Fındık ve Sağlık Faydaları | diyetz

  Fındık ve Sağlık Faydaları

   

   

  Fındık, Corylus ağacından gelen bir kabuklu yemiş türüdür. Çoğunlukla Türkiye, İtalya, İspanya ve Amerika’da yetiştirilmektedir. Fındık tatlı bir lezzete sahiptir ve çiğ, kavrulmuş veya öğütülüp bir macun haline getirilebilir.

   

  Fındık, diğer kabuklu yemişler gibi besleyici maddeler açısından zengin olup protein, yağ, vitamin ve mineral içeriği yüksektir. İşte fındığın sağlık faydaları…

   

   

   

  Yüksek oranda önemli besin maddeleri içerir

   

  Fındığın önemli bir besin profili vardır. Her ne kadar kalorisi yüksek olsa da, besinler ve sağlıklı yağlar içerir.

   

  28 gram veya yaklaşık 20 adet fındık şu besin öğelerine sahiptir:

   

  • Kalori: 176
  • Toplam yağ: 17 gram
  • Protein: 4,2 gram
  • Karbonhidrat: 4.7 gram
  • Lif: 2,7 gram
  • E Vitamini: RDI’nin % 21’i
  • Tiamin: RDI’nin % 12’si
  • Magnezyum: RDI’nin % 12’si
  • Bakır: RDI’nın % 24’ü
  • Manganez: RDI’nin % 87’si

   

  Fındıkta iyi miktarda B6 vitamini, folat, fosfor, potasyum ve çinko bulunur. Bunlara ek olarak, zengin mono ve çoklu doymamış yağ kaynaklarıdır ve oleik asit gibi iyi miktarda omega-6 ve omega-9 yağ asitleri içerir.

   

  Ayrıca, 28 gramlık porsiyon, 11.2 gram diyet lifi sağlar ki bu da RDI’nın % 11’ini oluşturur. Bununla birlikte, fındık, demir ve çinko gibi bazı minerallerin fıstıklardan emilimini engelleyen fitik asit içerir.

   

   

   

   

  Yüksek oranda antioksidan içerir

   

  Fındık önemli miktarlarda antioksidan sağlar. Antioksidanlar vücudu oksidatif stresten korurlar ve bu durum hücre yapısına zarar verebilir ve yaşlanma, kanser ve kalp hastalıklarını teşvik edebilir.

   

  Fındıkta en çok bulunan antioksidanlar fenolik bileşikler olarak bilinir. Kan kolesterolünü ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı oldukları kanıtlanmıştır. Kalp sağlığı ve kansere karşı korunma için de yararlı olabilirler.

   

  8 haftalık bir araştırma, fındık yemenin fındık yememekle karşılaştırıldığında oksidatif stres düzeyini önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

   

  Mevcut antioksidanların çoğunluğu fındık derisinde yoğunlaşır. Bununla birlikte, bu antioksidan içerik kavurma işleminden sonra düşebilir. Bu sebeple, kavrulmuş çekirdeklerin hepsinden, kavrulmuş veya kızartılmamış cilt ile tüketilmesi önerilir.

   

   

   

  Kalp için sağlıklıdır

   

  Fındık yemenin kalbi koruduğu belirtilmektedir. Fındıkta, antioksidanların ve sağlıklı yağların yüksek konsantrasyonu, kandaki antioksidan potansiyeli ve düşük kolesterol seviyelerini artırabilir.

   

  Bir aylık çalışma, yüksek günlük kolesterol tüketiminin % 18-20’sini fındıktan tüketen yüksek kolesterol düzeyine sahip 21 kişiyi gözlemledi. Sonuçlar, kolesterol, trigliserid ve kötü LDL kolesterol düzeylerinin azaldığını göstermiştir.

   

  Katılımcılar, kandaki arter sağlığı ve inflamasyon belirteçlerinde iyileşme sağladılar. Ayrıca, iyi HDL kolesterol ve trigliseridler değişmeden kalırken, 400’ü aşan dokuz çalışmanın gözden geçirilmesi, fındık tüketenlerde kötü LDL ve toplam kolesterol düzeylerinde azalma gördü.

   

  Diğer çalışmalar kalp sağlığı üzerine benzer etkileri göstermiştir; sonuçlar, daha düşük kan yağı seviyeleri ve artan E vitamini düzeylerini göstermektedir.

   

  Ayrıca, yağ asitleri, diyet lifi, antioksidanlar, fındıkta bulunan potasyum ve magnezyumun yüksek içeriği kan basıncını normale döndürebilir.

   

  Genel olarak, günde 29 ila 69 gram fındık yemek, kalp sağlığı parametrelerinde iyileşmelere bağlanmıştır.

   

   

   

  Daha düşük kanser oranları ile bağlantılıdır

   

  Fındıktaki yüksek antioksidan bileşik konsantrasyonları, vitaminler ve mineraller onlara anti kanser özelliklerini verir.

   

  Ceviz ve antep fıstığı gibi diğer kabuklu yemişler arasında fındık, proantosiyanidin olarak bilinen bir antioksidan kategorisinin en yüksek konsantrasyonuna sahiptir.

   

  Bazı test tüpleri ve hayvan çalışmaları proantosiyanidinlerin bazı kanser türlerini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Oksidatif stres ve enzim düzenleme özelliklerine karşı koruma sağladıkları düşünülmektedir.

   

  Buna ek olarak, fındık E vitamini bakımından zengindir, bu da kansere neden olan veya teşvik eden hücre hasarına karşı muhtemel koruma sağlayan diğer güçlü bir antioksidandır.

   

  Benzer şekilde fındık, manganez için bir onsluk porsiyonda% 87 oranında bir RDI sağlıyor. Manganezin oksidatif hasarı azaltabilen ve kanser riskini azaltabilen belirli enzimlerin işlevlerine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

   

  Birkaç test tüpü çalışması fındık özütünün servikal, karaciğer, meme ve kolon kanserinde yararlı olabileceğini gösterdi.

   

  Ayrıca, fındık derisi özünden yapılmış bir ürün kullanılarak yapılan bir hayvan çalışması sekiz haftalık çalışma periyodundan sonra kolon kanseri riskinde azalma ile sonuçlanmıştır.

   

  Fındığın kanser gelişimine karşı faydalarını araştıran birçok çalışma test tüpleri ve hayvanlarda yapıldığından, insanlarda daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

   

   

   

  İnflamasyon Azaltır

   

  Fındık, sağlıklı yağ konsantrasyonlarının yüksek olması nedeniyle, azalmış inflamatuar belirteçlerle bağlantılıdır. Bir çalışmada, yüksek kolesterol seviyesine sahip 21 kişide, fındığın yüksek hassasiyetli C-reaktif protein gibi inflamatuar belirteçleri nasıl etkilediği araştırıldı.

   

  Katılımcılar, fındığın toplam kalori alımının % 18-20’sini oluşturduğu diyet sonrası dört hafta boyunca enflamasyonda önemli düşüşler yaşadı.

   

  Üstelik, 12 hafta boyunca her gün 60 gram fındık yemek, kilolu ve obez insanlardaki inflamatuar belirteçleri azaltmaya yardımcı oldu.

   

  Metabolik sendromlu 50 kişi, bir kontrol grubuna kıyasla, 30 gram çiğ fındık – 15 gram ceviz, 7.5 gram badem ve 7.5 gram fındık – 12 hafta boyunca bir araya getirdikten sonra, iltihap oranında bir azalma görüldü.

   

  Bununla birlikte, çoğu araştırma, tek başına fındık yemenin yeterli olmadığını tespit etmektedir. İnflamasyonu azaltmak için, kalori kontrollü bir diyet izlemeniz de önemlidir.

   

   

   

  Kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur

   

  Badem ve ceviz gibi kabuklu yemişlerin, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu belirtilmektedir. Çok olmasa da, fındıkların kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceği konusunda araştırma yapılmaktadır.

   

  Bir çalışmada, fındığın, şeker hastalığı olan 48 kişide açlık kan şekeri düzeylerine etkisi araştırıldı. Yaklaşık yarısı fındığı bir atıştırmalık olarak tüketirken diğerleri kontrol grubu olarak görev yaptı.

   

  Sekiz hafta sonra, fındık grubunda açlık kan şekeri düzeylerinde anlamlı azalma görülmedi.

   

  Bununla birlikte, başka bir araştırma, metabolik sendromlu 50 kişiye, 30 gram karışık fındık – 15 gram ceviz, 7.5 gram badem ve 7.5 gram fındık – kombinasyonunu verdi. 12 hafta sonra sonuçlar, açlık insülin düzeylerinde belirgin bir azalma olduğunu gösterdi.

   

  Buna ek olarak, fındık ana yağ asidi olan oleik asitin insülin duyarlılığı üzerinde faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir. İki aylık bir araştırma, tip 2 diyabetli 11 kişide oleik asit bakımından zengin bir diyetin, açlık kan şekeri ve insülin düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğünü, bununla birlikte insülin duyarlılığını artırdığını, ortaya koydu.

   

  Fındık bakımından zengin bir beslenme, kan şekerinizi düşürmenize ve insülin hassasiyetinizi artırmaya yardımcı olabilir gibi görünüyor.

   

   

   

  Lezzetli ve tüketilmesi kolay

   

  Fındık sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketiliebiliyor. Fındığı çiğ, kavrulmuş, bütün halinde, dilimlenmiş veya öğütülmüş halde yiyebilirsiniz.

   

  En yüksek antioksidan konsantrasyonu deride iken bazı tarifler derisini çıkarmayı gerektirir. Bu çekirdeklerin yaklaşık 10 dakika boyunca fırında pişirilmesi ile yapılabilir; bu da derilerin soyulmasını kolaylaştırır.

   

  Soyulmuş fındık pişirme için, un yapmak için veya fındık yağı yapmak için öğütülebilir. Ayrıca, fındık, tatlı veya baharatlı bir lezzet için tarçın ya da çikolata veya baharatlarla kaplanabilir. Ayrıca, kek veya dondurmalar ve diğer tatlılar için mükemmel bir tamamlayıcı olur.

   

  Sonuç olarak;

  Fındık, vitaminler, mineraller, antioksidan bileşikler ve sağlıklı yağlar gibi besin maddeleriyle doludur.

   

  Ayrıca, kan yağlarının azaltılmasına, kan basıncının düzenlenmesine, inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olmak da dahil olmak üzere sağlık yararları sunar.

   

  Fındık diğer kabuklu yemişler gibi, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Genel olarak, fındık, mükemmel ve lezzetli bir besin kaynağıdır.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ