Geçirgen Bağırsak Sendromu ve Beslenme | diyetz

Geçirgen Bağırsak Sendromu ve Beslenme

  • 1.418 kez görüntülendi.

 

 

“Sızdıran veya geçirgen bağırsak” bağırsak geçirgenliğinin artmasıdır, bağırsak duvarlarınızdaki boşlukların gevşemeye başladığı bir durumdur. Bu, bakteriler, toksinler ve sindirilmemiş gıda parçacıkları gibi daha büyük maddelerin bağırsak duvarlarına kan dolaşımına geçmesine izin verir.

 

Çalışmalar, artmış bağırsak geçirgenliğinin, tip 1 diyabet ve çölyak hastalığı gibi çeşitli kronik ve otoimmün hastalıklara neden olabileceğini göstermiştir.

 

Bu yazı geçirgen bağırsak sendromuna ve nedenlerini anlatmaktadır. Aynı zamanda sindirim sağlığına yardımcı olan yiyeceklerin bir listesini içerir.

 

 

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

Geçirgen bağırsak sendromu sindirim sisteminizi etkileyen bir durumdur.

 

Sindirim sistemi, toplu olarak yiyecekleri parçalayan, besin maddelerini ve suyu emen ve atık ürünleri uzaklaştıran birçok organdan oluşur.

 

Ayrıca, zararlı maddelerin vücudunuza girmesini önlemek için bağırsağınız ve kan dolaşımınız arasında bir bariyer görevi görür.

 

Su emilimi, bağırsaklarınızda meydana gelir. Bağırsaklarınız, besin maddelerinin ve suyun kan dolaşımına geçmesine izin veren sıkı bağlantılara veya küçük boşluklara sahiptir.

 

 

 

 

Geçirgen bağırsak sendromunda, bu sıkı bağlantılar gevşer, potansiyel olarak bakteri, toksinler ve sindirilmemiş gıda parçacıkları gibi zararlı maddelerin kan dolaşımına girmesine izin verir.

 

Bunun inflamasyonu tetiklediği ve bir immün reaksiyonu uyardığı düşünülmektedir.

 

Yine de, geçirgen bağırsak sendromunun ciddi bir sorun olduğunu kanıtlamak için çok az kanıt vardır.

 

Öte yandan, birçok alternatif uygulayıcı, geçirgen bağırsak sendromunun, otoimmün hastalıklar, migren, otizm, gıda duyarlılıkları, cilt rahatsızlıkları, beyin sisi ve kronik yorgunluk gibi çeşitli durumlarla bağlantılı olduğuna inanmaktadır.

 

Artan bağırsak geçirgenliği birçok hastalığın yanında ortaya çıkar. Bununla birlikte, kronik bir hastalık belirtisinin mi yoksa altta yatan başka bir nedenden mi olduğu açık değildir.

 

 

Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedenleri

Geçirgen bağırsak sendromunun kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir.

 

Bununla birlikte, artmış bağırsak geçirgenliği vardır ve çölyak hastalığı ve tip 1 diyabet dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın yanında ortaya çıkar.

 

İlginizi Çekebilir  Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir, Neden Olur?

Zonulin, sıkı birleşme yerlerini düzenleyen bir proteindir. Araştırmalar, bu proteinin daha yüksek seviyelerinin sıkı bağlantıları gevşettiğini ve bağırsak geçirgenliğini artırabildiğini göstermiştir.

 

İki faktör daha yüksek zonulin seviyelerini uyarabilir – bakteri ve glüten.

 

Glütenin çölyak hastalığı olan kişilerde bağırsak geçirgenliğini artırdığına dair tutarlı kanıtlar vardır.

 

Bununla birlikte, sağlıklı yetişkinlerde ve çölyak olmayan glüten duyarlılığı olanlarda yapılan araştırmalar karışık sonuçlar göstermektedir. Test tüpü çalışmaları, glütenin bağırsak geçirgenliğini arttırabildiğini bulurken, insan tabanlı çalışmalar aynı etkiye sahip olmadığını belirtmiştir.

 

Zonulin dışında, diğer faktörler de bağırsak geçirgenliğini artırabilir. Araştırmalar, tümör nekroz faktörü (TNF) ve interlökin 13 (IL-13) gibi yüksek inflamatuar mediatörlerin veya aspirin ve ibuprofen gibi non-steroidal antiinflamatuar ilaçların (NSAIDS) uzun süreli kullanımınının bağırsak geçirgenliğini artırdığını göstermektedir.

 

Ayrıca, düşük seviyelerde sağlıklı bağırsak bakterileri de aynı etkiye sahip olabilir. Buna “bağırsak disbiyoz” denir.

 

 

Yiyebilecekleriniz

Geçirgen bağırsak sendromu resmi bir tıbbi tanı olmadığı için, önerilen tedavi yoktur.

 

Yine de sindirim sağlığınızı iyileştirmek için birçok şey yapabilirsiniz.

 

Birincisi, faydalı bağırsak bakterilerinin büyümesine yardımcı olan gıdalarda zengin şekilde beslenmektir. Sağlıksız bir bağırsak bakteri topluluğu, kronik inflamasyon, kanserler, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere kötü sağlık sonuçlarına bağlanmıştır.

 

Aşağıdaki gıdalar sindirim sağlığınızı iyileştirmek için harika seçeneklerdir:

 

Sebzeler: Brokoli, Brüksel lahanası , lahana, roka, havuç, kale, patlıcan, pancar, pazı, ıspanak, zencefil, mantar ve kabak.

 

Kökler ve yumrular: Patates, tatlı patates, havuç, kabak ve şalgam.

 

Fermente gıdalar: Lahana turşusu

 

Meyveler: Üzüm, muz, yaban mersini , ahududu, çilek, kivi, ananas, portakal, mandalina, limon, çarkıfelek ve papaya.

 

Filizlenmiş tohumlar: Chia tohumu, keten tohumu, ayçiçeği tohumu ve daha fazlası.

 

Glütensiz tahıllar: Karabuğday, amaranth, pirinç (kahverengi ve beyaz), sorgum, teff ve glütensiz yulaf.

 

İlginizi Çekebilir  Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim? Kilo Almak için Beslenme

Sağlıklı yağlar: Avokado, avokado yağı, hindistan cevizi yağı ve sızma zeytinyağı.

 

Balık: Somon, ton balığı, ringa balığı ve diğer omega-3 açısından zengin balıklar.

 

Et ve yumurta: Tavuk, dana eti, kuzu eti, hindi ve yumurta.

 

Otlar ve baharatlar: Bütün otlar ve baharatlar.

 

Kültürlü süt ürünleri: Kefir , yoğurt ve ayran.

 

İçecekler: Kemik suyu, çaylar, hindistan cevizi sütü, su.

 

Kuruyemişler: Fıstık, badem, fındık gibi ürünler.

 

 

Kaçınılması gereken yiyecekler

Bazı yiyeceklerden kaçınmak, bağırsak sağlığınızı iyileştirmek için son derecede önemlidir.

 

Bazı yiyeceklerin vücudunuzdaki iltihaplanmaya neden olduğu gösterilmiştir, bu da birçok kronik hastalığa bağlı sağlıksız bağırsak bakterilerinin büyümesine neden olabilir.

 

Aşağıdaki listede, şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi belirtilerine neden olduğuna inanılan yiyecekler bulunur :

 

Buğday bazlı ürünler: Ekmek, makarna, tahıllar, buğday unu, kuskus vb.

 

Glüten içeren tahıllar: Arpa, çavdar, bulgur, seitan ve yulaf.

 

İşlenmiş etler: Soğuk etler, şarküteri ürünleri, sosisli sandviçler vb.

 

Unlu mamüller: Kekler, kurabiyeler, turtalar, hamur işleri ve pizza.

 

Aperatif yiyecekler: Krakerler, müsli barlar, patlamış mısır, simit vb.

 

Abur cubur: Hazır yiyecekler, patates cipsi, şekerli hububatlar, şeker çubukları vb.

 

Süt ürünleri: Süt, peynir ve dondurma.

 

Rafine yağlar: Kanola, ayçiçeği, soya ve aspir yağları.

 

Yapay tatlandırıcılar: Aspartam, sukraloz ve sakarin.

 

Soslar: Salata sos, soya

 

İçecekler: Alkollü, gazlı içecekler ve diğer şekerli içecekler.

 

 

Bağırsak Sağlığınızı İyileştirmenin Diğer Yolları

Beslenme, bağırsak sağlığını iyileştirmek için önemli olsa da, yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

 

Bağırsak sağlığınızı iyileştirmenin bazı yolları:

 

Probiyotik takviyesi: Probiyotikler , fermente gıdalarda doğal olarak bulunan yararlı bakterilerdir. Probiyotik takviyesi, beslenmenizden yeterli probiyotik alamazsanız bağırsak sağlığını iyileştirebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Aktif Kömür(Aktif Karbon): Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Stresi azaltın: Kronik stresin yararlı bağırsak bakterilerine zarar verdiği gösterilmiştir. Meditasyon veya yoga gibi aktiviteler yardımcı olabilir.

 

Sigara içmekten kaçının: Sigara dumanı çeşitli bağırsak koşulları için bir risk faktörüdür ve sindirim sistemindeki iltihabı artırabilir. Sigarayı bırakmak sağlıklı bakteri sayısını artırabilir ve zararlı bağırsak bakterilerini azaltabilir.

 

Daha fazla uyku : Uyku yetersizliği, muhtemelen bağırsak geçirgenliğinin artmasıyla sonuçlanan sağlıklı bağırsak bakterilerinin kötü dağılmasına neden olabilir.

 

Alkol alımını sınırlamak: Araştırmalar aşırı alkol alımının bazı proteinlerle etkileşerek bağırsak geçirgenliğini artırabileceğini göstermiştir.

 

Geçirgen bağırsak sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız, çölyak hastalığı için test yaptırmayı düşünün. İki bozukluk, örtüşen semptomlara sahip olabilir.

 

Bazı insanlar ayrıca, Gut ve Psikoloji Sendromu (GAPS) diyeti gibi diyetlerin geçirgen bağırsak semptomlarını hafifletebileceğini düşünmektedir. Bununla birlikte, bu özel diyet inanılmaz derecede kısıtlayıcıdır ve sağlık iddialarını desteklemek için hiçbir bilimsel çalışma yoktur.

 

Sonuç olarak;

Geçirgen bağırsak sendromu artmış bağırsak geçirgenliği olarak bilinir.

 

Bağırsak duvarlarındaki boşlukların genişleyebileceği, bakterilerin, toksinlerin ve sindirilmemiş gıda partiküllerinin bağırsak duvarlarından kan dolaşımına geçmesine izin veren bir durumdur.

 

Ancak, ciddi bir sağlık problemi olduğunu kanıtlamak için çok az kanıt olduğu için, geçirgen bağırsak sendromu hekimler tarafından tanınan bir tanı değildir.

 

Artan bağırsak geçirgenliği çölyak hastalığı ve tip 1 diyabet gibi kronik hastalıkların yanında ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu hastalıkların bir nedeni değil, bir belirtisi olabilir.

 

Sindirim sağlığınızı iyileştirmek için atabileceğiniz birçok adım var.

 

Sızan bağırsak sendromu ile mücadele etmek için, meyveler, kültürlü süt ürünleri, sağlıklı yağlar, yağsız etler, lifli ve mayalanmış sebzeler de dahil olmak üzere, sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekleyen gıdalar yiyin.

 

İşlenmiş ve rafine edilmiş abur cuburlardan kaçının. Ayrıca probiyotik takviyeleri alabilir, stresi azaltabilir, NSAID kullanımını sınırlayabilir, alkolden kaçınabilir ve uykunuza daha fazla dikkat edebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ