Daha Genç Görünmenin Doğal Yolları | diyetz

  Daha Genç Görünmenin Doğal Yolları

   

  Yıllanmış şarap gibi yaşlanmayı, yaşlandıkça genç görünmeyi kim istemez ki? Ama kaç kişi bu hayali gerçekleştirmek için doğru adımlar atıyor? 

  Yaşlanmanın otomatik olarak yavaşlayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yaşlanma, yaşam tarzı, belirli çevresel faktörler ve ona verdiğiniz dikkat miktarı ile kontrol edebileceğiniz faktörler tarafından hızlandırılır. Bu nedenle, yaşlandıkça daha genç görünmek için, cildinize özen göstermeli, sağlıklı beslenmeli ve yaşam alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. 

  Yazıda “genç gözükmenin sırları” açıklanacak ve “genç görünme tüyoları” verilecektir.

  Genç Görünmek için Öneriler ve Basit İpuçları

   

   

  Daha Genç Görünmek Cilt Bakım İpuçları

   

  Cilt bakım rutini

  Cilt bakımının en önemli üç adımı temizleme, tonlama ve nemlendirmedir. Güne başlarken ya da yatarken, daima uygun bir cilt bakım rutini izleyin. Güne başlarken cildinizi iyice temizleyin ve makyaj yapmadan önce kaliteli bir tonlayıcı ve nemlendirici ile hazırlayın.

  Geceleri yüzünüzde oluşan sebumu ve kiri temizlemeyi ve makyajı çıkararak nemlendirmeyi unutmayın. Bu, ciltteki donukluğun azalmasına yardımcı olur.

  Ayrıca, göz altı bölgesini nemli tutmak, ince çizgileri ve kırışıklıkları önlemek için ayrı bir göz kremi kullanın. Şişmiş gözler ve koyu halkalar daha yaşlı görünmeye neden olur.

   

  Güneş koruyucu kullanın

  UV ışınlarına sürekli maruz kalmak cildin yaşlanma sürecini hızlandırır ve koyu lekeler, çiller, hiperpigmentasyon ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle, hava bulutlu olsa bile dışarıya her çıktığınızda güneş kremi uygulayın.

  SPF cildinizi UVB ışınlarından koruduğu için en az SPF 30 ve PA + (veya daha yüksek) derecesine sahip bir güneş koruyucu seçin. PA + dereceli güneş kremleri sizi UVA ışınlarından da korur.

   

   

  daha genç görünmenin yolları

   

   

  Yaşlanma karşıtı ürünler satın alın

  Retinoidler ve kollajen bazlı cilt bakım ürünleri, cildin genç görünmesini sağlayan gizli silahlardır. Retinoid (veya retinol), yaşlanma karşıtı özelliklere sahip A vitamininin türevidir. İnce çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur ve kollajen üretimini artırır. 

   

  Eller ve bacakları unutmayın

  Ellerdeki cilt, vücudun geri kalanından çok daha incedir. Yani, yüzünüz genç görünse bile, elleriniz yaşınızı ele verebilir. Dışarı çıkmadan önce eller ve bacaklara güneş koruyucu uygulayın. 

  Ellerdeki kuruluğu önlemek için, düzenli olarak el kremi ile masaj yapın. Bu tırnakları ve kütikülleri de besler. Geceleri ellerinize ve bacaklarınıza bol miktarda nemlendirici uygulayın. Ölü cilt hücrelerini çıkarmak için haftada bir kez vücut temizleyici kullanın.

   

  Dudakları da ihmal etmeyin

  Çatlamış ve kuru dudaklar yüzünüzü donuk gösterebilir. Dahası, dudaklardaki cilt çok daha ince olduğu için, bakım yapılmadığında daha hızlı yaşlanır. 

  Bu nedenle, yatmadan önce, dudaklarınızı kaliteli bir dudak kremi ile nemlendirin. Ruj uygulamadan önce dudaklarınızı daima nemlendirin. Bu onları rujlardaki kimyasalların neden olduğu hasardan koruyacaktır.

   

  Cildi ölü hücrelerden arındırın

  Daha kolay nefes alması ve taze görünmesi için cildin ölü hücrelerden temizlenmesi gerekir ve pul pul dökülme bu süreçte yardımcı olur. Haftada bir veya iki kez peeling yapabilirsiniz.

   

   

  Daha Genç Görünmek İçin Saç Bakımı

   

  Saçlarınızı şekillendirmekten kaçının

  Saçınızı düzeltmeyi, kıvırmayı veya çeşitli saç bakım ürünleri kullanmayı sevebilirsiniz. Ancak belirli bir yaşta, kütiküllere zarar verebileceği ve saçları donuk ve kırılmaya daha yatkın hale getirebileceği için bunları bırakmanız gerekir. Ayrıca, doğal yağlarını çıkarabileceği, kuru ve cansız görünmeye neden olabileceği için saçınızı aşırı yıkamayın.

   

  Biotin takviyeleri kullanabilirsiniz

  Saç telleriniz inceyse, biotin takviyeleri kullanabilirsiniz. Günlük olarak biotin açısından zengin gıdalar da yiyebilirsiniz. Bunlar yumurta, badem, peynir, ıspanak, tatlı patates, somon, sığır eti ve ay çekirdeğidir.

   

  Genç görünmeyi sağlayan bir saç modeli tercih edin

  Kullandığınız saç modeli, daha genç görünmede etkilidir. Öncelikle saç stiliniz yüzünüze gitmeli. Hangi stilin daha genç görünmenizi sağlayacağını bulmak için, yüz tipinizi bilmeli ve biraz araştırma yaparak ya da deneme yanılmayla bunu keşfedebilirsiniz.

   

  Saç renginizi tonlandırın

  Saçınızı boyamak ve doğru tonu yakalamak yaşınızı geriye götürür. Doğal saç renginize göre doğru saç renginizi belirleyin. Sarı veya kırmızı saçlarınız varsa, ona sıcak tonlar ekleyin.

  Eğer kumralsanız, karamel rengi deneyebilirsiniz. Siyah saçlar için rengi tonlamak biraz zordur. Belki kestane, kahverengi veya mocha’yı deneyebilirsiniz.

   

   

  Daha Genç Görünmek İçin Makyaj İpuçları

   

  Fondöten ile yüzünüzü aydınlatın

  Fazla uygulamaktan kaçının. Çok fazla fondöten, cildin doğal parlaklığını gizleyebilir. Kapsamlı bir fondöten kullanın. 30 yaşın üzerindeyseniz, nemlendirici bir formül seçin. 

  Daha fazla özene ihtiyacı olan noktalara opak bir kapatıcı uygulayabilirsiniz. Bu şekilde doğal ancak kusursuz ve parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

   

  Çok fazla pudra kullanmayın

  Pudra cildin kuru görünmesine neden olabilir ve yüzünüzdeki çizgileri ortaya çıkarabilir. Yağlı bir cildiniz varsa ve yüzünüzde aşırı parlaklık istemiyorsanız, yarı saydam pudra alın. Yüzünde birikmez. Ayrıca, bir fırça ile yüzünüzdeki tozu eşit olarak dağıtın. 

   

  Allık kullanın

  Yanaklarda kullanılan hafif tonda bir allık, ufak bir dokunuşla donuk cildi gençleştirmek için sihirli bir etki yaratır. Yalnız cilt tonunuz için doğru rengi seçmeniz gerekir. 

  Açık-orta cilt tonları için, şeftali rengi bir allık tercih edin ve orta ila koyu cilt tonunuz varsa, mercan allık kullanın. Allığı abartmayın çünkü amacımız yanaklarımıza ince bir dokunuş yapmak.

   

  Göz altlarına odaklanın

  Gözlerin altını aydınlattığınızda, yüzünüz otomatik olarak aydınlanır. Bu nedenle, makyajsız çıkacak olsanız bile, gözlerinizin altına bir kapatıcı uygulayın ve koyu halkaları kapatın.

   

  Doğal dudak renginizi koruyun

  Koyu, mat rujlar dudakları daha ince gösterir ve yüzünüze yıllar ekler. Öte yandan, kendi dudak renginiz yüzünüzü daha genç gösterir.

  Bu nedenle, doğal dudak renginize yakın bir renk seçin. Dudak kalemi kullanıyorsanız, dudaklarınızın dolgun görünmesi için dudak çizginizi ince bir şekilde çekmeye çalışın.

   

   

  kadınlarda genç görünmenin yolları

   

   

  Daha Genç Görünmek için Beslenme İpuçları

   

  Bol bol sebze ve meyve yiyin

  Sebze ve meyveler temel vitaminler, mineraller ve besinler ile doludur. Birçok hastalık riskini azaltan ve cilt kalitesini artıran antioksidanlar içerir.

  Japonya’da yapılan bir araştırmada, yüksek oranda yeşil ve sarı sebze yemenin, cilt elastikiyetini artırabileceği ve kırışıklıkları ve cilt yaşlanmasını azaltabileceği bulunmuştur.

   

  Kemik suyu için

  Et ve kümes hayvanlarının kemiklerini uzun süre pişirdiğinizde, jelatine dönüşen kolajen salgılar. Bu kemik suyunu içmek vücuttaki kollajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur, bu da cildin daha genç görünmesini sağlar.

   

  Zeytinyağı kullanın

  Zeytinyağı tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Kalp için sağlıklıdır, diyabet ve diğer metabolik sorunların riskini azaltır. Ayrıca, sağlıklı yaşlanma sağlar ve ömrü uzatır.

   

  Yağlı balık yiyin

  Yağlı balık – somon, ton balığı, uskumru ve ringa balığı gibi – omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega 3 yağ asitleri kardiyovasküler durumların riskini azaltmaya ve kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

  Ayrıca UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu iltihaplanma riskini azaltır ve foto koruyucu bir etkiye sahiptir. Böylece cildinizi güneşten ve zararlı ışınlardan korur.

   

  Bitter çikolata yiyin

  Çikolata, kan basıncını düşürmeye ve insülin duyarlılığını ve arter fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olan ve böylece kardiyovasküler hastalık riskini azaltan flavonoidler içerir. Kakaodaki flavonoller ayrıca cilde kan akışını iyileştirir. 

  Bu, cildin daha fazla oksijen almasına, sağlıklı ve daha genç görünmesine yardımcı olur. Sağlıklı olduğu için daha az şeker, daha fazla kakao içeren bitter çikolata yemeniz tavsiye edilir.

   

   

  Daha Genç Görünmek için Yaşam Tarzı Önerileri

   

  Rahatlayın ve dinlenin

  Stres, yaşam kalitesini düşürür ve vücutta iltihaplanmaya neden olur. Sonuç olarak, depresyon, beyin fonksiyonlarında azalma, diyabet ve metabolik sendrom gibi sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Bu ciltte de etkisini gösterir.

  Stresi azaltmak ve rahatlamak için, meditasyon yapın, seyahate çıkın, ailenizle zaman geçirin, bir film izleyin, arkadaşlarınızla dışarı çıkın – yani rahatlamaya yardımcı olabilecek her şeyi yapın.

   

  Egzersiz

  Bunun için spor salonuna gitmenize gerek yok. Amaç kendinizi hareket ettirmektir. Bu, kaslarınızı güçlendirmeye, sağlıklı kiloyu korumaya ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

  Egzersiz yapmak, diyabet, obezite ve kalp hastalığı gibi yaşam tarzı hastalıklarını uzak tutar ve yaşınızdan daha genç görünmenizi sağlar.

   

  Su için

  Vücudunuz düzgün bir şekilde nemlendirilmezse, cildiniz donuk, kuru ve cansız görünür. Bu, gerçekte olduğundan daha yaşlı görünmenize neden olur.

  Vücudun yeterince nemlenmesi, metabolik fonksiyonları korumanın ve cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamanın basit bir yoludur.

   

  Sigarayı bırakın

  Sigara içmek sadece kansere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda erken cilt yaşlanmasına, saç dökülmesine, akne ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarına da neden olur.

   

  İyi uyuyun

  Kötü uyku, cilt bariyeri işlevini etkileyebilir ve cilt yaşlanmasına neden olabilir. Cilt bariyeri tehlikeye girdiğinde, cilt donuk ve kuru görünür, ayrıca iltihaplanma eğilimi gösterir.

  Cildinizi sağlıklı tutmak ve genç görünümünü korumak için geceleri en az 7-9 saat uyumanız gerekir.

   

  Yaşlanma, kaçamayacağınız doğal bir süreçtir. Ancak dengeli bir yaşam tarzınız olduğunda ve iyi bir cilt bakımı rutini izlediğinizde, daha genç görünmek için çok zaman harcamaya ve aşırı masraf yapmaya gerek yoktur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ