Fesleğen Tohumu Faydaları ve Kullanım Alanları

   

  Fesleğen tohumu sadece fesleğen bitkisi yetiştirmek için kullanılmaz aynı zamanda onları yiyebilirsiniz. Susam tohumuna benzerler ancak rengi siyahtır.

  Fesleğen tohumu, Ayurveda ve Çin tıbbında uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Biz de bu yazıda “fesleğen tohumu nedir”, “fesleğen tohumu ne işe yarar”, “fesleğen tohumu neye yarar” ile ilgili bilgiler verelim.

  Fesleğen Tohumu Faydaları

   

  yenilebilir fesleğen tohumu

   

  İyi bir mineral kaynağıdır

  1 yemek kaşığı (13 gram) fesleğen tohumu, kalsiyum için Referans Günlük Alımının % 15’ini, magnezyum ve demir için RDI’nın % 10’unu sağlar.

  Kalsiyum ve magnezyum kemik sağlığı ve kas fonksiyonu için önemlidir, demir ise kırmızı kan hücresi üretimi için hayati önem taşır. Fesleğen tohumu yemek, bu besinlerin günlük gereksinimlerine ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

  Ek olarak, bu faydalı tohum, et veya süt ürünleri tüketmeyen insanlar için önemli bir demir ve kalsiyum kaynağıdır.

   

   

  Lif içerir

  Bu tohum, pektin de dahil olmak üzere çözünür lif içerir. Fesleğen tohumundaki lifler sağlığa şu şekilde faydalıdır:

   

  – Günlük alınması gereken lif ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. 1 yemek kaşığı (13 gram) fesleğen tohumu 7 gram lif sağlar.

  – Bağırsak sağlığına faydalıdır. Test tüpü çalışmaları, pektinin prebiyotik yararları olduğunu, yani bağırsak bakterilerini besleyebileceğini ve artırabileceğini gösteriyor.

  –  Tokluk sağlar. Pektin, midenin boşalmasını geciktirir ve dolgunluk hissini teşvik eden hormon seviyelerini artırır.

  – Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur.

  – Pektin, bağırsaklardaki kolesterol emilimini engelleyerek kan kolesterolünü düşürebilir.

   

   

  Bitki bileşikleri bakımından zengindir

  Fesleğen tohumu, flavonoidler ve diğer polifenoller dahil bitki bileşikleri bakımından zengindir. Flavonoidler antioksidandır, yani hücreleri serbest radikallerin zarar görmesinden korurlar.

  Bu bitki bileşikleri ayrıca anti-inflamatuar ve antikanser özelliklere sahiptir.

  Birçok gözlemsel çalışma, yüksek flavonoid alımını düşük kalp hastalığı riskine bağlamaktadır.

   

   

  Omega-3 yağının bitki kaynağıdır

  Fesleğen tohumunun 1 yemek kaşığı (13 gram) ortalama 2,5 gram yağ içerir. Bu, büyüme şartlarına göre değişir. Bu yağın yarısı – yemek kaşığı başına 1,240 mg – bir omega-3 yağı olan alfa-linolenik asittir (ALA).

  ALA için günlük alım önerisi yoktur, ancak kadınlar için günde 1,100 mg erkekler için 1,600 mg, bu esansiyel yağ asidinin yeterli alımı olarak kabul edilir.

  Bu nedenle, sadece bir yemek kaşığı fesleğen tohumu günlük ALA ihtiyacınızın çoğunu – hatta hepsini – karşılayabilir.

  Vücut enerji üretmek için öncelikle ALA kullanır. Ayrıca, anti-inflamatuar faydaları vardır, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere belirli durumların riskini azaltır.

   

  İlginizi Çekebilir  Hangi Sebzelerin Suyu Sıkılır? Sebze Suyu Tarifleri

   

  Fesleğen tohumu nasıl yenir?

  Tohumları ıslatarak tariflere ekleyebilirsiniz. Islatmak için, 1 çorba kaşığı (13 gram) fesleğen tohumuna (240 ml veya 1 bardak) su ekleyin.

  İsteğe göre daha fazla su kullanabilirsiniz çünkü tohumlar suyu rahatlıkla emer. Çok az su kullanmak, tohumların ıslandıklarında topaklanmalarına neden olabilir.

  Tohumları yaklaşık 15 dakika bekletin. Tohumlar kabardıkça, büyüklüğü yaklaşık üçe katlanır. Ek olarak, jel benzeri dış kısım gri renge döner.

  Islatılmış fesleğen tohumunun ortası siyah kalır. 15 dakika sonra suyunu süzün ve tarifinize ekleyin. Çorba gibi sıvı bir tarife ekleyecekseniz, önceden ıslatmanıza gerek yok.

   

   

  Fesleğen tohumu nerelerde kullanılır?

  Fesleğen tohumu içeren birçok tarif bulabilirsiniz. Fesleğen tohumu içecek tariflerinde de kullanılabilir. Tohumların yumuşak tadı, tariflerle kolaylıkla uyum sağlar. Fesleğen tohumunu şu tariflerde kullanabilirsiniz:

   

  fesleğen tohumu nasıl elde edilir

   

  – Smoothie’ler

  – Milkshake

  – Limonata ve diğer içecekler

  – Çorbalar

  – Salata sosları

  – Yoğurt

  – Puding

  – Yulaf ezmesi gibi sıcak tahıllar

  – Tam tahıllı krep

  – Ekmek ve kekler

   

   

  Fesleğen Tohumu Zararları

  Bu tohumların yüksek lif içeriği, şişkinlik gibi sindirim sistemi yan etkilerine neden olabilir. Bağırsaklardaki bu sorunu aşmak için lif alımını kademeli olarak artırmak gerekir.

   

  Sonuç olarak;

  Fesleğen tohumu, lif bakımından yüksektir, iyi bir mineral kaynağıdır, bitkisel bazlı omega-3 yağı bakımından zengindir ve faydalı bitki bileşiklerini bol miktarda içerir.

  Bu tohumları ıslatarak veya doğrudan farklı tariflerde kullanabilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ