Yumuşak Doku Romatizması -Fibromiyalji- | diyetz

Yumuşak Doku Romatizması -Fibromiyalji-

 

 

Günlük yaşamınızı etkileyen uzun süreli kas hassasiyeti veya eklem ağrısı yaşıyor musunuz?

 

Kötüleşeceğinden endişe ediyor musun?

 

Fibromiyalji, nüfusun% 6’sını, özellikle de orta yaşlı kadınları etkileyebileceği düşünülen olağan dışı bir tıbbi durumdur.

 

Tamamen iyileştirilemese de, tedavi edilebilir ve yedikleriniz bulmacanın temel bir parçasıdır.

 

Bu yazı, fibromiyalji ve beslenme konusunda rehber niteliğinde bilgiler vermektedir.

 

 

 

Fibromiyalji nedir?

 

Yumuşak doku romatizması olarak bilinen fibromiyalji, uzun süreli ve yaygın ağrı ile karakterize edilen sağlık durumudur (belirli bir bölgeye özgü değildir).

 

Diğer semptomlar, fiziksel baskıya, bağırsağın anormal ağrısına veya fonksiyonuna, aşırı yorgunluğa, sert eklemlere, zayıf uykuya ve belleğe ve kaygı ile ilgili nörolojik problemlere karşı artan bir ağrı yanıtını içerebilir.

 

 

 

Fibromiyaljinin sebebi nedir?

 

Sebep henüz kanıtlanmış değil, muhtemelen çok sayıda faktör var.

 

Bir teori fibromiyaljinin erken yaşam stresinin sonucu veya uzun süreli veya ciddi stres olmasıdır.

 

Genetik olarak duyarlı bireylerde, beyindeki nöronların nasıl ateşlendiğini ve işlevini değiştirebilir, ağrı ve duyguyu nasıl yorumladığımızı etkiler.

 

Bu biyolojik anormallikler sadece sinir sistemini etkilemekle kalmaz aynı zamanda beyinde fiziksel farklılıklara neden olabilir.

 

Beyin anatomisi çalışmaları, fibromiyalji hastalarının beyinleri ile sağlıklı bireylerin beyinleri arasındaki yapısal farklılıkları gösterir ve bu da fiziksel ve psikolojik belirtilerin altında yatan neden olabilir.

 

Tedavide yaygın olarak kabul edilen ilaçlar, farmasötik ilaçlar, özellikle de antidepresan ilaçlar, fizik tedavi ve yoga gibi şeyler de dahil olmak üzere fiziksel egzersizlerdir.

 

Diyet, gıda intoleransları ve beslenme takviyeleri, önleme veya tedavideki rolleri nedeniyle halen araştırılmaktadır.

 

 

 

 

Fibromyalji için doğal ilaçlar veya diyetler var mı?

 

Beslenme takviyelerini “doğal” olarak görmedikçe, şu anda, diyet yönünden fibromiyaljiye yönelik doğal ilaç veya tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

 

Bununla birlikte, ilk etapta artan semptomların önlenmesine yardımcı olabilecek, kendinizi daha iyi hissetmek için atabileceğiniz birkaç adım var.

 

İlginizi Çekebilir  Tarçının Zararları ve Yan Etkileri

 

En az iki hafta bir gıda günlüğü tutun

 

Birçok fibromiyalji hastası, bazı gıdaların diğerlerinden daha şiddetli bir şekilde belirtileri tetiklediğini bildirmektedir.

 

Bir çalışma, fibromiyaljik hastaların % 42’sinin bazı gıdaları yedikten sonra semptomlarının kötüleştiğini bildirdiklerini ortaya koydu.

 

Kendi gıda hassasiyetlerini keşfetmek ve ardından bu tetikleyen yiyecekleri kesmek, yapabileceğiniz en önemli şeydir.

 

Bunu yapmak için, neyi, ne zaman yediğinizi, kötü reaksiyon veya semptomlar yaşayıp yaşamadığınızı günlük olarak ,bir gıda günlüğüne yazmalısınız.

 

Bunu birkaç hafta boyunca tutarlı bir şekilde yapmanız, yediğiniz ile semptomların arasındaki eğilimleri tanımlamanıza izin verir.

 

Semptomlara neden olabilecek gıda hassasiyetleri bireyler arasında büyük farklılık gösterir ancak en yaygın olanı süt, glüten ve FODMAP(fermente edilebilir oligo-di-monosakkaritler ve polyoller)’lerdir.

 

 

Gıda değişimini deneyin

 

Belirli yiyecekleri, genellikle üç veya dört hafta boyunca ortadan kaldırmalısınız. Sonra yavaş yavaş belirli gıdaları yenidenalırsınız ve muhtemel reaksiyonlar için belirtilerinizi izlersiniz.

 

Bu, semptomların kötüleşmesine neden olan gıdaların çeşidinin belirlenmesinin tek yoludur.

 

Gıda değişimini en iyi diyetisyen gözetiminde yapabilirsiniz.

 

 

 

Sağlıklı bir kiloyu korumak şart

 

Hiç şüphe yok ki kilolu olmak eklem ağrınızı arttırır.İskeletinizdeki ağırlık ne kadar fazla olursa, kemiklere ve eklemlere o kadar çok basınç uygulanır. Dolayısıyla kilo kaybı, bu acıyı hafifletmeye yardımcı olur.

 

Fazla kilolu ve fibromiyaljisi olanlar, eklem ağrısı üzerine artmış kas ağrısı yaşamaktadır. Yaşları 20-75 arasında değişen 179 kadın hakkında yapılan bir araştırma, aşırı kilolun artan ağrı şiddeti, azalmış fiziksel hareketlilik ve genel olarak daha düşük yaşam kalitesiyle ilişkili olduğunu buldu.

 

Başka bir deyişle, fibromiyaljiyi etkili bir şekilde tedavi etmek için sağlıklı bir şekilde kilo vermek önem taşır.

 

 

 

 

Fibromiyalji ve beslenme takviyeleri

 

Fibromiyalji ve beslenme arasındaki bağlantı halen karanlık bir araştırma alanıdır.Dürüst olmak gerekirse, şimdiye kadar elde bulunan bilimsel kanıtlar oldukça yetersizdir.

 

İlginizi Çekebilir  İsveç Diyeti

Ancak, beslenme takviyeleri ile bazı belirgin sonuçlar ortaya çıkmaktadır ve belirtilerle mücadele etmeye devam ederseniz, bazıları dikkate alınmalıdır:

 

 

Koenzim Q10

 

Koenzim Q10 (CoQ10), hücrelerimizde vitamin benzeri bir maddedir.Bir antioksidan olarak işlev görür ve CoQ10’un çoğunluğu vücut tarafından yapılır.

 

Fibromiyaljisi olanların kandaki CoQ10 konsantrasyonlarının çok daha düşük olduğu görülmektedir. Bu, hücre hasarının yüksek seviyeleri ile bağlantılıdır ve bu, ilk önce neden geliştiği konusunda büyük bir rol oynar.

 

İki klinik araştırmada 40 gün boyunca, günde en az 100 mg veya 300 mg dozlarında iyileşme olduğu bulundu. Daha yüksek doz, özellikle ağrı, yorgunluk ve eklem ağrısı / sertliğiyle ilişkiliydi.

 

Bu erken çalışmalara dayanarak, fibromiyaljeden muztarip olanlar için COQ10’un günde en az 100 mg takviyesi önerilir.

 

Ayrıca ringa balığı, brokoli ve karnabahar gibi CoQ10 açısından zengin yiyecekleri beslenmenize eklemeniz de önemlidir.

 

 

D-Riboz

 

D-Riboz, vücut tarafından üretilen organik bir bileşiktir.Metabolizma üzerinde merkezi bir role sahiptir ve enerji üretimi (ATP) ile ilgilidir.

 

Fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu olanların ATP seviyelerini düşürdüğü düşünülmektedir (D-riboz bir bileşendir), bu nedenle ilave D-ribozun enerji ile ilişkili semptomları iyileştireceği düşünülmektedir.

 

Fibromiyaljisi olan bir kadının bir vaka çalışması, diğer ilaçların yanında alınan günde 10 gram D-ribozun semptomları önemli ölçüde azalttığını gözlemledi. Bu semptomların, takviye durdurulduktan bir hafta sonra geri döndüğü belirtildi.

 

Şimdiye dek yapılan tek çalışma, üç hafta altı gün boyunca günde 15 gram D-ribozun enerji, uyku ve refah düzeylerinde artmış bir ağrı eşiğiyle iyileşme ile ilişkili olduğunu tespit etti – araştırmaya katılanların kendileri tarafından bildirildi.

 

Bununla birlikte, çalışmanın iyi tasarlanmış olmadığını ve bir D-riboz ek üreticisi tarafından yapıldığını biliyoruz.

 

 

S-Adenosil Metiyonin

 

S-Adenosil Metionin (SAMe olarak bilinir), birçok kimyasal proses içerisinde yer alan vücut tarafından üretilen bir bileşiktir.Düşük SAMe düzeyleri depresif belirtilerle ilişkilidir ve takviye kısmi eksikliğe yardımcı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Florür Gerçeği: Yararlı mı Zararlı mı?

Fibromiyaljili hastalarda SAMe enjeksiyonlarını deneyen küçük çalışmalar, ruh hali ve kas hassasiyet derecelerinde iyileşme kaydetti.

 

Bu, oral SAMe takviyesi kullanılarak yapılan bir klinik araştırmayla takip edildi.

 

Çalışma, fibromiyaljisi olan ve altı hafta boyunca günde 800 mg SAMe ile desteklenen 44 denek içermektedir. Plasebo(etkisiz ilaç) takviyesi kullananlara kıyasla, kas hassasiyetinde, sabah sertliğine küçük bir fayda, kas gücü için belirgin bir fayda için bir gelişme gözlemlendi.

 

 

Chlorella

 

Chlorella, Spirulina’ya çok benzer, tatlısu yosunudur.

 

Fibromiyaljisi olan 18 denek üzerinde yapılan bir çalışmada, iki ay boyunca 10 gram chlorella desteğinin, ağrıda % 22’lik bir düşüş ile bağlantılı olduğu bulundu . İki kişi aslında% 50’den fazla iyileşme bildirdi.

 

 

L-Karnitin

 

L-Karnitin, enerji metabolizması ve hücre koruması ile ilgili vücut tarafından yapılan bir bileşiktir.Fibromiyaljinin, karnitin eksikliği de dahil olmak üzere metabolik değişikliklerle ilişkili olabileceği öne sürülmüştür. Doğal olarak, bir çeşit karnitin takviyesi yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, klorella’ya benzer şekilde, fibromiyaljilerin yararlanabileceğine dair kanıtlar tamamen küçük bir çalışmaya dayanıyor.

 

Araştırmacılar, günde 1 gram Asetil-L-Karnitin’in (ALCAR olarak da bilinir) plaseboya kıyasla fibromiyalji semptomlarında belirgin düzelmeler görüldüğünü bulmuşlardır.

 

Ancak bu yararın sadece 6 haftalık tedaviden sonra görüldüğüne dikkat etmek gerekir.

 

Sonuç olarak;

Fibromiyalji, tedavi edilmesi gereken karmaşık bir koşuldur, ancak beslenmeniz bulmacanın temel bir parçası gibi görünüyor.

 

İlaçların yanı sıra, CoQ10 gibi bazı beslenme takviyelerinin belirtileri yönetmesine ve ağrıdan kurtarmaya yardımcı olabileceğine dair bazı iyi kanıtlar vardır.

 

Tüm fibromiyaljilerin neredeyse yarısı, bazı gıdaların semptomlarını tetiklediğini bildirmektedir. Aktif olarak bir gıda günlüğü tutmak, ardından bir gıda değişimi yapmak, herhangi bir gıdanın veya besin maddesinin semptomlarınızı artırdığını öğrenmenin tek yoludur.

 

Aşırı kilolu olmanın, semptomları daha da şiddetlendirdiği düşünülmektedir, bu nedenle uzun süre sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak bir beslenme şekli de kritik önem taşır.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ