Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır mı? Yer Fıstığı Ezmesi Kilo Yapar mı? | diyetz

  Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır mı? Yer Fıstığı Ezmesi Kilo Yapar mı?

   

  Fıstık ezmesi lezzetli ve çok tüketilen bir atıştırmalıktır.  Vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar dahil, temel besinlerle doludur.

  Yüksek yağ içeriğinden dolayı, fıstık ezmesinin kalorisi yoğundur. Bu nedenle kilo aldırıp aldırmadığı merak edilmektedir. Peki “fıstık ezmesi kilo aldırırmı?” “Fıstık ezmesi kilo yaparmı?” İşte cevabı… 

   

   

  Yağ ve kalori oranı yüksektir

  Yaktığınızdan fazla kalori tüketirseniz, kilo alırsınız. Fıstık ezmesinin kalori ve yağ oranı yüksek olduğu için diyet yapan kişiler bu yiyeceğe temkinli yaklaşmaktadır. 

  2 yemek kaşığı fıstık ezmesi (32 gram) nin kalori ve yağ içeriği şöyledir:

   

  Kalori: 191

  Toplam yağ: 16 gram

  Doymuş yağ: 3 gram

  Tekli doymamış yağ: 8 gram

  Çoklu doymamış yağ: 4 gram

   

  Yine de yüksek yağlı veya yüksek kalorili yiyeceklerin hepsi sağlıksız değildir. Aslında, fıstık ezmesi son derece besleyicidir.

  Birincisi, yağının % 75’i doymamış yağdır. Araştırmalar, doymuş yağ yerine doymamış yağ yemenin LDL (kötü) kolesterol seviyesini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Yerfıstığı yağı ayrıca protein, lif ve manganez, magnezyum, fosfor, E vitamini ve B vitaminleri de dahil olmak üzere pek çok temel vitamin ve mineralle doludur.

   

   

  fıstık ezmesi kilo aldırma

   

   

  Ölçülü olarak yenirse kilo aldırmaz

  Fıstık ezmesini günlük beslenmenin bir parçası olarak ılımlı tüketirseniz, kilo aldırmaz.

  Aslında, birçok araştırma, fıstık ezmesinin zayıflamaya yardımcı olduğunu iddia etmektedir. 

  370.000’den fazla erişkin üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışma, düzenli olarak fıstık yemenin daha az kilo alımı ile ilişkili olduğunu buldu.

  Fakat hedefiniz kilo almaksa, fıstık ezmesi besleyici gıdalardan biridir. Çünkü besleyici maddelerle doludur, ucuzdur ve rahatlıkla fazlaca yiyebilirsiniz. 

   

   

  Fıstık ezmesi nasıl kilo verdirir?

  Fıstık ezmesi, tokluk hissini artırarak, kas kütlesini koruyarak, zayıflamaya yardımcı olur. 

  Fıstık ezmesi, yüksek miktarda protein ve lif içerir – bu iki besin maddesi de tok tutar. Protein ayrıca zayıflarken en çok kaybedilenlerden biri olan kas kütlesini korur. 

   

   

  Fıstık ezmesi nasıl yenir? 

  Fıstık ezmesi hemen hemen her şeyle iyi gider. Ekmeğe sürebilir ya da elma dilimlerinin üzerinde sos olarak kullanılabilir. 

  Fıstık ezmesini marketten alıyorsanız ilave şeker içermeyen ürünleri tercih edin.

  Günlük kalori gereksinimlerinizi aşmamak için porsiyon boyutlarına dikkat edin. Çoğu insan için bu, günde 1-2 yemek kaşığını (16–32 gram) geçmemelidir.

   

  Sonuç olarak;

  Diyet yapanlar fıstık ezmesinden uzak durur çünkü yağ ve kalorisi yüksektir.  Ancak, ılımlı tüketim kilo alımına neden olmaz.

  Aslında, bu atıştırmalık oldukça besleyicidir ve diyet sırasında tokluk hissi vererek ve kas kütlesini koruyarak zayıflamaya yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  D-Aspartik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Fayda ve Zararları

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ