Gece Yeme Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | diyetz

  Gece Yeme Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

   

  Gece uykudan kalkıp yemek yeme sendromu olarak da bilinen bu durum, insanların akşam yemeğinden sonra çok miktarda yemek yedikleri, genellikle gece yemek için uyandıkları bir yeme bozukluğudur. Bu rahatsızlığı olan kişiler günün ilk öğünlerini saatlerce erteleyebilir.

  Uzmanlar hala gece yeme sendromu hakkında pek fazla şey bilmiyorlar, ancak durum üzerinde çalışılmaya devam ediliyor.

   

  Gece yeme sendromunun sebebi nedir?

  Doktorlar gece yeme sendromuna neyin yol açtığından emin değil. Ancak bazı çalışmalar bunun uyku-uyanıklık döngüsündeki sorunlar ve bazı hormonlarla ilgili olabileceğini göstermektedir.

   

   

  gece yeme sendromu nedenleri

   

   

  Gece yeme sendromunun belirtileri nelerdir?

  Gece yeme sendromu olan insanlar, gece boyunca durmadan yerler. Genellikle günün erken saatlerinde aç hissetmezler.

  Günün ilk öğünlerini saatlerce erteleyebilirler. Daha sonra, akşam yemeğinden sonra, her gün yedikleri yiyeceğin dörtte birinden fazlasını yiyebilirler.

  Bu beslenme şekli, kişinin uyku programındaki değişiklikler veya yerel sosyal rutinlerde (örneğin, gece geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı) yapılan değişikliklerle açıklanamaz. Bu problemi olan insanlar geceleri yemek yedikleri için pişmanlık ve suçluluk hisseder.

  Gece yemek yeme sendromu olan kişilerde uykuya dalma ve uykuda kalma zorluğu da dahil olmak üzere uyku problemleri vardır. Bu sorunu olan kişilerin obez olma olasılığı daha yüksektir.

  Depresyon gece yeme sendromu olan kişilerde çok yaygındır.

   

   

  Gece yemek yeme sendromu nasıl teşhis edilir?

  Gece yeme sendromu şu anda Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistiksel El Kitabı, 5. Baskı (DSM-5) tarafından Diğer Belirlenmiş Beslenme veya Yeme Bozukluğu (OSFED) olarak sınıflandırılmaktadır.

  Bunun için kriterler, gece uykusundan yemek için uyanma, akşam yemeğinden sonra aşırı yiyecek tüketimi ve geceleri yeme ile ilgili ciddi sıkıntı veya bozulmalardır.

  Gece yeme sendromu olup olmadığını öğrenmek için doktorunuz tıbbi geçmişiniz ve yeme düzenleriniz hakkında sorular soracaktır.

  Gece yeme sendromu sıklıkla uyku problemleriyle birlikte oluşur, bu nedenle doktorunuz uykunuz hakkında test yapabilir (polisomnografi). Bazı anketler uygulayabilir.

   

   

  Gece yeme sendromu tedavisi

  Gece yeme sendromu için kanıta dayalı tedavi yoktur. Ancak doktorlar bilişsel-davranışçı terapi ve antidepresanlar ile başarılar elde etmişlerdir.

  Bilişsel-Davranışçı Terapi (CBT) yeme bozuklukları için en başarılı tedavilerden biridir. Bu terapi ile uyku uyanıklık döngüsünün düzenlenmesi ve buna bağlı olarak düzenli bir yeme alışkanlığı geliştirmek hedeflenmektedir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ