Folik Asit ve Folat - Farkı Nedir? | diyetz

Folik Asit ve Folat – Farkı Nedir?

 

 

Folat ve folik asit, B9 vitamininin farklı biçimidir. İkisi arasında belirgin bir farklılık olsa da, isimleri sıklıkla karıştırılır.

 

Aslında, profesyoneller bile, folik asit ve folat ile ilgili çok fazla karışıklık yaşıyor. Farklılıklarının farkında olmak önemlidir, çünkü sağlığınız üzerinde aynı etkilere sahip değildirler.

 

 

Bu yazı, folik asit ve folat arasındaki farkı açıklamaktadır.

 

 

 

B9 Vitamini

 

B9 vitamini, doğal olarak folat için gerekli olan besleyici maddedir. Folat, vücutta birçok önemli fonksiyona hizmet eder. Örneğin, hücre büyümesinde ve DNA’nın oluşmasında hayati bir rol oynar.

 

Düşük folat seviyelerine sahip olmak, birkaç sağlık durumu riski ile ilişkilendirilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 

Yüksek homosistein:

Yüksek homosistein düzeyleri, artmış kalp hastalığı ve inme riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

Doğum kusurları:

Hamile kadınlarda düşük folat düzeyleri nöral tüp kusurları gibi doğum anormallikleriyle bağlantılıdır.

 

Kanser riski:

Düşük folat seviyeleri aynı zamanda kanser riskinin artmasıyla da bağlantılıdır.

 

Bu nedenlerden dolayı, B9 vitamini takviyesi yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, sorun, takviyelerin ve takviyeli gıdaların genellikle folik asit içermesi, folat içermemesidir.

 

 

 

Folat nedir?

 

Folat, doğal olarak oluşan B9 vitamini şeklidir. Adı, yaprak anlamına gelen Latince “folium” kelimesinden türetilmiştir. Aslında, yapraklı sebzeler folatın en iyi besin kaynakları arasındadır.

 

Folat aslında benzer besleyici özelliklere sahip bir grup ilgili bileşik için genel bir addır. B9 vitamininin aktif biçimi levomefolik asit veya 5-metiltetrahidrofolat (5-MTHF) olarak bilinen bir folattır.

 

Sindirim sisteminde beslenmeyle elde edilen folatın büyük kısmı kan dolaşımına girmeden önce 5-MTHF’ye dönüştürülür.

 

 

 

Folik Asit Nedir?

 

Folik asit, pteroilmonoglutamik asit olarak da bilinen B9 vitaminin sentetik bir şeklidir. Takviyelerde kullanılır, un ve kahvaltılık tahıllar gibi işlenmiş gıda ürünlerine ilave edilir.

 

Folatın aksine, folik asitin çoğunluğu sindirim sisteminde aktif B9 vitamini, 5-MTHF’ye dönüştürülmez. Bunun yerine, karaciğer veya diğer dokularda dönüştürülmesi gerekir.

 

Yine de bu süreç yavaş ve verimsizdir. Bir folik asit takviyesi aldıktan sonra vücudun hepsini 5-MTHF’ye dönüştürmesi zaman alır.

 

Günde 200-400 mcg gibi küçük bir doz bile, bir sonraki doz alınana kadar tamamen metabolize edilemez. Takviye edilmiş gıdalar folik asit takviyeleri ile birlikte yenildiğinde bu problem daha da kötüdür.

 

Sonuç olarak, metabolize olmamış folik asit, insanlardaki kan dolaşımlarında, aç gözlü halde tespit edilir. Yüksek metabolik olmayan folik asit seviyeleri çeşitli sağlık sorunları ile ilişkilendirildiğinden, bu endişe kaynağıdır.

 

Bununla birlikte, bir çalışma, diğer B vitaminleri, özellikle de vitamin B6 ile birlikte folik asit almanın, dönüştürmeyi daha verimli hale getirdiğini öne sürüyor.

 

 

 

Metabolize Olmayan Folik Asit Zararlı mı?

 

Birçok çalışma, kronik olarak yüksüz metabolize edilmemiş folik asit seviyelerinin olumsuz sağlık etkileri olabileceğini göstermektedir.

 

Bunlar arasında şunlar bulunur:

 

Artmış kanser riski:

Metabolize olmamış yüksek folik asit seviyeleri artan kanser riski ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca prekanseröz lezyonların büyümesini hızlandırabilirler.

 

Bulgulanmamış B12 eksikliği:

Yaşlı insanlarda, yüksek folik asit düzeyleri B 12 vitamini eksikliğini gizleyebilir. Tedavi edilmeyen B12 vitamini eksikliği demans riskini artırabilir ve sinir fonksiyonlarını zayıflatabilir.

 

Günlük 400 mcg’lik küçük bir doz bile, metabolize edilmemiş folik asidin kan dolaşımına gelmesine neden olabilir.

 

Yüksek folik asit alımı bir endişe olsa da, sağlık sonuçları açık değildir ve ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

 

B9 vitamininin en sağlıklı kaynağı nedir?

 

Tüm gıdalardan B9 vitamini almak en iyisidir. Yüksek folik gıdalar kuşkonmaz, avokado, Brüksel lahanası, ıspanak ve marul gibi yapraklı yeşillikleri içerir.

 

Bununla birlikte, bazı insanlar için – hamile kadınlar gibi – takviyeler, yeterli miktarda B9 vitamini alındığından emin olmanın kolay bir yolu olabilir.

 

Bu gibi durumlarda, folik asit içermeyen takviyeleri seçmek en iyisidir. Bazı takviyeleri, folik asidin daha sağlıklı bir alternatifi olarak kabul edilen 5-metiltetrahidrofolat (5-MTHF) içerir.

 

Çalışmalar, 5-MTHF’nin folik asite eşit veya hatta daha iyi olduğunu göstermiştir.

 

Ek 5-MTHF, kalsiyuma bağlıdır ve genellikle metil folat veya levomefolat kalsiyum olarak bilinir.

 

Sonuç olarak;

 

Folat ve folik asit arasında birkaç fark vardır.

 

Folat gıdalarda doğal olarak bulunurken, folik asit sentetiktir. İnsan vücudu folik asidi çok iyi idare ediyor gibi görünmüyor ve onu aktif vitamin B9 formuna dönüştürmekte güçlük çekiyor.

 

Bu, metabolize olmamış folik asidin oluşmasına ve bu da sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.  Folik asidin birçok alternatifi var. Bunlara metil folat takviyeleri ve çok çeşitli sağlıklı gıdalar dahildir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ