Ev İşleri Kalori Yaktırır mı? Ev Temizliği Kaç Kalori?

Kilo vermek zor ve yorucu bir süreç. Gün içinde harcadığınız kaloriden daha az kalori almanız gerekir ki, kalori açığı oluşsun ve ardından kilo verme gerçekleşsin. Alışılan beslenme düzeninin dışına çıkmak ise, bazı kişilere zor gelecektir.

Yediklerini kısmakta zorlananların, zayıflamak için bir alternatifleri daha var. Kendilerine hareket alanı yaratarak harcaması gereken kalorileri yakmak. 

Nasıl hareket alanı yaratılır? Yürüyerek mi, koşarak mı, yüzerek mi yoksa ağırlık kaldırarak mı? Bunlar da kalori yaktıracak ve zayıflatacak egzersizler ve vücuda pek çok faydaları var ama her zaman yapabileceğiniz ve hatta yaptığınız bir hareket alanından bahsediyorum.

 Ev işleri yapmak… “Ev işleri yaparak zayıflamak” kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

“Ev işleri kalori yaktırır mı” diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. “Ev işleri kaç kalori yakar”, “günlük ev işleri kaç kalori yaktırır”, “hangi iş kaç kalori”, “1 saat ev temizliği kaç kalori” soruları konuyla ilgili ilk etapta akla gelen sorular ve cevaplarını da yazıda bulabileceksiniz. 

Ev İşleri Kaç Kalori Yaktırır?

Eğer spor salonuna gitmek için vaktiniz yoksa zayıflamak için kalori yakmanın başka yollarını bulmanız gerekecektir. Günlük ev işlerini düzenli olarak yapmak, kalori yakmayı sağlayacak ve belli bir süre sonra zayıflayacaksınız.

Ev temizliği sırasında yakılan kalori miktarı kişiden kişiye ve kişinin mevcut kilosuna göre değişecektir.  Daha enerjik olarak yapacağınız ev işleri hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar çok enerji harcanmasına neden olur. 

ütü yapmak kaç kalori yakar

Ev işlerini yaparken yakacağınız kalori miktarı şu sayacağım faktörlere göre değişkenlik gösterir.

 • Mevcut kilo

Kilolu insanlar daha fazla kalori yakar. Bu sadece ev işi yaparken değil, yediklerini azalttıklarında ve spor yaptıklarında da öyle. Örneğin; 68 kilo olan biri yarım saat ev işi yaptığında ortalama 99 kalori yakar. 90 kilo olan biri ise aynı işi yapıp aynı sürede 131 kalori yakar.

 • Süre

Ne kadar uzun süre çalışırsanız, o kadar çok kalori yakarsınız. Yine kilo üzerinden örnek verelim. 68 kiloluk kişi, yarım saatte 99 kalori yakarsa, 60 dakikada 198 kalori yakar. Yani iki kat çalışma, iki kat kalori yaktırır.

 • Yoğunluk

Ne kadar çok çalışırsanız, o kadar çok kalori yakarsınız. Örneğin; 68 kiloluk kişi yarım saat boyunca hafif temizlik yaptığında yaklaşık 85 kalori yakar. Aynı kişi, aynı sürede daha yoğun şekilde çalışır ve daha ağır temizlik yaparsa yaklaşık 153 kalori yakar.

 • Yapılan temizlik

Bazı ev işleri diğerlerine göre daha fazla güç gerektirir. Örneğin; 68 kiloluk bir kişi yarım saat bulaşık yıkarsa, yaklaşık 77 kalori yakar. Yarım saat paspas yaparsa aynı kişi yaklaşık 153 kalori yakar.

ev temizliği ile zayıflama

Ev Temizliği Kaç Kalori Yakar? 

Yukarıda da bahsedildiği gibi ev temizliği sırasında yakılan kalori bazı faktörlere göre değişkenlik gösterecektir. Daha fazla kilo vermek istiyorsanız, daha yoğun çalışmalısınız. “Hangi ev işi kaç kalori yakar?” genel olarak şöyle bir bakalım.

 • Bulaşık yıkamak

Mutfak lavabosunda tepeleme yığılan tencere ve tavalar canınızı sıkmasın. Yağ lekelerini çıkarmaya çalışmak her yarım saatte 160 kalori yakmayı sağlar.

Bulaşık makinesine bulaşık yerleştirmek, elde yıkamaya göre zor değilmiş gibi görünse de yarım saatte 105 kalori yakmaya yardımcı oluyor. Daha fazla kalori harcamak istiyorsanız, bulaşıklarınızı elde yıkayabilirsiniz.

 • Çamaşır yıkamak kaç kalori yaktırır?

Çamaşır yıkama, kalori yakma konusunda en favori işlerden biri. Çamaşır yıkama, kurutma ve katlama işlemleri 200 kalori civarında yakmayı sağlıyor.

Ütülemek için de 140 kalori eklerseniz çamaşır yıkama işlemi başından sonuna kadar oldukça kalori harcamayı gerektiren bir işlem. 

 • Camlar ve yüzeyleri silme

Toz almak, günlük yapabileceğiniz ve çok hareket etmenizi sağlayacak bir aktivite değil. Zorlanmadan yapabileceğiniz toz alma işlemi her yarım saatte 50 kalori yakmayı sağlıyor.

Pencere silme işlemi saatte yaklaşık 250 kalori harcamaya yardımcı oluyor. Tek bir elle yapmayın, her iki elinizi kullanın. Yoksa vücudunuzun bir kısmı çalışır. 

 • Yemek pişirmek

Bir yemeği başından sonuna hazırlamak, saatte 68 kalori yakılmasını sağlıyor. 

 • Yatak çarşaflarını değiştirmek

Yatak çarşaflarını değiştirmek, 15 dakikada yaklaşık 20 kalori yaktırıyor. 

ütü yapmak kalori yaktırır mı

 • Ütü yapmak kaç kalori yaktırır?

Ütüyü biraz daha keyifli hale getirmek için televizyon izlerken yapın. Ama ayakta kalın, saatte yaklaşık 88 kalori yakarsınız. 

 • Mutfak ve banyo yüzeylerini temizlemek

Mutfakta veya banyoda fırçalama işlemi zordur ve tüm bu zor işler saatte 190 kalori yaktırır. 

 • Bahçe işleri yapmak

Dışarıda hava kötü bile olsa elbiselerinizi giyip bahçe işleriyle uğraşmak için bir nedeniniz var. Çünkü bahçeyle uğraşmak bir saatte 339 kalori yaktırır. 

 • Çim biçmek

Bir saat boyunca bir çim biçme makinesiyle çim biçmek, 376 kalori yaktırır. 

 • Boya yapmak

Evinizde yenileme çalışmaları yapıyorsanız, oda boyamanın bir saatte 306 kaloriden kurtulmanıza yardımcı olabileceğini bilmek, sizi mutlu edecektir. Dört saat boyunca boya yaparsanız 1200 kalori yakarsınız. Oldukça iyi bir miktar. 

 • Mobilya taşımak

Mobilya taşıma işlemi, bir saatte ortalama 408 kalori yaktırıyor. Bu, harcanan enerji açısından, 50 dakika tenis oynamakla eşdeğer.

ev işi ile zayıflama

 • Paspas ve süpürge yapmak

Paspas ile zeminleri silme çok fazla kalori yakmayı sağlar. Herhangi bir odanın zeminini paspaslama saatte 400 kalori yakılmasını sağlıyor.

Süpürge yapmak, özellikle kol ve bacakları çalıştırarak kalori yaktırıyor. Süpürme işlemi bir saatte 180 kaloriye denk geliyor. Tek elle yaparsanız verim alamazsınız. Süpürme işini iki elle yapmalısınız ki vücudunuzun her yeri çalışsın. 

 • Telefonda konuşmak

Telefonla konuşurken oturmayın, evin etrafında dolaşarak egzersiz yapın. Sadece yarım saat içinde 100 kalori yakarsınız.

 • Evcil hayvanla oynamak

Oynamayı seven bir kediniz veya köpeğiniz varsa, onunla bir saat boyunca oynamak 272 kalori yaktırır. 

 • Yiyecek torbası taşımak

Market alışverişinden sonra poşetleri eve taşımak özellikle de merdiven çıkıyorsanız, tam teşekküllü bir egzersiz yapmak kadar kalori yaktırır. Poşetlerin ağırlığına göre merdiven çıkarak taşımak, sadece 15 dakikada 111 kalori yakılmasını sağlıyor. Saatte ise 442 kaloriye denk geliyor.

Daha ağırlaştırmak ve daha fazla kalori yakmak isterseniz, markete otobüsle gidin ve otobüs durağından eve yürüyün.

 • Araba yıkamak

Arabanın boyutuna ve yapılan  işinizin titizliğine bağlı olarak, araba yıkamak, oldukça iyi kalori yaktırır. Araba yıkamanın saatte yakacağı kalori miktarı 136’dır. Arabanının iç temizliği gibi daha detaylı temizliğe girişirseniz, yakılan miktar daha fazla olacaktır.

 • Dolabı düzene sokarak temizlemek

Mevsimlik giysileri kaldırmak ya da mutfak dolabını temizlemek pek zor bir iş değil ve aşırı kalori yaktırmaz. Bu iş sonucu saatte yaklaşık 85 kalori yakabilirsiniz.

 • Saç şekillendirmek

Saçınızı yarım saat boyunca kurutmak, düzleştirmek ve şekillendirmek için kollarınızı yukarı kaldırma işlemi sonucu 100 kalori yakarsınız.

Ev İşleri Kalori Listesi 

Yapılan iş Ev işlerinde harcanan kalori(1 saatte)
Yemek pişirmek                                                68 kalori
Sofrayı hazırlamak 102 kalori
Yatak çarşaflarını değiştirmek 68 kalori
Ev eşyalarını taşımak 408 kalori
Bahçe işleri yapmak 339 kalori
Bitki sulamak 102 kalori
Araba yıkamak 136 kalori
Orta hızda merdiven inip çıkmak 516 kalori
Banyo temizlemek 200 kalori
Çocuklarla oynamak 102 kalori
Dinlenmek, uzanmak 60 kalori
Oturmak 72 kalori
Ayakta durmak 84 kalori
Konuşmak 84 kalori
Televizyon seyretmek 80 kalori
Okuma-yazma 84 kalori
Bilgisayar kullanma 100 kalori
Giyinme, soyunma 138 kalori
Yürümek 216 kalori
Koşmak 350 kalori
Futbol oynamak 350 kalori
Yüzmek (yavaş tempoda) 300 kalori
Tenis oynamak 426 kalori
Mobilya cilalamak 144 kalori
Elde çamaşır yıkamak 180 kalori
Çamaşır asmak 270 kalori
Döşeme silmek 216 kalori
Dikiş dikmek

Kar küremek

174 kalori

415 kalori

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ