Geçmeyen Mide Yanmasının Neden Olduğu Rahatsızlıklar | diyetz

Geçmeyen Mide Yanmasının Neden Olduğu Rahatsızlıklar

 

 

Mide yanması ile sık sık karşılaşan biriyseniz, o zaman ne kadar rahatsız edeceğini olduğunu biliyorsunuzdur.

 

Asit reflü olarak da bilinen mide yanması, özellikle yetişkinler arasında çok yaygın olan bir sindirim rahatsızlığı ve aynı zamanda bir semptomdur. Ancak, çocuklar bile yeme alışkanlıkları sağlıklı değilse, bunu yaşayabilir.

 

Asit reflü, asidik yapısından dolayı mide ve bağırsak iç kısımlarını tahriş eden, mide ve karaciğerde aşırı sindirim asitleri veya safra suyu üretildiği bir durum olarak tanımlanabilir.

 

Birçoğumuz insan vücudunda üretilen asitlerin o kadar güçlü olmadığı izlenimine sahip olabiliriz. Ancak sindirim asitleri çok güçlüdür, çünkü yediğimiz çeşitli gıdaları parçalamak için üretilirler.

 

Yani sindirim sıvıları ve asitleri fazla miktarda üretildiğinde, güçlü asitler mide astarını tahriş edebilir ve şişirebilir, bu da mide ekşimesine yol açar.

 

Çoğu insan bunun yaygın, küçük bir rahatsızlık olduğunu düşünmekte ve bu durumu göz ardı edebilmektedir.

 

Ancak, sindirim sistemi vücudun en önemli ve fonksiyonel parçalarından biri olduğundan, mide yanmasını göz ardı etmek başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Bu nedenle mide yanması devam ettiğinde, hemen tıbbi müdahale gerekli olacaktır. Mide yanması, kendi içinde bir durum ya da bir dizi başka hastalığın bir belirtisi de olabilir.

 

İşte bu yüzden, aşağıda belirtilen hastalıklara neden olabileceği için mide yanmasını asla göz ardı etmemelisiniz.

 

  1. Mide Ülseri
  2. Özofajit
  3. Mide Fıtığı
  4. Mide Kanseri
  5. Kalp Krizi
  6. Safra Kesesi
  7. GERD

 

 

 

 

Mide Ülseri

 

Daha önce de belirtildiği gibi, midede üretilen sindirim asitleri çok güçlüdür. Bir insanda mide yanması olduğunda ve mide içinde aşırı sindirim asitlerinin sürekli bir üretimi devam ettiğinde, mide astarının sürekli tahrişine yol açabilir, yani yavaş yavaş mide ülseri oluşur ki; bu ciddi bir sağlık problemidir.

 

İlginizi Çekebilir  B Kompleks Vitaminlerinin Faydaları ve Zararları

 

 

Özofajit

 

Özofagus, boğazı mide ile bağlayan kaslı bir tüptür. Kişinin kalıcı ve tedavi edilmemiş asitliği olduğunda, midede üretilen fazla asitler yemek borusu içine yeniden çoğalır ve bu tüpün iltihaplanmasına ve tahriş olmasına neden olur, bu da özofajit olarak bilinen bir duruma yol açar. Bu durumun semptomları boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı, solunum güçlüğü, grip vb.

 

 

 

Mide Fıtığı

 

Mide kaslarının bir kısmı abdominal bölgede diyafram (göğsü ve mideyi ayıran kas tabakası) boyunca iterken, mide fıtığı olarak bilinen bir rahatsızlığa neden olur.

 

İnsanlar bu rahatsızlığa sahip olduklarında, mideden gelen yiyecek ve sindirim asitlerinin, asitliğe neden olarak, diyaframdan göğse geri itilmesine neden olabilir. Mide yanması, mide fıtığının varlığını gösterebilir ve acil tıbbi müdahale gerekli olabilir.

 

 

 

Mide Kanseri

 

Eğer mide yanmasını oldukça sık yaşarsanız, kontrol altına almanın tam zamanıdır. Mide kanserinin ilk belirtilerinden biri, kanser hücreleri aşırı sindirim sıvılarının üretimine yol açan mide astarlarını tahriş ettiğinden asittir.

 

Bu nedenle, kalıcı mide yanmasını göz ardı etmek, mide kanserinin tanısını geciktirebilir, eğer mevcutsa, asitliğin devam etmesi durumunda test yapılmalı.

 

 

 

Kalp krizi

 

Az bilinen bir gerçek, mide yanmasının kalp krizi için erken bir işaret olabileceğidir. Göğüste yanma hissi, göğüste sıkışma, şişkinlik, vb. gibi bir kalp krizi belirtileri asitliğe çok benzer ve insanlar bunun sadece asitlik olduğunu düşünerek göz ardı edebilir.

 

Kalıcı mide yanmasını kontrol altına almak için çaba gösterirseniz, yaklaşan kalp krizi riskini tespit edebilir ve bunu önlemek için önlemler alabilirsiniz!

 

 

 

Safra taşları

 

Safra kesesinde katılaşma ve sindirim sıvısı birikimi olduğunda, safra taşları oluşabilir. Bir ya da daha fazla safra taşı safra kanalını bloke ettiğinde, sindirim sıvılarının mide içine daha fazla itilmesine neden olarak mide yanmasına sebebiyet verebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Glütensiz Yiyecekler Listesi

 

 

GERD (Gastroözofageal Reflü Hastalığı)

 

GERD (Gastroözofageal Reflü Hastalığı) , asidite ve GERD genellikle el ele gibi bir ana hastalıktır. Aşırı sindirim sıvılarının üretildiği ve mide astarını tahriş ettiği ve asitliğe neden olduğu sindirim koşulu budur.

 

Belli bir süre içinde mide yanması yaşamak, GERD hastalığının bir göstergesi olmayabilir ve genellikle sağlıksız yeme alışkanlıklarından kaynaklanabilir.

 

Ancak, kalıcı mide yanması, yeme alışkanlıkları sağlıklı olsa bile, GERD’nin ana semptomu olabilir ve yakın zamanda tıbbi müdahale gerektirir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ