Florür Gerçeği: Yararlı mı Zararlı mı? | diyetz

Florür Gerçeği: Yararlı mı Zararlı mı?

 

 

Florür diş macunlarında yaygın olarak kullanılan bir kimyasaldır ve son dönemlerde insan sağlığına etkileri tartışılır olmuştur.

 

Diş çürümelerini önlemek gibi bir yeteneği olan florür, bazı ülkelerde şebeke suyuna eklenmektedir. Ancak birçok kişi florürün aşırı alınmasının zararlı olduğu konusunda endişeli.

 

Bu yazıda florürle ilgili detaylı bilgileri bulacak ve sağlığınız üzerindeki etkilerini öğreneceksiniz.

 

 

 

Florür nedir?

 

“Florür, nötr haldeki flor atomunun, bir elektron alarak iyon (anyon) haline geçtiğinde aldığı isimdir. F olarak gösterilir.

 

Bu iyona başka bir unsur yapıştırılır. Florür iyonu içeren maddelere de verilen bir isimdir. Bir iyon olduğundan dolayı, kendi başına doğada yer almaz; ancak bir çözeltide karşı iyonu ile yer alabilir.”diyor vikipedi.

 

 

 

Florür yaygın miktarda doğada bulunur. Hava, bitkiler, toprak, kayalar, tatlı su, deniz suyu ve birçok gıdada doğal olarak oluşur.

 

Florür, kemik ve dişlerin güçlü ve sert yapısının oluşma sürecinde önemli bir rol oynar. Aslında vücuttaki florürün %99’u kemik ve dişlerde depolanır.

 

Florür diş çürüklerinin önlenmesinde etkili olduğu için birçok ülkede toplu su kaynaklarına eklenir.

 

 

 

Florürün Kaynağı

 

Florür gıdalar yoluyla veya bölgesel olarak dişlere uygulanarak vücuda girer. Florürün ana kaynakları şunlardır:

 

Flor eklenmiş su:

ABD,İngiltere,Avustralya gibi ülkeler kendi kamu sularına flor ekler.

 

Yeraltı suları:

Yeraltı suları doğal florür içerir fakat her bölgedeki yeraltı sularında yoğunluğu değişir.

 

Florür takviyesi:

Damla veya tablet şeklinde florür takviyeleri mevcut. Florür takviyeleri genelde 6 ay üzerindeki çocuklardan itibaren kullanılması gerekiyor ve mutlaka bir doktor tavsiyesi olmalı.

 

Bazı gıdalar:

Bazı gıdalar florürlü su kullanılarak işlenir veya topraktan florür absorbe eder. Çay yaprakları diğer gıdalara oranla en fazla florür içeren gıdadır.

 

İlginizi Çekebilir  Şeker Hastalığı Neden Olur?

Bazı hazır satılan gıdaların içeriğinde de florür kullanılır. Bebek maması, hazır çorba, gazlı içecekler, hazır meyve suları, florlü tuz, paketli veya işlenmiş gıdalar…

 

Diş bakım ürünleri:

Florür piyasada bulunan bazı diş macunları ve ağız çalkalama sularında kullanılır.

 

 

 

Florür diş çürüklerini önlemeye yardımcı olur

 

Ağızda yaşayan bakterilerin sebep olduğu diş çürükleri, organik asitler üreten diş minesine zarar verir.

 

Bu asit zamanla minerallerin kaybına yol açar, dişlerde boşluklar ve çürükler meydana gelir.

 

Florür bu boşlukların ve çürüklerin önlenmesine yardımcı olur.

 

 • Florür, diş minesinden gelen mineral kaybını yavaşlatmaya yardımcı olur.

 

 • Florür, dişlerdeki onarım sürecini hızlandırarak, kaybolan mineralleri yerine koymaya yardımcı olur.

 

 • Florür, bakteriyel enzim aktivitesine müdahale ederek, asit üretimini azaltır. Aynı zamanda kötü bakterilerin büyümesini engeller.

 

 

 

Aşırı florür Fluorosis(florür zehirlenmesi)neden olabilir

 

Fluorosis, çok fazla florür alınması durumunda ortaya çıkar. İki ana tipi vardır. Diş fluorisis ve iskelet fluorosis.

 

Diş fluorosis, dişlerin görünümünde görsel değişikliklere sebep olur. Hafif seyrettiği vakalarda dişlerde beyaz lekeler görünür.

 

Daha nadir görülen şiddetli vakalarda kahverengi lekeler belirir ve dişler zayıflar. Diş fluorisis sadece çocukluk döneminde genellikle iki yaşın altında diş oluşumu sırasında meydana gelir.

 

Bir süre boyunca birden fazla kaynaktan florür alan çocuklar bu konuda risk altındadır.

 

İskelet fluorisis, yıllarca kemiklerde florür birikimini kapsayan bir kemik hastalığıdır. İlk belirtisi eklem ağrılarıdır. İleri vakalarda kemik yapısında değişim görülür.

 

Bu hastalık, yeraltı suyunun yüksek florür içerdiği Asya’da bazı bölgelerde yaygın olarak görülür. Çok uzun süre çok büyük miktarlarda florüre maruz kalan insanlarda ortaya çıkar.

 

İlginizi Çekebilir  Ardıç Meyvesi Nedir, Yenir mi, Faydaları Nelerdir?

 

 

Florürün başka zararları var mı?

 

Florür uzun süre tartışmalı olarak kalmış bir konudur. Çoğu insan kanser gibi sağlık sorunlarına neden olan bir zehir olarak görür florürü. Florürün neden olabileceği en yaygın sağlık sorunları şunlardır:

 

 

Kemik kırıkları

 

Bazı çalışmalar florürün, kemikleri zayıflattığını, kırık riskini artırdığını göstermiştir. Bu çalışmalarda florürün çok yüksek veya çok düşük oranlarda alınması kemik kırıkları riskini artırmaktadır.

 

 

Kanser riski

 

Osteosarkom (Kemik Kanseri) nadir görülen bir kanser türüdür. Genellikle kemik yapısı büyük erkeklerde ve genç bireylerde daha sık rastlanır.

 

Flolürlü içme suyu ve çocukluk döneminden itibaren yüksek florüre maruz kalan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar florürün osteosarkom riskini artırdığını düşündürmektedir.

 

 

 

Beyin gelişiminin bozulması

 

Florürün gelişim döneminde beyin gelişimini etkilediği ile ilgili endişeler var. Yüksek miktarda florür içeren içme suyu olan bölgelerdeki çocuklar, daha az yoğunluktaki bölgelerdeki çocuklardan daha az IQ seviyesine sahip çıktı. Bu az bir farktı fakat bu konudaki endişelerin haklı olabileceği düşüncesini destekler nitelikteydi.

 

 

Tiroit problemleri

 

Florürün tiroit bezini olumsuz etkilediği ile ilgili çalışmalar var. Yapılan bir çalışmada florürün tiroit hormonunda azalmaya yol açtığı belirlenmiş.

 

 

Bağırsak

 

Aşırı florür tüketimi, irritabl bağırsak sendromuna neden olabilir. Bu rahatsızlık hafif florür zehirlenmesinin en yaygın belirtisidir.

 

Araştırmalara göre florürün etki edebileceği diğer alanlar şöyledir:

 

 • Artrit

 

 • Genetik hasar ve hücre ölümü

 

 • Hiperaktivite veya uyuşukluk

 

 • Bunama

 

 • Bağışıklık sistemi bozulması

 

 • Kas bozuklukları

 

 • Hasarlı sperm ve artan kısırlık

 

 • Kan şekeri seviyesini etkileyerek endokrin bozma özelliği

 

 

İlginizi Çekebilir  Zayıflatan Sağlıklı Yiyecekler

 

Florürlü su tartışması

 

Kamu içme suyuna florür eklemek yıllardır tartışılan bir konu. ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkeler bunu yaparken, flolürlü içme suyu Avrupa ülkelerinde nadir görülür.


Çin, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Danimarka, Norveç, İsveç, Hollanda, Macaristan ve Japonya gibi bazı ülkelerde şebeke suyuna florür eklemek yasaktır. Türkiye’de ise şebeke suyuna florür eklenmiyor.

 

Bazı sağlık kuruluşları, kamu sağlığı için flolürlü suyu desteklerken, bazıları ise bu uygulamanın yanlış ve sağlığa zararlı olduğu konusunda ısrarcı.

 

Bazı şeyler netlik kazanmadıkça ve bilimsel çalışmalar yetersiz kaldıkça florür konusu tartışmalı bir konu olarak kalmaya devam edecek.

 

Sonuç olarak;

 

Diş çürüklerini önlemeye yardımcı olan florür, yüksek miktarlarda alındığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Ama birçok kaynaktan bilmeden florür aldığımızı düşünürsek, özellikle de diş macunları ve flolürlü vernik uygulaması konusunda dikkatli olmak gerekebilir.


 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ