelerde anormallikler olup olmadığını tespit etmek için bir mikroskopla incelenir.

  HPV testi

  Sadece birkaç tip genital HPV rahim ağzı kanseri ile ilişkilendirilmiştir. Smear testi sırasında alınan bir servikal hücre örneği, kansere neden olan bu HPV suşları için test edilebilir.

  Bu test genellikle 30 yaş ve üstü kadınlar için yapılır. Genç kadınlar için o kadar yararlı değildir çünkü onlar için HPV genellikle tedavi olmaksızın geçer.

  Genital Siğil Tedavisi

  Görünür genital siğiller genellikle zamanla kaybolurken, HPV’nin kendisi cilt hücrelerinde kalabilir. Bu, hayat boyunca ara ara salgın olabileceği anlamına gelir. 

  Bu nedenle, virüsü başkalarına bulaştırmaktan kaçınmak için semptomları yönetmek önemlidir. Görünür siğil veya başka semptomlar olmadığında bile genital siğiller başkalarına geçebilir.

  Ağrılı semptomları hafifletmek veya görünümlerini en aza indirmek için genital siğiller doktorun reçete edeceği topikal siğil ilaçları ile tedavi edilir.

  Görünür siğiller zamanla kaybolmazsa, onları yok etmek için küçük bir ameliyata ihtiyaç olabilir. Doktor siğilleri şu prosedürlerle de çıkarabilir:

  – Elektrokoter veya elektrik akımları ile yanan siğiller

  – Kriyocerrahi veya siğilleri dondurma

  – Lazer tedavisi

  – Eksizyon veya siğillerin kesilmesi

  – İlaç interferon enjeksiyonları

  Genital Siğiller için Bitkisel Tedavi

  çay ağacı yağı günlük kullanım

  Çay Ağacı Yağı

  Malzemeler

  • Üç damla çay ağacı yağı
  • İki çay kaşığı hindistan cevizi yağı
  • Pamuklu çubuk

  Nasıl yapılır?

  – İki çay kaşığı hindistan cevizi yağına üç damla çay ağacı yağı ekleyin.

  – İyice karıştırın ve pamuklu çubuk kullanarak etkilenen bölgeye uygulayın.

  – Pamuklu çubuğu atın. Karışımı gece boyunca bırakın.

  – Bunu günde bir kez yapabilirsiniz.

  Çay ağacı yağı antiviral özelliklere sahiptir. Pediatrik bir hastada el siğillerinin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, genital siğillerin tedavisine de yardımcı olabilir.

  Dikkat!!!

  Çay ağacı yağı cildi yakabileceğinden kullanmadan önce doktora danışın.

  Sarımsak

  Malzemeler

  • İki ya da üç diş sarımsak
  • Pamuklu çubuk

  Nasıl yapılır?

  – Macun yapmak için sarımsakları ezin.

  – Pamuklu çubuk kullanarak karışımı siğillere uygulayın.

  – Su ile durulamadan önce yirmi ya da otuz dakika bekletin.

  – Bunu günde bir kez yapabilirsiniz.

  Sarımsak, genital siğiller gibi siğillerin gelişmesine yol açan virüs bulaşmış hücrelerin çoğalmasını engellemeye yardımcı olabilecek antiviral aktivitelere sahiptir.

  Dikkat!!!

  Sarımsak da cildi yakabilir, bu nedenle bölge yanmaya başlarsa süre dolmadan sarımsak ezmesini çıkarın.

  Yeşil Çay Özü

  – Kullanılmış yeşil çay poşetlerini bir kenara koyun ve soğumaya bırakın.

  – Çay poşetini etkilenen bölgeye uygulayın ve on beş ya da yirmi dakika bekletin.

  – Çay poşetini çıkarın ve alanı suyla durulayın.

  – Çay poşetini kullandıktan sonra atın.

  – Bunu günde bir kez yapabilirsiniz.

  Yeşil çay özü, genital siğillerin tedavisinde etkili olduğu tespit edilen polifenon E gibi kateşinler içerir.

  aloe vera yenir mi

  Aloe Vera

  Malzemeler

  • Bir ya da iki çay kaşığı taze çekilmiş aloe vera jeli
  • Pamuklu çubuk

  Nasıl yapılır?

  – Pamuklu çubuk üzerine biraz aloe jeli alın.

  – Siğillere uygulayın.

  – Durulamadan önce on beş ya da yirmi dakika bekletin.

  – Bunu günde bir ya da iki kez yapabilirsiniz.

  Aloe vera, antiviral malik asit içerir. Malik asit, tekrarlayan siğilleri tedavi etmek için birçok formülasyonda kullanılır. Bu nedenle, aloe veranın topikal uygulaması da genital siğillerin tedavisinde etkili olacaktır.

  Genital siğile elma sirkesi

  Elma sirkesindeki asit, genital siğillere neden olan virüsü öldürür. Bir top pamuğu elma sirkesine batırın ve siğillere uygulayın. Onn ya da on beş dakika sonra yıkayın.

  Folat ve B12 Vitamini

  Folat ve B12 vitamini eksikliği ile HPV’ye yakalanma riskinin artması arasında bir ilişki vardır. Bir multivitamin veya folat ve B12 vitamini takviyesi almak, vücudun bir HPV enfeksiyonuyla savaşmasına ve siğilleri temizlemesine yardımcı olabilir.

  gut hastalığınasıl beslenmeli

  Genital Siğilleri Yok Etmek için Beslenme

  Genital siğiller, vücudu zorlar. Vücudun siğiller ile birlikte diğer sağlık sorunlarıyla baş etmesi zor olabilir. 

  Vücudun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için, sigara içmek veya işlenmiş veya sağlıksız gıdalarda beslenme gibi alışkanlıkları değiştirmek, vücudu siğillerle savaşmada daha güçlü yapacaktır.

  Yenmesi gereken yiyecekler şöyledir:

  – Antioksidan bakımından zengin besinler (yaban mersini, kiraz, domates, dolmalık biber, kabak)

  – Ispanak ve lahana gibi koyu yapraklı yeşillikler

  – Kepekli tahıllar

  – Badem

  – Fasulye

  – Yağsız et

  Bu yiyecekler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve HPV’nin tekrarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

  Kaçınılması gereken yiyecekler şunlardır:

  – Olası alerjen yiyecekler (süt, soya, mısır, gıda katkı maddeleri)

  – Beyaz ekmek ve makarna gibi rafine gıdalar

  – Kırmızı et

  – Trans yağ içeren işlenmiş gıdalar

  – Kafein ve diğer uyarıcılar

  Genital Siğil Nasıl Önlenir?

  – Herhangi bir cinsel temastan önce prezervatif kullanın.

  – Birden fazla cinsel partnerden kaçının.

  – Cinsel partnerinizin genital siğili olmadığından emin olun.

  – Bulaşıcı bir siğil ile temas etmiş olabilecek eşyaları kullanmaktan kaçının.

  Genital siğiller ne kadar sürer?

  Genital siğiller, virüse maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkmayabilir. Virüsün genital siğil gibi görünür semptomlara yol açması üç hafta ila on sekiz ay arasında sürebilir. Ancak görünmez olsa bile bulaşıcı olabilir.

  Genital siğiller tedavi edilmezse ne olur?

  Genital siğiller, tedavi edilmezse ortadan kaybolabilir, aynı boyutta kalabilir veya boyut ve sayı olarak büyüyebilir. Bu, etkilenen birey için oldukça rahatsız edicidir. Ayrıca enfeksiyonun başkalarına bulaşma riskini de artırır.

  Genital siğiller öldürür mü?

  Genital siğiller başka hastalıklara yakalanma riskini artırabilir ancak öldürmez.

  Genetik siğillerin başkasına bulaşması nasıl önlenir?

  Görünür siğil olmadığında bile genital siğil virüsü bulaşabilir. Virüsü olan birçok insanda semptom görülmez ancak yine de bulaştırabilir.

  Enfeksiyonu aldıktan sonra, semptomların ortaya çıkması haftalar ila aylar alabilir.

  Siğiller temizlendikten sonra en az iki hafta seks yapmamak gerekir. Ayrıca cinsel ilişkiye girmeden önce cinsel partnerinize HPV durumunuz hakkında bilgi verin.

  Bir salgın olmasa bile, yine de ciltten cilde temas yoluyla HPV yayılabilir. Prezervatif takmak HPV bulaştırma riskini azaltacaktır.

  Genital siğiller tekrarlar mı, tamamen iyileşir mi?

  Genital siğillere insan papilloma virüsü (HPV) adı verilen bir virüs neden olur. HPV’nin birçok türü vardır.

  HPV virüsü ciltte kalabilir ve siğiller tekrar gelişebilir.

  Siğiller tedavi olmaksızın geçebilir ancak bu aylar sürebilir. Yine de virüsü bulaştırabilirsiniz ve siğiller geri gelebilir.

  Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

  Aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanına başvurmak gerekir:

  – Genital tahriş veya kaşıntı.

  – Ağrılı ilişki.

  – Ağrılı idrara çıkma (dizüri).

  – Olağandışı veya kötü kokulu penis veya vajinal akıntı.

  – Vajinal veya penil kızarıklık, ağrı veya şişlik.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ